Ala08
18.12.07,12:07
Ahojte,

chcem sa spýtať, kedy vzniká pohľadávky ( záväzok) voči odberateľovi ( dodávateľovi ) v deň dodania tovaru alebo služby, alebo až v deň vystavenia fa.

Ďakujem
Danila
18.12.07,12:02
Ahojte,

chcem sa spýtať, kedy vzniká pohľadávky ( záväzok) voči odberateľovi ( dodávateľovi ) v deň dodania tovaru alebo služby, alebo až v deň vystavenia fa.

Ďakujem
Zdroj: epis.sk
Vznik pohľadávky


Pohľadávka vzniká vždy, keď dochádza k časovému posunu medzi dodávkou nehnuteľnej alebo hnuteľnej veci či poskytnutím služby alebo prevodom práva a úhradou za ne. Pri bezprostrednej priamej úhrade pohľadávka nevzniká. Bezprostrednou priamou úhradou sa rozumie taký spôsob úhrady, keď účastník obchodného vzťahu povinný k úhrade túto vykoná bez akéhokoľvek časového odkladu pri prevzatí veci či služby, alebo prevzatí práva. Akýkoľvek časový posun zakladá vznik pohľadávky a u druhého účastníka obchodného vzťahu vznik záväzku.
Pohľadávka spojená so vznikom výnosu
Vznik tohto typu pohľadávky je spojený so vznikom výnosu u veriteľa. Pohľadávky tohto typu vznikajú napr.:
• odplatným prevodom vlastníckeho práva z veriteľa na dlžníka, napr. k nehnuteľnostiam, hnuteľným veciam, právam a peniazmi oceniteľným hodnotám (na základe kúpnej zmluvy, zmluvy o dielo, zámennej zmluvy),
• odplatným poskytnutím hmotnej alebo nehmotnej služby,
• z finančného investovania do iných obchodných spoločností – ide o pohľadávky z cenných papierov a podielov v obchodných spoločnostiach,
• z poskytnutia úročenej pôžičky, ktoré prináša výnos vo forme úroku,
• z titulu zmluvných a iných sankcií.
Pohľadávka, ktorá nie je spojená so vznikom výnosu
Do tejto skupiny patria pohľadávky, ktoré vznikajú napr.:
• poskytnutím bezúročnej pôžičky,
• poskytnutím zálohy.
Ala08
18.12.07,12:35
Chcem doplniť konkrétny príklad:
Predaj tovaru bol uskutočnený na základe DL dňa 30.10. 2007. Fa bola vystavená dňa 07.11. 2007. Ktorý deň je dňom vzniku pohľadávky?
Danila
19.12.07,08:45
Chcem doplniť konkrétny príklad:
Predaj tovaru bol uskutočnený na základe DL dňa 30.10. 2007. Fa bola vystavená dňa 07.11. 2007. Ktorý deň je dňom vzniku pohľadávky?Zámerne som Ti na zadanie neodpovedala jednoslovne, čo by bolo pre mňa jednoduchšie. Vyhľadala som Ti veľmi dobre spracovaný komentár k tejto problematike. Napriek tomu si opakovane položila otázku. Tak ak skúšiš po preštudovaní môjho linku na ňu aj odpovedať, ja Ti pridám, alebo nepridám súhlas.:)
Ala08
27.12.07,10:43
Podľa mňa je dňom vzniku pohľadávky deň keď zákazník prevzal tovar t.j. 30.10. aj keď fa bola vystavená až v novembri. Túto otázku som položila z toho dôvodu, že naša firma rozposielala odsúhlasenia pohľadávok k 31.10. a jedna auditorka sa veľmi rozčuľovala, že prečo sme jej poslali odsúhlasenie keď fa za odobratý tovar v mesiaci október jej bola vystavená v novembri a teda jej záväzok (naša pohľadávka)vznikla až v tomto mesiaci. Neviem či mám pravdu ale dúfam že áno.
Danila
27.12.07,17:49
Podľa mňa je dňom vzniku pohľadávky deň keď zákazník prevzal tovar t.j. 30.10. aj keď fa bola vystavená až v novembri. Túto otázku som položila z toho dôvodu, že naša firma rozposielala odsúhlasenia pohľadávok k 31.10. a jedna auditorka sa veľmi rozčuľovala, že prečo sme jej poslali odsúhlasenie keď fa za odobratý tovar v mesiaci október jej bola vystavená v novembri a teda jej záväzok (naša pohľadávka)vznikla až v tomto mesiaci. Neviem či mám pravdu ale dúfam že áno.Tvoj názor nie je správny. Vznik pohľadávky je práve o časovom posune medzi dodaním a úhradou. Ak by bola úhrada bezprostredne po dodávke, pohľadávka by nevznikla. Takže auditorka mala pravdu. Vystavenú faktúru, na základe ktorej účtuješ o pohľadávke máš v novembri. Vtedy vznikol aj záväzok pani auditorke. A ty si mohla teda konzultovať len o stave pohľadávok voči nej k 30.11.2007.
Dáša_
27.12.07,18:26
Tvoj názor nie je správny. Vznik pohľadávky je práve o časovom posune medzi dodaním a úhradou. Ak by bola úhrada bezprostredne po dodávke, pohľadávka by nevznikla. Takže auditorka mala pravdu. Vystavenú faktúru, na základe ktorej účtuješ o pohľadávke máš v novembri. Vtedy vznikol aj záväzok pani auditorke. A ty si mohla teda konzultovať len o stave pohľadávok voči nej k 30.11.2007.


