ekonomaja
19.12.07,11:43
Prosím o radu, či je nutné pri faktúre vystavenej pri dodaní tovaru do iného členského štátu uvádzať aj text s dôvodom oslobodenia. Ak áno, poradíte mi text?
Vopred ďakujem za odpoveď
cloe
19.12.07,10:50
Prosím o radu, či je nutné pri faktúre vystavenej pri dodaní tovaru do iného členského štátu uvádzať aj text s dôvodom oslobodenia. Ak áno, poradíte mi text?
Vopred ďakujem za odpoveď

Áno, musí obsahovať aj dôvod oslobodenia. Vyplýva to zo zákona o DPH:

§ 72
Faktúra pri dodaní tovaru
do iného členského štátu



(1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne nadobúdateľa tovaru a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar objednal,
c) členský štát, do ktorého sa tovar dodáva,
d) poradové číslo faktúry,
e) dátum, keď bol tovar dodaný, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
f) dátum vyhotovenia faktúry,
g) množstvo a druh dodaného tovaru,
h) cenu tovaru, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
i) odkaz na § 43, podľa ktorého platiteľ uplatňuje oslobodenie od dane.

(3) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu podľa § 8 ods. 4 je platiteľ povinný vyhotoviť bezodkladne doklad o premiestnení tovaru. Doklad musí obsahovať náležitosti podľa odseku 2 a na účely tohto zákona sa považuje za faktúru.

Ja konkrétne píšem na faktúru:
Plnenie je oslobodené od DPH podľa § 43 zákona o dani z pridanej hodnoty s možnosťou odpočítania dane.
ALBO
19.12.07,13:40
Áno, musí obsahovať aj dôvod oslobodenia. Vyplýva to zo zákona o DPH:

Ja konkrétne píšem na faktúru:

Plnenie je oslobodené od DPH podľa § 43 zákona o dani z pridanej hodnoty s možnosťou odpočítania dane.


To s možnosťou odpočítania by som tam neuvádzala.

http://www.porada.sk/t28758-najpouzivanejsie-odvolavky-pri-fakturach-z-eu.html
ekonomaja
02.01.08,08:03
Teda pri dodaní tovaru do Nemecka bude správne preložený text na faktúre:

Steuerfreie Lieferung nach § 43 das Gesetz von Mehrwertsteuer ??