deviltaz
17.12.07,15:57
Dobrý deň chcem sa spýtať ako je to z ukončením pracovného pomeru profesionálneho vojaka....viem že je tam určitý závazok,ale často sa stáva že ani po jeho ukončení nechcú vojakov prepustiť....
Viem že by to mal riešiť zákon o štátnej službe prof. vojakov,ale je to tam tak šalamúnsky napísané,že tomu nerozumiem.Ako je to s ukončením prac. vzťahu pred uplynutím záväzku ? a aká je výpovedná lehota? Je vôbec tento zákon naviazaný na zákonník práce??
Infarkt
17.12.07,15:26
Málo konkrétnych informácii... :confused:

Pozor, vojak nie je v pracovnom pomere, ale v štátnej službe...

... a je riešený v zákone 346/2005...

PRVÁ ČASŤ
ZÁKLADNÉ USTANOVENIA
§ 1
Predmet zákona
(1) Predmetom tohto zákona je úprava právnych
vzťahov pri vykonávaní štátnej služby profesionálnych
vojakov.
(2) Na právne vzťahy profesionálneho vojaka pri vykonávaní
štátnej služby sa Zákonník práce vzťahuje
len vtedy, ak to ustanovuje tento zákon.
(3) Právne vzťahy profesionálneho vojaka pri vykonávaní
štátnej služby sú vzťahy profesionálneho vojaka
k Slovenskej republike.


Je to dosť náročná problematika, treba aj uzrejmiť momentálny status...a samozrejme podmienky...(doba určitá, neurčitá a pod...)
deviltaz
18.12.07,14:41
Chcel si viac faktov a údajov,takže tu sú :
1. Dôležité je,že zákon 346/2005 stratil účinnosť a platnosť k 1.7.2007
Tento zákon bol nahradený jeho novelizovaným zákonom 428/2007
2. Pri služobnom pomere prof. vojaka ide vždy o dobu určitú najskôr na 3 roky,následne sa automaticky predlžuje o rok....to čo je mi známe...
3. ako postupovať pri skončení služ. pomeru pred uplynutím prvých 3 rokov na vlastnú žiadosť....je to vôbec možné??? pretože toto zákon nerieši....je tam odkaz na zákonník práce??
4. aký čas pred skončením 3 ročného obdobia alebo ďalšieho obdobia je nutné podať žiadosť o skončení služ. pomeru ???? ....ani toto Zákon o voj. službe nerieši
Infarkt
18.12.07,15:03
Dobre...ešte mi povedz, čo je tam podľa teba šalamúnsky napísané, aby som sa vedel konkrétnejšie vyjadriť...a ešte jedna otázka : Si v prípravnej štátnej službe ?
deviltaz
18.12.07,17:01
Nie som v prípravnej ale v profesionálnej štátnej službe.....a tento problém sa týka hlavne niekoľkých mojich kolegov,čo chcú ukončiť služobný pomer (tiež profesionálny)...
a "šalamúnsky" je vysvetlený paragraf o ukončení štátnej služby ...je to veľmi strohé a všeobecné a nie je tam odpoveď na vyššie položené otázky,taktiež tam nie je presne definované do koľkých pracovných dní musia odpovedať na žiadosť, ani pre prípad že sa nevyhovie žiadosti...čo sa stáva často.....preto mnoho vojakov profesionálov sa radšej nechá vyhodiť za disciplinárne previnenia- je istejšie keď už naozaj chcú ukončiť prof. službu
Infarkt
18.12.07,17:42
Nie je tam žiadna odvolávka na ZP, takže sa to riadi len týmto zákonom...obligátna doba je 2 mesiace, až rok :o ... to preto, lebo stav armády sa riadi centrálne, tak páni generáli majú dostatok času na riešenie toho ktorého obsadenia miesta v armáde...

Citujem ti tu návod, ako by sa z toho dalo vykorčuľovať, aby si nemusel ako kolegovia byť prepustený za porušenie disciplíny...je to ináč jednoduchá vec, tak pozorne čítaj :) ... v prípade nejasností sa ozvi...