Hmmm, otázku otočím: mam dodávku spred trištvrte roka. činnosť dodavateľskej firmy medzitým prerušila polícia a ja nemám faktúru. Dodaný tovar je dávno predaný. To znamená, že nemám závazok?
Danila
27.12.07,18:44
Hmmm, otázku otočím: mam dodávku spred trištvrte roka. činnosť dodavateľskej firmy medzitým prerušila polícia a ja nemám faktúru. Dodaný tovar je dávno predaný. To znamená, že nemám závazok?Nemáš faktúru, nemáš záväzok. A nemáš ho preto, lebo veriteľ neuplatnil svoje právo požadovať od teba plnenie, teda úhradu peňazí za dodávku tovaru. Ak dodávateľ svoju činnosť neobnoví, tak si celkom nechtiac zarobila.:)
Dáša_
27.12.07,18:58
Nemáš faktúru, nemáš záväzok. A nemáš ho preto, lebo veriteľ neuplatnil svoje právo požadovať od teba plnenie, teda úhradu peňazí za dodávku tovaru. A

dám citáciu Obchodného zákoníka:

§ 447

Kupujúci je povinný zaplatiť za tovar kúpnu cenu a prevziať dodaný tovar v súlade so zmluvou.

§ 448

(1) Kupujúci je povinný zaplatiť dohodnutú kúpnu cenu.

(2) Ak cena nie je v zmluve dohodnutá a nie je určený ani spôsob jej určenia a ak je zmluva platná s prihliadnutím na § 409 ods. 2, môže predávajúci požadovať zaplatenie kúpnej ceny, za ktorú sa predával obvykle taký alebo porovnateľný tovar v čase uzavretia zmluvy za zmluvných podmienok obdobných obsahu tejto zmluvy.

(3) Ak je kúpna cena určená podľa hmotnosti tovaru, je pri pochybnosti rozhodujúca jeho čistá hmotnosť.

§ 449

Ak sa má kúpna cena platiť pri odovzdaní tovaru alebo dokladov, je kupujúci povinný kúpnu cenu zaplatiť v mieste tohto odovzdania.

§ 450

(1) Ak zo zmluvy nevyplýva niečo iné, je kupujúci povinný zaplatiť kúpnu cenu, keď predávajúci v súlade so zmluvou a týmto zákonom umožní kupujúcemu nakladať s tovarom alebo s dokladmi umožňujúcimi kupujúcemu nakladať s tovarom. Predávajúci môže robiť odovzdanie tovaru alebo dokladov závislým od zaplatenia kúpnej ceny.

(2) Ak má predávajúci podľa zmluvy odoslať tovar, môže tak urobiť s podmienkou, že tovar alebo doklady umožňujúce nakladanie s tovarom sa odovzdajú kupujúcemu len pri zaplatení kúpnej ceny, ibaže táto podmienka je v rozpore s dohodnutým spôsobom platenia kúpnej ceny.

