Daduľa
18.12.07,10:16
Majitel ma v majetku firmy zaradené 5 automobil, ktoré využíva na podnikanie.Vychádza mu vysoký zisk a zakúpil na vsetky automobily zimné aj letné pneumatiky, teraz v decembri.
Myslíte že by som to mohla dať rovno do nákladov a odpočet DPH??
Prosím poradte, je to suma s DPH asi 129.000,- SK.
Tweety
18.12.07,09:18
Majitel ma v majetku firmy zaradené 5 automobil, ktoré využíva na podnikanie.Vychádza mu vysoký zisk a zakúpil na vsetky automobily zimné aj letné pneumatiky, teraz v decembri.
Myslíte že by som to mohla dať rovno do nákladov a odpočet DPH??
Prosím poradte, je to suma s DPH asi 129.000,- SK.
A prečo by si nemohla? Aký v tom vidíš problém?
Daduľa
18.12.07,09:23
Ci ma nebudú nahaňať, že či to nie tech.zhodnotenie, ale ja myslím že nie,??
Tweety
18.12.07,09:24
Ci ma nebudú nahaňať, že či to nie tech.zhodnotenie, ale ja myslím že nie,??
Nie, nie je to TZ.:)
dad111
18.12.07,09:31
Predsa ale vsak moze dojst k rozdielnemu vykladu. Kazde auto ma v technickom preukaze napisane pocet kolies (napr. 4). Je to teda mozne, aby odrazu malo viac? Je zimna pneumatika urcena len pre konkretne vozidlo, a moze byt pouzita len na nom? Su tie pneumatiky urcene ako nahrada za opotrebovane, alebo kupene len do zasoby?
Rozalka
18.12.07,09:34
Predsa ale vsak moze dojst k rozdielnemu vykladu. Kazde auto ma v technickom preukaze napisane pocet kolies (napr. 4). Je to teda mozne, aby odrazu malo viac? Je zimna pneumatika urcena len pre konkretne vozidlo, a moze byt pouzita len na nom? Su tie pneumatiky urcene ako nahrada za opotrebovane, alebo kupene len do zasoby?
Podľa osobitného zákona musí mať auto aj rezervné koleso (ktoré musí mať tiež aj pneumatiku).
Zimné pneumatiky nie sú náhradou za opotrebované, ale sú určené na zimné jazdy, preto každé auto môže byť vybavené 2 sadami pneumatík (L+Z).
heja3
18.12.07,09:38
Podľa osobitného zákona musí mať auto aj rezervu.
Zimné pneumatiky nie sú náhradou za opotrebované, ale sú určené na zimné jazdy, preto každé auto môže byť vybavené 2 sadami pneumatík (L+Z).

2x4 (L+Z)
+ 1 zimná rezerva
+1 letná rezerva

;) - keby sa niekto pýtal z DU
evina
18.12.07,09:40
Podľa osobitného zákona musí mať auto aj rezervné koleso (ktoré musí mať tiež aj pneumatiku).
Zimné pneumatiky nie sú náhradou za opotrebované, ale sú určené na zimné jazdy, preto každé auto môže byť vybavené 2 sadami pneumatík (L+Z).

rezervné koleso /jedno/ a nie štyri. Ja osobne, keďže ide o väčšiu sumu by som asi rozmýšľala o presune nákladov za letné gumy do budúceho roku. Teraz nebude používať obe naraz, takže letné kúpil do zásoby a bude najskôr používať od marca budúceho roka....
Rozalka
18.12.07,09:42
rezervné koleso /jedno/ a nie štyri. Ja osobne, keďže ide o väčšiu sumu by som asi rozmýšľala o presune nákladov za letné gumy do budúceho roku. Teraz nebude používať obe naraz, takže letné kúpil do zásoby a bude najskôr používať od marca budúceho roka....
Zimné kúpili na túto zimu.
Tie teraz zakúpené letné, máš pravdu, treba držať na zásobách až do prezutia zo zimných na letné.
dad111
18.12.07,09:50
2x4 (L+Z)
+ 1 zimná rezerva
+1 letná rezerva

;) - keby sa niekto pýtal z DU
To je len technicka otazka. Rezerva moze byt aj dojazdova, teda ina. A kazde auto moze mat len to s cim bolo kupene, ak teda po zaradeni a uvedeni do prevadzky navysime pocet kolies moze to byt TZ. Ked je na nadobudacej fa aj sada zimnych pneumatik, nie je co riesit. Samozrejme zalezi na pohlade DU a tom ako im to vysvetlime. (Obycajne)
evina
18.12.07,09:56
To je len technicka otazka. Rezerva moze byt aj dojazdova, teda ina. A kazde auto moze mat len to s cim bolo kupene, ak teda po zaradeni a uvedeni do prevadzky navysime pocet kolies moze to byt TZ. Ked je na nadobudacej fa aj sada zimnych pneumatik, nie je co riesit. Samozrejme zalezi na pohlade DU a tom ako im to vysvetlime. (Obycajne)