9. ďalším dôvodom na skončenie služobného pomeru profesionálneho vojaka prepustením je, že profesionálny vojak počas výkonu štátnej služby profesionálneho vojaka prestal spĺňať niektorú z nasledujúci podmienok pre výkon štátnej služby v ozbrojených silách Slovenskej republiky:
o je spoľahlivý,
o nie je členom žiadnej politickej strany alebo politického hnutia,
o má štátne občianstvo Slovenskej republiky,
o má trvalý pobyt na území slovenskej republiky,
o je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu,
o spĺňa predpoklady ustanovené osobitnými predpismi, ktoré sú nevyhnutné pre výkon funkcie, v ktorej je profesionálny vojak ustanovený.
V prípade, že pre profesionálneho vojaka, ktorý prestal alternatívne spĺňať niektorú z vyššie uvedených podmienok, nie je v štátnej službe iná vhodná funkcia, do ktorej by mohol byť ustanovený, dôjde k skončeniu jeho služobného pomeru. Vyššie uvedeným podmienkam, ktoré sú predpokladom prijatia do štátnej služby v ozbrojených silách Slovenskej republiky, som venoval pozornosť v kapitole 2.2. tejto rigoróznej práce. Nedá mi ale nespomenúť podmienku, ktorú v súčasnosti pomerne často využívajú profesionálni vojaci na obligatórne skončenie štátnej služby z dôvodu, že im nebol skončený služobný pomer z fakultatívneho dôvodu – podanej žiadosti o skončenie služobného pomeru. Dôvodom na takéto obligatórne skončenie služobného pomeru prepustením využívané profesionálnymi vojakmi je ich členstvo v politickej strane. Podľa môjho názoru by vedúci služobných úradov mali uplatniť disciplinárne opatrenie alebo personálne opatrenie a to v závislosti od temporálneho hľadiska kedy sa o členstve profesionálneho vojaka v politickej strane dozvedeli a kedy to členstvo právne záväzne vzniklo. V prípade, že by profesionálny vojak oznámil vedúcemu služobnému úradu vznik jeho členstva v politickej strane alebo politickom hnutí až po jeho vzniku,
zastávam názor, že takýto vojak by mal byť prepustený za hrubé porušenie služobnej disciplíny. Iste vyvstane otázka prečo? K odôvodneniu môjho názoru uvádzam nasledovné:
- profesionálny vojak je v zmysle ustanovenia § 119 ods. 1 písm. a) zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov povinný dodržiavať služobnú disciplínu. Následne ustanovenie § 117 posledne citovaného zákona legitímne vykladá pojem služobná disciplína, ktorou je povinnosť profesionálneho vojaka dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony, ďalšie všeobecne záväzné právne predpisy, vojenskú prísahu, Etický kódex profesionálneho vojaka, služobné predpisy, vojenské rozkazy, nariadenia, príkazy a pokyny vedúcich služobných úradov a veliteľov. V prípade ak profesionálny vojak vstúpi do politickej strany alebo politického hnutia vedome a úmyselne poruší zákaz ustanovený v § 11 zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov a anuloval by aj čestné vyhlásenie, ktoré deklaroval písomne vo výberovom konaní.
Predídeniu uplatnenia tohto dôvodu na skončenie služobného pomeru prepustením za závažné porušenie niektorej základnej povinnosti profesionálneho vojak by ten mohol zamedziť nasledovným spôsobom. O vzniku, presnejšie o založenie členstva v politickej strane alebo v politickom hnutí by profesionálny vojak relevantným spôsobom oboznámil vedúceho služobného úradu v termíne, v ktorom by mohla byť uplatnená legitímna lehota (subjektívna 2 mesiace, objektívna 1 r.) na prepustenie zo služobného pomeru profesionálneho vojaka. Právne záväzné členstvo profesionálneho vojaka v politickej strane alebo v politickom hnutí by pre profesionálneho vojaka následne vzniklo v termíne dohodnutom pri založení jeho členstva. Dôvodom lehoty medzi založením a vznikom členstva v politickej strane alebo politickom hnutí je danie možnosti a temporálneho priestoru vedúcemu služobného úradu k uplatneniu legitímnej lehoty na skončenie služobného pomeru profesionálneho vojaka prepustením z dôvodu, že prestal (prestane) spĺňať obligatórnu podmienku pre výkon štátnej služby v ozbrojených silách.
Junk
07.01.08,21:09
Odchod z dovodu clenstva v politickej strane, uz je tazko uskutocnitelny :)

Podla vykladacov prava v armade:
politicka strana nesmie porusit zakony SR
a tym, ze prijme profesionalneho vojaka do svojich radov,porusi zakon SR.

