nextone
17.12.07,19:34
prosím o radu.
V apríli som sa stala SZČO so sídlom môjho bydliska. V októbri som si prenejala priestor a samozrejme som to nahlásila na úrady, ako vznik prevádzky.
Chcem sa spýtať, či dostanem nový živnostenský list s aktuálnym sídlom mojej spoločnosti.

Ďakujem
Infarkt
17.12.07,18:37
Sídlo je sídlo a prevádzka je prevádzka...takže prevádzka nie je sídlo ;)
nextone
17.12.07,18:45
Čo by malo figurovať napr. na faktúre?
Zoltán Kovács
17.12.07,18:48
Čo by malo figurovať napr. na faktúre?

Faktúru vystavuješ s údajmi o sídle a nie prevádzke. Tak isto tvoji dodávatelia majú vystavovať faktúry na adresu sídla a nie prevádzky. Vo všeobecnosti na faktúrach sa má uvádzať adresa, ktorá je uvedená aj v živnostenskom liste.
Infarkt
17.12.07,18:51
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru
a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

Určite musí osahovať sídlo...a môže aj prevádzku...zväčša sa to robí tak, že sídlo firmy je fakturačná adresa, a miestom dodania, alebo vyskladnenia je prevádzka...
nextone
17.12.07,19:05
Ako mám zmeniť sídlo, keď chcem, aby bolo sídlo adresa prevádzky?
KEJKA
17.12.07,19:07
sídlo nemôžeš meniť, zo zákona je sídlo trvalé bydlisko SZČO.
teda zmeniť môžeš - presťahuj sa.
nextone
17.12.07,19:09
ach tak, už tomu rozumiem...dnes mam dlhe vedenie...:o)
zaj nebudem mať problém, ak raz používam jednu a raz druhú adresu?
A čo pečiatka?
KEJKA
17.12.07,19:13
napr. faktúry výlučne na adresu prevádzky ti môžu vyhodiť z účta - neuznajú ako daňový výdavok.a potom je problém - zvýši sa ti základ dane a všetko, čo s tým súvisí,----
nextone
17.12.07,19:23
A čo pečiatka?
Zoltán Kovács
17.12.07,19:27
A čo pečiatka?

Pečiatka nie je nikde zákonom definovaná. Teda na pečiatke môžeš mať čo chceš. Ale ak máš na nej adresu prevádzky, tak asi by bolo dobre keby sa tam uviedlo aj to, že ide o prevádzku a nie o sídlo.
nextone
17.12.07,19:35
Pečiatka nie je nikde zákonom definovaná. Teda na pečiatke môžeš mať čo chceš. Ale ak máš na nej adresu prevádzky, tak asi by bolo dobre keby sa tam uviedlo aj to, že ide o prevádzku a nie o sídlo.
len som si to chcela overiť...
vďaka