Yvvetta
08.03.05,08:24
Séf chodí na služobné cesty Košice - Bratislava cez Maďarsko. Tvrdí, že cez Maďarsko je v Bratislave rýchlejšie, pretože maďari majú diaľnice. V Maďarsku kupuje 15 dňovú známku na diaľnicu a aj tankuje benzín. Všetky tieto výdavky ešte k tomu uhrádza platobnou kartou, za čo nám potom banka účtuje svoje poplatky.

Neviete mi poradiť čo s tými bločkami ? Nákup PHM, diaľ. známky bude nákladom ? Počítať cenu bez DPH alebo s DPH ?

Ďakujem za odpovede.
Anonymka
08.03.05,07:30
Ja sa stretávam tiež s takýmito prípadmi - môj šéf chodí zas do Nemecka.

Natankuje (síce platí v hotovosti) a to vyúčtujeme na cestovnom príkaze, prepočítam aktuálnym kurzom (v ten deň, čo je na bločku) samozrejme sumu s DPH (lebo tu nič neodpočítavaš) - zaúčtuješ to na 501AE, a dialničnú známku môžeš dať na 512AE spolu so stravným a vedľajšími výdavkami. Dôležité je benzín vždy účtovať na príslušný nákladový účet, kam účtuješ aj nakúpený benzín v SR - aby si to vedela presne vykázať a na konci r. prepočítať spotrebu a porovnať. V tvojom prípade, že to bolo platené kartou, mu tú náhradu nevyplácaš - za ved.výdavky - pokiaľ platil firemnou kartou, lebo to priamo hradil z firem.účtu (nie z vlastných peňazí), v tomto prípade :
VBÚ 261/221 a potom ID 501AE/261.
inuska
08.03.05,07:34
Dakujem aj ja za odpoved, akurat som sla pisat, len moj sef chodi zas do ČR.
Yvvetta
08.03.05,07:36
Si zlatá Anonymka.

Ďakujem.
apo
17.07.07,09:37
Ja sa stretávam tiež s takýmito prípadmi - môj šéf chodí zas do Nemecka.



VBÚ 261/221 a potom ID 501AE/261.



Dobrý deň trochu oživím staršiu tému.

Hľadal som v tejto porade tému PHM čerpané v zahraničí.

Zákon o cestovných náhradách v § 15 ustanovuje, že náhrada PHM čerpaná v zahraničí v cudzej mene je možná až po prejdení 350 km.

Riešim otázku či pri firemných vozidlách je povinnosť aplikovať toto ustanovenie pri nákupe PHM v zahraničí. V staršom zákone o dani z príjmu sa výpočet nákladov spotreby PHM odvolával na osobitný predpis Zákon o cestovných náhradách. Teraz je formulácia jednuduchá - káže urobiť prepočet podľa TP, alebo iného dokladu a nič viac sa pre firemné vozidlá sa nevyžaduje.

Mám záujem o skúsenosti z daňovej kontroly.


Poznámka ku pôvodnej téme:
Domnievam sa, že správny postup pri všetkých nákupoch uhrádzaných platobnou kartou je tento:
1. Doklad o nákupe zaúčtovať ako predpis v evidencii záväzkov
501 / 379,325,321
2. Pri účtovaní banky už len likvidovať záväzok
379,325,321 / 221

Tento postup je zvlášť výhodný ak z nákupov odpočítavame DPH nakoľko prikladať k bankovým výpisom doklady na odpočet DPH je nevhodné a ťažko sa obháji splnenie povinnosti viesť evidenciu o dokladoch na odpočet dane.

Pozdravujem

apo