ajale
17.12.07,18:37
Mile mamicky mate aj vy pocit, ze na nas stat malo mysli? Chcu aby sme boli produktivnejsie ale na miesto pridavkov by sa mali postarat aj o uplne ine zakladne veci. Jednou takou je uprava chodnikov, neviem ako v inych mestach ale tu v BA/Dubravka mame 1m chodniky, v ktorych po kazdom piatom metre je nejaky stlp + dorypany chodnik. Mnohe sportove kociky nemaju sancu prejst po schodovych "kolajnickach" a pri tom v nich vezieme to najcennejsie co mame. Do starsich bytoviek sa takmer neda dostat, v kenonoch robia uzke chodnicky medzi regalmi. Paradoxom je, ze v jednom nemenovanom obchode s obuvou maju vystavenu detsku obuv uplne na samom konci, ale neda sa tam dostat pretoze uprostred kazdej ulicky je velka zelezna stolicka na skusanie. v Auparku som hladala prebalovaci pult, ved je to novy styl obchodov, no na pokon som musela svojho 10 mes. anjelika prebalit v akejsi chodbe. :(V Ikei sa mi stalo, ze som pocula za sebou mladu asi 20 roc. babu hovorit: " Jeezisi, musia sa sem trepat s kocikmi?" :( Mate aj vy podobne skusenosti? Mozno by sa mohli predlozit ministerstvu soc. veci a rodiny...
sway
17.12.07,17:48
Mňa dorazil nápis na obchode: zákaz vstupu s jedlom a kočíkom - to je hrúúúza.:mee:
Denisa Višňáková
17.12.07,22:02
Ja som tiež jedna z Vás. A pravdu povediac aj u nás v ZM je to dnes asi móda vycapiť na výklad papier :ZÁKAZ VSTUPU S KOČÍKOM.Mňa osobne to dosť uráža.Hádam niekto nečaká že kôli tovaru dovezenému poväčšine z Poľska a Číny nechám kočík pred dverami. To naň rovno môžem napísať "ukradni ma, neboj sa, veď majiteľka nakupuje!":mad:
janusik07
19.12.07,11:59
Mna to tiez rozculuje, lebo do niektorych obchodov a uradov nemozem ist s kocikom, bud sa tam nedostanem lebo je tam neviem kolko schodov a vytah nemaju alebo ma tam nepustia. Uz som sa s viacerymi predavackami kvoli tomu pohadala ale to nepomaha, predsa nenecham malu spat aj s kocikom pred obchodom, mozno nasi rodicia si to pred 20 rokmi mohli dovolit, ale v dnesnej dobe si radcsej ani nechcem predstavit co by sa stalo. :(
K prebalovacim pultom sa ani nevyjadrujem. Uz sa tesim az budem chodit nakupovat s malou bez kocika a bez plienok!:)
Lion Topoľčany
19.12.07,12:13
Naposledy som kočíkovala pred 2rokmi a budemm kočíkovať opäť a dodnes ma iritujú všetky tie zákazy a príkazy pre kočíky. V tej chvíli si ale človek uvedomí krutosť okolia, aké to majú vlastne ťažké vozíčkari, tak napr. naša hlavná pošta má cca 15 schodov a môže Vás aj poraziť, kým sa tam vyšplháte napr. aj s kočíkom. A to nehovorím, že vozíčkar je odpísaný úplne. V mestách je absolútny nedostatok bezbariérových vstupov do budov a inštitúcií. Ako má potom vozíčkar existovať ako samostatná jednotka??
P.S.: ale to som už asi trochu odbočila od témy, aj keď vážnej
Mirica-LV
19.12.07,12:50
Som možno mimotemy , ale...

