Ivetak1807
17.12.07,17:36
Ahojte poraďáci.

Prosím poraďte mi niekto,ako si mám poradiť s nasledovnou vecou.

Moja klientka pozastavila výkon živnosti aj činnosť advokáta tento rok a založila si sro, ale nie na výkon advokácie.V rámci živnosti aj v rámci advokácie má otvorené pohľadávky voči viacerým klientom.Môžeme všetky tieto pohľadávky postúpiť na tú jej sro?Čo sa týka účtovania v sro, s tým mám skúsenosti,ale neviem čo s tým v jednoduchom účtovníctve.

Vzhľadom k tomu,že sro nemá žiadne záväzky voči rovnakým klientom,mala
by fyzickej osobe tie faktúry preplatiť? V tom prípade asi nepôjde o postúpenie pohľadávky,ale o predaj pohľadávky,nie?Trošku som v tom blbec.

Poraďte mi prosím,čo s tým. Alebo mám iba k dátumu pozastavenia živnosti pripočítať tieto pohľadávky alebo pôjdu do príjmu,až keď budú zaplatené zo strany jednotlivých dlžníkov?Čo s nimi,keď boli zaplatené do konca tohto roku alebo budú zaplatené začiatkom budúceho roku?

Ďakujem veľmi pekne a prajem pevné nervy posledný predvianočný týždeň a plný stresu pre mnohých a krásne prežitie Vianoc.
Vladimír Ozimý
18.12.07,06:40
no postúpenie pohľadávky ide do základu dane FO účtujúcej v JU do základu dane v čase postúpenia (par. 17 ods 12 písm a) pričom na stratu sa neprihliada...o postúpení účtujeme u FO v rámci uzávierkových operácii pričom o prijatej úhrade už neúčtujeme (par. 4 ods 2 písm a) postupov účtovania v JU)postupenie je v podstate že sa obe strany dohodnú na nejakej odplate za pohľadávku...
Ivetak1807
18.12.07,08:16
A môže prebehnúť postúpenie aj bezodplatne?
Lekon
24.03.08,19:18
Účtuje sa príjem z postúpenej pohľadávky do príjmov OZD v prípade platcu DPH iba cena bez DPH, však? Už sa toľko motám okolo tých pohľadávok, že možno dávam už primitívne otázky, ale vďaka za odpoveď.
Lekon
24.03.08,19:58
prosím prosím poraďte mi
Lekon
25.03.08,08:21
Neviem, či mám postúpenie pohľadávky v JÚ prirátať k ZD v cene bez DPH alebo s DPH? Prosím o radu, ďakujem.