Zavisi teda na politickej strane, ci by viedla pripadny sudny spor, resp. ci si zoberie zodpovednost na z toho vyplyvajuce pripadne nasledky.
Junk
07.01.08,21:27
Skus si pozriet v tom zakone §13, §21 a §70.
Junk
07.01.08,21:40
Ked sa tomu venujem, nasiel som zaujimavu zmienku o ukonceni statnej sluzby na vlastnu ziadost.
Vid.
Zakon 443 z 2006 o Statnej sluzbe, §41.
deviltaz
11.01.08,16:15
No, predchádzajúci prispievateľ hovoril o tom , že sa dohodnem s politickou stranou o tom že do istého obdobia (z pravidla pár týždňov) .....že sa stanem jej členom...toto oznámim nadriadenému a ten musí konať tým že odporučí personálnemu úradu aby bol vojak prepustený zo služobného pomeru.A dôvod je taký ,že k tomu dátumu vojak prestane spĺňať podmienky služby pre OSSR podľa zákona 428/2007
vojak
11.03.08,16:08
Dobrý deň. Ja som profesionálny vojak, štátna služba sa mi končila v máji 2007. pred uplynutím lehoty som si podal žiadosť na ukončenie štátnej služby, no zatiaľ som nedostal žiadnu odpoveď. Skúšal som aj premiestnenie na iný útvar ale zbytočne - bez odpovedí. Neviete mi poradiť? Ako by som sa mohol dostať buď na iný útvar alebo do civilu?
deviltaz
14.03.08,17:34
Takže dávaš len strohé info ohľadom tvojho služ. pomeru....neviem kedy si nastúpil službu,je to veľmi dôležité,pretože pri platnosti každého zákona sa podpisoval iný kontrakt...podľa mojich posledných informácií aktuálna novela zákona 428/2006 sa snaží riešiť predchádzajúce kontrakty novými zmluvami,ale to je otázka skôr pre advokáta.
ďalšia vec ...aká je tvoja súčasná hodnosť? pretože od nej sa odvíja prístup kompetentných,ak si v hodnosti mužstva..je to horšie.
1. pokiaľ si si podal na Personálny úrad OSSR žiadosť ,tak by ťa mali vyrozumieť do 30 dní....pokiaľ tak nespravili, zavolaj tam,sťažuj sa, daj sa na hlásenie Náčelníkovi Gen. Štábu..(táto možnosť skutočne existuje)....uvedom si, pokiaľ vážne chceš odísť ,nemáš čo stratiť, takže znie to absurdne...ale min. veliteľovi útvaru musíš otvorene pohroziť že pokiaľ nezačne konať, podáš podnet na Inšpekciu ministra obrany...za toto ti podľa súčasného zákona nehrozí žiadna sankcia...a spôsobíš tým poriadny hlavybôľ nadriadeným..pokiaľ ti príde zamietavá odpoveď, čo je asi pravdepobné..musíš hľadať inú cestu..jedna bola spomenutá vyššie v príspevku;)
Pokiaľ sa ti zdá komplikovaná, stačí spraviť 2 vážne disciplinárne previnenia (napr. alkohol počas prac. doby ,alebo neuposlúchnutie rozkazu, atd) možností je veľa , každopádne treba si aspoň prečítať súčasné znenie zákona o štátnej službe, hlavne body okolo prestupu.
zahor
25.03.08,20:38
Ak aj vstupis do politickej strany a odmietnu ta (pretoze podla vykladacov prava politicka strana nesmie porusit zakon ..... aj ked ho porusujes ty ....paradox) pripadne tam nezostanes dostatocne dlho (aby sa za teba strana postavila) nasiju ti vyhybanie sa sluzby. zopar ludi aj spatne uz prijali dohodu o vine a treste a vyfasli 14 mesiacov pomienecne.
deviltaz
28.03.08,16:02
No takže...s tými stranami to je tak..nemôžeš tam len tak zájsť a povedať že chceš odísť z armády ...to sa na teba hneď vykašlú,ale keď naznačíš že tvoje úmysly sú dlhodobé a že sa chceš aktívne venovať strane..najlepšie vládnej...prístup bude úplne iný:D.no a s tou dohodou o vine a treste...je to len na nich,mohli sa dlhší čas súdiť a pravdepodobne by vyhrali,alebo odísť takto.je to otázka rozhodnutia každého.
since
05.01.09,16:20
vstup do politickej strany v žiadnom prípade! ak chceš ísť do civilu stačí, ak Tvoj nadriadený na začiatku roka spracuje na Teba pravidelné hodnotenie s výsledkom neschopný pre výkon funkcie a pokiaľ sa voči tomu neodvoláš, do mesiaca si von ... alebo dvakrát za sebou neurobiť preskúšanie z fyzickej zdatnosti (tento variant je všakže o niečo dlhší ... 2 roky)
deviltaz
05.01.09,17:10
situácia sa v poslednej dobe podstatne zmenila, vzhľadom na to že má prebehnúť znižovanie stavov v OSSR,nie je už taký problém odchod do civilu.
Pokiaľ viem Personálny úrad vyhovel väčšine žiadostí.
buchač
14.01.09,11:43
Ale toto ešte platí , keď je to zverejnené na stánke , alebo nie ????