TZ to nie je, nakoľko naozaj auto jazdí v zime na zimných a v lete na letných-nemôže bez pneumatík /ani kolies/ a je to nutné z hľadiska bezpečnosti-.../ináč už veľakrát rozoberaný problém na Porade/. Teraz ide o rozlíšenie nákladov....

P.s. teraz ma napadlo, že ja automaticky rozmýšľam v intenciách PÚ a s.r.o. U FO je to výdavok r. 2007, t.j. po zaplatení;)
Rozalka
18.12.07,09:59
TZ to nie je, nakoľko naozaj auto jazdí v zime na zimných a v lete na letných-nemôže bez pneumatík /ináč už veľakrát rozoberaný problém na Porade/. Teraz ide o rozlíšenie nákladov....

P.s. teraz ma napadlo, že ja automaticky rozmýšľam v intenciách PÚ a s.r.o. U FO je to výdavok r. 2007, t.j. po zaplatení;)

Keďže sme v téme
Účtová trieda 5-Náklady (http://www.porada.sk/f33-uctova-trieda-5-naklady.html)
tak asi predsa len rozmýšľaš v správnych intenciách (PÚ).
M3G
18.12.07,09:59
Daňové výdavky a prevádzka motorového vozidla v zimnom období
Účtovníctvo a dane - Vaše otázky a naše odpovede, vydanie: 2/2007, vyšlo: 30.1.2007

V tomto zimnom období sme boli nútení z dôvodu bezpečnosti zakúpiť pre osobné a prevádzkové vozidlá, ktoré máme v majetku spoločnosti, zimné pneumatiky vrátane diskov a tiež snehové reťaze na niektoré vozidlá, ktoré v zimnom období prechádzajú sťaženým terénom, v ktorom je ich nutné používať. Ako máme posúdiť vyššie uvedené výdavky z daňového hľadiska?

V tomto prípade sa nejedná o technické zhodnotenie vozidiel, ale o daňovo uznaný náklad podľa § 19 ods. 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, pokiaľ daňovník preukáže preukázateľným dokladom zakúpenie uvedených súčastí nevyhnutných na prevádzku motorových vozidiel počas zimnej sezóny a súčasne má tieto vozidlá v obchodnom majetku spoločnosti.


________________________________
pokiaľ kupujeme nové pneu, napr. zimné, ktoré predtým auto nemalo - postupujeme podľa horeuvedeného(myslím, že existuje aj vyjadrenie DRSR, nenašiel som ho však v tejto chvíli)
pokiaľ kupujeme nové pneu, ako náhradu za ojazdené, je to oprava a údržba, nie technické zhodnotenie
evina
18.12.07,10:02
Keďže sme v téme
Účtová trieda 5-Náklady (http://www.porada.sk/f33-uctova-trieda-5-naklady.html)
tak asi predsa len rozmýšľaš v správnych intenciách (PÚ).

Tak to zaradenie som si zas nevšimla :D:D
Takže Daduľa má na výber už obe účtovníctva :rolleyes:
Daduľa
18.12.07,12:01
Je to FO účtujúca v PU. A co ked dostal teraz akciu a velku zľavu na nákup, myslíte že aj tak to treba časovo rozlíšiť a letné pneumatiky dať do nákladov budúcich rokov???
skaspa
18.12.07,12:01
Majitel ma v majetku firmy zaradené 5 automobil, ktoré využíva na podnikanie.Vychádza mu vysoký zisk a zakúpil na vsetky automobily zimné aj letné pneumatiky, teraz v decembri.
Myslíte že by som to mohla dať rovno do nákladov a odpočet DPH??
Prosím poradte, je to suma s DPH asi 129.000,- SK.