cca pred 2 mesiacmi sa mi zlomila rúčka na kočíku (mali sme ho asi 1 1/2 roka) a nechceli mi uznať reklamáciu nakoľko sa vraj s kočíkom má chodiť iba po rovnej ploche.:confused::confused::confused: Nakoľko má moje dieťa nad 10 kg, vraj sa kočík nesmie nadvihovať, lebo to zaťažuje rúčku a tá sa potom zlomí.:mad:
To si asi nikto nevšimol aké sú na Slovensku "super bezbariérové" chodníky a cesty
sanca
25.12.07,14:46
Ísť niekam s kočíkom je naozaj hrozné. Na nákup? V žiadnom prípade "zákaz vstupu s kočíkom". Vybaviť niečo na úrade? Ani náhodou, veľa schodov a pomoc žiadna a ešte tie pohľady, keď vám zaplače dieťa. Je to fakt hrôza.:mad:
belanka
26.12.07,15:20
V Tnave je to rovnaké.Raz mi známy povedal,že je škoda,že do obchodov sa nedostanú mamičky s kočíkmi,lebo sú celé dni doma,tak môžu nakupovať.Pravdu mal len v tom prvom(že sa nikam nedostanú).A nechať kočík pred obchodom?Je jasné ako to môže dopadnúť.O chodníkoch už ani nehovorím.Často som"zavadzala".Asi je problém pochopiť,že to malé nevie chodiť ani lietať a tiež sa musíme niekam dostať a prejsť.
VladoaKatka
26.12.07,16:45
Milé mamičky chápem Vás, plne s Vami súhlasím. My pred 30-timi rokmi sme to nemali oveľa ľahšie, ale často sme to riešili tak, že nakupoval len jeden z nás a vtedy ani neboli tie obchody tak otvorené ako teraz. Cez týždeň do 18,00, v sobotu do 12,00 a v nedelu nič - oddychovalo sa. Mám vnučku, ale naši s ňou nechodili nakupovať do obchodných domov, netreba tie malé detičky vystavovať tomu všetkému, čo je v tých davoch ľudí. Čím menej je to dieťa choré do 5-tich rokov tým je lepšie.
Aj zlodeji sa špecializujú na zaneprázdnenosť mamičiek s kočíkom a dieťaťom. Skúste nakupovať inak, a na prechádzky chodte tam, kde neni taká veľká koncentrácia ľudí a sú ľúky, tráva nie beton s barierami.
Viem, vždy sa to nedá, ale pomôžete s tým len a len tomu Vášmu dieťaťu.

A tú kvalitu kočíkov - to je iná kapitola.
Chodníky - cesty - veď to sa teraz nič nebuduje, a keď ano, tak nejaký architekt sa vyšantí na tom, že samé bariery-ostrovčeky narobí a to vadí nielen kočíkom, ale aj nám starším a ešte starším ľuďom.
ajale
26.12.07,17:16
Mám vnučku, ale naši s ňou nechodili nakupovať do obchodných domov, netreba tie malé detičky vystavovať tomu všetkému, čo je v tých davoch ľudí. Čím menej je to dieťa choré do 5-tich rokov tým je lepšie.
Aj zlodeji sa špecializujú na zaneprázdnenosť mamičiek s kočíkom a dieťaťom. Skúste nakupovať inak, a na prechádzky chodte tam, kde neni taká veľká koncentrácia ľudí a sú ľúky, tráva nie beton s barierami.
Viem, vždy sa to nedá, ale pomôžete s tým len a len tomu Vášmu dieťaťu.



Nikto nehovori o pravidelnych nakupoch a poflakovani sa po obchodakoch. Ale niekde tie vecicky, ci obuv pre seba alebo dieta kupovat musime. Ved tie deti rastu ako z vody, topanku tiez treba vyskusat, to by sme museli do troch rokov sediet doma a objednavat veci cez internet. No a tej zelene vo vacsich mestach tiez nie je dost. Nie kazdy moze nasadnut do a uta a odviezt sa kedykolvek do prirody. V zime je ovela pohodlnejsie nakupovat v obchodnom dome, je tam vsetko pod rukou a v tych novsich su aj prezliekacie pulty . Mne staci, ked idem len do Billy, nedaleko bytu mame dve ale aby som dieta dostala dnu musim mu chranit hlavu pred uderom tych zahadnych tyci, ktore tam visia. My chodci prechadzame cez tie "kolotoce" ale kociky musia popod bariery na voziky. Robit to naraz este ked su nedockavy ludia vam v patach nie je boh vie co. Takze velmi s tebou nesuhlasim. Sme sice na to dvaja, co mnohe zo zien nemozu tvrdit, ale i napriek tomu som na malu sama. Kedysi sa rodicia vratili z prace o 16:00 - 17:00 a mali cas na deti. Teraz je obdobie, ked "prosikam" manzela o 20:00 aby uz prisiel domov z prace. Je jednoducho ina doba, ale to neznaneospravedlnuje tie pripady, o ktorych tu hovorime..
ajale
26.12.07,17:16
Mám vnučku, ale naši s ňou nechodili nakupovať do obchodných domov, netreba tie malé detičky vystavovať tomu všetkému, čo je v tých davoch ľudí. Čím menej je to dieťa choré do 5-tich rokov tým je lepšie.
Aj zlodeji sa špecializujú na zaneprázdnenosť mamičiek s kočíkom a dieťaťom. Skúste nakupovať inak, a na prechádzky chodte tam, kde neni taká veľká koncentrácia ľudí a sú ľúky, tráva nie beton s barierami.
Viem, vždy sa to nedá, ale pomôžete s tým len a len tomu Vášmu dieťaťu.



