ivana184
19.12.07,12:15
Prosím Vás poraďte mi, čo robiť, ak vychádza vysoký zisk, samozrejme ak šéf nechce platiť vysokú daň štátu, je fakt štedrá.

Vo firme sa prerábal sklad, ktorý nebol vedený ako sklad, ale ako priestor vo firme a spravila sa z toho riadna dielňa samozrejme svojpomocne, a ak by mi dal nejaký živnostník murár faktúru na stavebné práce vo výške 300.000,- Sk, tak išlo by mi to do nákladov hneď, alebo to musím dať do zhodnotenia budovy a odpisovať. Ako to obísť, čo navrhnete?

Urgentne
Braňo
19.12.07,11:34
Vystavenie dokladu na stavebné práce je čistá špekulácia (pozor na krížovú kontrolu). Technické zhodnotenie sa samozrejme odpisuje, nejde do nákladov bežného roka.

Chcem Ťa upozorniť, že na tejto stránke neradíme nelegálne postupy ako obchádzať zákon.
skaspa
19.12.07,11:41
... ak by mi dal nejaký živnostník murár faktúru na stavebné práce vo výške 300.000,- Sk, tak išlo by mi to do nákladov hneď, alebo to musím dať do zhodnotenia budovy a odpisovať. Ako to obísť, čo navrhnete?

Urgentne
to sa niekde u vás rozdávajú faktúry na 300 000 Sk? Len tak ti ju nejaký živnostník dá a on potom akože tých fiktívnych 300 000 Sk dodaní? sám a dobrovoľne? no to chcem takého dobráka vidieť
Paula
19.12.07,11:42
Možno ide o reťazovú záležitosť poposúvania výdavkov a príjmov......;)
JAJA11
19.12.07,11:47
Vystavenie dokladu na stavebné práce je čistá špekulácia (pozor na krížovú kontrolu). Technické zhodnotenie sa samozrejme odpisuje, nejde do nákladov bežného roka.

Chcem Ťa upozorniť, že na tejto stránke neradíme nelegálne postupy ako obchádzať zákon.

A v tomto prípade, keď sa úplne zmenil charakter priestorov to ani trochu nejde. V žiadnom prípade by to nemohla byť oprava, pri daňovej kontrole by to veľmi ľahko zistili. Jednoznačne odpisovať. :rolleyes:
ivana184
19.12.07,11:54
to sa niekde u vás rozdávajú faktúry na 300 000 Sk? Len tak ti ju nejaký živnostník dá a on potom akože tých fiktívnych 300 000 Sk dodaní? sám a dobrovoľne? no to chcem takého dobráka vidieť
Nie, mala som na mysli, murára, ktorý stavia domy, nám úplne obyčajným ľuďom, tzv. fušky a má živnosť, platí odvody, tak ten by nejakú vydanú faktúru uvítal, alebo rozmýšľam zle?
irma1
19.12.07,11:59
Nie, mala som na mysli, murára, ktorý stavia domy, nám úplne obyčajným ľuďom, tzv. fušky a má živnosť, platí odvody, tak ten by nejakú vydanú faktúru uvítal, alebo rozmýšľam zle?


Robí sa to takto bežne. Už roky. Len to nie je legálne.
ivana184
19.12.07,12:06
Vystavenie dokladu na stavebné práce je čistá špekulácia (pozor na krížovú kontrolu). Technické zhodnotenie sa samozrejme odpisuje, nejde do nákladov bežného roka.