(3) Kupujúci nie je povinný zaplatiť kúpnu cenu, dokiaľ nemá možnosť si tovar prezrieť, ibaže dohodnutý spôsob dodania tovaru alebo platenia kúpnej ceny by s tým boli v rozpore.
Dáša_
27.12.07,19:00
Tách som chcela povedať, že závazok (ak sa zmluvné strany nedohodli inak) vzniká pebratím tovaru. Nie doručením faktúre. To je z pohľadu obchodného zákonika.
andrej_rv
27.12.07,20:31
Ahojte,
chcem sa spýtať, kedy vzniká pohľadávky ( záväzok) voči odberateľovi ( dodávateľovi ) v deň dodania tovaru alebo služby, alebo až v deň vystavenia fa.
Ďakujem
Postupy PÚ - § 2 - Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky.....

Postupy PÚ - § 49 - Účtovanie pohľadávok
(1) Na účte 311 – Odberatelia sa účtuje pohľadávka voči odberateľovi pri splnení dodávky voči odberateľovi. Na tomto účte sa neúčtujú zmenkové pohľadávky.

Postupy JÚ - § 3 - Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky.....

Zákon o účtovníctve - § 10 - Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom
vyhotovenia
.....
Dátum vystavenia faktúry je podľa mňa len dátum vystavenia účtovného dokladu dokumentujúceho konkrétny účtovný prípad či prípady. A ten môže, ale nemusí byť zhodný s dátumom účtovného prípadu = dňom splnenia dodávky = dňom vzniku pohľadávky. V zmysle účtovných predpisov i Obchodného zákonníka...
ingi
27.12.07,21:01
Vznik záväzku sa rozoberal aj v súvislosti s prelomom rokov (zostavením ÚZ) v téme:

http://www.porada.sk/t40227-df-prelom-rokov-06-07-este-raz.html

Andrej tu reagoval (podľa mňa správne) aj v príspevku č. 46.
Danila
28.12.07,17:19
Tách som chcela povedať, že závazok (ak sa zmluvné strany nedohodli inak) vzniká pebratím tovaru. Nie doručením faktúre. To je z pohľadu obchodného zákonika.Z pohľadu OZ nie je definovaný ani pojem záväzok, ani pojem pohľadávka. V OZ sú ustanovenia o obchodných vzťahoch a z toho plynúcich povinností. K "Vzniku pohľadávky", ktorá bola názvom témy, prikladám aj diskusiu tu na Porade, ktorú som vybrala z archívu pre dôkaz, že úvahy o vzniku pohľadávky sú dlhodobé, a viacmenej rozpracované v "usmerneniach"... Pohľadávka a záväzok sú slová, ktoré majú protikladný význam. Ak teda nevznikne pohľadávka, nevznikne ani záväzok. A ak mám v rukách nejakú zmluvu, prípadne doklad o dodávke tovaru, môžem na konci roka uvažovať o nevyfaktúrovanej dodávke. Ak faktúra nepríde, nebudem nič platiť. A do úvahy prichádza iný režim.
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-23.html
Dáša_
28.12.07,18:38
Ak nie je v OZ definovaný záväzok, prechádza sa na ObčZ


§ 488
Záväzkový právny vzťah

Záväzkovým vzťahom je právny vzťah, z ktorého veriteľovi vzniká právo na plnenie (pohľadávka) od dlžníka a dlžníkovi vzniká povinnosť splniť záväzok.


Vznik záväzkov
§ 489

Záväzky vznikajú z právnych úkonov, najmä zo zmlúv, ako aj zo spôsobenej škody, z bezdôvodného obohatenia alebo z iných skutočností uvedených v zákone.

Tvoj prvý príspevok bol presne smerovaný k tomu, kedy je povinnosť mať registračnú pokladnu a kedy stačí bloček z pokladne k úhrade faktúry.

Podla mna pohladavka vznika dodaním tovaru. Nie vystavením faktúry - to je len den vystavia účtovného dokladu, podľa zákona 15 dní po uskutočnení zdanitelneho plnenia (v prípade platcu DPH)
Dáša_
28.12.07,18:52
Ak nie je v OZ definovaný záväzok, prechádza sa na ObčZ




§ 1
Rozsah pôsobnosti


(1) Tento zákon upravuje postavenie podnikateľov, obchodné záväzkové vzťahy, ako aj niektoré iné vzťahy súvisiace s podnikaním.

