berry
19.12.07,10:27
Pekný deň.
Mám taký dotaz. Prišiel k nám zamestnanec, že mu prišiel list zo sociálky že nemá zaplatené poistenie. Vyhrážal sa mi že zavolá inšpektorát práce či čo.
Nakoniec vyšlo najavo že neoprávnene. Pretože on ešte v roku 2004 pracoval v zahraničí. A dal sa dobrovolne pripoistiť. Od mája 2004 pracuje u nás. Ale on sa neodhlásil z tohto poistenia. (myslel si , že my ho odhlásime ale my sme ani nevedeli , že je pripoistený) A až teraz po tri a pol roku mu prišla upomienka na doplatenie dlžnej sumy. Môže sociálna poisťovňa robiť takéto veci? Veď tri a pol roka je dlhá doba. A tiež v ich systéme je dosť obtiažne vyznať sa odborníkom a nieto bežnému človeku. Nedá sa podať nejaké odvolanie. Alebo čo môže tento človek robiť?
Paula
19.12.07,09:44
Urobil chybu, ak si v SP neukončil dané poistenie, povinnosť platby mu teda neskončila. Zamestnávateľ veru s tým nemá nič spoločné.Na Porade sú tieto prípady už rozoberané, neviem ich žiaľ vyhľadať.
Zoltán Kovács
19.12.07,09:44
Pekný deň.
Mám taký dotaz. Prišiel k nám zamestnanec, že mu prišiel list zo sociálky že nemá zaplatené poistenie. Vyhrážal sa mi že zavolá inšpektorát práce či čo.
Nakoniec vyšlo najavo že neoprávnene. Pretože on ešte v roku 2004 pracoval v zahraničí. A dal sa dobrovolne pripoistiť. Od mája 2004 pracuje u nás. Ale on sa neodhlásil z tohto poistenia. (myslel si , že my ho odhlásime ale my sme ani nevedeli , že je pripoistený) A až teraz po tri a pol roku mu prišla upomienka na doplatenie dlžnej sumy. Môže sociálna poisťovňa robiť takéto veci? Veď tri a pol roka je dlhá doba. A tiež v ich systéme je dosť obtiažne vyznať sa odborníkom a nieto bežnému človeku. Nedá sa podať nejaké odvolanie. Alebo čo môže tento človek robiť?

Na vymáhanie dlžného poistného je doba 10 rokov.
slovex
19.12.07,09:56
bohužial pre dotyčného pána, urobil chybu, že a s dobrovoľného poistenia neodhlásil,povinnosť platiť odvody zaniká len podaním odhlášky, takto bude musieť všetko doplatiť a "potešiť" SP:cool:
jankasm
19.12.07,10:21
A naozaj sa kvôli tomu zamestnávateľ nemusí trápiť, toto poistenie je dobrovoľné a ide úplne mimo zamestnávateľa. Takto sa už dobehli viacerí, na porade už bolo o tom diskutované.
Takže nezostáva mu iné, len poistné doplatiť. To nie sú penále, za oneskorené platby, ktoré by mu mohli odpustiť. Ale aj toho sa možno od SP ešte dočká. Dúfam, že nemal stanovený vysoký VZ. :o
berry
19.12.07,10:49
nemal toho vela doplatiť, "len" okolo 5000,- SK :-)
Ale mňa zarazilo to , že po celé tie roky sa mu neozvali až po nejakej dobe.
Dúfam ,že sa mu to odrazí aj na dôchodku (ak sa ho dožije).
Tak Ďakujem všetkým za odpovede. prajem pekný slnečný deň
Paula
19.12.07,11:06
Sociálka to pravdepodobne robí úhrnom za staré roky podľa abecedy dlžníkov (alebo iného systému)......keď im na to zvýši čas a aby ešte aj ustriehli dobu premlčania.

