zuzubalu
08.03.05,08:13
Krasny snezivy den prajem,

mam takuto otazocku: Kupila som auto pre s.r.o. v decembri 2004, avsak znacku nanho som dostala az v januari 2005. Mozem ho v roku 2004 za jeden mesiac odpisat, alebo sa moze odpisovat az od januara?

Zuzu
Katarína STR
08.03.05,07:46
No pozri, odpisovať ho môžeš keď ho zaradíš do používania. A kedy ho môžeš používať ? No podľa mňa, až keď máš pridelenú špz.

Môj názor.
Katarína STR
08.03.05,07:47
keby si mala ŠPZ už v decembri, tak by si si dala :

účtovné odpisy za 12/2004 a daňové za celý rok 2004
Ala
08.03.05,07:50
Ak nemalo pridelenú značku, nemohlo jazdiť a tým pádom nemohlo sa podielať pri činnosti - dosiahnutie príjmu, čiže v roku 2004 žiadne náklady na auto nemožno uznať ako daňový náklad.
r.galovic
08.03.05,07:56
Súhlas s Katkou. Deň zápisu ŠPZ do TP = deň zaradenia do obchodného majetku = deň, resp. rok začatia odpisovania. V roku 2004 je nákup nedaňový výdavok. Ale ak je to pre teba dôležité, a chceš odpisovať už v roku 2004, tak sa skús obrátiť na DÚ a možno ti dajú za pravdu. Oni tiež majú chaos v zákonoch.
r.galovic
08.03.05,07:59
Ala, práve preto som písal aby si to preverila na DÚ, lebo keď kupuješ nové auto, tak ti dajú tzv. prepravnú značku (taká štvorcová s červenými písmenami a číslami), a s ňou môžeš kľudne jazdiť kým ťa nezaevidujú na dopravnom inšpektoráte, a potom ju vrátiš do predajne. Veď aj na ten inšpektorát sa nejako s tým autom musíš dostať, no nie?
valeriam
08.03.05,08:16
Zuzu, teraz máš šancu rozhodnúť sa podľa toho, ako to vyhovuje firme. Ak potrebujete náklady v r. 2004, zaraď si vozidlo už v tomto roku, presne ako píše R.Galovič nado mnou, na tú prenosnú ŠPZ. Ak nepotrebujete, ľahká voľba- zaraď v 2005.
Ala
08.03.05,08:38
DU neuznávajú prepravnú značku. Prepravná značka je iba na nutnú prepravu, nie je určená na to, aby som s takou značkou napr. rozvážal tovar, alebo seba na služobné cesty. Mám tušenie, že to rieší zákon o cestnej preprave /asi?/-prepravnú značku.
Evanka
08.03.05,09:03
Krasny snezivy den prajem,

mam takuto otazocku: Kupila som auto pre s.r.o. v decembri 2004, avsak znacku nanho som dostala az v januari 2005. Mozem ho v roku 2004 za jeden mesiac odpisat, alebo sa moze odpisovat az od januara?
Zuzu
Neviem, ale mne sa zda logicke odpisovat uz v roku 2004, kedy bolo zaradene do majetku sro. Ide predsa o vydavok za kupu automobilu a nie za jeho vyuzivanie.
ucetni_fantozzi
08.03.05,09:11
riesili sme taku istu vec a auto sme zaradili v den, ked sme mali od dodavatela preberaci protokol, tzn. este v decembri. nakolko auto dostalo docasne znacky, mohlo sa zucastnovat cestnej premavky a preto byt aj pouzivane na podnikanie.

co sa tyka nazoru DU na docasne a riadne znacky, tak toto je definovane len v zakone o dani z motorovych vozidiel, tzn. zdanujes az od okamihu pridelenia riadnej znacky...
mame to aj prejdene auditom...
rosemary
08.03.05,09:15
Presne tak, pán Fantozzi / mimochodom som sa s chuti zasmiala/ daňovákov pri kontrole zaujímal deň pridelenia Eč. ako pri novo obstaranom tak aj pri finančnom leasingu
Katarína STR
08.03.05,09:16
Neviem, ale mne sa zda logicke odpisovat uz v roku 2004, kedy bolo zaradene do majetku sro. Ide predsa o vydavok za kupu automobilu a nie za jeho vyuzivanie.

