Martin Mocko
19.12.07,06:46
Ahojte.

SZČO zakúpi v decembri 2007 budovu na podnikanie. Doteraz bola budova v katastri vedená ako hospodárska budova (je to budova niečo ako dielňa pri obytnom dome). Ako pokračovať z hľadiska odpisov?
1. Aký výšku odpisov na r. 2007 je možné uznať?
2. Je možné uznať decembrové odpisy i v prípade, že má iba kúpno-predajnú zmluvu a zápis v katastri prebehne až v roku 2008?
3. Musí byť v katastri zmena, že ide o budovu na podnikanie?

Dik
skaspa
19.12.07,06:22
Ahojte.

SZČO zakúpi v decembri 2007 budovu na podnikanie. Doteraz bola budova v katastri vedená ako hospodárska budova (je to budova niečo ako dielňa pri obytnom dome). Ako pokračovať z hľadiska odpisov?
1. Aký výšku odpisov na r. 2007 je možné uznať?
2. Je možné uznať decembrové odpisy i v prípade, že má iba kúpno-predajnú zmluvu a zápis v katastri prebehne až v roku 2008?
3. Musí byť v katastri zmena, že ide o budovu na podnikanie?

Dik
K bodu 1 a 2: Ak je SZČO predpokladám, že účtuje v jednoduchom účtovníctve. Podľa § 3 ods. 2 postupov: Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti. U prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa rušia.
Z uvedeného mi vyplýva, že ak ste prevzali nehnuteľnosť už v decembri, napriek tomu, že ešte neprebehol zápis na katastri, začnete o nej v knihe dlhodobého majetku (a na príslušnej karte majetku) účtovať už v decembri a zároveň ak nehnuteľnosť využívate na podnikanie od decembra, máte nárok aj na ročný odpis prislúchajúci k tejto budove (pozor k budove - nie k pozemku pod budovou, lebo pozemky sa neodpisujú).

K bodu 3: myslím si, že nie (napr. aj v prenajatom rodinnom dome môže mať s.r.o. sídlo a určite prenajímateľ resp. samotná s.r.o. nehlási na kataster, že rodinný dom je využívaný na podnikanie).
Martin Mocko
19.12.07,06:31
Ano..ide o SZČO účtujúca v JU. Zdedil dom po svojich starých rodičoch ale hospodárska budova pripadla jeho otcovi. Teraz by chcel hospodársku budovu odkúpiť od otca a začať používať na podnikanie a zároveň trošku znížiť základ dane z roku 2007.

Iba viem, že niekedy DU kontroľuje i daň z nehnuteľností (ktorá sa platí obecnému - mestskému úradu) - či má subjekt túto budovu prihlásenú ako podnikateľskú prevádzku. Nemáte s týmto niekto náhodou skúsenosti?
skaspa
19.12.07,07:03
Ano..ide o SZČO účtujúca v JU. Zdedil dom po svojich starých rodičoch ale hospodárska budova pripadla jeho otcovi. Teraz by chcel hospodársku budovu odkúpiť od otca a začať používať na podnikanie a zároveň trošku znížiť základ dane z roku 2007.

