Alena Šimová
18.12.07,07:52
Slovenská firma vyrába výrobky pre firmu vo Francúzsku. Má podpísanú dohodu, podľa ktorej raz za dva týždne určitý počet vyrobených výrobkov pošle francúzovi do jeho skladu. Tento si však z neho postupne vyberá a slovenskej firme pošle oznámenie, koľko si zo skladu vybrala. Na základe tohto oznámenia slovenská firma fakturuje francúzovi. Slovenská firma je indentifikovaná pre DPH na Slovensku, francúz má pridelené IČ DPH vo Francúzsku. Neviem, čo mám uvádzať do DPH - skutočnú dodávku alebo vystavenú faktúru? Ak ide o skutočnú dodávku - nesúhlasilo by mi to so súhrnným výkazom. Niekde som čítala, že by bolo dobré preveriť si, či francúzi nemajú podobné ustanovenie ako my par. 11a - nevie mi niekto poradiť, kde nájdem francúzsky zákon o DPH?
Alena Šimová
19.12.07,05:50
Nikto?
Alena Šimová
30.12.07,08:44
Prosím, poraďte mi.
betka
30.12.07,12:01
Pohľady na danú problematiku:

Predmedmetom dane je dodanie tovaru za protihodnotuca nadobudnutie tovaru z iného ČS za protihodnotu. Pri niektorých transakciách nedochádza k zmene vlastníka tovaru, teda nie sú za odplatu, ale považujú sa akoby boli dodávkou za protihodnotu. A na druhej starne sa tento tovar považuje za nadobudnutie tovaru za protihodnotu. (premiestnenie, transfer,), tento tovar je stále vlastníctvom tej istej zdaniteľnej osoby.

Ak sa premiestni tovar Z A do B. Tovar je určený na predaj v štáte B do nejakého veľkoobchodu, premiestnenie tovaru je:
- považujeme v štáte A - intrakomunitárne dodanie tovaru do štátu B
- a v štáte B za intrakomunit. nadobudnutie tovaru.
Ak by bola spoločnosť A registrovaná i v štáte A i B, bude je toto dodanie tovaru v A štáte oslobodené od dane a v B štáte je predmetom dane.

Vychádzame z 8/4-ide o premiestnenie tovaru, kt. je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby z tuzemska do iného ČŠ a tento tovar bol odoslaný alebo prepravený do iného ČŠ na účely podnikania.
Alena Šimová
05.01.08,14:02
Neviete mi poradiť, kde nájdem francúzsky zákon o DPH v slovenčine?
JAJA11
05.01.08,14:15
Neviete mi poradiť, kde nájdem francúzsky zákon o DPH v slovenčine?

Ja by som sa poradila s Vaším franc. partnerom. Predpokladám, že keď Vám navrhli takýto spôsob faktúrovania, majú obdobný konsign.sklad ako my. V slovenčine franc, DPH zoženiete ťažko, jedine, že by tu mali firmu na Slovensku.:o
KEJKA
05.01.08,14:17
Slovenská firma vyrába výrobky pre firmu vo Francúzsku. Má podpísanú dohodu, podľa ktorej raz za dva týždne určitý počet vyrobených výrobkov pošle francúzovi do jeho skladu. Tento si však z neho postupne vyberá a slovenskej firme pošle oznámenie, koľko si zo skladu vybrala. Na základe tohto oznámenia slovenská firma fakturuje francúzovi. Slovenská firma je indentifikovaná pre DPH na Slovensku, francúz má pridelené IČ DPH vo Francúzsku. Neviem, čo mám uvádzať do DPH - skutočnú dodávku alebo vystavenú faktúru? Ak ide o skutočnú dodávku - nesúhlasilo by mi to so súhrnným výkazom. Niekde som čítala, že by bolo dobré preveriť si, či francúzi nemajú podobné ustanovenie ako my par. 11a - nevie mi niekto poradiť, kde nájdem francúzsky zákon o DPH?

