keithleen
18.12.07,16:29
Od novembra 2006 som SZCO, od augusta 2007 si dobrovolne platim socialne poistenie. Som v 7 mesiaci tehotenstva. Na socialke mi povedali, ze zial, kedze si platim dobrovolne poistenie iba od augusta, nespadam pod tu cast, ze by sa mi zaratalo 270 dni platenia na to, aby som mala narok na matersku, takze matersku nedostanem. Pozerala som na www.porada.sk (http://www.porada.sk) aj novy zakon od 1.1.2008 o socialnom poisteni, ale nie je mi jasna tato vec. Bude od 1.1.2008 platit, ze sa mozu za posledne 2 roky scitat platenia poistneho za zivnost (dobrovolne platenie) a zo zamestnania v ramci tych 270 dni, aby som mala narok na matersku? Dakujem velmi pekne.
Jozef Mihál
19.12.07,08:32
V roku 2007 platí to, čo Vám povedali v SP. V roku 2008 platí, že nárok na materské z nejakého poistenia je vtedy, ak daná osoba bola v posledných 2 rokoch pred pôrodom (hocijako) nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Po 1.1.2008 by ste teda mali nárok na materské aj z DNP.

Treba však počítať s tým, že výklad SP bude zrejme "prísnejší" a materskú z DNP nebudú ochotní priznať. V takýchto prípadoch sa "nedať" a tvrdo žiadať materské aj z DNP, hoci samotné DNP trvalo menej ako 270 dní.