pep
08.03.05,07:24
Ptreboval by som pomoc ohľadne výhry. Na výstave sme vylosovali zákazníka, ktorému bude v rámci výhry za symbolických 19,- Sk (s DPH) poskytnutá služba, ktorej skutočná hodnota je asi 50 000,- Sk. Chcel by som poradiť, ako to mám vyfakturovať (aké sumy mám uvádzať) a či mi z toho plynú ešte nejaké povinnosti (napr. voči daň. úradu). Zákazník by si to mal na budúci rok uviesť v daňovom priznaní?
Ďakujem!!!
pep
08.03.05,08:52
Nemá niekto, prosím Vás ani tušenie o tom? Nestretol sa nikto s takým prípadom?
pep
08.03.05,10:38
Naozaj nikto o tom nič nevie???
pep
08.03.05,12:55
Ak mi nikto do 10 min. na túto tému neodpovie, tak sa na Vás všetkých nahnevám!!!

Ahojte, a čakám.
Gabika75
08.03.05,18:53
Pep, vaša firma poskytla tuto vyhru alebo ste prevádzkovateľ nejakej súťaže? Čo sa týka výhercu ste povinný mu dať potvrdenie o výške výhry nakoľko si ju na budúci rok bude musieť priznať v DP namá nárok na žiadny výdavok ani na tých 19 SK. Bolo nám to povedané na školení.
pep
09.03.05,05:37
Výhru sme poskytli na základe zlosovania kupónov, ktoré zákazníci vypisovali a odovzdávali priamo na výstave. Zlosovanie prebehlo po ukončení výstavy.
Lekon
06.03.08,16:34
Prosím aj ja o radu, čo sa týka výhry. Dala mi jedna pani k DP typu A okrem potvrdenia o zdan.príjmoch aj potvrdenie o výhre vo výške 10 tis. Sk, bola jej stiahnutá daň vo výške 19% a vyplatená už len odmena v čistom. Kde sa prosím tento typ príjmu a dane uvádza v type A? Ak bola daň strhnutá uvádza sa vôbec? Je možné ju započítať do preddavkovej dane? Ďakujem.
azla
06.03.08,17:22
Prosím aj ja o radu, čo sa týka výhry. Dala mi jedna pani k DP typu A okrem potvrdenia o zdan.príjmoch aj potvrdenie o výhre vo výške 10 tis. Sk, bola jej stiahnutá daň vo výške 19% a vyplatená už len odmena v čistom. Kde sa prosím tento typ príjmu a dane uvádza v type A? Ak bola daň strhnutá uvádza sa vôbec? Je možné ju započítať do preddavkovej dane? Ďakujem.
Peňažná výhra je príjem podľa § 8 ostatný príjem.
Ak daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou daň vybranú zrážkou z prijatej ceny alebo výhry v podanom daňovom priznaní (dodatočnom daňovom priznaní) neodpočíta od dane ako preddavok, potom sa jeho daňová povinnosť z uvedeného príjmu považuje za splnenú vybraním dane zrážkou (§ 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov).
Ak sa daňovník rozhodne o ročné vysporiadanie dane /napr. vyšiel by mu preplatok na dani/ podava daňové priznanie typu B.
Lekon
07.03.08,05:24
Ďakujem za odpoveď. Takže, aj keď mala uvedená pani príjmy len zo závislej činnosti, musí podať DP typu B. Ak sa to prepočíta a zistí, že jej preplatok nevyjde, tak výhru nikde neuvádza a podáva typ A? Dobre tomu rozumiem? Ďakujem.
Lekon
08.03.08,16:53
Poradí mi niekto prosím?
Zoltán Kovács
08.03.08,16:56
Ďakujem za odpoveď. Takže, aj keď mala uvedená pani príjmy len zo závislej činnosti, musí podať DP typu B. Ak sa to prepočíta a zistí, že jej preplatok nevyjde, tak výhru nikde neuvádza a podáva typ A? Dobre tomu rozumiem? Ďakujem.

Len upozorním, že pri výške výhry 10 tisíc zrazená daň nie je zrážková ale preddavková. Zrážková by bola keby výhra je do 5 tisíc.
azla
08.03.08,17:18
Len upozorním, že pri výške výhry 10 tisíc zrazená daň nie je zrážková ale preddavková. Zrážková by bola keby výhra je do 5 tisíc.
Z peňažnej ceny alebo výhry, plynúcej zo zdrojov na úzení SR sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZoDP.

Hranica 5 000 je pri príjme zo závislej činnosti za určitých podmienok

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,
azla
08.03.08,17:26
Ďakujem za odpoveď. Takže, aj keď mala uvedená pani príjmy len zo závislej činnosti, musí podať DP typu B. Ak sa to prepočíta a zistí, že jej preplatok nevyjde, tak výhru nikde neuvádza a podáva typ A? Dobre tomu rozumiem? Ďakujem.

Uvádzať výhru do DP uvedená pani nemusí. Ak sa tak rozhodne, podáva DP typu A. Daňovo je výhra vybratím dane zrážkou u zdroja/ten kto vyplacal výhru/ vysporiadaná.
Ak uvedená pani má napr. v roku 2007 nižší základ dane zo závislej činnosti ako sú jej odpočítateľné položky /napr. nemala prijmy celý rok, bola PN a pod/, je pre ňu výhodné podať daňové priznanie typu B, kde uvedie aj prijmy poddľa § 8 /VYHRA/ aj zaplatenú zrážkovú daň a preplatok na dani jej daňový úrad vráti.