Iba viem, že niekedy DU kontroľuje i daň z nehnuteľností (ktorá sa platí obecnému - mestskému úradu) - či má subjekt túto budovu prihlásenú ako podnikateľskú prevádzku. Nemáte s týmto niekto náhodou skúsenosti?
No tu ide asi o to, že kým nebola hospodárska budova využívaná na podnikanie môže pre ňu platiť iná sadzba, ako keď je chápaná ako stavba na podnikanie (sadzby určuje VÚC vo VZN, každý kraj môže mať iné sadzby, dokonca nemusí byť ani rozdiel v tom, či ide o budovu využívanú na podnikanie alebo nie). Teraz, keď je využívaná na podnikanie, tak bude pre ňu platiť sadzba, aká platí pre stavby podľa § 10 ods. 1 písm. f) zákona 582/2004: "stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu súvisiacu s ostatným podnikaním a so zárobkovou činnosťou" (musíš si vo VZN zistiť sadzby).
Podľa § 18 ods. 3 zákona 582/2004: Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.
Správcom dane je podľa § 100 obec, takže tá by mala kontrolovať správnosť a výšku dane z nehnuteľnosti, nie DÚ - tí to síce môžu skontrolovať, ale musia zistenie postúpiť na ďalšie konanie obci.
Martin Mocko
19.12.07,07:23
Este mala otazocka...treba i ocenenie budovy znalcom? Alebo nie?
Zoltán Kovács
19.12.07,07:28
Este mala otazocka...treba i ocenenie budovy znalcom? Alebo nie?
Ak budovu nadobúdaš na základe kúpnej zmluvy, tak obstarávacia cena je tá ktorú máš uvedenú v zmluve.
tonkat
20.12.07,12:11
Kupujeme (s.r.o) od práv. osoby nehnuteľnosti s pozemkami, na ktorých stoja tieto nehnuteľnosti. Predaj prebehne ešte v roku 2007. Tieto stavby sa ale budú búrať v nasledujúcom (2008) roku a bude tam výstavba nových budov na podnikanie. Ako sa bude odpisovať, resp. musím mať rozčlenené sumy v zmluve za stavby a za pozemky zvlášť? Ak tam bude len jedna suma? Ďakujem.
Vladimír Ozimý
20.12.07,12:39
Kupujeme (s.r.o) od práv. osoby nehnuteľnosti s pozemkami, na ktorých stoja tieto nehnuteľnosti. Predaj prebehne ešte v roku 2007. Tieto stavby sa ale budú búrať v nasledujúcom (2008) roku a bude tam výstavba nových budov na podnikanie. Ako sa bude odpisovať, resp. musím mať rozčlenené sumy v zmluve za stavby a za pozemky zvlášť? Ak tam bude len jedna suma? Ďakujem.


ano treba rozčleniť hodnotu budovy a hodnotu pozemku (pozemok sa neodpisuje). budovu by som účtoval na 042 ako vyvolanú investíciu to znamená že nebude vstupovať do majetku a odpisov ale bude súčasťou obstarávacích nákladov nových budov...
tonkat
20.12.07,13:01
ano treba rozčleniť hodnotu budovy a hodnotu pozemku (pozemok sa neodpisuje). budovu by som účtoval na 042 ako vyvolanú investíciu to znamená že nebude vstupovať do majetku a odpisov ale bude súčasťou obstarávacích nákladov nových budov...
Ďakujem, teda nebudem ju odpisovať. Ešte ohľadom DPH - tí čo nám budú fakturovať, bude to oslobodené, pretože kupujeme nehnuteľnosť. Ale nemôže sa to chápať ako nejaká špekulácia, že aj tak tú nehn. zbúrame a ostanú nám stavebné pozemky?? Lebo realita je taká, že tie budovy tam stoja ale sú nepoužiteľné pre nás.
ďakujem pekne.
Vladimír Ozimý
20.12.07,13:03
posudzujete platný stav kedy dochádza k dodaniu...to znamená predaj nehnuteľnosti je naplnený par. 38 - 5 rokov od kolaudácie je - faktúruje bez DPH
alenad
02.02.09,12:24
Môžem si uplatniť daňové odpisy z budovy, ktorú sme zakúpili v 3/2008, a toho času ju opravujeme. V roku 2008 nie sú z nej žiadne príjmy.
Zoltán Kovács
02.02.09,12:33
Môžem si uplatniť daňové odpisy z budovy, ktorú sme zakúpili v 3/2008, a toho času ju opravujeme. V roku 2008 nie sú z nej žiadne príjmy.

Ak nevyužívaš na podnikanie, tak nie.
alenad
02.02.09,13:18
Ak nevyužívaš na podnikanie, tak nie.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Nedá sa ešte využívať, lebo sa len opravuje. Takže nebudem účtovať ani účtovné odpisy?
alenad
05.02.09,07:29
posúvam.
Skúsi niekto odpoveď?
kaupke
10.02.09,10:43
Môže SZČO- (predaj v maloobchode potraviny+drogéria) mať HM : budovy, autá ,mraziace boxy a pod. a tento majetok neodpisovať ? Zdôvodnené , že má aj tak veľa nákladov a nechce si pridávať ďalšie .
Musia sa evidovať tieto odpisy aspoň účtovne + odpisový plán ?
SZČO podniká spolu s manželkou , je platca DPH , vedie jednoduché účtovníctvo .
adato
10.02.09,16:09
Zo zákona o dani z príjmov vyplýva možnosť prerušiť daňové odpisovanie a týmto spôsobom si presunúť tieto odpisy do obdobia, kedy bud vykazovať vyššiu daňovú povinnosť.