http://www.mosr.sk/12/materialy-a-dokumenty.php?mnu=11&PHPSESSID=b9001e95c87d82781f2e22ad7d10550b

http://www.mosr.sk/data/files/858.pdf

Mňa sa to síce netýka , ja som už za vodou ....ale je dobré preštudovať si celé .

Odchodné a odstupné vás asi nezaujíma , vy ho vôbec dostanete pri tak malom množstve odslúžených rokov ?

Lebo ja som išiel na vlastnú žiadosť , o ťažké love som prišiel a mesačne aj prichádzam !!!!!!!!!!!!!!!!!!


Juraj
S21
13.09.10,17:41
"Odchodné a odstupné vás asi nezaujíma , vy ho vôbec dostanete pri tak malom množstve odslúžených rokov ?

Lebo ja som išiel na vlastnú žiadosť , o ťažké love som prišiel a mesačne aj prichádzam !!!!!!!!!!!!!!!!!!"

môžeš mi k tomu prosím podať viac info? odpovedali ti vôbec n žiadosť o odchodné?
buchač
13.09.10,18:13
"Odchodné a odstupné vás asi nezaujíma , vy ho vôbec dostanete pri tak malom množstve odslúžených rokov ?

Lebo ja som išiel na vlastnú žiadosť , o ťažké love som prišiel a mesačne aj prichádzam !!!!!!!!!!!!!!!!!!"

môžeš mi k tomu prosím podať viac info? odpovedali ti vôbec n žiadosť o odchodné?

Aká žiadosť o odchodné ???
Trochu nerozumiem ...

Ja som len na za personálnym náčelníkom šiel , povedal mu , že k tomu a tomu dňu padám ...a hotovo ....;)
Na moju otázku , či mám nejaké žiadosti alebo podpisy dať , mi bolo povedané , že ma zavolá a o všetko sa postará sám ...
No čo už , mal som mu brániť ....v iniciatíve brzdiť , rozlet kaziť ...;):D

