johny18
18.12.07,06:07
Naša firma má 5 malých stredísk, jedno stredisko je Správa. Keďže Správa v podstate spravuje chod firmy a jeho správu, chceme rozúčtovať náklady strediska Správa (teda správnu réžiu) na jednotlivé strediská. Problémom je podľa akého ukazovateľa by to bolo dobré rozpočítať.

Audítor mi poradil podľa počtu pracovníkov na jednotlivých strediskách. Toto mi však nevyhovuje, nakoľko jedno stredisko vôbec nemá zamestnancov a najíma si iba živnostníkov, preto by bolo zvyhodňované.

Druhý spôsob, ktorý ma napadol, je rozpočítať správnu réžiu podľa toho, akým pomerom sa jednotlivé strediská podieľajú na celkových výnosoch firmy.

Môže mi niekto poradiť, ako by to bolo najlepšie?
Stefan2005
18.12.07,05:45
Základňu pre rozvrhnutie správnej réžie sme zvolili podľa ukazovateľov, ktoré najobjektívnejšie vyhovujú tomuto účelu.
V našom prípade je to súčet výroby (nie výnosov, lebo v nich sa premieta napr. aj predaj majetku) a mzdových nákladov vztiahnutý k celkovým nákladom správy...
johny18
18.12.07,06:01
To znamená, že si spočítal výrobu a mzdové náklady na každom stredisku a vypočítal pomer tohto súčtu jednotlivých stredísk k celkovým nákladom správy? A týmto pomerom si potom rozpočítal náklady správy na jednotlivé strediská?