zimné pneumatiky sú daňovo uznané, pokiaľ ich firma využila ešte v decembri príslušného roka, teda pokiaľ ich "obula"
čo sa týka letných pneumatík kúpených v decembri: ja osobne by som ich do daňových výdavkov v roku kúpi nedal, lebo podľa mňa nespĺňajú základnú definíciu daňového výdavku - náklady na ich kúpu v decembri nemôžu slúžiť na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v danom roku (aj keď niekto dokáže tvrdiť, že napr. 12. decembra bolo pekne tak obul aj tieto letné pneumatiky) v nadväznosti na definíciu základu dane - kedy sa vyžaduje rešpektovanie časovej a vecnej súvislosti výdavkov a príjmov (letné pneumatiky nakúpené v decembri len ťažko niekto využije na dosiahnutie príjmov v decembri, keď zároveň kúpil aj zimné).
Navyše aj postupy účtovnia v § 43 ods. 14 hovoria: Normy prirodzených úbytkov zásob a druhy materiálov účtovaných rovno do spotreby bez zaúčtovania na sklad sú uvedené vo vnútornom predpise účtovnej jednotky so zohľadnením toho, že spotreba materiálu vykázaná v účtovnej závierke zodpovedá skutočnej spotrebe materiálu.
Ak tie letné pneumatiky len kúpite a neobujete, len ťažko dôjde k ich spotrebe a nebudú teda v danom roku kúpi slúžiť na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.
evina
18.12.07,12:05
Je to FO účtujúca v PU. A co ked dostal teraz akciu a velku zľavu na nákup, myslíte že aj tak to treba časovo rozlíšiť a letné pneumatiky dať do nákladov budúcich rokov???
Nezáleží akú zľavu, akciu a pod. dostal... Záleží na časovom a vecnom používaní pneumatík...
dad111
18.12.07,16:06
V tomto zimnom období sme boli nútení z dôvodu bezpečnosti zakúpiť pre osobné a prevádzkové vozidlá, ktoré máme v majetku spoločnosti, zimné pneumatiky vrátane diskov a tiež snehové reťaze na niektoré vozidlá, ktoré v zimnom období prechádzajú sťaženým terénom, v ktorom je ich nutné používať.
Aj ked sa mne osobne taketo vysvetlenie paci a vnutorne s nim suhlasim, nie som presvedceny o jeho spravnosti a pravnej opore.Zimne pneumatikky su bezpecnejsie, lepsie a uzitocne zo vsetkych moznych pohladov. Len podla mna su len doporucene. Ziadny zakon na uzemi SR ich pouzitie neprikazuje. Je mi jasne, ze naraz sa nepouzivaju jedny aj druhe, ale stale je to len jeden druh, okrem inych, s ktorymi je vozidlo schvalene pre prevadzku. Analogicky teda plati, ze ak mam dzip, pre ktory sa vyrabaju pneumatiky zvlast pre suchy teren, zvlast pre mokry teren, sneh, cesty a neviem ake este, pricom jazda na specialnych gumach je tak isto subjektivne bezpecnejsia, mozem mat k tomuto auto vsetky sady pneumatik?
evina
18.12.07,17:01
Aj ked sa mne osobne taketo vysvetlenie paci a vnutorne s nim suhlasim, nie som presvedceny o jeho spravnosti a pravnej opore.Zimne pneumatikky su bezpecnejsie, lepsie a uzitocne zo vsetkych moznych pohladov. Len podla mna su len doporucene. Ziadny zakon na uzemi SR ich pouzitie neprikazuje. Je mi jasne, ze naraz sa nepouzivaju jedny aj druhe, ale stale je to len jeden druh, okrem inych, s ktorymi je vozidlo schvalene pre prevadzku. Analogicky teda plati, ze ak mam dzip, pre ktory sa vyrabaju pneumatiky zvlast pre suchy teren, zvlast pre mokry teren, sneh, cesty a neviem ake este, pricom jazda na specialnych gumach je tak isto subjektivne bezpecnejsia, mozem mat k tomuto auto vsetky sady pneumatik?

Určite áno a jazda v zime na zimných gumách nemôže byť subjektívne bezpečnejšia, je objektívne bezpečnejšia.
Píšeš, že žiadny zákon nepredpisuje ich použitie, ale žiadny zákon nám nepredpisuje ani použitie auta k dosiahnutiu a udržaniu svojich príjmov ....a zároveň ani nezakazuje.
Ja napríklad používam zimné pneumatiky už 12 rokov. Bývam a pracujem na takom mieste, kde pokiaľ nasneží a neodpracú sneh nedostanem sa domov....
To, že zákon zimné gumy nepredpísal len ľutujem, lebo potom sa nemôžem dostať domov cez tých, ktorí sa predo mnou šmýkajú na letných gumách...
Ak by k mojmu autu boli pneumatiky všetkých druhov, ktoré spomínaš:) určite by jazda bola bezpečnejšia a daňový náklad obhájiteľný, najmä ak si tie ostatné sady môžu obzrieť v garáži...