Teraz ale vážne ...fakt je to , že som sa o nič nestaral ...
Žiadosť o odchodné som , pokiaľ viem , nedával ...nemusel som mal som dosť rokov vyrobené , automatický nárok bol ...
No a personalista ???...hm , čo dodať ...dobrý chlap , urobil aj robotu naviac ...
No neviem , ako je to teraz , doma totiž sedím už nejaký / 6-ty / rok ...:rolleyes:
Branislav Bendík
13.01.11,11:25
Dobrý deň, aj ja mám jednu otázočku, alebo žiadosť o radu. Už 3 krát mi zamietli žiadosť o skončenie služobného pomeru (rodinné dôvody, svedomie, nič nepomohlo). Chcem sa opýtať na Váš názor, či by bolo priechodné žiadať o prepustenie na základe toho, že vezmem späť svoj súhlas s výkonom štátnej služby podľa potrieb služobného úradu, §13 ods.1 písm. o), nakoľko ods. 2 §13 hovorí: Podmienky ustanovené v odseku 1 písm. c) až h),
k) až m) a o) profesionálny vojak musí spĺňať po celú
dobu štátnej služby profesionálneho vojaka.
Ďakujem
buchač
13.01.11,11:52
Dobrý deň, aj ja mám jednu otázočku, alebo žiadosť o radu. Už 3 krát mi zamietli žiadosť o skončenie služobného pomeru (rodinné dôvody, svedomie, nič nepomohlo). Chcem sa opýtať na Váš názor, či by bolo priechodné žiadať o prepustenie na základe toho, že vezmem späť svoj súhlas s výkonom štátnej služby podľa potrieb služobného úradu, §13 ods.1 písm. o), nakoľko ods. 2 §13 hovorí: Podmienky ustanovené v odseku 1 písm. c) až h),
k) až m) a o) profesionálny vojak musí spĺňať po celú
dobu štátnej služby profesionálneho vojaka.
Ďakujem
...záleží od viacerých faktorov ...málo údajov si dal ...
Chýba mi aj napríklad dĺžka služby ...

Ale inak ???
Armáda nie je nejaký holubník ...;)
Branislav Bendík
13.01.11,12:43
...záleží od viacerých faktorov ...málo údajov si dal ...
Chýba mi aj napríklad dĺžka služby ...

Ale inak ???
Armáda nie je nejaký holubník ...;)

Neviem o aké ďalšie údaje ti ide, ale moja služba už trvá 20 rokov...
A čo má dĺžka spoločné s tým § 13 ods 1 písm o)??? a zo súhlasom alebo nesúhlasom vykonávať službu.....

Rovnako aj poslednej tvojej vete nerozumiem :cool:
deviltaz
13.01.11,12:55
Neviem o aké ďalšie údaje ti ide, ale moja služba už trvá 20 rokov...
A čo má dĺžka spoločné s tým § 13 ods 1 písm o)??? a zo súhlasom alebo nesúhlasom vykonávať službu.....

Rovnako aj poslednej tvojej vete nerozumiem :cool:

Veľa záleží od písomného stanoviska priameho nadriadeného a veliteľa útvaru,následne trvá schvaľovací proces 1-6 mesiacov - záleží od vôle personálneho úradu OSSR. Riaditeľ personálneho úradu si Vás môže aj predvolať na osobný pohovor priamo k nemu.
Taktiež veľa záleží od toho funkciu vykonávate a na akom útvare - útvary NRF a iné vyššej pripravenosti nechcú púšťať do civilu.
Následne máš niekoľko ďalších možností odchodu z OSSR, v prípade že trpíš na nejaké ochorenie, ktoré znemožňuje výkon tvojho povolania, môžeš požiadať lekára a zhodnotenie tvojho zdravotného stavu a zvolanie komisie. Tá rozhodne o zdravotnej klasifikácií.
Taktiež sa Ti môže stať, že neúmyselne porušíš niektoré zo základných povinností resp. budeš disciplinárne potrestaný viackrát v roku - tu je však riziko,že veliteľ môže zhodnotiť, že to robíš úmyselne a môže tvoj prípad postúpiť voj. prokurátorovi.Neodporúčam, pokiaľ veliteľ ťa vážne nechce vyhodiť.

Teraz z praxe, pi odchode je najlepšie sa rozumne dohodnúť s nadriadeným a presvedčiť ho,že je lepšie pustiť ťa do civilu,než aby si mu znepríjemňoval život ďalší rok či dva.Vnútorné nariadenia a zákon 346/2005 v neskoršom znení dáva veliteľom relatívnu voľnosť pri rozhodnutí o prepustení so služ. pomeru na vlastnú žiadosť.Taktiež dôvody čo si uvádzal sú obohratá pesnička pre všetkých personalistov a automaticky ich zamietnu. Je lepšie uviesť pravé dôvody a zabaliť do pekného pozlátka :) .
buchač
13.01.11,13:06
Neviem o aké ďalšie údaje ti ide, ale moja služba už trvá 20 rokov...
A čo má dĺžka spoločné s tým § 13 ods 1 písm o)??? a zo súhlasom alebo nesúhlasom vykonávať službu.....

