Tomáš
08.03.05,08:34
Dobrý deň. Neviete mi, prosím, niekto poradiť? Ak fyzická osoba prenajíma byt a uplatňuje si paušálne výdavky (25%), je tento byt v zmysle zákona o dani z príjmu zaradený do obchodného majetku (chápe sa ako obchodný majetok)?
Ala
08.03.05,08:20
Byt prenajíma firma je to majetok firmy. Prenájom-príjem z tohto bytu sa dáva celý do zanitelného príjmu a do výdavkov skutočné výdavky na tento byt. Byt, ktorý prenájíma fyzická osoba, uplatniť si paušalné výdavky /myslím si, že sa nedajú/ je nezmysel, pretože uvediem skutočné výdavky na tento byt. Samozrejme ak prenájom bytu nie je 100 000,-- Sk mesačne, to je už iná káva.
Tomáš
08.03.05,10:24
Pri prenajme nehnuteľnosti sa dajú uplatniť 25% výdavky (paušálne) v zmysle zákona o dani z prijmu, §6 ods.10. O to mi nejde. Mňa zaujíma skôr to, čo som sa pýtal v zadaní témy.
jessica
08.03.05,11:17
Ak je fyzická osoba živnostníkom a zaradí byt do podnikania a v živnosti má uvedenú činnosť prenajímanie nehnuteľností, tak je byt obchodným majetkom. Ak je to súkromný byt a pritom jeho majiteľ (prenajímateľ) je aj SZČO napr.živnostník nemusí byť byt zaradený vo firme. Ak si však chce uplatniť 25% výdavky musí si ich uplatniť na všetky druhy príjmov, ktoré má, teda aj na živnosť. Ak si na živnosť uplatní preukázateľné výdavky, musí si ich uplatniť aj pri prenájme, čo však nepodmieňuje zaradenie bytu do obchodného majetku. Tento stav je platný len pre rok 2004. V 2005 už môžeš kombinovať výdavky paušálne za prenájom s výdavkami preukázateľnými zo živnosti.
Tomáš
08.03.05,15:35
Nejedná sa o podnikateľa ani inak samostatne zárobkovo činnú osobu.
V zákone o dani z príjmu je stanovené, čo je obchodný majetok (v §2 ods.m), ale nie je mi jasné, či je ním aj prenajímaný byt, pri ktorom sa uplatňujú paušálne výdavky.
ondrejvla
08.03.05,16:05
Nejedná sa o podnikateľa ani inak samostatne zárobkovo činnú osobu.
V zákone o dani z príjmu je stanovené, čo je obchodný majetok (v §2 ods.m), ale nie je mi jasné, či je ním aj prenajímaný byt, pri ktorom sa uplatňujú paušálne výdavky.NIE!!!!!!! Je to tvoj majetok, pretože ho prenajímaš, si povinný to uviesť v DPFO, inak nie je firemným majetkom, ty len priznávaš príjmy resp.zisk z prenájmu vlastného majetku!
Nike
08.03.05,16:07
Ideš na to dobre. § 2m ZDP hovorí čo je obch. majetkom. ....ktoré táto FO účtovala... a odvoláva sa na zákon o účtovníctve. § 2/4 hovorí čo je majetok. Veľmi zjednodušene povedané je to suma, ktorú odpisuješ.

Takže ak máš paušálne výdavky, tieto síce môžu zahŕňať aj možný odpis majetku, ale ak si neuplatňoval odpis v predchádzajúcich rokoch a nemáš inventárnu kartu tak asi o majetku neúčtuješ a teda zjednodušene povedané pri paušálnych výdavkoch nehovoríme o prenajímanej nehnuteľnosti ako o obchodnom majetku.
Zuzina
08.03.05,18:38
Mali sme raz daňovú kontrolu a bolo nám povedané, že ak je prenajímaná nehnuteľnosť v majetku firmu (inven. karta a odpisy), je to obchodný majetok a príjmy idú do príjmov zo živnosti § 6 ods. 1.

Ak prenajímaš osobný majetok a uplatníš si paušálne výdavky, nič ďalej nerieš. Ak si paušálne neuplatníš, myslím, že je možné uplatniť aj odpisy, ale určite sa tvoj byt nepovažuje za obchodný majetok. Obchodným majetkom je len majetok zahrnutý do podnikania !

