simonka553
18.12.07,09:08
Dobrý deň, prosím Vás poraďte mi niekto. Som SZČO /vediem jednoduché účtovníctvo/. Pre svoju podnikateľskú činnosť som kúpil lešenie v sume 45000,- Sk od suseda. Sused je tiež SZČO /platí paušálnu daň/. To lešenie sused nemá v podnikaní, kúpil ho na stavbu svojho domu a mne sa ho oplatilo kúpiť za 1/2 pôvodnej ceny. Môžem si toto lešenie dať do nákladov /odpisy/? Ako to má vyriešiť sused? Bude musieť tento príjem priznať a zdaniť, aj keď to nebol majetok v podnikaní a nevedie účtovníctvo? Ďakujem za odpovede.
mandula
18.12.07,09:09
Ak sused to lešenie nepoužíval na podnikanie - nemal v majetku, tak príjem z jeho predaja nebude zdaňovať, bude to príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. d.
Vy ak vediete účtovnítvo, si to môžete dať do výdavkov neovplyv.zákl.dane ako kúpu majetku, a do výdavkov ovplyv.zákl.dane to dostanete cez odpisy po zaradení majetku do užívania.
Sused vám nemôže vystaviť faktúru, keďže lešenie predáva ako súkr.osoba. Treba spísať kúpnu zmluvu a na váš výdavkový pokl.doklad sa podpíše ako príjemca.
Keďže cena bude menej ako 100 000,- Sk tak suseda ako príjemcu nemusíte nahlasovať ani na DÚ - pravdaže ak ste nerobili medzi sebou aj nejaké iné obchody kde by prebiehali platby v hotovosti.