Rovnako aj poslednej tvojej vete nerozumiem :cool:

...neblbni ...20 ROKOV ?????...:confused:

To také ofuky sa teraz až robia ....????

Sorry , ale ja som bol v tom , že si nejaký "náborista" , čo len na 3 - 5 rokov podpísal ....preto som ten holubník spomenul ...:rolleyes:
Paragrafy som nespomínal ...

Keď sa pozrieš vyššie ...mne problémy nerobili ...pohodička ...;)
Branislav Bendík
13.01.11,13:22
Moja prvá žiadosť bola, teda dôvod: Menovaný žiada o prepustenie z osobných a rodinných dôvodov, pretože je znechutený, stratil motiváciu a celkovo nemá záujem pracovať v OS SR. Narodil sa mu syn a chce sa o neho starať.
Nepomohlo....

A pri tretej mi napísali, že som nenahraditeľný, čo ma potešilo....

A takého človeka si armáda chová na hrudi. :)
buchač
13.01.11,13:33
Moja prvá žiadosť bola, teda dôvod: Menovaný žiada o prepustenie z osobných a rodinných dôvodov, pretože je znechutený, stratil motiváciu a celkovo nemá záujem pracovať v OS SR.
Narodil sa mu syn a chce sa o neho starať.
Nepomohlo....

A pri tretej mi napísali, že som nenahraditeľný, čo ma potešilo....

A takého človeka si armáda chová na hrudi. :)
Aj iným sa narodilo dieťa ...to nie je dôvod ....

Sorry , ale keď si fakt o tej motivácii napísal ...znechutení ...sa čuduješ ???
Veď Tvoj nadriadený je prvý , kto sa k tomu vyjadruje ...a prečo by Ti mal uľahčiť život , háá ...????

http://www.mosr.sk/data/files/606.pdf
...a ten § 70 , 71 ...????
deviltaz
13.01.11,13:36
Moja prvá žiadosť bola, teda dôvod: Menovaný žiada o prepustenie z osobných a rodinných dôvodov, pretože je znechutený, stratil motiváciu a celkovo nemá záujem pracovať v OS SR. Narodil sa mu syn a chce sa o neho starať.
Nepomohlo....

A pri tretej mi napísali, že som nenahraditeľný, čo ma potešilo....

A takého človeka si armáda chová na hrudi. :)

a veliteľ sa ako k tvojej žiadosti postavil? na akom druhu útvaru slúžiš?
Branislav Bendík
13.01.11,14:33
a veliteľ sa ako k tvojej žiadosti postavil? na akom druhu útvaru slúžiš?

Prvú nedoporučil, ďalšie dve áno.... A je to bežný útvar, žiadne sily vyššej prip. a pod.
deviltaz
13.01.11,17:25
Prvú nedoporučil, ďalšie dve áno.... A je to bežný útvar, žiadne sily vyššej prip. a pod.

z toho, čo píšeš som usúdil, že jediné čo môžeš stratiť je odchodné a výsluhový príspevok.Musíš sa teda držať hraníc prepustenia so služobného pomeru pri vlastnej žiadosti resp. pre iný dôvod ,kde ti nebudú krátiť tieto benefity.

Byť na tvojom mieste: písal by som a pravidelne by som dával podnety na inšpekciu ministra obrany ohľadom tvojho problému a možno by nebolo od veci osloviť samotného ministra - ten súčasný je slušný človek - nie profesionálny vojak.Bolo by vhodné vysvetliť v písomnom vyrozumení tvoje skutočné ciele - teda že toho už máš po 20 rokoch dosť, že si dlhé roky poctivo slúžil ale už vieš, že je čas prenechať toto povolanie mladším.A že by si odišiel už na zaslúžený dôchod .....či niečo podobné. Možno už takto písanú žiadosť neodmietne. Veľa štastia :)
Branislav Bendík
13.01.11,17:37
z toho, čo píšeš som usúdil, že jediné čo môžeš stratiť je odchodné a výsluhový príspevok.Musíš sa teda držať hraníc prepustenia so služobného pomeru pri vlastnej žiadosti resp. pre iný dôvod ,kde ti nebudú krátiť tieto benefity.