(2) Právne vzťahy uvedené v odseku 1 sa spravujú ustanoveniami tohto zákona. Ak niektoré otázky nemožno riešiť podľa týchto ustanovení, riešia sa podľa predpisov občianskeho práva. Ak ich nemožno riešiť ani podľa týchto predpisov, posúdia sa podľa obchodných zvyklostí, a ak ich niet, podľa zásad, na ktorých spočíva tento zákon.
Stefan2005
29.12.07,10:59
Prevzatím dodávky aj podľa môjho názoru vzniká odberateľovi záväzok (a dodávateľovi tým pohľadávka), bez ohľadu na to, či obdržal alebo neobdržal faktúru, ba dokonca bez ohľadu na to, či obdržal aj dodací list....
Vychádzajúc zo zásady opatrnosti (ale i verného zobrazenia) ako odberateľ musím (teda nie môžem) uvažovať o nevyfakturovanej dodávke (teda o ktorej nemám faktúru) - pričom existencia dodacieho listu, zmluvy alebo podobného dokladu má len za následok rozdielnosť v účtovaní. Teda ak mám doklad, z ktorého mi je zrejmé skutočné ocenenie dodávky, účtujem na 326, ak mi nie je k dispozícii presná výška ocenenia, tak účtujem o rezerve na 323. Ale oba účty sú svojou povahou záväzkové...
Koniec koncom môže bez problémov nastať situácia, že tovar prevzatý 30. dňa v mesiaci ešte v ten deň predám. Ak nebudem účtovať o záväzku v mesiaci prevzatia, tak v takomto prípade vypovedacia schopnosť, ale najmä už spomenuté zásady vedenia účtovníctva budú porušené.
Danila
29.12.07,12:04
Ja vôbec nemám pocit, že sa názorovo rozchádzame. Z obchodného vzťahu vzniká na základe zmluvy vznik pohľadávky a záväzku. Podľa obsahu zmluvy je možné určiť aj termín vlastníctva k veci/pred, po zaplatení, spôsob úhrady a pod. Nie vždy je takto obchodná zmluva koncipovaná, niekedy je zmluva nahradená len objednávkou a pod. Ja som sa vyjadrovala najmä k zachytenou pohľadávky a záväzku na oboch stranách a tie môžu byť na účte 311 a 321 len po obdržaní faktúry-účtu - účtovného dokladu. Neviem si bez neho predstaviť ani ďalšie možné jednania o zabezpečení záväzku, vymáhaní záväzku, premlčaní záväzku a pod.Mám za to, že cieľom obchodnej transakcie je platba pre dodávateľa. Cieľom zachytenia majetku v účtovníctve vernosť a pravdivosť. A v konečnom dôsledku to nie je to isté. Nedodanie faktúry odberateľom osobne považujem za nedotiahnutie práv veriteľa uplatniť pohľadávku a následne platbu za dodaný tovar.
andrej_rv
29.12.07,13:26
Otázka položená v prvom príspevku k tejto téme znela, kedy vzniká pohľadávka resp. záväzok, nie kedy a na základe čoho sa zaúčtuje. A odpoveď je podľa mňa v podstate jednoznačne obsiahnutá napr. v už citovanom znení § 49 ods. 1 Postupov PÚ o účtovaní pohľadávok:
(1) Na účte 311 – Odberatelia sa účtuje pohľadávka voči odberateľovi pri splnení dodávky voči odberateľovi
Formulácia niektorých príspevkov v tejto téme vzbudzuje (aspoň vo mne) dojem, ako keby až vystavenie faktúry bolo dôvodom (či podmienkou) vzniku záväzkového vzťahu. Aj keď je to skôr naopak - vznik pohľadávky či záväzku je dôvodom vzniku príslušného účtovného dokladu. Ten môže, ale nemusí byť vystavený súčasne so vznikom záväzku. Ak je dátum vystavenia odlišný od dátumu vzniku záväzkového vzťahu, v zmysle účtovných predpisov (§ 10 písm. e/ ZÚ), majú byť na účtovnom doklade uvedené oba dátumy.
