mccm
17.12.07,20:42
Dobrý deň,
popozeral som dosť príspevkov ale nenašiel som odpoveď.
V júli som vystavil preddavkovú fa. K uskutočneniu však nedošlo.
V 11. mesiaci som vystavil dopropis na túto sumu.
Chcel by som sa spýtať ako to mám zaúčtovať v JU ALFA, a či tento dobropis sa odráta od príjmov OZD kôli neprekročenia limitu na DPH.
Vďaka.
KEJKA
17.12.07,19:46
mal si tu PFA uhradenú?
mccm
17.12.07,19:46
To som sa pýtal minule a že prijatý preddavok je POZD.
KvetkaK
17.12.07,19:50
Takže bola zaplatená. Ten príjem má byť ale neovplyvňujúci ZD. Čiže ten dobropis odpočítaš z týchto príjmov. :)
mccm
17.12.07,19:50
Ano bolauhradená
KEJKA
17.12.07,19:51
uviedol si len vystavenie preddavkovej faktúry o zaplatení si sa nezmienil, je pravda, že to vyplýva z kontextu.........
dbp. zaúčtuješ ako mínus POZD, kedže si zálohu zaúčtoval ako POZD, - upravuješ príjmy a znižuje ti to obrat.
mccm
17.12.07,19:52
Som z toho zmetený. Teda ten dobropis dám ako výdavok NZD.
KEJKA
17.12.07,19:54
prijatý preddavok PNZD, dbp. potom "mínus PNZD" alebo aj VNZD - tam si myslím, že je to vcelku jedno.
ale ak si dal preddavok POZD, tak určite daj dbp. ako "mínus POZD", ved si nič nedodal.
mccm
17.12.07,20:03
J anie som platca DPH, čiže to môžem zmeniť na PNZD, ide o to aby to bolo správne.
Pýtal som sa ohladom toho aj na DÚ a tam mi povedala že je to POZD a že sa ráto do celkového obratu(príjmu) čiže tým pádom by som sa stal platcom DPH.
KvetkaK
17.12.07,20:04
Nie, určite sa to neráta do príjmu, keď nedošlo k dodaniu tovaru alebo služby.
mccm
17.12.07,20:09
A ak by bola práca prevedená a vystavil by som ostrú fa, tak by som to evidoval:
Pred. fa - PNZD
Ostrá fa - POZD
a ako dám von tú preddavkovú(kôli zvedavosti)
Vdaka Kvetka.
evina
17.12.07,20:35
J anie som platca DPH, čiže to môžem zmeniť na PNZD, ide o to aby to bolo správne.
Pýtal som sa ohladom toho aj na DÚ a tam mi povedala že je to POZD a že sa ráto do celkového obratu(príjmu) čiže tým pádom by som sa stal platcom DPH.

Sú tu dva pohľady - jeden daň z príjmu a jeden daň z pridanej hodnoty.
Do obratu pre povinnú registráciu k DPH sa započítavajú aj prijaté zálohové platby.

Z hľadiska dane z príjmu je záloha PNOZD do doby jej realizácie.

To znamená ak si prijal platbu v rámci tých 12 po sebe nasledujúcich mesiacoch /dúfam, že je to zrozumiteľné/ a dosiahol požadovaný obrat bol si sa povinný registrovať pre DPH.- t.j. dobropis by bol po lehote týchto 12-tich mesiacov.
Ak si dobropis stihol v rámci po sebe idúcich 12-mesiacov je výsledok nula - prijatá záloha pluis obrat - dobropis mínus obrat.
http://www.porada.sk/t15217-p2-registracia-dph.html
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/registracia/registracia.html
MIRKA111
09.01.08,10:45
Nechcem zbytočne zakladať novú tému tak to pripájam k tejto. obdržali sem dobropis(bonus) je to bonus z polročného obratu, sú tam aj vypísané faktúry ktorých sa to týka ale v dobropise je uvedená len výsledná suma bonusu, ku k torej faktúre mám priradiť dobropis? Mám vypočítať podiel jednotlivých faktúr alebo to priradím k poslednej?