Prenájom osobného majetku sa uvádza v DP v príjmoch podľa § 6 ods. 3.
ivan01
08.03.05,20:46
tomaš, ak prenajímaš byt a uplatníš si 25% výdavky tak sa byt nepovažuje za obchodný majetok. Ale ak si k uvedeným príjmom uplatníš odpisy (aj ako nepodnikateľ ) stáva sa tvoj byt obchodným majetkom v zmysle zákona o dani z príjmov. Zrejme ti ide o test 5 rokov na uplatnenie oslobodenia pri predaji „vyradeného“ obchodného majetku.
Tomáš
08.03.05,21:14
Áno Ivan, presne o to mi ide - o oslobodenie pri predaji. Kvôli tomu som sa na to pýtal.
ivan01
08.03.05,21:26
Tomáš, takže radšej výdavky 25%. A ešte ti dávam do pozornosti par. 9 -1h. Ale, pozor uvedenú sumu nesmieš prekročiť. (čiastočne sa to zmenilo až od 1.1.2005)
Tomáš
09.03.05,07:24
Ivan, v súvislosti s §9/(1)/h) máte zrejme na mysli príjem z prenajmu, však?
Nike
09.03.05,07:31
Áno Ivan, presne o to mi ide - o oslobodenie pri predaji. Kvôli tomu som sa na to pýtal.Podľa §9/1a platného od 1.1.2005 (sorry za omyl včera) príjem nie je oslobodený ak bol majetok zahrnutý do obchodného majetku. Ak nebol, predáš a príjem je oslobodnený. Ak zarnutý bol, tak musíš vyradiť z majetku a po piatich rokoch je príjem oslobodený.
Nike
09.03.05,07:31
Ivan, v súvislosti s §9/(1)/h) máte zrejme na mysli príjem z prenajmu, však?Ano má na mysli príjem z prenájmu.
Zuzina
09.03.05,13:51
Nie, Ivan myslel, že keď príjem z prenájmu neprekrekočí 5-násobok minimálnej mzdy, je oslobodený od dane. Od 1.1.2005 je odsek trochu zmenení, že ak prekročíš uvedenú hranicu, daň sa počíta len zo sumy prekračujúcej príjem. Ale treba si to bližšie pozrieť.

Zabudnime (v dobrom slova zmysle) už na § 9 ako na §, ktorý voľakedy zastupoval príjmy z prenájmu.
Zuzina
09.03.05,13:53
Sorry, oprava. Ak v roku 2005 prekročíš 5-násobok minimálnej mzdy ...
jessica
09.03.05,17:02
Sorry, oprava. Ak v roku 2005 prekročíš 5-násobok minimálnej mzdy ...
... 5-násobok životného minima ...
Zuzina
09.03.05,19:09
áno, ospravedlňujem sa. niekedy som trošku zbrklá.
Tomáš
10.03.05,14:50
Ďakujem Vám všetkým za odpovede, za pomoc.
Babakan
07.02.08,07:11
Podľa § 2 ZDP ods. m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

Podľa § 6 ods. (11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 (z prenájmu) preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Mne z toho vychádza, že ak pri prenajímaní bytu si daňovník uplatňuje pri príjmoch z prenájmu paušálne výdavky, potom byt obchodným majetkom nie je, lebo o výdavkoch týkajúcich sa bytu sa neučtuje.
Ak si daňovník uplatňuje pri príjmoch z prenájmu preukázateľne vynaložené daňové výdavky, v ktorých sú zahrnuté odpisy z ceny bytu, potom je byt obchodným majetkom, lebo o výdavkoch týkajúcich sa bytu sa účtuje.
Nejasným ostáva prípad, ak si daňovník uplatňuje pri príjmoch z prenájmu preukázateľne vynaložené daňové výdavky, v ktorých sú zahrnuté inkasné poplatky, prípadne náklady na údržbu bytu (vymaľovanie bytu, resp. jeho bežné opravy), lebo o výdavkoch sa účtuje, ale otáznym ostáva, či sú to výdavky týkajúce sa bytu alebo služieb spojených s užívaním bytu.

Má niekto na takúto situáciu jednoznačný názor?
betka
07.02.08,08:02
Ak by som si chcela uplatňovať preukázateľné výdavky v súvislosti s prenájmom, byt zaradím do OM.
Druhá možnosť je, ak si uplatním preukázateľné výdavky v súvislosti s prenájmom, a byt nezaradím do OM, o akých výdavkoch môžem účtovať? Zrejme o žiadnych: pretože maľovanie súvisí s údržbou nehnuteľnosti, ak mám v OM, ide o jasný výdavok, detto opravy, tie sa tiež vzťahujú k nehnuteľnosti, .....

Z toho mi vyplýva,
1. buď zaradím a budem účtovať o skutočných výdavkoch
2. nezaradím, nebudem mať výdavky
3. uplatním paušálne výdavky.

Ale keď takto rozmýšľame, v paušálnych výdavkoch sú zahrnuté všetky moje výdavky, v súvislosti s prenájmom, i keď ho nemám v OM.