Nikto nehovori o pravidelnych nakupoch a poflakovani sa po obchodakoch. Ale niekde tie vecicky, ci obuv pre seba alebo dieta kupovat musime. Ved tie deti rastu ako z vody, topanku tiez treba vyskusat, to by sme museli do troch rokov sediet doma a objednavat veci cez internet. No a tej zelene vo vacsich mestach tiez nie je dost. Nie kazdy moze nasadnut do a uta a odviezt sa kedykolvek do prirody. V zime je ovela pohodlnejsie nakupovat v obchodnom dome, je tam vsetko pod rukou a v tych novsich su aj prezliekacie pulty . Mne staci, ked idem len do Billy, nedaleko bytu mame dve ale aby som dieta dostala dnu musim mu chranit hlavu pred uderom tych zahadnych tyci, ktore tam visia. My chodci prechadzame cez tie "kolotoce" ale kociky musia popod bariery na voziky. Robit to naraz este ked su nedockavy ludia vam v patach nie je boh vie co. Takze velmi s tebou nesuhlasim. Sme sice na to dvaja, co mnohe zo zien nemozu tvrdit, ale i napriek tomu som na malu sama. Kedysi sa rodicia vratili z prace o 16:00 - 17:00 a mali cas na deti. Teraz je obdobie, ked "prosikam" manzela o 20:00 aby uz prisiel domov z prace. Je jednoducho ina doba, ale to neospravedlnuje tie pripady, o ktorych tu hovorime..
ajale
26.12.07,17:18
sorry islo to dvakrat
ickom
26.12.07,18:47
Ani v Michalovciach to nie je inak. Našťastie už nepoužívam kočík. Popravde,ani som ho dlho nepoužívala. Akonáhle mi malá dokázala sedieť, začali sme chodiť na bicykli.
Na margo zákazov kočíkov v obchodoch - mnohé obchody majú tovar natrieskaný tak, že sú úzke uličky a je potom problém, aby popri sebe prešli dvaja ľudia naraz. Obchodníkov totiž zaujíma najviac zisk, preto sa snažia na malých priestoroch ponúkať rôzne značky tovaru (podľa rôznych platobných schopností a vkusu nakupujúcich) . Na druhej strane (neviem ako inde, ale tu je to super kšeft) tzv. tiežpodnikatelia využívali kočíky s deťmi na to, aby tam skryli tovar a potom ho akože "zabudli" zaplatiť, takže zákazom kočíkov sa predajcovia snažia zminimalizovať svoje straty. Možno je preto lepšie nakupovať vo väčších obchodoch (prečo potom ale nadávajú drobní podnikatelia na supermarkety, že tam nakupujeme , keď nám nedávajú možnosť nakúpiť u nich?).
Čo sa týka štátnych úradov - nekomentujem. Asi toľko, že staré úrady nemuseli spĺňať podmienku bezbariérových prístupov, to sa vyžaduje až teraz, tak prečo investovať ďalšie peniaze keď to nie je až také potrebné ? (myslím to ironicky)
Keď som potrebovala ísť s dcérou v zime (nedal sa už použiť bicykel) na polikliniku, tiež bol problém. Fungujú 2 výťahy , z toho jeden je pre personál. Na druhý nie je problém počkať. Ale len keď idete smerom nahor. Zísť dole už nie je možné. Čakala som na výťah 17 minút a nepodarilo sa mi ho dovolať , akosi všetci šli len o poschodie nižšie alebo späť dole, tak či som už chcela alebo nie, malú som si vzala do jednej ruky, kočík som držala v druhej a davajho dole schodmi !!! Ľudia len pokyvkávali hlavičkami, či to mám v hlave všetko v poriadku, že prečo nepoužívam výťah?! No, prečo asi? Až pri poslednom schodisku mi chcel jeden dobrák pomôcť, ale to už tam boli aj tie plechy pre vozičkárov, tak mi jeho pomoc bola tak na ..... Nabudúce som už malú vzala z domu len na rukách. 25 minútová túra k lekárovi pešo mi vyslúžila riadnu svalovicu, ale ušetrila som čas pri čakaní na výťah...