Ja by som sa chcela opýtať, či sa niekto z Vás stretol s prípadom, že by sa zostatková hodnota likvidovaných stavieb účtovala do obstarávacej hodnoty pozemkov.
Jedná sa o prípad, kedy nová spoločnosť obstarala pozemky a nehnuteľnosti. Začala s výstavbou, ale v časti nového areálu, ked boli pôvodne budovy už neplánuje postaviť nové, pričom stavia v inej časti areálu.
alenad
24.02.09,09:34
Skúsim znovu Vás poprosiť o odpoveď.
Budova zakúpená v roku 2008, nepoužíva sa na podnikanie nakoľko sa opravuje. Mám ju zaradiť do majetku ( účet 021 ), mám uplatňovať účtovné odpisy? Daňové odpisy uplatňovať nebudem, lebo nepoužívam zatiaľ na podnikanie. V našej internej smernici máme uvedené, že daňové odpisy sa rovnajú účtovným.
alenad
24.02.09,13:08
posúvam
ekonella
24.02.09,14:33
Nakoľko sa budova stále opravuje nechala by som ju na 042 a po dokončení a zaradení do používania by som ju začala odpisovať.
alenad
24.02.09,15:43
Nakoľko sa budova stále opravuje nechala by som ju na 042 a po dokončení a zaradení do používania by som ju začala odpisovať.
Ďakujem za odpoveď. Takéto riešenie sa mi páči.
Manual
27.02.09,22:01
Nevie niekto v "rýchlosti", v ktorých rokoch bola zmena odpisových skupín u nehnuteľností ?
Ďakujem !!!
ondrejvla
27.02.09,22:07
Nevie niekto v "rýchlosti", v ktorých rokoch bola zmena odpisových skupín u nehnuteľností ?
Ďakujem !!!

Janko, myslím, že okolo roku 2000. Ale nie som si istá, skús pozrieť do ZoDzP za tieto roky.
Manual
27.02.09,22:12
Janko, myslím, že okolo roku 2000. Ale nie som si istá, skús pozrieť do ZoDzP za tieto roky.
Vlastička, buď v r.1999 alebo 2000 a bola ešte jedna zmena, myslím že v r. 2003 ale neviem isto
marjankaj
27.02.09,22:17
Nevie niekto v "rýchlosti", v ktorých rokoch bola zmena odpisových skupín u nehnuteľností ?
Ďakujem !!!

Niektoré nehnuteľnost sa neodpisujú, ale ak myslíš kedy bola zrušená 5.odpisová skupina a nahradená 4.odp.skupinou, potom je to od 1.1.2004.

P.S. keď si otvoríš súbor odpisy-URZ3.xls v
http://www.porada.sk/103010-vypocet-odpisov-post955992.html#post955992

a dáš si zobraziť skrytý hárok, máš tam v tabuľke daňové odpisy od roku 1993 až doteraz.
Manual
27.02.09,22:18
Niekto sem tie roky asi pred týždňom písal ale nedarí sa mi to vyhľadať
lenkak
27.02.09,22:18
v 2003
cloe
27.02.09,22:22
Od 1.1.2004
Manual
27.02.09,22:28
Je to takto ?
Do r. 1996 sa odpisovalo 50 r.
Do r. 2003 sa odpisovalo 40 r.
Od r. 2004 sa odpisuje 20 r.
marjankaj
27.02.09,22:35
Do r. 31.12.1996 sa odpisovalo 50 r.
Do r. 31.12.2002 sa odpisovalo 40 r.
Do r. 31.12.2003 sa odisovalo 30 r.
Od r. 2004 sa odpisuje 20 r.

Viď tabuľka odpisy-URZ3.xls v príspevku vyššie.
cloe
27.02.09,22:44
Je to takto ?
Do r. 1996 sa odpisovalo 50 r.
Do r. 2003 sa odpisovalo 40 r.
Od r. 2004 sa odpisuje 20 r.

Našla som toto:

Odpisové skupiny

Odpisová skupina
Doba odpisovania
do 31.12.2002
Doba odpisovania
od 1.1.2003
Doba odpisovania
od 1.1.2004
1
4 roky
4 roky
4 roky
2
8 rokov
6 rokov
6 rokov
3
15 rokov
12 rokov
12 rokov
4
30 rokov
20 rokov
20 rokov
5
40 rokov
30 rokov
-


Do 31.12.1996 to bolo tých 50 rokov ako píšeš, od 1.1.1997 do 31.12.2002 to bolo 40 rokov a ďalej podľa tabuľky.