Chcem Ťa upozorniť, že na tejto stránke neradíme nelegálne postupy ako obchádzať zákon.
Samozrejme, aj ja som toho názoru, že zaplatiť daň sa musí, veď keď ju platím ja ako zamestnanec zo svojho príjmu, tak prečo by ju nemala zaplatiť firma? Lenže môj názor nestačí. Zaplatiť viac ako pol milióna firme, ktorý doteraz platila minimum dane z príjmu PO, sa majiteľovi prieči. A ja, ako zamestnanec, môžem tak akurát odpovedať na otázky, ktoré sú mi kladené. Či rada, alebo nerada.
Zoltán Kovács
19.12.07,12:11
Ak ste to robili svojpomocne tak potom prečo to neriešiš cez aktiváciu vlastných nákladov. Síce aj tak by to bolo techn.zhodnotenie budovy, ale bola by to tá správna cesta dostať náklady do účtovníctva.
ivana184
19.12.07,12:14
A ak by to boli opravy maliarske, sadrokartónové, oprava podláh, ktorá je fakt reálna, len toľko, že svojpomocná, tak do nákladov by mi to išlo priamo, že?
skaspa
19.12.07,12:15
Nie, mala som na mysli, murára, ktorý stavia domy, nám úplne obyčajným ľuďom, tzv. fušky a má živnosť, platí odvody, tak ten by nejakú vydanú faktúru uvítal, alebo rozmýšľam zle?
ty si asi neuvedomuješ, že ak ti taký murár vystaví faktúru a vy mu uhradíte musí príjem zdaniť a je jedno, či robí fušky alebo nie; navyše už to, že tu napíšeš, že ste si to spravili svojpomocne a teraz zhánate "fakturanta" je jasné, že by to bolo len na papieri a ten murár nič nevykonal. A NAVYŠE JE TO JEDNOZNAČNE TRESTNÝ ČIN KRÁTENIA DANE A POISTNÉHO.
Zoltán Kovács
19.12.07,12:17
Pridám bod z Etikety:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Zoltán Kovács
19.12.07,12:20
A ak by to boli opravy maliarske, sadrokartónové, oprava podláh, ktorá je fakt reálna, len toľko, že svojpomocná, tak do nákladov by mi to išlo priamo, že?

Prečo neuvažuješ o riešení, ktoré som opísal v príspevku č.9.

Chceš aby sme ti odobrili evidentné porušovanie zákona. A nehovoriac o tom, že aj keď si zoženiete fa., ktorá bude vystavená na sumu viac ako 100 tisíc máš povinnosť nahlásiť platby na DÚ.
ivana184
19.12.07,12:21
Som za .......a veď keď niekto zarobil, tak nech platí, nemám síl, viacej sa hádať so šéfom.
Zoltán Kovács
19.12.07,12:23
Som za .......a veď keď niekto zarobil, tak nech platí, nemám síl, viacej sa hádať so šéfom.

