rasbal
18.12.07,15:39
Chcel by som sa opýtat či mi nevie niekto poradit predal som dom kde som mal večinovy podiel a preto,že som nechcel takú velkú sumu previest na svoj účet do kúpnej zmluvy som uviedol dve čísla účtu jedno bolo moje a jedno mojho brata a teraz mam problem z bratom nechce mi z jeho účtu doplatit peniaze na ktoré mam nárok podla vlastíctva vie mi niekto poradit co mam robit či maozem na neho podat trestne oznamenie a vzmáhat to súdne.Dakujem
STRELEC
18.12.07,14:46
Je to nejaké zamotané a pokiaľ sa normálne nedohodnete - vyzerá to tak, že by si mal navštíviť právnika, doniesť so sebou K-P zmluvu a prípadne iné listiny ktoré máš k celej veci a s ním sa poradiť.
Brat bol spolumajiteľ predávanej nehnuteľnosti, alebo s tou nehnuteľnosťou nemá žiadny súvis?
rasbal
18.12.07,15:41
Jedná sa otakú vec ze zo sumy 900 tisíc podla spoluvlastíckeho podielu mal dostat len 80 tisíc
čize na kúpnopredajnej zmluve boly uvedené Dve čísla účtu moje a jeho peniaze predávajúci poslal na každý ucet polovicu cize 450 Tisíc ciže brat mi podla mojho vlasníckeho podielu ma poslat na učet este 370 tisí este do dnes tak neurobyl
STRELEC
18.12.07,15:57
Ak v onej K-P zmluve brat figuroval ako 50%-ný predávajúci, ťažko bude dokazovať, že peniaze, ktoré obdržal z titulu predaja podielu na nehnuteľnosti nie sú jeho. V čase, keď ste podpisovali K-P zmluvu ste sa zrejme ústne dohodli, ale dnes už to bude ťažké preukazovať, pokiaľ si brat "nespomenie", aká bola dohoda.
Zoltán Kovács
18.12.07,18:42
Chcel by som sa opýtat či mi nevie niekto poradit predal som dom kde som mal večinovy podiel a preto,že som nechcel takú velkú sumu previest na svoj účet do kúpnej zmluvy som uviedol dve čísla účtu jedno bolo moje a jedno mojho brata a teraz mam problem z bratom nechce mi z jeho účtu doplatit peniaze na ktoré mam nárok podla vlastíctva vie mi niekto poradit co mam robit či maozem na neho podat trestne oznamenie a vzmáhat to súdne.Dakujem

Vynára sa my jediná otázka: Prečo?

Inak súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami.
rasbal
19.12.07,06:59
Brat v zmluve figurova nie ako 50 percentý predajca ale ako predajca iba svojho podielu to len peniaze boli rozdelené na dva učty z tym ze ke peniaze prídu na účty tak si peniaze rozdelíme ako sme sa pred podpisom zmluvy dohodly
Zoltán Kovács
19.12.07,07:13
Myslím si, že úspešnosť vymáhania bude závisieť aj od toho, či vieš dokázať, že tá suma, ktorú má brat na účte pochádzaz predaja nehnuteľnosti.
Škoda, že ste neriešili uhradu v pomere majetkových práv, teda tebe na účet toľko z kúpnej ceny koľko ti prislúchalo podľa podielu, a bratovi tak isto. Preto stále nechápem, prečo ste dali takto poslať peniaze.
Chobot
19.12.07,07:19
Brat v zmluve figurova nie ako 50 percentý predajca ale ako predajca iba svojho podielu to len peniaze boli rozdelené na dva učty z tym ze ke peniaze prídu na účty tak si peniaze rozdelíme ako sme sa pred podpisom zmluvy dohodly


Mali ste rovno v zmluve uviesť, koľko na ktorý účet má kupujúci previesť. Pokiaľ by to bolo uvedené v zmluve, že kupujúci má previesť na tvoj účet 820 t., tak by si mohol od neho požadovať zaplatiť na tvoj účet tú sumu od neho.

Pokiaľ nemáš zmluvne podchytené, koľko si mal za nehnuteľnosť dostať ty a koľko brat, je to tvrdenie proti tvrdeniu. Ak máš v zmluve uvedené, že ty predávaš svoj podiel za 820 tisíc a brat za 80 t., tak nechápem, na základe čoho kupujúci previedol tie dve sumy takto. V tom prípade by si mohol súdne žiadať od brata vrátiť neoprávnený majetkový prospech.

Ak bolo v zmluve uvedené, že má zaplatiť na tvoj aj bratov účet po 450 tisíc, tak ti zostáva len trpká skúsenosť, že nemáš veriť ani vlastnému bratovi. Potom totiž nikde nedokážeš, že ty si mal dostať 820 tisíc.

Takže dôležité je, čo máš uvedené v zmluve.

Nechápem, prečo ľudia robia takéto machinácie a potom keď je problém, tak sa čudujú.:confused:
rasbal
19.12.07,11:17
V zmluve neni uvedene že on predáva svoj podiel za sumu ktorá mu prišla na účet čiže polovicu ceny tam je uvednené len aky podiel predáva on a aky ja.To že peniaze sa previedly na dva učty to bol nezmysel ale sa to urobylo len preto že sme ma nejakú ustnu dohodu a tu brat nedodržal
Chobot
19.12.07,11:32
V zmluve neni uvedene že on predáva svoj podiel za sumu ktorá mu prišla na účet čiže polovicu ceny tam je uvednené len aky podiel predáva on a aky ja.To že peniaze sa previedly na dva učty to bol nezmysel ale sa to urobylo len preto že sme ma nejakú ustnu dohodu a tu brat nedodržal

Tak ti zostáva len naliehať na brata, aby dodržal ústnu dohodu. Ak ju nedodrží a peniaze ti dobrovoľne nevyplatí, nevidím veľké šance, že by si ich od neho dostal nejakým zákonným spôsobom.
JAJA11
19.12.07,11:59
Tak ti zostáva len naliehať na brata, aby dodržal ústnu dohodu. Ak ju nedodrží a peniaze ti dobrovoľne nevyplatí, nevidím veľké šance, že by si ich od neho dostal nejakým zákonným spôsobom.


Pokiaľ nie je v zmluve napísané, kto má koľko dostať, logika hovorí, že peniaze by mali byť rozdelené podľa podielov. Možno by pomohlo, keby sa platiteľ ozval, že sa pomýlil. Potom by aj brat musel dokazovať, že mu platí polovica z platby. A to by bolo tiež ťažké. Len neviem, načo takéto machinácie sú dobré. Rozhádajú ľudí, ktorí by si mali byť najbližší a pomáhať si. :mee:
riccado
28.12.07,18:19
Pokiaľ nie je v zmluve napísané, kto má koľko dostať, logika hovorí, že peniaze by mali byť rozdelené podľa podielov. Možno by pomohlo, keby sa platiteľ ozval, že sa pomýlil. Potom by aj brat musel dokazovať, že mu platí polovica z platby. A to by bolo tiež ťažké. Len neviem, načo takéto machinácie sú dobré. Rozhádajú ľudí, ktorí by si mali byť najbližší a pomáhať si. :mee:

nie je to celkom tak, lebo to, ze ma brat napr. 1/3 domu este neznamena, ze je ochotny svoj spoluvlastnicky podiel predat za 1/3 z celkovej ceny domu...