Anelas
18.12.07,16:14
Ahojte. Márne sa snažím dopátrať, ako účtovať nákup a predaj leteniek v spoločnosti, ktorá predáva letenky cez internet.

V listárni SEPI mi poradili, aby som účtovala na účet 518 nákup a 602 predaj. Keďže mi zabudli odpovedať na otázku, či mám v tom prípade časovo rozlišovať, tak mi napísali, že potom by bolo lepšie účtovať 504/604, ale že mám dať oficiálny dotaz na ministerstvo financií.... Takže mi veľmi neporadili.

Osobne sa prikláňam k tomu, že ide o tovar ako každý iný a mala by som používať účty 504 a 604. Ani dodávateľ leteniek nikde neuvádza, na ktorý rok sa letenka vzťahuje a pustiť sa do rozpočítavania každej druhej faktúry...by bola účtovnícka sebevražda.

Máte niekto v tejto oblasti skúsenosti?

Ďakujem vopred za pomoc.
Najka
19.10.10,04:20
Ahojte, chcem sa spýtať, konateľ a zároveň zamestnanec, kúpil 2letenky cez internet. Jednu chce prefakturovať kolegovi z inej firmy a druhú vyfakturuje spoločnosti, pre ktorú vykonával prácu v zahraničí. Ako to zaúčtovať v PU? Nákup letenky pre konateľa dať ako preddavok na prac.cestu 335 a pre kolegu ako 518 alebo 315? Čo sa týka prefakturácie pre kolegu tak do výnosov 602 alebo zníženie 315? A prefakturácia spoločnosti, ako zníženie 512?
KEJKA
19.10.10,04:43
k zadaniu
časové rozlíšenie sa týka vlastných výkonov. Teda ak nakúpiš a predáš letenku - to sú pre teba súvisiace N a V. Či klient poletí o rok, to je iné - s tým má náklady letecká spoločnosť. Takže treba vyfakturovať to, čo nakúpiš, to je celé.
k druhej otázke
letenka pre zamestnanca.......512
jej vyfakturovanie ako služba............602
/dodanie služby v dohodnutom ocenení, asi by tam nemala byť iba tá letenka/

letenka pre kolegu .......315
vyfakturovanie............-315
/prikláňam sa k tomu, že letenka je na meno, ktoré nemá nič spoločné s firmou, ktorá ju kúpila/
účty 518 a 602 by som použila len v prípade ak sa zaoberáte nákupom a predajom leteniek.
Najka
19.10.10,04:58
veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte k tomu vyfaktúrovaniu služieb spoločnosti - na faktúre je uvedená jedná položka: práce podľa súpisu a druhá: cestovné náhrady súvisiace s prac.cestou(nákup letenky + preprava). Zaúčtovať to všetko na služby alebo ako služby + zníženie 512
Najka
19.10.10,07:34
posúvam...
KEJKA
19.10.10,11:27
všetko na služby