Máš pravdu je tu mnoho nejasností;)
betka
07.02.08,08:21
To Babakan:
Oceňujem, znovu si zamiešal karty....
Dávno som si lámala hlavu nad touto problematikou a 3 spôsobmi 6/3. Pred rokom som rozmýšľala dennodenne nad týmito súvislostiami, kt. nedávajú zmysel. Zmysel mi dávajú len paušálne výdavky, a to znovu len v tom prípade, ak nie som platiteľom DPH celé ZO.

Záver: uplatňovať skutočné výdavky pri nehnuteľnosti nezaradenej do OM, je blbosť, nevieme aké výdavky sa dajú uplatniť, a tiež ak rozmýšľame do budúcnosti, či zaradiť, resp. nezaradiť, aký do budemať dopad, ak predám a nebude zaradené v OMvzťahuje sa na mňa oslobodenie od dane z príjmu pri splnení podmienok (2-TP, 5-vlast.)

OM nezaradená: a skutočné výdavky: napadol ma jedine nábytok, televízor, gauč, chladnička, mikrovlnka a bežné takéto somarinky., kt sú samostatne hnutel. veci
rena19
18.03.08,14:18
To Babakan:
Oceňujem, znovu si zamiešal karty....
Dávno som si lámala hlavu nad touto problematikou a 3 spôsobmi 6/3. Pred rokom som rozmýšľala dennodenne nad týmito súvislostiami, kt. nedávajú zmysel. Zmysel mi dávajú len paušálne výdavky, a to znovu len v tom prípade, ak nie som platiteľom DPH celé ZO.

Záver: uplatňovať skutočné výdavky pri nehnuteľnosti nezaradenej do OM, je blbosť, nevieme aké výdavky sa dajú uplatniť, a tiež ak rozmýšľame do budúcnosti, či zaradiť, resp. nezaradiť, aký do budemať dopad, ak predám a nebude zaradené v OMvzťahuje sa na mňa oslobodenie od dane z príjmu pri splnení podmienok (2-TP, 5-vlast.)

OM nezaradená: a skutočné výdavky: napadol ma jedine nábytok, televízor, gauč, chladnička, mikrovlnka a bežné takéto somarinky., kt sú samostatne hnutel. veci
Betka, aj ja zamiešam trochu karty...
Je mi jasné, že len neplátca DPH si môže uplatniť paušál 40% a vlastne možnosť nevložiť byt do OM. Ja ako plátca takúto možnosť nemám, lebo automaticky musím uplatňovať skut.výdavky a buď viesť JÚ/§6ods.1b./ alebo ho mať v §6ods.3 viesť evidenciu podľa §6/11- tým pádom sa automaticky stáva byt obchodným majetkom a ja som pri predaji bytu znevýhodnená.lebo nemôžem využiť oslobodenie od DzP/5r./

Čiže ja, iba z toho titulu, že som plátca zo živnosti, čo s mojím súkromným bytom vôbec nesúvisí, si v podstate nemôžem vybrať, tak ako neplátca, či vložím alebo nevložím do OM- ja musím. Potom ale musím čakať 5 rokov od vyradenia z OM na oslobodenie. kdežto neplátcovi stačí počkať na 5 rokov od vlastníctva, čo je veľký rozdiel.

Čiže zrejme som aj ja bola na omyle, keď som byt mala v §6/3, nevložila ho do OM, neodpisovala, iba som si uplatňovala skut.výdavky/ platby za elektrinu,plyn, platby správcovi, za sprostredkovanie realitke za to že mi našli nájomcu,za nákup sedačky, chladničky a ostatného vybavenia bytu, bez čoho by som nemala ani zdaniteľné príjmy z prenájmu.

Môžem to takto nechať, alebo ... neviem čo mám robiť. Poraďte prosím
rena19
22.03.08,18:42
Prosím,naozaj mi nikto nevie poradiť?Ďakujem
kavciakova.monika
02.12.08,11:53
Dobrý deň,
už som prečítala snáď všetké témy o obchodnom majetku, ale aj napriek tomu chcem poprosiť o radu:
Ide o SZČO platcu DPH, ktorá má v obchodnom majetku budovu, ku ktorej počas troch rokov pristavila nadstavbu. Tento rok sa skolaudovala a začneme ju odpisovať. V starej časti budovy má prevádzku a obchod a v novej časti prístavby si zriadila pre svoje potreby ešte kanceláriu. Ostatné priestory v novej časti chce prenajať ako obchodné priestory. Ďalšou časťou novej prístavby je aj bytová jednotka, ktorú chce tak isto prenajímať. A moja otázka znie:
1.Musí mať v takomto prípade v živnosti aj prenajímanie bytových a nebytových priestorov?
2.A čo s tou bytovou jednotkou? Zo všetkého materiálu na prístavbu sme si uplatňovali odpočet DPH. Nie je to problém pri tej bytovej jednotke?
Ďakujem za rady