martina 11
19.12.07,08:59
Zdravím poraďací,
neviem si pomôcť s takýmto prípadom.
Čím sa dokladuje na ZP invalidita, ak nevznikol nárok na ID? Nemôže byť dokladom Posudok z ÚPSVaR o ZŤP na 60 %. Niesom si istá, ale asi trochu pletiem ZŤP a zníženie schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Konkrétne ide o platenie odvodov: Poistenec je ZŤP na 60%, ale nikdy nepožiadal o ID, aj ak nárok na neho mal /nepýtajte sa prečo, na to odpoveď nepoznám/, ide o to, či má ako SZČO platiť 7% z 8100,alebo nemá obmedzené minimum /§16 ods.8 písm c) podľa Zákona o zdrav.poistení/
ZuzanaP
19.12.07,08:29
Na ZP sa preukazuje rozhodnutím o znížení schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť zo soc. poisťovne, ak sa nemýlim. Preukaz ZŤP môže mať aj človek, ktorý nebol uznaný za invalida - nemá rozhodnutie o znížení schopnosti.
martina 11
19.12.07,10:30
Ani ak je /podľa posudku z UPSVaR/ znížená miera funkčnej poruchy o 60 %?Nemôže sa na to vzťahovať invalidita? - pretože podľa tabuliek na posúdenie invalidity, by tu invaliditu určite dosiahol, len namá o tom potvrdenie zo SP.
ZuzanaP
19.12.07,10:44
martina 11
19.12.07,11:15
Teraz som hovorila s poisťovňou Dôvera /BA/, a tam mi povedali,že na uznanie polovice vymeriavacieho základu im stačí potvrdenie o ZTP 60 %, ale veľmi presvedčivo nezneli. No na pobočke v BJ mi to nechcú uznať, že doklad o ZTP slúži len na preukázanie polovičnej sadzby, nie polovičného vymer.základu. Nemáte niekto s takým niečim skusenosti?