(Ale som múdra:rolleyes:)
ayya
19.12.07,14:27
Ale mňa zarazilo to , že po celé tie roky sa mu neozvali až po nejakej dobe.
zdravotne poistovne (nebudem menovat) to robia este po ovela dlhsej dobe, videla som uz aj "upomienku" tesne pod hranicou desiatich rokov ... to sme si s kamaratkami nechali kolovat :D :D
veronikasad
19.12.07,18:44
nemal toho vela doplatiť, "len" okolo 5000,- SK :-)
Ale mňa zarazilo to , že po celé tie roky sa mu neozvali až po nejakej dobe.
Dúfam ,že sa mu to odrazí aj na dôchodku (ak sa ho dožije).
Tak Ďakujem všetkým za odpovede. prajem pekný slnečný deň
To je malá suma - určite nie dôchodkové poistenie. Pravdepodobne si platil dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Teda ak by náhodou prišiel o prácu, možno mu to pomôže - zvýši dávku v nezamestnanosti.

--------
Veronika
Monika Kováčová
19.12.07,19:15
Teda ak by náhodou prišiel o prácu, možno mu to pomôže - zvýši dávku v nezamestnanosti.

--------
Veronika


Veronika :D:D:D:D som sa dobre zasmiala na tejto vete... cha cha cha.
veronikasad
20.12.07,10:42
Veronika :D:D:D:D som sa dobre zasmiala na tejto vete... cha cha cha.
Príjemnú zábavu ... len neviem čo je na tejto vete na zasmiatie, ak niekto poberá dávku v nezamestnanosti.
A príspevok naozaj stojí za bodík.

--------
Veronika
Monika Kováčová
20.12.07,11:32
Príjemnú zábavu ... len neviem čo je na tejto vete na zasmiatie, ak niekto poberá dávku v nezamestnanosti.
A príspevok naozaj stojí za bodík.

--------
Veronika

na poberaní dávky v nezamestnanosti samozrejme nie je nič na zasmiatie, na tom som sa nikdy nebavila :(. Reagovala som na poslednú vetu tvojho príspevku:

Pôvodca textu príspevku: veronikasad http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t67605-socialna-poistovna-si-robi-co-chce.html#post594285)
Teda ak by náhodou prišiel o prácu, možno mu to pomôže - zvýši dávku v nezamestnanosti.


Takže pokiaľ zamestnanec zadávateľky otázky bol v pracovnom pomere od 5/2004 nijako mu platenie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti neovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti:
par. 104 Zákona o sociálnom poistení
(4) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

Nehovoriac o odst. 1 spomínaného par. 104:
1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len evidencia nezamestnaných občanov ) bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.
Okrem toho platenie PvN z min. VZ podstatne dávku určite nezvýši.

Sama si bod neprideľujem, dobre to vieš... za to nemôžem.

veronikasad
20.12.07,11:36
Podľa textu príspevku - z poistenia ešte nebol odhlásený, takže poistenie trvá. Ako sa bude posudzovať nedoplatok, ak by požadoval - čiste teoreticky - dávku v nezamestnanosti - nechajme na sociálnu poisťovňu.
Až tak mimo témy som nebola.

-----
Veronika
Monika Kováčová
20.12.07,11:53
Podľa textu príspevku - z poistenia ešte nebol odhlásený, takže poistenie trvá. Ako sa bude posudzovať nedoplatok, ak by požadoval - čiste teoreticky - dávku v nezamestnanosti - nechajme na sociálnu poisťovňu.
Až tak mimo témy som nebola.

-----
Veronika

mimotemy to som netvrdila, že si bola mimo mimo témy, iba že som sa dobre pobavila... ;)
dari1
20.12.07,12:52
teraz došlo aj mojmu mužovi nedoplatok zo zdravotnej poistovne - z r. 1997!
abel
20.12.07,13:16
teraz došlo aj mojmu mužovi nedoplatok zo zdravotnej poistovne - z r. 1997!
Za aké mesiace?
Ak to prišlo po 8. 12. 2007, podľa môjho chápania môžu žiadať len za december 1997 - podľa § 32 ods. 1 zákona 580/2004 je lehota na vymáhanie za predchádzajúce mesiace premlčaná.