Bohužiaľ, bola to pekná tabuľka, no celé sa mi to rozhádzalo, tak sa v tom nedá veľmi vyznať:)
Manual
27.02.09,22:44
Do r. 31.12.1996 sa odpisovalo 50 r.
Do r. 31.12.2002 sa odpisovalo 40 r.
Do r. 31.12.2003 sa odisovalo 30 r.
Od r. 2004 sa odpisuje 20 r.

Viď tabuľka odpisy-URZO.xls v príspevku vyššie.
Tak to je ono :)
Vďaka
MartinkoK
03.03.09,11:13
Na aký účet zaradíte budovu?
zltalienka
13.03.09,09:21
Ahojte, mám takúto otázočku:
s.r.o. kúpila budovu v r. 2008 ale prepis na katastri prebehol až v r.2009. Môže si s.r.o. uplatniť odpis na budovu aj za rok 2008 len na základe kúpno predajnej zmluvy? Kde by som to vedela nájsť?
Ďakujem za všetky odpovede.
jabko
20.05.09,16:13
ahojte, mám otázočku - bol kúpený hospodársky dvor - budovy, slamníky, maštale a pozemky. cena komplet bola v KZ, ale nie delená na jednotlivé časti, viete mi prosím poradiť, ako sa dostať k odpisovaniu nehnuteľnosti, keď viem len kompletnú cenu a neviem hodnotu pozemkov? a čo s dph? fakturovali to s daňou a samozrejme nový majiteľ chce uplatniť dph ale vôbec neviem, či ju môžem uplatniť. Hoci hospodársky dvor bude slúžiť na ďalší nájom budov, ale aj samostatných pozemkov. mám z toho guláš..., prosím
azla
20.05.09,19:26
Ohľadom Dph.
Domnievam sa, že predavajúci sa môže rozhodnúť, že dodanie nehnuteľnosti bude zdaňovať, napriek tomu, že splňa podmienky na oslobodenie. (§38, odst.1,2).

Či sú splnené podmienky na oslobodenie, vie posúdiť predávajúci. Ak bola uzavretá kúpna zmluva, v nej musí byť jasné, či cena stanovená za predávanú nehnuteľnosť je bez dph, či s dph, či je oslobodená. Zmluva by mala byť jasná.

Ak predavajúci predáva s Dph, Dph odvádza, ...kupujúci si môže Dph na vstupe uplatniť (ak bude to používať na zdaňované plnenia.)
V § 38 je tohto roku zmena. Od 1.4.2009 sa platiteľ môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený aj v prípade, ked nájomcom nie je platiteľ. Stači, že je to zdaniteľná osoba.


Ohľadom ceny jednotlivých objektov.
Aj tu je potrebné, aby bola cena jasne stanovená podľa objektov a hlavne zvlášť za pozemky.
Pre kupujúceho je dôležitá cena pozemku z dôvodu, aby vedel v akej cene zaradiť pozemok, ktorý sa neodpisuje.
Pre predávajúceho je dôležitá cena pozemku, aby vedel vyhodnotiť pre účely dane z príjmov skutočnosť, či predajná cena nie je nižšia ako cena v účtovníctve. (ak by to tak bolo - daňovým výdavkom je obstarávacia cena iba do výšky príjmu z predaja).

Vzhľadom k tomu, že nie je to iba problém kupujúceho , ale aj predávajúceho, bolo by vhodné aby sa urobil dodatok ku KZ, kde by sa doplnili skutočnosti, ktoré sú dôležité pre kupujúceho aj pre predávajúceho. (stanoviť ceny jednotlivých objektov).
Možno, že je k tomu vypracovaný znalecký posudok. Ak áno, dá sa postupovať podľa ZP.
jabko
21.05.09,08:26
v KZ a následne vo fa je uvedené, že sa jedná o hospodársky dvor, ZP bol spravený predávajúcim - na 23 tis €,ale kúpilo sa to za 60 tis €. môžem z toho nejako vychádzať - resp. ako (daň z prímu)? musia byť pozemky v územnom pláne ako stavebné ohľadom dph?
samuelina
14.07.09,07:08
Chcela by som Vás poprosiť o radu, SZČO odkúpila budovu na podnikanie, avšak KZ je vystavená na FO a jeho manželku, je možné takýto majetok odpisovať?
ALDA
14.07.09,07:25
Chcela by som Vás poprosiť o radu, SZČO odkúpila budovu na podnikanie, avšak KZ je vystavená na FO a jeho manželku, je možné takýto majetok odpisovať?

