Tomáš
08.03.05,08:22
Dobrý deň. Neviete mi, prosím, niekto poradiť? Ak sa pri prenajímaní bytu uplatňujú paušálne výdavky (25%), je tento byt v zmysle zákona o dani z príjmu zaradený do obchodného majetku (chápe sa ako obchodný majetok)?
Sefcikova
09.03.05,21:12
ak ho máte v obchodnom majetku zaradený, tak sa chápe ako obchodný majetok

pokiaľ ho máte ako súkromná osoba a prenajímate ho, tak to nie je obchodný majetok. Uplatniť výdaje za prenájom môžete buď preukázateľne alebo paušálne a vyplňujete DP FO B, tabuľka č. 1 - príjmy z prenájmu nehnuteľností, aj keď nie ste SZČO
ioannes
08.03.09,17:28
Prosim vas, chcel by som sa informovat ako je to s danou z predaja bytu v OV.
Ak su obaja manzelia vlastnikmi bytu a obaja podavaju danove priznanie z prijmu prenajmu tohto bytu :

- moze si kazdy jeden z nich uplatinit nezdanitelnu cast zakladu dane ? ( 95 616 SK )

- ide celkovy prijem za prenajom tohto bytu za rocne obdobie na polovicu ?

Dakujem za skoru odpoved.
Lianka
09.03.09,08:48
Nezdanitelna cast na danovnika za rok 2008 je 98 496 Sk. Kazdy z nich si tuto nezdanitelnu cast zakladu dane moze uplatnit, pokial nebol k 1.1.2008 poberatelom starobneho alebo predcasneho starobneho dochodku.

Manzelia sa mozu dohodnut, ktory z nich si prijem z prenajmu uplatni, pokial su obaja vlastnikmi nehnutelnosti. Mozu dohodnut aj na pomere, v akom si prijmy z prenajmu rozdelia.

Mozu uplatnovat pausalne vydavky 40% alebo skutocne vydavky.

Od prijmu si prijmu z prenajmu si moze kazdy vo svojom danovom priznani odpocitat 25 650 Sk (5nasobok zivotneho minima).

Pozri prip. aj temy:
http://www.porada.sk/t78766-dan-z-prenajmu-nehnutelnosti.html
http://www.porada.sk/t104737-dan-z-prenajmu.html
http://www.porada.sk/t65571-dan-z-prenajmu.html
ioannes
09.03.09,16:14
Znamena to, ze povedzme pri prijme z prenajmu bol rocny prijem SK 104 500,- si moze jeden z nas odpocitat tych 98 496 SK co je 6004 SK (co predstavuje zdanitelnu ciastku) a z tohto este odpocitat 25 650 SK ?

Ale kedze to ide do minusu, tak tam by nemala byt ziadna dan. Je to tak spravne ?
ioannes
09.03.09,16:27
- to znamena, ze pokial si tento prijem z prenajmu nehnutelnosti rozdelia napoly, tak si moze kazdy z nich uplatnit tu nezdanitelnu cast na danovnika
(v pripade ze obaja manzelia nezavisle figuruju ako danovnici vzhladom k tejto nehnutelnosti) ?

Znamena to, ze to je :

104 500 : 2 = 52 250 SK

a na tuto ciastku si este moze kazdy z nich uplatnit tu nezdanitelnu cast, co predstavuje 98 496 SK ?

- cize v podstate by znovu z toho nebola ziadna dan ?
Lianka
09.03.09,20:14
Pokial si prijem rozdelia na polovicu (52 250/danovnik) a a ani jeden z nich nema ine zdanitelne prijmy a zaroven ma kazdy narok na uplatnenie nezdanitelnej casti (98 496/danovnik), tak to vyjde bez dane, ako pises.

Danove priznanie vsak podat musia, nakolko ich prijem (kazdeho z nich) presiahol polovicu nezdanitelnej casti, t. j. 49 248 Sk.
ioannes
10.03.09,15:09
Dakujem za odpovede.
ioannes
11.03.09,07:15
Pokial je toto pravda :

Danove priznanie vsak podat musia, nakolko ich prijem (kazdeho z nich) presiahol polovicu nezdanitelnej casti, t. j. 49 248 Sk.


- potom z toho vyplyva, ze pokial prijem kazdeho z manzelov (t.j. polovica prijmu za prenajom bytu) nedosahoval polovicu nezdanitelnej casti (za rok 2007 to bolo 47 808 SK) tak nemuseli podavat danove priznanie, co sa tyka primu z prenajmu tejto nehnutelnosti ?


Pokial je to pravda, tak neviem, preco to danovy urad od nich ziadal.
Lianka
11.03.09,08:08
Nezdanitelna cast na danovnika sa kazdy rok meni.

A na vyzvu danoveho urade je danovnik povinny podat danove priznanie, ak aj podla zakona povinnost podat nemal.
ioannes
11.03.09,15:33
A na vyzvu danoveho urade je danovnik povinny podat danove priznanie, ak aj podla zakona povinnost podat nemal.



Znamena to teda, ze niektore zakony a nariadenia si Slovenskej republike protirecia ?
Lianka
11.03.09,15:43
Skor sa doplnaju... napr. Zakon o dani z prijmov a Zakon o sprave dani a poplatkov.

Ohladom tej vyzvy, napr. § 42 Určenie dane správcom dane, http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-3-2009-a.html

Ak nebolo podané daňové priznanie alebo hlásenie v lehote podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona, 6eb) správca dane vyzve daňový subjekt na jeho podanie. Správca dane je oprávnený v prípade nepodania daňového priznania alebo hlásenia v lehote podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona 6eb) určiť daň podľa pomôcok (§ 29). atď.
ioannes
12.03.09,17:56
Diky za vysvetlenie.
ioannes
26.03.09,18:59
Kedze som od roku 2004 v zahranici, kde aj pracujem, chcel by som sa spytat, ci musim oznamit danovemu uradu, ze som nemal ziadny prijem z podnikatelskej cinnosti ?
Nedavno som sledoval v TV, ze sa nemusi posielat ziadne oznamenie, ked nebol ziadny prijem z takejto cinnosti. Je to pravda ?
Dakujem za skoru odpoved.