ladislavsimon
19.12.07,12:00
Prosím o radu a pomoc . Mám rodinný dvojdom . S mojím susedom vychádzame výborne avšak, máme spoločný problém a to kanalizáciu. Bývam v meste Svit, kde je veľmi stará kanalizácia. My so susedom však máme pravidelne po daždivom období, alebo v jari problémy s tým, že kanalizácia sa nám upcháva. Asi pred rokom sme taktiež požiadali vodárne a kanalizácie v Poprade, abyx prečistili svoju kanalizáciu. Po ich príchode nám pracovníci stroho odpovedali, že chyba je v našej časti kanalizácie a preto si to máme odstrániť na naše náklady. Po tomto poučení sme spoločne so susedom zakúpili plastovú rúru s tým, že našu prípojku kanalizácie vymeníme. Starú kanalizáciu sme obkopali asi začiatkom júla 2006, avšak, v mieste, kde sa naša rúra napájala na hlavnú rúru sme zistili že nie iba naša rúra je upchatá ale upchatá je aj hlavná vetva. Toto bolo známené pracovníkom vodárni, kde títo si to prekontrolovali, a skonštatovali, že je podrebné hlavnú ruru pre poškodenia vymeniť. Od začiatku júla 2006 sme čakali, že rúru vymenia, alebo vyčistia, avšak rúru vyčistili až niekedy v polovici mesiaca November 2006. Odvtedy sme mali s kanalizáciu pokoj. Teraz sa nám po dažďoch v minulých dňoch odznova upcháva kanalizácia. Verim že to nie je stavom našej prípojky ale stavom hlavnej rúry kanalizácie. Pracovníci vodárni nám tentoraz uviedli, že je to naša chyba a čistenie si musíme uhradiť sami. Podľa môjho názoru, k upchatiu našej prípojky dochádza chybou hlavnej kanalizácie. Dnešného dňa t. j. 19.12.2007 v čase od 09:00hod pred dvorom môjho rodinného domu stoja dve nákladné autá v ktorch sedí minimálne 5 ľudí, a týto čakajú na pokyn vedúceho či čisťiť alebo nečistiť. Uvádzam, že splašková voda sa mi dostáva cez staré vedenie do pivničných priestorov kde zapácha. Som povinný žiť v takýchto podmienkach aj napriek (ne)ochote pracovníkov vodárni. Kde sa môžem sťažovať, keď vedúci pracovníci o probléme vecia už dlho a nijako to neriešia: Prosím o radu!!!
Peter Briatka
20.12.07,06:24
Zdravím. Nuž, tu je asi každá rada dobrá... nie je tu čo riešiť technicky (alebo aspoň z toho čo si napísal to tak vyznieva)... Nenapadá mi žiadny kontrolný orgán, ktorý by mal na starosti vodárne a kanalizácie... Vidím dve cesty, ktorými to možno riešiť. Prvou je: obrátiť sa na regionálny ústav verejného zdravia (odbor hygieny) možno ti poradia čo a ako ďalej, prípadne vykonajú merania, či sú prekročené určité limity škodlivín v tvojom dome. Druhou je: riešiť veci súdnou cestou, za týmto účelom doporučujem vyhľadať súdneho znalca z oboru TZB, nech zistí pravý dôvod upchávania kanalizácie a určí osobu zodpovednú za tento stav. Ak označí vodárne a kanalizácie, upovedomiť ich o tom a žiadať nápravu inak si svoje záujmy budeš hájiť súdnou cestou.
petmar
20.12.07,13:51
Nepíšeš, čí ste starú prípojku vymenili, z textu sa zdá, ako keby ste tam mali starú rúru a splašková voda vychádza po starej k vám? A do obidvoch domov ? To sa mi nezdá. Myslím si, že pracovníci kanalizácie sú starí praktici a vedia, čo hovoria. Zožeňte si aj vy so susedom dobrého inštalatéra či firmu, nech zistí, čo sa dostáva do vašej časti kanalizácie najmä od jej začiatku, alebo aká je v nej zrada – diera, zvlečenie, prekážka, zlý sklon či ostrá zákruta ... Veľmi ovplyvňujú svetlosť (zužujú priemer) mastnosty, ale aj vodný kameň rôzneho pôvodu, ktorý tak ľahko neodstrániš. Existuje veľa firiem, ktoré majú kamery na kontrolu kanálizácií , zistia problém hneď. Tiež robia opravy kanalizácií i bez kopania. (Možnože to vedia aj spomínaní vodári, len sa treba dohodnúť). Nejaké peniaze to bude stáť, no kanalizácia je trochu zaznávaná, ale veľmi dôležitá vec patriaca k životu, ktorú ako elektriku nevidieť, ale keď sa pokazí, je veľmi nepríjemná.