zpaul
18.12.07,13:46
Ahojte, viete mi niekto poradiť, či je havarijné poistenie daňový náklad? Nikde som to nenašla. Všade sa hovorí len o zákonnom poistení motorových vozidiel. Niekde sa názory rozchádzajú. Jedna strana tvrdí,že havarijné poistenie vozidla je uznávaný daňový náklad, iní že nie. Viete mi poradiť? Aké sú vaše skúsenosti?
Tweety
18.12.07,12:47
Ahojte, viete mi niekto poradiť, či je havarijné poistenie daňový náklad? Nikde som to nenašla. Všade sa hovorí len o zákonnom poistení motorových vozidiel. Niekde sa názory rozchádzajú. Jedna strana tvrdí,že havarijné poistenie vozidla je uznávaný daňový náklad, iní že nie. Viete mi poradiť? Aké sú vaše skúsenosti?
Ak máte vozidlo v majetku- v používaní, tak áno, je výdavkom na dosiahnutie príjmu podľa §19 Zákona o dani z príjmov.
raja7
18.12.07,13:07
Ak máte vozidlo v majetku, tak niet o čom! Samozrejme že HP je výdavok- účet 568.
zpaul
18.12.07,13:49
Ďakujem. Samozrejme, je v majetku. Keď je od 30.11. 2007 do 30.11.2008, musím to rozúčtovať? Teda december do nákladov 2007 a ten zvyšok musím teraz účtovať ako? Treba tam časové rozlíšenie? Úhrada prebehla v decembri na celý rok.
Paula
18.12.07,13:52
Ďakujem. Samozrejme, je v majetku. Keď je od 30.11. 2007 do 30.11.2008, musím to rozúčtovať? Teda december do nákladov 2007 a ten zvyšok musím teraz účtovať ako? Treba tam časové rozlíšenie? Úhrada prebehla v decembri na celý rok.


Interný doklad:

30.11. - 31.12..07....568/379
1.1. - 30.11.08.........381/379

podľa počtu dní zaúčtovať sumy. Visí mi tam deň navyše - asi to nebude do 30.11.08
*agatha*
08.01.08,18:34
ahojte, ja dávam havarijné i zákonné poistenie auta na 548. na 568 dávam poistenie osôb. ako vy ostatní?
JankaO
08.01.08,19:02
ahojte, ja dávam havarijné i zákonné poistenie auta na 548. na 568 dávam poistenie osôb. ako vy ostatní?
Cit. 1000 riešení r. 2006
Otázka:
Sme názoru, že úrazové poistenie osôb v aute je daňový náklad, pretože sú poistené osoby v aute, počas výkonu činnosti pre firmu. Firma uvedené poistenie účtovala na účte 568.
Postupoval daňový subjekt správne v prípade uplatňovania daňových výdavkov za platené úrazové poistenie osôb?


Odpoveď:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovými výdavkami sú výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, zaúčtované v účtovníctve daňovníka. Súčasne v § 21 ods. 1 písm. i) tohto zákona sú z daňových výdavkov vylúčené výdavky na osobnú potrebu daňovníka, vrátane nákladov na ochranu daňovníka.
K uvedenému problému v súčasnosti neexistuje žiadne upresňujúce usmernenie kompetentných orgánov (DR SR, MF SR).
Vychádzajúc z uvedeného osobne som názoru, že úrazové poistenie osôb prepravovaných motorovým vozidlom je potrebné považovať za výdavok, ktorý bezprostredne nesúvisí s dosahovaním zdaniteľných príjmov, a teda je potrebné ho považovať za osobnú potrebu takýchto osôb. Keďže spravidla ide o poistenie vodiča a spolujazdcov pre prípad invalidity, smrti a lekárskych výdavkov, toto poistenie sa vzťahuje na úrazy, ktoré sa stanú osobe vo vozidle, ku ktorému bolo poistenie uzatvorené.
Ing. Ján Mintál (II/2006)
*agatha*
08.01.08,19:07
diky za nazor ;-)
Centrum
23.05.08,13:03
Odpoveď pre Janka O. Citovaná odpoveď Ing.Mintála na dotaz v "1000 Riešení 3/2006, bola na moju otázku, ktorá sa týka úrazového poistenia osôb vezúcich sa v aute - tzv. milionové poistenie - ročne 2000,- Sk. Áno táto odpoveďˇje jasná,že nejde o daňovo uznaný náklad, nakoľkko plnenie z takejto poistnej udalosti je pre osoby, a nie pre spoločnosť, ktorá to za zamestnancov uhradila. Ale pôvodná otázka " agatha" je predsa o niečom inom. Pýta sa na poistenie havarijné a zmluvné poistenie obchodného majetku a týka sa teda len majetku a nie osôb. Treba prečítať o čom tieto poistenia hovoria ( krádež, poškodenie ... ) Teda nie je to o poistení osôb, ale majetkové poistenie, podľa toho aj nákladový účet - sú to predsa náklady súvisiace s prevádzkovaním tohto majetku pri podnikaní, napr. firemné auto.
Pru
09.07.08,09:06
Neviem, či má niekto takýto prípad: firma si uzatvorila poistku v komunal. poisťovni na traktor, ktorý má v majetku, to je v poriadku. Ale zrazu mi prišla poistka na súkromné auto konateľa firmy, zaevidované v komunál.poisťovni pod firmou. Vysvetlil mi to tak, že to vytvárajú nejaký flotilový systém, že ked si poistí osoba pod svojím menom auto, je jedno či súkromné, alebo firemné, všetko ide na firmu. A teraz čo mám poistné zaúčtovať ako záväzok, alebo nie, podľa mna nie, lebo firmy sa auto netýka, je to jeho súkromné auto, prosím o radu, ďakujem.
Tweety
09.07.08,09:09
Neviem, či má niekto takýto prípad: firma si uzatvorila poistku v komunal. poisťovni na traktor, ktorý má v majetku, to je v poriadku. Ale zrazu mi prišla poistka na súkromné auto konateľa firmy, zaevidované v komunál.poisťovni pod firmou. Vysvetlil mi to tak, že to vytvárajú nejaký flotilový systém, že ked si poistí osoba pod svojím menom auto, je jedno či súkromné, alebo firemné, všetko ide na firmu. A teraz čo mám poistné zaúčtovať ako záväzok, alebo nie, podľa mna nie, lebo firmy sa auto netýka, je to jeho súkromné auto, prosím o radu, ďakujem.
Kedže sa jedná o súkromné MV nemôže byť poistka zaúčtovaná ako uznaný náklad firmy, zaúčtovala by som ju ako pohľadávku, ktorú musí firme vyrovnať.
Pru
09.07.08,09:26
takže zaevidujem do pohľadávok, na aké účty to pôjde, ako pôžička?
Zaplatí sa to z pokadne firmy a potom vrátenie pôžičky, alebo inak? ďakujem