A pridám ešte niečo. Každý mesiac musím platiť inkaso (ako asi všetci) a aj keď na pošte zriadili okienko pre tých, ktorí sa nemôžu dostať na druhé poschodie, akosi nikdy nevystihnem chvíľu, keď je otvorené - či prídem ráno na 8.00 keď poštu otvárajú, či som tam pred 11.30 , aby som to stihla pred obedňajšou prestávkou, alebo prídem o 15, 16.15 alebo 17.45, vždy je zatvorené. Či malá spí v kočíku alebo nie, musím ju vybrať , kočík nechať kočíkom, do rúk vziať všetko, čo sa dá z kočíka ukradnúť a hor´sa hore schodmi. A zabudnite na prednostné vybavenie, že máte dieťa !!! Ešte na vás budú hádzať nenávistné pohľady, že ste náročky došli s deckom, len aby vás skôr vybavili...
A aby som nezabudla, aj keď niekto pamätá na bezbariérový prístup, mal by sa pozrieť na to, aké stúpanie , resp. klesanie má chodník pre tých s kolieskami. V jednej banke, nemenujem, síce urobili bezbariérový prístup,ale má to také stúpanie, že som s vypätím všetkých síl vytlačila kočík hore. Všetko som v pohode vybavila, milo sa usmievali, ešte ma aj rýchlo vybavili, ale problém nastal, keď som potrebovala odísť a zísť dole tým strmákom. Snažila som sa ísť dole trošku bokom, aby som kočík udržala, ale pravdupovediac, keby mi jedna pani dole nechytala kočík, neviem-neviem, či by sa mi kočík neprevrátil, lebo keď sa to so mnou raz rozbehlo... Mohla som sa len nečinne prizerať, ako to dopadne. Chcela by som však vidieť, ako tadiaľ schádza vozičkár. Možno keď sa poriadne drží zábradlia oboma rukami a vozík má k sebe pripútaný, tak to zvládne... Teda, aspoň poriadne stavaný chlap určite. Aj to asi len dovtedy, kým nepadne sneh a chodníky nemrznú, potom sa asi dole všetci len šmýkajú...
Takže záver všetkého je - vydržať. Aj keď sa veci nepohnú dopredu ( čo potrvá asi poriadne dlho), deti podrastú a potom ich len chytíš za ruku a hor´sa nakupovať!!! :)
VladoaKatka
27.12.07,13:04
Nikto nehovori o pravidelnych nakupoch a poflakovani sa po obchodakoch. Ale niekde tie vecicky, ci obuv pre seba alebo dieta kupovat musime. Ved tie deti rastu ako z vody, topanku tiez treba vyskusat, to by sme museli do troch rokov sediet doma Ja nehovorím, aby ste sedeli doma a nenakupovalia objednavat veci cez internet. No a tej zelene vo vacsich mestach tiez nie je dost. Nie kazdy moze nasadnut do a uta a Tiež sme občas potrebovali ísť na MHD - niekedy sme čakali ak 5-6 kočíkov, kedy nás autobus zoberie odviezt sa kedykolvek do prirody. V zime je ovela pohodlnejsie nakupovat v obchodnom dome, je tam vsetko pod rukou a v tych novsich su aj prezliekacie pulty . Mne staci, ked idem len do Billy, nedaleko bytu mame dve ale aby som dieta dostala dnu musim mu chranit hlavu pred uderom tych zahadnych tyci,My sme možnosť ísť s kočíkom do predajne nemali - ale tie blbosti vadia aj mne ktore tam visia. My chodci prechadzame cez tie "kolotoce" ale kociky musia popod bariery na voziky. Robit to naraz este ked su nedockavy ludia vam v patach nie je boh vie co. Takze velmi s tebou nesuhlasim. Sme sice na to dvaja, co mnohe zo zien nemozu tvrdit, ale i napriek tomu som na malu sama. Kedysi sa rodicia vratili z prace o 16:00 - 17:00 a mali cas na deti. tiež sme mali aj vedlajšie zamestnanie, niekedy sme sa len stretali vo dveráchTeraz je obdobie, ked "prosikam" manzela o 20:00 aby uz prisiel domov z prace. Je jednoducho ina doba, ale to neospravedlnuje tie pripady, o ktorych tu hovorime..