No práve tu ide o to, že sa môže odpisovať, až keď bude zaradené do používania !

A ty ho predsa budeš môcť používať na podnikanie až keď máš pridelenú ŠPZ.

Ale keď nemáš ŠPZ, ako môžeš s takýmto autom jazdiť a takého auto zaradiť do používania?
r.galovic
08.03.05,09:58
Áno. Všetci majú pravdu. S tými prepravnými značkami to nebude asi také jednoduché. Takže zaradiť a odpisovať až v roku 2005 a zbytočne nedráždiť tetušky na DÚ. Nabudúce sa všetci vyvarujte kupovaniu auta do firmy ku koncu roka !!!
ucetni_fantozzi
08.03.05,09:58
to: Katarina
auto sa moze pouzivat aj bez evidencnych cisiel (SPZ) ak ma pridelene docasne evidencne cisla!
Evanka
08.03.05,10:16
Áno. Všetci majú pravdu. S tými prepravnými značkami to nebude asi také jednoduché. Takže zaradiť a odpisovať až v roku 2005 a zbytočne nedráždiť tetušky na DÚ. Nabudúce sa všetci vyvarujte kupovaniu auta do firmy ku koncu roka !!!Podla mna neboze byt pravda na oboch stranach, kedze su to dve protichodne tvrdenia. Ale urcite tu nejde o to, aby sme si my presadzovali svoje nazory, ale aby sme si radili. Ja si myslim, ze ak to firme vyhovuje odpisovat uz v roku 2004, ma sancu obhajit to. Podmienka, ze automobil bol obstarany do 31.12.2004 bola splnena a ze s tym automobilom presli aspon do firmy je tiez jasne. Takze netreba sa obavat. Ine je ak firme na tomto vydavku nezalezi.
Katarína STR
08.03.05,10:53
to: Katarina
auto sa moze pouzivat aj bez evidencnych cisiel (SPZ) ak ma pridelene docasne evidencne cisla!

Áno môže, ale len na nevyhnutnú prepravu auta.
A nie na podnikateľské účely. By som chcela vidieť tú knihu jázd, na ktorej uvedieš ŠZPtku dočasne pridelenú. Pochybujem, že ti DU uzná takého jazdy.
zuzubalu
08.03.05,11:11
Dakujem za nazory, asi si vyberiem tu moznost nedrazdit tetusky na danovom urade :) To bolo pekne, zacali sme podnikat v decembri, tak sme si hned kupili auto, ale ku koncu roka vybavovat znacky v tom zhone, co tam bol, by bola katastrofa, tak sme sa na to vykaslali a takto to dopadlo.

Zuzu
erika527
08.03.05,11:21
Mne nie je jasné, že ako odpisovať motorové vozidlo. Leasing platíme tri roky, auto zaradené do 1. odpisovej skupiny/doba odpisovania 4 roky/, takže budem odpisovať 1/4 ročne?
Ďakujem.
r.galovic
08.03.05,12:28
Zuzubalu:

Tak to si mala povadať hneď, že podnikáte od decembra. Potom pre teba nemá žiaden väčší význam auto hneď odpisovať, teda pokiaľ nemáte za ten mesiac obrovský príjem. Potom je pre teba táto situácia výhodou, lebo si môžeš odpis uplatniť o rok dlhšie a nie ho zbytočne odratávať z príjmov, a byť dokonca hneď prvý rok podnikania vďaka veľkému odpisu v strate.

erika527:

Leasingový majetok sa neodpisuje (veď ani nie je tvoj). Ten sa zahŕňa do nákladov vo forme leasingových splátok a alikvótnej časti akontácie.
erika527
08.03.05,12:45
Nono, takto po novom už nie je, od 01.01.2004, alebo sa mýlim? Ked máme leasing od 2004 tak predmet sa odpisuje.
POMOOOOC!
r.galovic
08.03.05,12:53
Nono, žeby som bol už aj ja mimo??? A to sedím denne na porade !!!
POMOOOOC !!!
r.galovic
08.03.05,13:08
Áno, bohužial som mimo :( . Od 1.1.2004 sa leasingový majetok odpisuje. Je to celkom slušne popísané v tejto téme:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=6000

:D :D :D