Čo tak povedať séfovi, že nechceš byť spolupáchateľom trestného činu krátenia dani a odvodov?
skaspa
19.12.07,12:25
Som za .......a veď keď niekto zarobil, tak nech platí, nemám síl, viacej sa hádať so šéfom.
miesto černoty hľadajte zákonné riešenia, vždy sa nejaké nájdu napr. ako napísal smith - stále lepšie ako nič;
a aj keď som po zadaní otázky nechcel reagovať, tak skúste napr.
1. skontrolovať vaše pohľadávky a vytvoriť si k nim opravné položky, ktoré sú v zmysle § 20 ods. 14 zákona o dani z príjmov daňovo uznané
2. vytvoriť rezervy na nevyčerpané dovolenky, rezervy na odmeny a prémie, ktoré sú daňovo uznané podľa § 20 ods. 9 zákona o dani z príjmov... prečo hľadať fakturantov a podporovať čiernu ekonomiku, keď sa to dá aj legálne???
ivana184
19.12.07,12:28
Už som to vzdala, vyfakturovali sme o 5 miliónov viac, ako minulý rok a niekto očakával, že sme približne na rovnakej úrovni ako vlani, každý sa tvári, že si nikto nevšimol, že sme si tak šplhli vo výnosoch, ....hlavná vec, že internet banking a účty sleduje pravidelne, peniaze asi rovno z neba padali na účet? Výnosy o mnoho vyššie a náklady rovnaké, možno až nižšie, ale to je OK.
ivana184
19.12.07,12:31
miesto černoty hľadajte zákonné riešenia, vždy sa nejaké nájdu napr. ako napísal smith - stále lepšie ako nič;
a aj keď som po zadaní otázky nechcel reagovať, tak skúste napr.
1. skontrolovať vaše pohľadávky a vytvoriť si k nim opravné položky, ktoré sú v zmysle § 20 ods. 14 zákona o dani z príjmov daňovo uznané
2. vytvoriť rezervy na nevyčerpané dovolenky, rezervy na odmeny a prémie, ktoré sú daňovo uznané podľa § 20 ods. 9 zákona o dani z príjmov... prečo hľadať fakturantov a podporovať čiernu ekonomiku, keď sa to dá aj legálne???
S tým vôbec nemám skúsenosť, pomôžete mi ako na to? Firma mala po celé roky smiešne zisky, a nikdy sa také nerobilo, tak preto som skúšala pomoc na porade, také riešenia beriem s úsmevom, ale ako na to? Prosím naveďte ma na správnu cestu a hlavne pokojnú, pretože už mám toho po krk...
Zoltán Kovács
19.12.07,12:32
miesto černoty hľadajte zákonné riešenia, vždy sa nejaké nájdu napr. ako napísal smith - stále lepšie ako nič;
a aj keď som po zadaní otázky nechcel reagovať, tak skúste napr.
1. skontrolovať vaše pohľadávky a vytvoriť si k nim opravné položky, ktoré sú v zmysle § 20 ods. 14 zákona o dani z príjmov daňovo uznané
2. vytvoriť rezervy na nevyčerpané dovolenky, rezervy na odmeny a prémie, ktoré sú daňovo uznané podľa § 20 ods. 9 zákona o dani z príjmov... prečo hľadať fakturantov a podporovať čiernu ekonomiku, keď sa to dá aj legálne???

Rezervy sú nákladom len v PÚ, a nevieme či sa účtuje v JÚ alebo PÚ.
irma1
19.12.07,12:37
ty si asi neuvedomuješ, že ak ti taký murár vystaví faktúru a vy mu uhradíte musí príjem zdaniť a je jedno, či robí fušky alebo nie; navyše už to, že tu napíšeš, že ste si to spravili svojpomocne a teraz zhánate "fakturanta" je jasné, že by to bolo len na papieri a ten murár nič nevykonal. A NAVYŠE JE TO JEDNOZNAČNE TRESTNÝ ČIN KRÁTENIA DANE A POISTNÉHO.

Iba vysvetlím, neschvaľujem:
Ten živnostník to aj zdaní a rád. Robil "na čierno", bez príjmov. Ale výdavky mal. Aj odvody si platil. Aj si ich bude musieť platiť, aspoň v minimálnej výške, bez ohľadu na príjmy.
Toto riešenie neschvaľujem, pretože daňová kontrola nebýva padnutá na hlavu. Tieto fiktívne faktúry Ti vyberie ako prvé. Chcela by som potom vidieť Tvojho šéfa ako zdôvodňuje, čo mu bolo opravené za 300.000,- Sk. Predpokladám, že bez materiálu. To robil ten murár u Vás celý rok?
ivana184
19.12.07,12:48
Jednoducho, šéf stále nejaké opravy vymýšľa, ale najradšej by bol, ak by to niekto urobil zadarmo, a potom na konci roka, vyskočí problém.
ivana184
19.12.07,12:49
Rezervy sú nákladom len v PÚ, a nevieme či sa účtuje v JÚ alebo PÚ.
Účtujeme v PÚ.
irma1
19.12.07,12:52
Účtujeme v PÚ.

