ratla
17.12.07,13:17
Dobry den, firma mi slubila, ze mi bude preplacat moje internetove pripojenie z domu - je na moje meno, kedze po veceroch pracujem z domu. Avsak na vyplatnej paske mi bola suma za internet zaratana do hrubej mzdy, cize som z nej zaplatila odvody atd. Je to tak spravne? Nemalo by to byt vo vydavkoch hradenych zamestnavatelom? Prosim poradte mi, uctovnicka sa o tom som mnou odmieta bavit, vraj kazdy prijem musim zdanit....DAKUJEM ZA VASE NAZORY
KEJKA
17.12.07,12:23
KEJKA
17.12.07,12:24
ratla
17.12.07,12:38
prepacte, ja nie som uctovnicka, nechapem danovym a nedanovym nakladom...nasla som jedine toto co sa podoba mojej otazke http://www.porada.sk/t52669-internet.html a nie som z toho mudrejsia
KEJKA
17.12.07,12:46
PEKNE SI SA snažila a aj našla. Príspevok č.4 poľa mňa je jasná odpoveď.
A preložené tak aby si tomu rozumela, áno, dostávaš to ku mzde, ale mala by si to dostať ako iný príjem, ktorý ti zamestnávateľ zdaní, ale nie je to odmena za prácu, z ktorej idú odvody.
takže odvody-NIE, daň-ÁNO.
skus si to tak dohodnúť v práci.
Denda
17.12.07,12:55
Dobry den, firma mi slubila, ze mi bude preplacat moje internetove pripojenie z domu - je na moje meno, kedze po veceroch pracujem z domu. Avsak na vyplatnej paske mi bola suma za internet zaratana do hrubej mzdy, cize som z nej zaplatila odvody atd. Je to tak spravne? Nemalo by to byt vo vydavkoch hradenych zamestnavatelom? Prosim poradte mi, uctovnicka sa o tom som mnou odmieta bavit, vraj kazdy prijem musim zdanit....DAKUJEM ZA VASE NAZORY
Vaša otázka sa nedá zodpovedať správne, pretože ste neposkytli informáciu na základe čoho Vám firma prepláca internet a akou formou. Firma by nemala takéto výdavky hradiť len na základe sľubu, ale na základe nejakého interného predpisu, pretože bez toho nevie posúdiť správne výdavok, zdanenie ani odvodové povinnosti.
Ak je niečo na výplatnej páske zahrnuté do položky hrubá mzda neznamená to automaticky platenie odvodov.
Infarkt
17.12.07,13:12
prepacte, ja nie som uctovnicka, nechapem danovym a nedanovym nakladom...nasla som jedine toto co sa podoba mojej otazke http://www.porada.sk/t52669-internet.html a nie som z toho mudrejsia

Naozaj sa snažila :D ...ale ako som aj ja na to pozrel...tak máme veru pekný mrnííík v tých zákonoch ;) mimotemy

Mno, späť k tvojmu problému...

V prvom rade si musíte uzrejmiť podľa ZP toto :

§ 145
Náhrady výdavkov poskytované zamestnancom
v súvislosti s výkonom práce

(1) Zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi za podmienok ustanovených osobitným predpisom cestovné náhrady, náhrady sťahovacích výdavkov a iných výdavkov, ktoré mu vzniknú pri plnení pracovných povinností.

(2) Za podmienok dohodnutých v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi náhrady za používanie vlastného náradia, vlastného zariadenia a vlastných predmetov potrebných na výkon práce, ak ich využíva s jeho súhlasom.

A teraz Zákon o sociálnom poistení, konkrétne :

§ 138
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je

a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie, určený v slovenskej mene pred jeho rozdelením na slovenskú menu a cudziu menu,
b) príjem zamestnanca, ktorý nepodlieha dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html) fyzických osôb preto, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia,
c) náhrada mzdy za dovolenku na zotavenie, náhrada mzdy za sviatok, náhrada mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu,

(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného
obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.