Plne s Vami mamičkami súhlasím - tento problém s kočíkmu tu bol, je a aj bude.
Treba vyčkať - ako píse ickom, deti Vám podrastú, potom prídu iné väčšie problémy, a môžno tie kočíkové budete vidieť ako teraz,my staršie. Prežili sme to.:)
VladoaKatka
27.12.07,13:32
Ajale- ešte by som dodala, ako by tie detičky pozerali na ľudí, obchody a všetko okolo, keby ste s ními nechodili nakupovať. Však by sa im to zdalo ako iný svet ...
To bolo zle pochopené - ja doporučujem čo najmenej medzi tie davy ľudí, ako napríklad pred vianocami a podobne.

Ale tiež nechápem ľudí, ako som v lete videla mladý pár s asi 2-mesačným bábätkom a kupovali rožky a jednu smotanu, stáli v rade obaja a hromžili, to by asi zvládol aj jeden z nich bez toho bábätka, čo si myslíte?
petovsan
27.12.07,13:59
Plne s Vami mamičkami súhlasím - tento problém s kočíkmu tu bol, je a aj bude.
Treba vyčkať - ako píse ickom, deti Vám podrastú, potom prídu iné väčšie problémy, a môžno tie kočíkové budete vidieť ako teraz,my staršie. Prežili sme to.:)
Prežili ... neprežili ... ale prečo sa stále niekde nechávať obmedzovať? Podľa mňa robia chybu mamičky, že si to nechajú ... ja osobne som takýto incident zažila cca pred 1,5 rokom, keď som bola na nákupe v nemenovanej trenčianskej predajni mäsa a údenín. A to ma dotyčný "pán predavač" upozornil, aby som si kočík nechala pri dverách (vo vnútri predajne), že mu s ním nemám korčulovať po celej predajni. Na to som mu slušne, ale rázne odpovedala, že ak mi k tomu kočíku zabezpečí ochranku, aby moje dieťatko nevyskočilo z kočíka, prípadne aby ma nejaká dobrá duša o niečo neokradla, tak ho tak s kľudom nechám. Ale inak nie, pretože nemám oči aj na chrbáte. S úplným kľudom som ho požiadala o 20 dkg šunky, zaplatila a odkráčala. Odvtedy som kedykoľvek, keď som mala cestu okolo, zavítala na návštevu, samozrejme vždy s kočíkom. Ani raz si už nedovolil ma na niečo takéto upozorniť. Myslím si, že obchody sú pre všetkých ľudí, t.j. aj mamičky s kočíkmi. Ak chce niekto prevádzkovať obchod, musí sa riadiť určitými zákonmi, platnými v tomto štáte ... zatiaľ som nikde v zákone nenašla, že by si prevádzkovateľ obchodu mohol zriadiť obchod len pre určitú skupinu obyvateľstva ... nehraničí takéto obmedzovanie náhodou s diskrimináciou ??? A tak ma napadlo, že ešte som veru nikde na dverách obchodu nevidela tabuľku, ktorá by zakazovala vstup do obchodu pre ľudí uväznených na vozíčkoch ... a aký je rozdiel medzi detským kočíkom a vozíkom pre zdravotne postihnutých ľudí??? Možno iba v tom, že má o 2 kolesá menej ... ale tiež je to vozík Ja osobne som zákaz tohto druhu pri svojich potulkách s kočíkom vždy a všade úplne ignorovala a okrem tohto jediného prípadu ma nikdy nikto neupozornil, že tam nesmiem vstúpiť. Chápem to ako obmedzovanie svojej slobody, či slobody svojho dieťatka. A ak by sa mi stalo, že by mi niekto bránil s kočíkom vstúpiť do predajne, určite by som to riešila cez príslušné inštitúcie.
VladoaKatka
27.12.07,15:01
Poviem Ti takýto prípad:
predajňa detského textilu, nemá zakázaný vstup s kočíkom - však by to bolo nelogické, ale jedného dňa sa tam stretli 3 mamičky s 3-mi kočíkmi, zabrali celú voľnú plochu predajne a namiesto nakupovania začali rozoberať problémy s ich ratolesťami, keď ich pani predávačka slušne sa spýtala, či si niečo želajú alebo chcú pozerieť alebo kupovať, tak jej znadali, že nech ide predávať do železiarstva, keď si oni tam nemôže prehodiť pár slov, veď je to predajňa detského textilu. To ich nenapadlo, že aj iný zákazníci by si chceli niečo kúpiť, alebo že ona je platená čiastočne podľa tržby?

druhý prípad - na chodbe obchodného domu sú lavice, na jednej každý deň sa rozloží mamička okolo 10.00 hod doobeda - prebalí svoje dieťa, nakojí, potelefonuje si a okolo 11-tej sa zdvihne a odíde preč(... pampesku nechá v smetnom koši na chodbe rozvoniavať) ...

Toto asi komentár nepotrebuje?
ajale
27.12.07,15:51
Poviem Ti takýto prípad:
predajňa detského textilu, nemá zakázaný vstup s kočíkom - však by to bolo nelogické, ale jedného dňa sa tam stretli 3 mamičky s 3-mi kočíkmi, zabrali celú voľnú plochu predajne a namiesto nakupovania začali rozoberať problémy s ich ratolesťami, keď ich pani predávačka slušne sa spýtala, či si niečo želajú alebo chcú pozerieť alebo kupovať, tak jej znadali, že nech ide predávať do železiarstva, keď si oni tam nemôže prehodiť pár slov, veď je to predajňa detského textilu. To ich nenapadlo, že aj iný zákazníci by si chceli niečo kúpiť, alebo že ona je platená čiastočne podľa tržby?

druhý prípad - na chodbe obchodného domu sú lavice, na jednej každý deň sa rozloží mamička okolo 10.00 hod doobeda - prebalí svoje dieťa, nakojí, potelefonuje si a okolo 11-tej sa zdvihne a odíde preč(... pampesku nechá v smetnom koši na chodbe rozvoniavať) ...

Toto asi komentár nepotrebuje?


