Cerberuska
18.12.07,02:27
Zdravim vsetkych. Mozno je tato otazka trochu hlupa ale znie:
Syn je vo vychove exmanzelky a ja platim na neho vyzivne. Momentalne riesime, ze syn prejde do mojej vychovy.
Ako je to s vyzivnym? Ja ho od nej nepozadujem, ale musim ho stale platit exmanzelke, kedze je to v rozsudku o rozvode, alebo sa toto automaticky rusi, ked syn prejde do mojej vychovy?
Logicky by bolo, kedze je to vyzivne na syna, ze by sa to automaticky malo zrusit!?

Brano
elli
18.12.07,14:00
Pokial bude to, co nazyvas "prechod do tvojej vychovy" rieseny sudom (navrhom na zmenu rozsudku o uprave prav k maloletemu dietatu resp. schvalenim rodicovskej dohody o uprave prav k maloletemu), sud bude riesit aj vyzivne. Zmenia sa pozicie, teda vyzivne nebudes platit ty exmanzelke, ale ona tebe (resp. dietatu do tvojich ruk).
Pretoze dieta nie je predmet, ktory sa da lubovolne premiestnovat, kazdopadne odporucam, aby zmena starostlivosti o dieta bola zakotvena aj v sudnom rozhodnuti. Ma to rad uzitocnych suvislosti, vratane prava na zastupovanie dietata pri roznych ukonoch, kde mozu od teba ziadat bud pritomnost matky (v zmysle terajsieho rozsudku), alebo predlozenie rozhodnutia, ktorym je dieta zverene tebe.
Otazka vyzivneho nie je celkom zavisla od toho co pozadujes, podla zakona o rodine je narokom dietata (teda sa ho ako rodic nemozes platne vzdat) a je urcena aj vyska minimalneho vyzivneho (30% zivotneho minima, bez ohladu na prijem povinneho = platiaceho rodica). Vyzivne v nizsej vyske sud ani neschvali pre rozpor so zakonom.
Cerberuska
18.12.07,14:34
Dakujem za obsiahlu odpoved. Dohoda o vychove dietata, ktoru chceme uzavriet o zvereni do vychovy ide na sud na zaregistrovanie.
Nebol som si isty s tym vyzivnym, myslim ze toto bude trochu problem v dohode, kedze exmanzelka size ma prijem, ale nie bohvieaky, toto sa jej asi pacit nebude. No uvidim ako to dopadne, kazdopadne velmi dakujem.

Brano