Byť na tvojom mieste: písal by som a pravidelne by som dával podnety na inšpekciu ministra obrany ohľadom tvojho problému a možno by nebolo od veci osloviť samotného ministra - ten súčasný je slušný človek - nie profesionálny vojak.Bolo by vhodné vysvetliť v písomnom vyrozumení tvoje skutočné ciele - teda že toho už máš po 20 rokoch dosť, že si dlhé roky poctivo slúžil ale už vieš, že je čas prenechať toto povolanie mladším.A že by si odišiel už na zaslúžený dôchod .....či niečo podobné. Možno už takto písanú žiadosť neodmietne. Veľa štastia :)

Nuž, aj to je možnosť, zvážim... Ďakujem za odpoveď.
buchač
13.01.11,18:21
z toho, čo píšeš som usúdil, že jediné čo môžeš stratiť je odchodné a výsluhový príspevok.Musíš sa teda držať hraníc prepustenia so služobného pomeru pri vlastnej žiadosti resp. pre iný dôvod ,kde ti nebudú krátiť tieto benefity.

Byť na tvojom mieste: písal by som a pravidelne by som dával podnety na inšpekciu ministra obrany ohľadom tvojho problému a možno by nebolo od veci osloviť samotného ministra - ten súčasný je slušný človek - nie profesionálny vojak.Bolo by vhodné vysvetliť v písomnom vyrozumení tvoje skutočné ciele - teda že toho už máš po 20 rokoch dosť, že si dlhé roky poctivo slúžil ale už vieš, že je čas prenechať toto povolanie mladším.A že by si odišiel už na zaslúžený dôchod .....či niečo podobné. Možno už takto písanú žiadosť neodmietne. Veľa štastia :)

...hm ...

Odchodné som dostal ...ešte aj dovolenku a NV som mal preplatené . Normálni ľudia sedeli na svojich funciách ...
Ale pri tom výsluhovom ...kua , hneď od začiatku , od prvého poberania som mesačne oproti iným prichádzal o 3.000,- Sk ...a samozrejme , že to malo aj stúpajúcu tendenciu ...
Ale dlabať ...zdravie mi bolo prednejšie ...a nevraviac , že veľkou mierou sa "podpísal" , pričinil o jeho stav ten môj bývalý šéf ...debil jeden ...už len pri spomenutí si naň , bičak vo vrecku sa otvára ...:mad:
karasmiro23
23.01.11,12:40
Ak už slúžiš 20 rokov...tak máš nejaký záväzok.A ten musíš splniť.Po jeho splnení ťa tam už nikto neudrží. Všeliaké hlásenia...či inšpekcia nepomôžu.Všetko je to zákonné.Tým že slúži v OSSR sa vzdal určitých práv a zobral na seba určité povinnosti. Jednoducho ak chce odísť nech niektorú povinnosť poruší...no príde o peniažky--odchodné a dôchodok......ak tak silou mocou chce odísť....
Soldier52
02.09.12,16:08
Zdravím

Mám problém s prevelením, pokúšam sa o to už rok ale stále márne, raz som sa bavil s jedným kolegom, že pokiaľ dám 3 žiadosť o prevelenie a nepodpíšú mi to nadriadený, tak mám právo podať si žiadosť do civilu, tak by som sa chcel informovať či sa táto informácia zakladá na pravde, alebo je to len fáma, a ak je to možné, či by mi niekto nevedel, poradiť ako by mala prípadná žiadosť do civilu vyzerať, Ďakujem.
avalik
02.09.12,17:04
346/2005

§ 57

Zmena miesta výkonu štátnej služby (1) Profesionálnemu vojakovi možno, ak je to v záujme služobného úradu, zmeniť miesto výkonu štátnej služby (ďalej len „premiestnenie“).
(2) Profesionálneho vojaka možno premiestniť podľa odseku 1 aj na vlastnú žiadosť na výkon funkcie rovnakej úrovne, ak tento zákon neustanovuje inak. (3) Žiadosť o premiestnenie podľa odseku 2 môže podať profesionálny vojak do 31. januára. Z naliehavých dôvodov môže profesionálny vojak požiadať o premiestnenie kedykoľvek.