Takže, zasik nevie pravá ruka, čo robí ľavá... :D

Zaujímavé, že náhrada podľa ZP §145, odst.1 nie je vymeriavacím základom pre SP, ale v podstate náhrada v znení odst.2 už je... :confused: :eek: :confused:

Ja by som to riešil nejakou dohodou tak, aby som tú náhradu od ZĽ nedostával na výpl. páske...napríklad poukážka...:rolleyes:
ratla
17.12.07,13:13
Vaša otázka sa nedá zodpovedať správne, pretože ste neposkytli informáciu na základe čoho Vám firma prepláca internet a akou formou. Firma by nemala takéto výdavky hradiť len na základe sľubu, ale na základe nejakého interného predpisu, pretože bez toho nevie posúdiť správne výdavok, zdanenie ani odvodové povinnosti.
Ak je niečo na výplatnej páske zahrnuté do položky hrubá mzda neznamená to automaticky platenie odvodov.

neviem, ci mame nejake smernice co sa tohto tyka...
mam to zahrnute ako mimoriadne odmeny, co sa mi priratava k hrubej mzde
Denda
17.12.07,13:17
neviem, ci mame nejake smernice co sa tohto tyka...
mam to zahrnute ako mimoriadne odmeny, co sa mi priratava k hrubej mzde
V tomto prípade Vám navýšili mzdu a tým to považujú za vybavené.
ratla
17.12.07,13:21
V tomto prípade Vám navýšili mzdu a tým to považujú za vybavené.

ale potom by som nehovorila o preplacani, ale o prispevku na internet...pretoze celu sumu, ktoru odomna pozadujem provider, mi zamestavatel nepreplaca...

Aky mam dat navrh aby to bolo aj pre mna aj pre nich v poriadku?
mohli by mi to davat do vydavkov hradenych zamestnavatelom?
Dakujem.
Infarkt
17.12.07,13:23
ale potom by som nehovorila o preplacani, ale o prispevku na internet...pretoze celu sumu, ktoru odomna pozadujem provider, mi zamestavatel nepreplaca......tak veru...a ešte aj zbytočné odvody a daň... ;)

Aky mam dat navrh aby to bolo aj pre mna aj pre nich v poriadku?
mohli by mi to davat do vydavkov hradenych zamestnavatelom?
Dakujem.

Viď môj príspevok číslo 7 ... ;)
Chobot
17.12.07,14:21
ale potom by som nehovorila o preplacani, ale o prispevku na internet...pretoze celu sumu, ktoru odomna pozadujem provider, mi zamestavatel nepreplaca...

Aky mam dat navrh aby to bolo aj pre mna aj pre nich v poriadku?
mohli by mi to davat do vydavkov hradenych zamestnavatelom?
Dakujem.

Treba si uvedomiť, že ten internet máš evidovaný na tvoje meno ako súkromná osoba. Preto ho môžeš využívať aj súkromne aj sčasti na pracovné účely. Teda nech je forma príspevku v akejkoľvek podobe, vždy to bude pre teba len nejaká kompenzácia súkromných nákladov na internet. Môžeš to dostať buď tak, že ti preplatia náklady (teda dajú ti účelovo toľko, koľko platíš za internet) alebo ti pridajú jednoducho na plate nejakú čiastku ako odmenu (čo sa aj stalo). Vždy však z toho budeš musieť platiť odvody či daň.

Keď chceš dostať celú sumu, ktorú platíš za internet (napr. 600,- SKK), tak budeš musieť požadovať takú sumu, z ktorej keď zaplatíš daň a odvody, tak dostaneš tú sumu za internet. Napr. dajú ti 800,- SKK, z toho odvedieš daň 162 SKK, odvody 38 SKK a dostaneš čistú sumu 600 SKK. S tým ale nemusí súhlasiť firma.

Aby to mohlo ísť úplne do firemných nákladov, museli by ste internet prehlásiť na meno firmy. Potom by si nemusela ty platiť nič ako súkromná osoba a firma by to mala ako daňové náklady.