Ak je to SZČO FO! tak musí byť aj manželka a je možné odpisovať.
samuelina
14.07.09,08:33
ďakujem, na KZ je uvedená aj manželka. Mohla by som poprosíť
kde by som našla konkrétny paragraf?
Mária.K.
15.07.09,05:23
ďakujem, na KZ je uvedená aj manželka. Mohla by som poprosíť
kde by som našla konkrétny paragraf?
§ 6 ods. 16 ZDP
"(16) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja. "
Tento paragraf síce hovorí o situácii, ak majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve využívajú obaja manželia, ale v prípade ak využíva iba jeden z manželov, zaradí si majetok do obchodného majetku len tento manžel. Je vhodné, keď má daňovník písomný súhlas druhého manžela.
Zuzy
16.07.09,03:55
Prosím Vás, kto musí platiť daň z nehnuteľnosti? Syn má v podnájme budovu, ktorá je používaná na podnikateľské účely od svojho otca, vlastníkom je otec, ale syn to užíva bezodplatne. Môže syn zaplatiť daň ?
Mária.K.
16.07.09,04:37
Prosím Vás, kto musí platiť daň z nehnuteľnosti? Syn má v podnájme budovu, ktorá je používaná na podnikateľské účely od svojho otca, vlastníkom je otec, ale syn to užíva bezodplatne. Môže syn zaplatiť daň ?
Daňovníkom dane zo stavieb je vlastník stavby.
bea
16.07.09,04:41
V zmysle zákona o dani z nehnuteľností môže byť daňovníkom vlastník alebo nájomca, ak nájomný vzťah trvá alebo mal trvať najmenej 5 rokov a nájomca je zapísaný v katastri nehnuteľností.
Ak nemožno určiť daňovníka (čo nie je tvoj prípad), daňovníkom je osoba, ktorá nehnuteľnosť skutočne užíva.

Toto platí pre pozemky, pre stavby platí takto:
Daň zo stavieb

§ 9
Daňovník


(1) Daňovníkom dane zo stavieb je vlastník stavby alebo správca stavby vo vlastníctve štátu, 2) alebo správca stavby vo vlastníctve obce, 3) alebo správca stavby vo vlastníctve vyššieho územného celku 4) (ďalej len "vlastník stavby").

(2) Pri stavbách spravovaných Slovenským pozemkovým fondom, 6) ktoré sú v nájme, je daňovníkom nájomca.

(3) Ak nemožno určiť daňovníka podľa odsekov 1 a 2, daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá stavbu skutočne užíva.

(4) Ak je stavba v spoluvlastníctve viacerých daňovníkov, daňovníkom dane zo stavieb je každý spoluvlastník podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak sa všetci spoluvlastníci dohodnú, daňovníkov dane zo stavieb zastupuje jeden z nich a ostatní spoluvlastníci za daň ručia do výšky svojho podielu na dani.
Vladimír Ozimý
16.07.09,04:57
Prosím Vás, kto musí platiť daň z nehnuteľnosti? Syn má v podnájme budovu, ktorá je používaná na podnikateľské účely od svojho otca, vlastníkom je otec, ale syn to užíva bezodplatne. Môže syn zaplatiť daň ?

zaplatiť to za otca samozrejme môže ale daňová povinnosť sa však vymerá vlastníkovi budovy...to znamená otcovi
marjankaj
16.07.09,04:57
Prosím Vás, kto musí platiť daň z nehnuteľnosti? Syn má v podnájme budovu, ktorá je používaná na podnikateľské účely od svojho otca, vlastníkom je otec, ale syn to užíva bezodplatne. Môže syn zaplatiť daň ?