Pochybujem, ze to percento nedbanlivych matiek je take velke, aby sme boli my ostatne za to trestane. Najde sa aj fajciar v nefajciarskej zone a nikto mu neodporuci fajcit iba pri Bystrickej cementarni... Najdu sa vodici co parkuju na nespravnych miestach, a predsa im neradia jazdit na bycikloch... Tak co je to za rada? Dobre povedzme dieta zacina chodit v jednom roku, ale do tych troch rokov ho treba nosit na rukach alebo vozit v kociku, pretoze nema taku vytrvalost. To mame tri roky len sediet doma, pretoze doba je uz raz taka? Ja viem, ze nase matky to mali tazsie a tu su. Neboli jednorazove plienky a poradili si, atd... kedysi bol iba jeden telefon v dedine a teraz ma kazdy druhy clovek mobil, a tak by sa dalo pokracovat do nekonecna, preto sa neoplati porovnavat doby. A co sa tyka obchodnych domov, na posledy ked som zistila, ze v takom premodernizovanom OD nie je pult na prebalovanie, mala som aj ja chut im to plasnut na chodbe do kosa. Mate v nom klzisko, kaviarne, kolotoce, detsky kutik, niekolko poschodove parkovisko, fontanku ale prebalovaci pult nie?:confused:
Bionda
27.12.07,16:21
Sice tu ide o mamicky s kocikmi a po 15r. k nim zas patrim, ale mam pocit, ze sa to skor zhorsilo a verte- neverte horsie sa spravaju zeny a ochotnejsi a sucitnejsi su muzi- taka je aspon moja skusenost. V Nitre a v Banskej Bystrici je situacia rovnaka, cela pesia zona same schody- pred sviatkami cosi kupit s kocikom- nemozne a ked ma tiez - ked som konecne vztrepala kocik hore schodmi- vyhodila predavacka so slovami , ze sem nemozete . Ked som zagulala na nu ocami, tak mi velkodusne povolila, ze no tak teda decko si vziat mozete- to uz som penila a nezdrzala sa a povedala jej co si myslim a ze je rasistka, lebo ak sa zamyslite aj to je urcity sposob diskriminacie a musela by som byt sprosta, aby som si 20tis. kocik nechala volne na ulici, iba ak by ho strazila!
Ale tu nejde len o matky s kocikmi to obdobie skonci, co ale s tymi hendikepovanymi co je tu u nich uz definitivne, oni nemaju pravo na slusny zivot? Ist slobodne- uz ked nie na vlastnych, tak na voziku, kam potrebuju a do obchodu ? Ved to je naozaj diskriminacia ... co ked raz budeme patrit medzi nich... nad tym by sa mal veru zamysliet kazdi.
Verte mi, ze az teraz si uvedomujem ten problem niekam sa dostat, dovtedy mi to ani neprislo.
O arogancii ludoch na mamicky - to by bolo na dlhe pisanie, nakolko ked sme prerabali cast domu a nakupovali , moj manzel bol velmi prekvapeny, ze ked som mu povedala, ze mamicky su pre predavacov a predavacky neviditelni zakaznici, sam to zazil. Ked vojdete s malym dietatom do obchodu, jednoducho vas povazuju za chudaka, neviem preco , ci je to tym dietom- alebo vedia kolko je rodicovsky prispevok :D .
Ale zas musim povedat, ze skor vam pomoze muz ako zena, hoci by to malo byt naopak, ale tiez skor na vas vyleti zena a muz- predavac je milsi, zeby uz zabudli , ze aj ony mali male deti?
VladoaKatka
27.12.07,16:26
Ajale - prosím Ťa, ja Ťa trestám, ja som len napísala dva príbehy.

Už som to viackrát písala, že Vás plne chápem, môžno to inak vysvetlujem, opisujem, ale je to fakt... asi je to s tým vekovým rozdielom

Je tísíc a tísíc vecí čo by sa malo zmeniť, my to na tomto fóre nezmeníme, preto nechápem tie stálé citácie tých mojich príspevkov.

To sa nepáči mladým, ono zase starším a úplne niečo iné tým najstarším.
Už túto debatu chcem ukončiť.

CHÁPEM VÁS, ale môj názor, je môj aj spôsobom vyjadrenia a Tvôj je Tvôj.

Prajem Vám príjemný večer
petovsan
27.12.07,16:30
Poviem Ti takýto prípad:
predajňa detského textilu, nemá zakázaný vstup s kočíkom - však by to bolo nelogické, ale jedného dňa sa tam stretli 3 mamičky s 3-mi kočíkmi, zabrali celú voľnú plochu predajne a namiesto nakupovania začali rozoberať problémy s ich ratolesťami, keď ich pani predávačka slušne sa spýtala, či si niečo želajú alebo chcú pozerieť alebo kupovať, tak jej znadali, že nech ide predávať do železiarstva, keď si oni tam nemôže prehodiť pár slov, veď je to predajňa detského textilu. To ich nenapadlo, že aj iný zákazníci by si chceli niečo kúpiť, alebo že ona je platená čiastočne podľa tržby?

druhý prípad - na chodbe obchodného domu sú lavice, na jednej každý deň sa rozloží mamička okolo 10.00 hod doobeda - prebalí svoje dieťa, nakojí, potelefonuje si a okolo 11-tej sa zdvihne a odíde preč(... pampesku nechá v smetnom koši na chodbe rozvoniavať) ...