Je síce pravda, že k zaúčtovaniu (nie vzniku) pohľadávky alebo záväzku spravidla dochádza až po obdržaní faktúry. Faktúra však podľa mňa určite nie je absolútnou podmienkou pre možnosť zaúčtovania (mimochodom súčasné účtovné predpisy pojem faktúra vôbec nedefinujú). Účtovným dokladom je predsa akýkoľvek iný preukázateľný účtovný záznam priamo alebo nepriamo dokazujúci skutočnosť (zmluva, výdajka, interný doklad... - § 32 ods. 1 ZÚ).
Ak aj zoberieme do úvahy zaužívanú prax, že záväzkové vzťahy sa účtujú spravidla až po obdržaní faktúr, za deň vzniku záväzku nemožno podľa mňa považovať dátum vystavenia (alebo dokonca obdržania) faktúry, ale dátum uskutočnenia dodávky (= dátum dodania tovaru či služby u faktúry v zmysle zákona o DPH). Tento deň je dátumom vzniku príslušného účtovného prípadu a mal by byť zaúčtovaný ako deň vzniku pohľadávky (záväzku) bez ohľadu na dátum vystavenia príslušného účtovného dokladu (napr. faktúry).
Danila
30.12.07,07:57
Ja vôbec nemám pocit, že sa názorovo rozchádzame. Z obchodného vzťahu vzniká na základe zmluvy vznik pohľadávky a záväzku. Podľa obsahu zmluvy je možné určiť aj termín vlastníctva k veci/pred, po zaplatení, spôsob úhrady a pod. Nie vždy je takto obchodná zmluva koncipovaná, niekedy je zmluva nahradená len objednávkou a pod. Ja som sa vyjadrovala najmä k zachytenou pohľadávky a záväzku na oboch stranách a tie môžu byť na účte 311 a 321 len po obdržaní faktúry-účtu - účtovného dokladu. Neviem si bez neho predstaviť ani ďalšie možné jednania o zabezpečení záväzku, vymáhaní záväzku, premlčaní záväzku a pod.Mám za to, že cieľom obchodnej transakcie je platba pre dodávateľa. Cieľom zachytenia majetku v účtovníctve vernosť a pravdivosť. A v konečnom dôsledku to nie je to isté. Nedodanie faktúry odberateľom osobne považujem za nedotiahnutie práv veriteľa uplatniť pohľadávku a následne platbu za dodaný tovar.Z obchodného vzťahu podľa môjho výkladu právnej normy vznikajú dva záväzky. Záväzok dodávateľa splniť dodávku a záväzok odberateľ za dodávku zaplatiť. Nemusí mi vôbec vzniknúť účtovanie pohľadávky a záväzku v prípade, že ku dňu splnenia dodávky sú obidva záväzky splnené. napr. 211/6tr. na jednej strane a 501/211 na strane druhej. Ak sa mi táto situácia časovo posúva, vznikne mi v účtovníctve dodávateľa pohľadávka, ako iná forma majetku, a na strane dodávateľa záväzok, ako iná forma úbytku majetku v budúcnosti. Pri prevzatí dodávky vôbec nemusím bez dodávateľskej faktúry účtovať o účte 323, 326, pretože o nich účtujem v zmysle postupov v rámci upravujúcich účtovných zápisov na konci účtovného obdobia za istých okolností a na základe dostupných informácií. V bežnom účtovnom období zaúčtujem takúto dodávku na základe príjemky 112/111 a na konci účtovného obdobia 111/326, prípadne 323 na základe ID. Vôbec nič som neporušila a neskreslila, účtovná závierka za príslušné obdobie poskytuje verný a pravdivý obraz o stave majetku a záväzkov.
joho123
06.02.12,10:57
Mám takú začiatočnícku otázku.
Prijatím zálohovej faktúry za nájomné na budúci mesiac mi vzniká záväzok, alebo ak ju uhradím mi vzniká pohľadávka voči dodávateľovi služby (prenajímateľovi) až do zrealizovania služby ?

Vďaka za vysvetlenie
Tweety
06.02.12,11:03
Mám takú začiatočnícku otázku.
Prijatím zálohovej faktúry za nájomné na budúci mesiac mi vzniká záväzok, alebo ak ju uhradím mi vzniká pohľadávka voči dodávateľovi služby (prenajímateľovi) až do zrealizovania služby ?

Vďaka za vysvetlenie ZF neúčtujeme, účtujeme len o ich úhrade 314/221, takže úhradou máš pohľadávku.