(4) Na účely tohto zákona sa za naliehavé dôvody na premiestnenie profesionálneho vojaka podľa odseku 3 považujú najmä rodinné, sociálne alebo osobné dôvody, ktoré si vyžadujú nevyhnutnú trvalú osobnú prítomnosť profesionálneho vojaka v mieste, do ktorého o premiestnenie žiada. (5) Na účely tohto zákona sa za funkciu rovnakej úrovne považuje funkcia, na ktorú je plánovaná rovnaká hodnosť ako na funkciu, do ktorej je profesionálny vojak ustanovený pred premiestnením.

(6) Profesionálneho vojaka premiestňuje vedúci služobného úradu. (7) Profesionálneho vojaka na plnenie úloh ministerstva premiestňuje minister alebo ním určený vedúci služobného úradu.


§70

(2) Služobný pomer profesionálneho vojaka možno skončiť prepustením, ak

a) požiadal o skončenie služobného pomeru pred uplynutím doby uvedenej v odseku 1 písm. i) až k),

...


i) mu uplynula maximálna doba služby,
j) mu uplynula doba výsluhy v hodnosti a nebol zaradený do programu udržiavania,
k) mu uplynula dohodnutá doba na zotrvanie v dočasnej štátnej službe,


ziadosti si mozes davat kolko chces ... vyhovene ti bude ak je to v zaujme OS ... inak sluzis do konca zavazku resp. ta mozu prepustit z inych dovodov (§70)

zakon v aktualnom zneni: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-346
Tibika Fekete
27.01.14,07:39
Dobrý deň. ja by som sa chcel spýtať aké mám možnosti, ak ma velitel zaradil do prieskumneho konania, kde komisia zhodnotila a vydala rozhodnutie klasifikácie zdravotného stavu "neschopný štátnej služby" a po podaní odvolania, odvolávacia komisia zistila že veliteľ postupoval nezákonne, načo by sa ani neprišlo kebyže nepodám odvolanie a tým pádom by som bol nezákonne prepustený. Veliteľ má právomoc zaradiť PrV do prieskumného konania ak u PrV pretrváva práce neschopnosť (velitel konal v rozpore ustanovenim § 84 ods. 2 zákona č. 346/2005), a v mojom prípade sa konalo naopak. Zaradenie do priekumneho konania a až potom PN, bez diagnozy a tým pádom moja už 3 mesačná PN je proti zákonná, čím som prišiel aj o značnú čať výplaty. Druhá moja otázka teda znie ohľadom kompenzácie mzdy s PN.
avalik
27.01.14,08:42
Dobrý deň. ja by som sa chcel spýtať aké mám možnosti, ak ma velitel zaradil do prieskumneho konania, kde komisia zhodnotila a vydala rozhodnutie klasifikácie zdravotného stavu "neschopný štátnej služby" a po podaní odvolania, odvolávacia komisia zistila že veliteľ postupoval nezákonne, načo by sa ani neprišlo kebyže nepodám odvolanie a tým pádom by som bol nezákonne prepustený. Veliteľ má právomoc zaradiť PrV do prieskumného konania ak u PrV pretrváva práce neschopnosť (velitel konal v rozpore ustanovenim § 84 ods. 2 zákona č. 346/2005), a v mojom prípade sa konalo naopak. Zaradenie do priekumneho konania a až potom PN, bez diagnozy a tým pádom moja už 3 mesačná PN je proti zákonná, čím som prišiel aj o značnú čať výplaty. Druhá moja otázka teda znie ohľadom kompenzácie mzdy s PN.



Velitel na takyto navrh musel mat nejaky dovod - nemal si caste PNky pred zaradenim do prieskumneho konania?



1. ziadaj pisomne velitela o doplatenie mzdy

2. ak nevyhovie podaj staznost na velitela

urcite to ale najprv konzultuj s pravnikom