Katka J.
08.03.05,07:30
Robím daň. priznanie pre športovca, ktorý nepodniká na základe živnostenského oprávnenia. Poistky si platí sám a dostáva nezdanený príjem. Môžem mu dať paušál 25% alebo mu len zohľadním výdavky (šport. obuv, lopta, oblečenie)?
poruba
08.03.05,10:18
Katka, a ako vlastne podniká? Je dobrovoľne nezamestnaný, alebo ho zastrešuje nejaký športový klub, ktorý ho platí? Lebo ak nie je živnostník, nemôžeš mu, podľa mňa, uplatniť paušál 25% ale ani výdavky (okrem odvodov do soc. poisťovne, zdravot. poisťovne ) - presne tak, ako keby išlo o daň z príjmu zo závislej činnosti.Ale to si len myslím, pretože naozaj neviem, ako to vlastne s tým jeho podnikaním je.
Katka J.
08.03.05,12:43
Je dobrovoľne nezamestnaný a poistné si platí dobrovoľne.
Luba2
08.03.05,12:51
A na základe čoho dostáva tie peniaze. má nejakú zmluvu?
ricij
08.03.05,12:52
Mám pocit, že je to §6, ods. 2, písm. b a teda má nárok na paušál.:rolleyes:
Luba2
08.03.05,12:58
Aj ja si tak myslím, preto sa pýtam na zmluvu. Katka povieš nám, akú má zmluvu, resp. na základe čoho dostáva peniaze? A čo sa týka toho že je dobrovoľne nezamestnaný a platí si odvody, nemyslela si to tak, že je dobrovoľne poistený, nakoľko mu doteraz nevznikla povinnosť si platiť odvody?
Katka J.
10.03.05,06:23
Ide o Zmluvu o spolupráci pri výkone športovej činnosti, v ktorej má uvedené, že dostáva mesačne príjem a že poistné si platí sám.
Zita5
10.03.05,06:39
Je to profesionálny športovec?
Ala
10.03.05,06:45
Nemusí byť profesionálny športovec. Má zmluvu, má nárok na paušal. S tým dobrovolne nezamstatným nie je niečo v poriadku, pravepodobne je to tak ako písala Luba2.
Zita5
10.03.05,07:19
Príjmy profesionálneho športovca sú príjmami z inej samostatne zárobkovej činnosti , ktorá nie je živnosťou ani podnikaním podľa osobitných predpisov . Zaraďujú sa medzi činnosti §6 odst.2 písm b./ako tu už bolo spomenuté/ . Na základe potvrdenia príjmu za rok 2004 z futbalového klubu dáš do príjmu sumu , ktorá v priebehu roka mu bola vyplatená a do výdavkov účtuješ napr. výdavky na jeho osobného manažéra , športové potreby , odvody do fondov atď . Do DP jeho príjmy a výdaje uvádzaš oddiel VI. riadok 6,8,10 . Výdavky vo výške 25% by pre takéhoto športovca neboli výhodné .
Katka J.
11.03.05,06:18
Ďakujem, že ste reagovali na môj problém (športovec). Preverila som si to aj na daňovom úrade. Ide to do § 6 ods. 2. Výdavky buď paušál+poistné alebo bločky, čo je pre živnostníka výhodnejšie.