Ja neviem o zákone, ktorý by to zakazoval.
Mária.K.
16.07.09,05:57
[/B]

Ja neviem o zákone, ktorý by to zakazoval.
Ja si tiež myslím, že žiadny zákon to nezakazuje, ale keď syn zaplatí daň z nehnuteľností za otca, nič tým daňovo nezíska, lebo podľa § 21 ods. 2 ZDP, daňovými výdavkami nie sú:
"h) dane zaplatené za iného daňovníka, "

Ešte doplním znenie § 58 ods. 6 zákona o správe daní a poplatkov:
(6) Správca dane je povinný prijať každú platbu na daň, i keď nie je vykonaná daňovým subjektom, a zaobchádzať s ňou rovnakým spôsobom, akoby ju zaplatil daňový subjekt. Vrátenie platby tomu, kto ju za daňový subjekt zaplatil, nie je prípustné. "
Správca dane je teda platbu zaplatenú za iného daňovníka povinný prijať, ale ak dôjde k omylu pri platení, nemal by platbu osobe, ktorá za daňovníka platila, vrátiť.
Zuzy
16.07.09,06:05
zaplatiť to za otca samozrejme môže ale daňová povinnosť sa však vymerá vlastníkovi budovy...to znamená otcovi


Práve preto sa pýtam, aby mi to daňová kontrola nevyhodila, že syn nie je vlastníkom a zaplatil daň, za odpovede ďakujem

lebo ináč obecný úrad poslal výmer na IČO syna, lebo otec je už na dôchodku
azla
16.07.09,07:07
Práve preto sa pýtam, aby mi to daňová kontrola nevyhodila, že syn nie je vlastníkom a zaplatil daň, za odpovede ďakujem

lebo ináč obecný úrad poslal výmer na IČO syna, lebo otec je už na dôchodku

Daňové priznanie podáva vlastník , obecný úrad mal poslať výmer na osobu daňovníka, ktorou je otec - vlastník.

Alebo bolo daňové priznanie podané nesprávne ? (ako vedel poslať obecný úrad výmer na IČO syna ??)
Zuzy
16.07.09,07:20
Daňové priznanie bolo podané na IČO otca, ešte vtedy, ked začal v tej budove podnikať, obecný úrad len tak prepísal, neviem na základe čoho, lebo že vraj teraz on podniká v tej budove
marjankaj
16.07.09,13:44
Ja si tiež myslím, že žiadny zákon to nezakazuje, ale keď syn zaplatí daň z nehnuteľností za otca, nič tým daňovo nezíska, lebo podľa § 21 ods. 2 ZDP, daňovými výdavkami nie sú:
"h) dane zaplatené za iného daňovníka, "

Ešte doplním znenie § 58 ods. 6 zákona o správe daní a poplatkov:
(6) Správca dane je povinný prijať každú platbu na daň, i keď nie je vykonaná daňovým subjektom, a zaobchádzať s ňou rovnakým spôsobom, akoby ju zaplatil daňový subjekt. Vrátenie platby tomu, kto ju za daňový subjekt zaplatil, nie je prípustné. "
Správca dane je teda platbu zaplatenú za iného daňovníka povinný prijať, ale ak dôjde k omylu pri platení, nemal by platbu osobe, ktorá za daňovníka platila, vrátiť.

Odpovedal som na takú otázku aká bola zadaná. Ak chce výdavky tak nech platí otcovi nájomné. Nie zadarmo. Keď pýtajúci dá málo informácií, málo sa aj dozvie.
Mária.K.
16.07.09,14:30
Odpovedal som na takú otázku aká bola zadaná. Ak chce výdavky tak nech platí otcovi nájomné. Nie zadarmo. Keď pýtajúci dá málo informácií, málo sa aj dozvie.
Svojou odpoveďou som sa ťa nechcela dotknúť. Tiež si myslím, že otázka nebola zadaná správne. Podstatné sú vždy dôsledky a otázka by mala smerovať práve na ne. A presne ako píšeš, ak nebude budovu užívať bezplatne, môže si dať do nákladov nájomné zaplatené otcovi, v ktorom by mala byť premietnutá aj výška zaplatenej dane z nehnuteľností.
marjankaj
17.07.09,13:23
Svojou odpoveďou som sa ťa nechcela dotknúť. Tiež si myslím, že otázka nebola zadaná správne. Podstatné sú vždy dôsledky a otázka by mala smerovať práve na ne. A presne ako píšeš, ak nebude budovu užívať bezplatne, môže si dať do nákladov nájomné zaplatené otcovi, v ktorom by mala byť premietnutá aj výška zaplatenej dane z nehnuteľností.

Vôbec sa ma to nedotklo. Doplnila si to dobre, aj keď sa na to nepýtali. Len mi bolo divné prečo by si tú daň chceli dať do nákladov, a nájomné, ktoré by bolo bez problémov a aj vo väčšej sume si nedávajú. Preto som predpokladal, že nepotrebujú zvyšovať výdavky.