Tak platí všetko, čo je uvedené v príspevku 16.
Denda
19.12.07,13:47
to sa niekde u vás rozdávajú faktúry na 300 000 Sk? Len tak ti ju nejaký živnostník dá a on potom akože tých fiktívnych 300 000 Sk dodaní? sám a dobrovoľne? no to chcem takého dobráka vidieť
Dobrák s veľkou stratou.
Paula
19.12.07,13:55
Už som to vzdala, vyfakturovali sme o 5 miliónov viac, ako minulý rok a niekto očakával, že sme približne na rovnakej úrovni ako vlani, každý sa tvári, že si nikto nevšimol, že sme si tak šplhli vo výnosoch, ....hlavná vec, že internet banking a účty sleduje pravidelne, peniaze asi rovno z neba padali na účet? Výnosy o mnoho vyššie a náklady rovnaké, možno až nižšie, ale to je OK.


Nikto si nevšimol, nikto nechcel byť v priebehu roka informovaný o aktuálnom stave firmy, nikto priebežne info od osoby účtujúcej nežiadal......čudný gazda sa teraz môže čudovať, ako alebo kam to "dočudoval" :cool:
skaspa
19.12.07,14:10
Rezervy sú nákladom len v PÚ, a nevieme či sa účtuje v JÚ alebo PÚ.
mimotemyv príspevku č. 8 zadávateľka otázky napísala: Samozrejme, aj ja som toho názoru, že zaplatiť daň sa musí, veď keď ju platím ja ako zamestnanec zo svojho príjmu, tak prečo by ju nemala zaplatiť firma? Lenže môj názor nestačí. Zaplatiť viac ako pol milióna firme, ktorý doteraz platila minimum dane z príjmu PO, sa majiteľovi prieči. A ja, ako zamestnanec, môžem tak akurát odpovedať na otázky, ktoré sú mi kladené. Či rada, alebo nerada.
Z toho som usúdil, že ide o PÚ.

S tým vôbec nemám skúsenosť, pomôžete mi ako na to? Firma mala po celé roky smiešne zisky, a nikdy sa také nerobilo, tak preto som skúšala pomoc na porade, také riešenia beriem s úsmevom, ale ako na to? Prosím naveďte ma na správnu cestu a hlavne pokojnú, pretože už mám toho po krk...
mi tu ťažko presne poradíme ako to vyčísliť napr. tie pohľadávky si musíš sama skontrolovať, ktoré sú a ako dlho po lehote splatnosti; potom si k nim vytvor opravnú položku v zmysle toho § 20 ods. 14 a postupov účtovania. Takisto ti ťažko poradíme, koľko bude rezerva na nevyčerpané dovolenky - môžete mať všetci zamestnanci dovolenky vyčerpané a potom nemáte na základe čoho túto rezervu tvoriť. Na druhej strane píšeš, že vám vychádza vysoký zisk, tak si konateľ môže schváliť vysoké odmeny/prémie a vytvoriť na ne rezervu (daňovo uznanú), takisto nielen pre seba, ale aj pre ostatných zamestnancov. Tvorbu a účtovanie si pozri v postupoch účtovania a zistíš ako sa to robí, aspoň sa niečo naučíš. A keď to budeš mať, skús to sem hodiť, že či je to dobre vytvorené a zaúčtované a určite sa niekto nájde, kto ti s tým potom poradí/opraví...
Zoltán Kovács
19.12.07,14:13
Toto som prehliadol.
Braňo
20.12.07,06:13
A ak by to boli opravy maliarske, sadrokartónové, oprava podláh, ktorá je fakt reálna, len toľko, že svojpomocná, tak do nákladov by mi to išlo priamo, že?

Ivanka, v prípade, že ste si to robili svojpomocne mali ste toto zhodnotenie aktivovať a zaradiť vo vlastnom ocenení a nie špekulovať na konci roka s nelegálnymi faktúrami.
Braňo
20.12.07,06:15
Jednoducho, šéf stále nejaké opravy vymýšľa, ale najradšej by bol, ak by to niekto urobil zadarmo, a potom na konci roka, vyskočí problém.

Rozdiel medzi reálnymi podnikateľmi a "kvázi" podnikateľmi je vo vnímaní zisku. Veď zisk nie je problém, práve naopak!