Toto asi komentár nepotrebuje?

... nič v zlom, ale takéto argumenty mám chápať ako obhajobu zákazu vstupu do predajne matkám s kočíkmi? :eek: A kvôli takýmto matkám mám ja svoje dieťa odložiť pred obchod, či ako ??? :eek: Nie každá mamička má to šťastie, že ak niečo potrebuje vybaviť, či nakúpiť, môže svoju ratolesť nechať u starých rodičov, či doma s manželom. Veru, doba je už dávno iná ... kedysi bolo skoro samozrejmé, že babičky boli babičkami, ktoré mohli takmer kedykoľvek, keď ste to potrebovali, Vaše deti postrážiť. A dnes? Dnes si drvivá väčšina z nich privyrába popri svojom dôchodku v pns-kách, upratovaním a pod., pretože by možno ani inak nevyžili. A to nehovorím o tom, že keď bola "KEDYSI" mamička na materskej, tak bola skutočne na materskej ... dnes tomu tiež už dávno tak nie je a nie jedna mamička na materskej si privyrába alebo podniká bez mihnutia oka, ak takú možnosť má... a všetci vieme, prečo.
pazo
27.12.07,17:26
... nič v zlom, ale takéto argumenty mám chápať ako obhajobu zákazu vstupu do predajne matkám s kočíkmi? :eek: A kvôli takýmto matkám mám ja svoje dieťa odložiť pred obchod, či ako ??? :eek: Nie každá mamička má to šťastie, že ak niečo potrebuje vybaviť, či nakúpiť, môže svoju ratolesť nechať u starých rodičov, či doma s manželom. Veru, doba je už dávno iná ... kedysi bolo skoro samozrejmé, že babičky boli babičkami, ktoré mohli takmer kedykoľvek, keď ste to potrebovali, Vaše deti postrážiť. A dnes? Dnes si drvivá väčšina z nich privyrába popri svojom dôchodku v pns-kách, upratovaním a pod., pretože by možno ani inak nevyžili. A to nehovorím o tom, že keď bola "KEDYSI" mamička na materskej, tak bola skutočne na materskej ... dnes tomu tiež už dávno tak nie je a nie jedna mamička na materskej si privyrába alebo podniká bez mihnutia oka, ak takú možnosť má... a všetci vieme, prečo.
TOTO JE BÚRKA V POHÁRI VODY. Ja som kočíkovala pred 18 rokmi a dnešným mamičkám len závidím. My bysme si ani nedovolili vliezť do nejakej predajne s kočikom, lebo okamžite sa na nás spustila palba nadávok či už od predavačiek alebo zákazničiek, že zavadziame, čo aj bola pravda, lebo zväčša boli obchody malé, uličky úzke. Keď som si raz dovolila vybrať dieťa z kočika a uložila ho do vozíka, zbehli sa všetky predavačky a odporne mi vynadali, že im moje 7 mesačné dieťa zašpiní vozík topánkami, hoci to dieťa ešte nechodilo, malo len topánky na nožičkách obuté. S plačom som utiekla z obchodu, ale nabudúce som tam musela ísť zasa, pretože iný obchod v okolí nebol. Bolo otvorené do 18h večer, takže nákupy som musela zvládať ja, pretože keď muž došiel z práce, všetko bolo zatvorené. A babky takisto neboli po ruke, proste bolo to neporovnateľne ťažšie ako dnes. Dnes sú všade supermarkety, veľké vozíky, kam si dieťa uložíte a je otvorené do 22h, čiže je šanca ísť nakúpiť v kľude, bez dieťaťa, alebo poslať manžela. Lenže človek je tvor nespokojný a stále hľadá chyby....
VladoaKatka
27.12.07,18:40
Petovsan - nešlo o obhajobu, ale keď niekde dali zákaz, asi mali podobné skúsenosti, že mamičky robili debatné krúžky, detičky si naťahujú z regálov, čo chcú, a ak sa niekdo ohlási, napomenie to konanie, tak div, že nemusí utekať...

Už som písala, aj my sme mali ťažké vyžitie, mali sme obaja s manželom dve zamestnania.