komentár k §11a......obdobne to má platiť všade v EÚ
S účinnosťou od 1. januára 2005 bola prijatá zjednodušujúca
úprava pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu zahraničnou
osobou, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania ani
prevádzkareň. Táto osobitná úprava vychádza zo smerníc Európskej
únie, nie je však pre jednotlivé členské štáty povinná. Členské
štáty sa však môžu rozhodnúť ju aplikovať vo svojej legislatíve.
Ide o možnosť umiestnenia tovaru z iného členského štátu
v tuzemsku v systéme tzv. call of stock. V podstate ide o systém
tzv. konsignačných skladov. Uvedený systém sa uplatňuje vo
viacerých členských štátoch z dôvodu zjednodušenia zdaňovania
nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.
Podstatou tzv. systému call of stock bude premiestnenie tovaru
zahraničnou osobou z iného členského štátu do tuzemska, pričom
tovar bude umiestnený v sklade a určený na dodanie pre jediného
vopred určeného odberateľa tovaru, ktorý sa podľa dohodnutých
zmluvných podmienok následne stane vlastníkom tovaru. Tovar sa
bude postupne predávať zahraničnou osobou zo skladu podľa potrieb
odberateľa. V takomto prípade sa daňová povinnosť z tovaru
nadobudnutého v tuzemsku z iného členského štátu prenesie na
odberateľa tovaru, ktorý je platiteľom dane v tuzemsku a bude
povinný platiť daň. Premiestnený tovar z iného členského štátu do
tuzemska bude stále vo vlastníctve zahraničnej osoby. Tovar bude
premiestnený do skladu tuzemského zákazníka, pre ktorého je tovar
určený a ktorý ako jediný má právo odoberať ho z tohto skladu.
Zjednodušenie pre zahraničnú osobu spočíva v tom, že sa nemusí
registrovať pre daň v tuzemsku a ako vlastník tovaru nebude
zdaňovať nadobudnutie tovaru v tuzemsku. Následne nebude mať ani
dodávky tovaru v tuzemsku svojmu odberateľovi. Nadobudnutie tovaru
zdaní odberateľ, ktorý môže byť len jeden.
ivako
22.04.08,10:28
prikladám zo stránky daňového riaditeľstva:
marek32
22.06.12,19:04
Podnikateľ z Francúzska (registrovany pre DPH vo Francúzsku) chce premiestniť tovar z Francúzska na Slovensko do skladu. Tovar bude určený výlučne len pre dvoch platiteľov dane, a to pre Slovenského (IČ DPH SK) a pre Českého (IČ DPH ČR). Na základe dohody títo dvaja platitelia budú priebežne vyberať zo skladu potrebné množstvá tovaru. Vlastníkom tovaru až do času výdaju tovaru zo skladu zákazníkom je francúzsky podnikateľ.

1. Musí sa Franúzsky podnikateľ registrovať na SK pre DPH alebo môže využiť ustanovenie § 11a zákona o DPH ? Ustanovenie hovorí o tom, kedy sa francúzsky podnikateľ nie je povinný registrovať za platiteľa dane na Slovensku, nakoľko daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (premiestnenia tovaru) vzniká odberateľovi tovaru, slovenskému platiteľovi dane, ktorý je povinný platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.

2. Ako to bude z pohľadu DPH s českým platiteľom dane ? Tovar si bude priebežne vyberať zo skladu na Slovensku a premiestňovať ho do ČR. Musí sa pre DPH na Slovensku registrovať Francúzsky, resp. česky podnikateľ ?
marek32
19.09.12,11:52
Podnikateľ z Francúzska (registrovany pre DPH vo Francúzsku) chce premiestniť tovar z Francúzska na Slovensko do skladu. Tovar bude určený výlučne len pre dvoch platiteľov dane, a to pre Slovenského (IČ DPH SK) a pre Českého (IČ DPH ČR). Na základe dohody títo dvaja platitelia budú priebežne vyberať zo skladu potrebné množstvá tovaru. Vlastníkom tovaru až do času výdaju tovaru zo skladu zákazníkom je francúzsky podnikateľ.

1. Musí sa Franúzsky podnikateľ registrovať na SK pre DPH alebo môže využiť ustanovenie § 11a zákona o DPH ? Ustanovenie hovorí o tom, kedy sa francúzsky podnikateľ nie je povinný registrovať za platiteľa dane na Slovensku, nakoľko daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (premiestnenia tovaru) vzniká odberateľovi tovaru, slovenskému platiteľovi dane, ktorý je povinný platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.

2. Ako to bude z pohľadu DPH s českým platiteľom dane ? Tovar si bude priebežne vyberať zo skladu na Slovensku a premiestňovať ho do ČR. Musí sa pre DPH na Slovensku registrovať Francúzsky, resp. česky podnikateľ ?

nikto neporadí ?
Alena Šimová
24.09.12,05:14
Podnikateľ z Francúzska (registrovany pre DPH vo Francúzsku) chce premiestniť tovar z Francúzska na Slovensko do skladu. Tovar bude určený výlučne len pre dvoch platiteľov dane, a to pre Slovenského (IČ DPH SK) a pre Českého (IČ DPH ČR). Na základe dohody títo dvaja platitelia budú priebežne vyberať zo skladu potrebné množstvá tovaru. Vlastníkom tovaru až do času výdaju tovaru zo skladu zákazníkom je francúzsky podnikateľ.

1. Musí sa Franúzsky podnikateľ registrovať na SK pre DPH alebo môže využiť ustanovenie § 11a zákona o DPH ? Ustanovenie hovorí o tom, kedy sa francúzsky podnikateľ nie je povinný registrovať za platiteľa dane na Slovensku, nakoľko daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (premiestnenia tovaru) vzniká odberateľovi tovaru, slovenskému platiteľovi dane, ktorý je povinný platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.

2. Ako to bude z pohľadu DPH s českým platiteľom dane ? Tovar si bude priebežne vyberať zo skladu na Slovensku a premiestňovať ho do ČR. Musí sa pre DPH na Slovensku registrovať Francúzsky, resp. česky podnikateľ ?
problém pri paragrafe 11a je, že tovar v sklade musí byť pre jedného odberateľa. To znamená, že ak z tohto skladu budú vyberať 2 odberatelia, nedá sa aplikovať par. 11a a Francúz sa tu musí registrovať. Ak tu bude Francúz registrovaný, bude vystavovať faktúru pre Čecha, Čech sa tu nemusí registrovať.
Netreba však zabudnúť na oznamovaciu povinnosť daňovému úradu.