Marika77
18.12.07,11:01
Dobrý deň želám všetkým poraďákom.

Mám nasledovný problém. Potrebujem sa vysporiadať so zaradením majetku z 042, ktorý však nemá jednotkovú cenu vyššiu ako 30 tisíc. čiže podľa zákona o dani z príjmov nespĺňa podmienky za zaradenie do majetku. Z toho mi vychádza, že by som ho mala mať ako náklady. V minulosti sme presne takýto druh majetku zaraďovali ako dlhodobý - nakoľko spĺňal podmienky. Teraz mám v stave majetku okolo 500 takýchto položiek - ktoré sa odpisujú, inventarizujú a podobne. Nechcela by som mať nesúlad - že jeden bude odpisovaný a druhý nie. Dá sa zaradiť do majetku aj pri nižšej hodnote, ak sa tak rozhodne účtovná jednotka a ako sa potom pristupuje k odpisu. Odpisuje sa jednorazovo alebo klasicky.

ďakujem za radu
Lubica H
18.12.07,10:30
ak je doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok a účtovná jednotka sa rozhodne, že bude odpisovať takýto majetok, ktorý nespĺňa hranicu vstupnej ceny, môže tak spraviť, vtedy postupuje podľa zákona o účtovníctve, t.j., daňový odpis sa rovná účtovnému. podmienka je, že sa musí odpisovať viac ako 1 rok, t.j. minimálne 13 mesiacov.