Jedna lastovička jaro nerobí...
petovsan
27.12.07,19:15
... Lenže človek je tvor nespokojný a stále hľadá chyby....
... nedá mi nezareagovať na Tvoj článok ... Áno, som veľmi nespokojná s tým, ak je na obchode ceduľa "zákaz vstupu s kočíkom" ... je to jednoznačne diskriminácia určitého okruhu osôb !!! Dobu, keď boli obchody otvorené iba do 18,00 hod. si tiež veľmi dobre pamätám. Ale pamätám si aj na to, že mamičky boli skutočne na materskej a nie tak, ako je tomu dnes, že popri materskej sa ešte naháňajú kde kade, aby tiež priniesli domov nejakú tú korunu, pretože ako iste každá z Vás uzná, smiešnych štyritisíckoľkosi na celý mesiac sa príjmom do domácnosti pri dnešných nákladoch ani nazvať nedá. Ak sa matka rozhodla vtedy ísť pracovať, fungovali predsa detské jasličky, kde Vám zobrali dieťa myslím že už od 6 mesiaca. Ja netvrdím, že to bolo vtedy ideálne, odkladať 6-mesačné bábätko cudzím osobám a takmer na celý deň ... Ale to sme trochu odbočili od hlavnej témy. Ešte by som rada zareagovala na toto: "Dnes sú všade supermarkety, veľké vozíky, kam si dieťa uložíte a je otvorené do 22h, čiže je šanca ísť nakúpiť v kľude, bez dieťaťa, alebo poslať manžela." ... ak sú mamičky na materskej do troch rokov veku dieťaťa (a popri tom mnohé z nich už dávno chodia do práce, alebo podnikajú), prečo by svoje deti mali kdesi odkladať a okrádať sa tak vzájomne o spoločný čas len kvôli tomu, že potrebujú nakúpiť? ... prečo by nemohli nakupovať spolu s deťmi? ... a teraz Ťa už ozaj chytám za slovíčka :) ... prečo by som mala tri roky posielať manžela napr. do Tesca nakupovať samého? ... prečo by som si aj ja nemohla vybrať tovar, ktorý sa mi páči, ale iba čakať na to, čo prinesie podľa zoznamu? Pretože niekomu vadí moje dieťa? To nie je môj problém.:)
ajale
28.12.07,10:18
Ja som kočíkovala pred 18 rokmi...



Vidis 18 rokov dozadu a stale sme na tom istom... Vsetko sa zmenilo, telefony, ludia vo vlade, tovar v obchodoch... ale zaklady socialneho spravania sa po 18 rokoch zostali tie iste.
Bionda
29.12.07,16:53
zmenilo.... hm.. to je na zamyslenie, lebo postoj a chovanie ľudí by sa mal zmeniť ako prvý .... a to väčšinou tak nie je. O tej vláde... no to si myslím, že je smutné, že dodnes tam je stále dosť bývalých členov KSČ, o tovare... to síce sa zlepšilo, ale veľmi smerom ku kvalite ?? ... neviem. Telefóny.. tak to áno, celá technika je úplne inde, keď mi 15 ročná dcéra povie, prečo som nevolala mame domov , keď som čosi potrebovala a ja som jej povedala, že som volala na účet volaného na poštu, lebo rodičia nemali telefón .... tak si myslí, že vlastne máš život predtým bol ako čierno- biely film....
Správanie ľudí vidíte všade okolo vás... dokonca si myslím, že predtým si ľudia o trochu viac pomohli, teraz vás akurát "odkopnú" z cesty, aby sa na vás nepošmykli...
Nuž, ale je to výchova a to čo mladý človek doma vidí a počuje a tak potom sa aj správa.
ajale
08.01.08,07:22
Dnes som prezila celkom zaujimavu cestu k detskej lekarke. Predstavte si chodnik, po lavej strane hlavna cesta a na pravej kopcek smerom dolu. Po celom useku asi 500m parkovali priamo na chodniku auta . Tam, kde nebolo auto, bol stlp s poulicnou lampou. Celou cestou som tlacila malu v kociku s dvomi kolesami vo vzduchu a s dvomi na chodniku.:mad: Ani pocasie neprialo, na chodniku bola miestami asi 2cm namraza a silny vietor, a tam, kde sa uz kopcek vyrovnaval stromy, o ktore sa mesto nestara. Takze ak som nechcela vypichnut dietatu oko musela som striesku kocika uplne stiahnut a dieta nemalo ani vyhlad... "Co sa stazujem, ved som sa tam na pokon dostala, sice takmer po zadku ale predsa, a o to islo, ci nie?":mad:
willma
08.01.08,07:40
no ja neviem, nemala som nejaké problémy dostať sa niekde s kočíkom- malú som väčšinou nosila v klokanke
beba13
08.01.08,09:48
No ja som kočíkovala tiež dost davno, ale v tej dobe by ma ani nenapadlo vojsť s kočíkom do obchodu, asi preto, že na dedine som ho mohla spokojne nechať pred obchodom a ak malí plakal vždy sa našiel niekto kto ho trochu počičíkal no a do mesta som zásadne chodila bez detí. Bud doobeda a ak nemal kto varovať tak poobede ved vtedy bola pracovna doba často len do 3 alebo pol 4.