monyka
19.12.07,14:36
Prosím Vás keď nakúpime PC za sumu 32.000,- Včítane DPH a sme platcami DPH tak do 30.000,- to je krátkodobý majetok ale včítane DPH alebo tá s tým nemá nič.
prosím poradte.
Zoltán Kovács
19.12.07,13:38
Prosím Vás keď nakúpime PC za sumu 32.000,- Včítane DPH a sme platcami DPH tak do 30.000,- to je krátkodobý majetok ale včítane DPH alebo tá s tým nemá nič.
prosím poradte.

Keď ste platiteľmi DPH, tak dph sa do obstarávacej ceny nezahrňuje.
monyka
19.12.07,13:41
Ďakujem za rýchlu odpoveď a v kt. § to nájdem, prosím ťa.
Zoltán Kovács
19.12.07,13:46
Je to § 25 ods. 5 zákona o dani z príjmov
monyka
19.12.07,13:51
Ale tam píšeu v b) že súčasťou VC je aj DPH a že ju nemôže odpočítať.
Tweety
19.12.07,13:54
Ale tam píšeu v b) že súčasťou VC je aj DPH a že ju nemôže odpočítať.
To je myslený ten daňovník, ktorý si ju nemôže odpočítať od zdaniteľných plnení, ste ten prípad?
Zoltán Kovács
19.12.07,13:59
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aja) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu,6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.

Chápe sa to tak, že DPH je súčasťou obstarávacej ceny, ak zákon o DPH neumožňuje jej odpočet. Ako napríklad pri osobných motorových vozidlách, alebo ak majetok bol kúpeny na účely vykonávania podnikateľskej činnosti oslobodenej od DPH. Uvediem príklad. SRO platiteľ DPH prevádzkuje neštátnu lekársku ambulanciu - činnosť oslobodená od dph, a prevádzkuje napr. fitnescentrum - nie je oslobodené od DPH. Zakúpi 2 ks PC. Jeden do ambulancie a jeden do fitka. Z PC v ambulancii nemôže si uplatniť DPH, nakoľko bude používať pri činnosti oslobodenej od dane z pridanej hodnoty, a z PC vo fitku si môže uplatniť DPH. Potom obstarávacia cena bude (berme že oba PC majú cenu 30 tisíc + DPH) v ambulancii 30.000 + DPH, a vo fitku to bude rovných 30 tisíc lebo dph si uplatnia.

Chňapeme sa už.
monyka
19.12.07,14:05
No môžme ale v tom b)-čku píšu že, "a nemôže si ju odpočítať"
Zoltán Kovács
19.12.07,14:08
No môžme ale v tom b)-čku píšu že, "a nemôže si ju odpočítať"

Položím protiotázku: Kedy platiteľ DPH si nemôže uplatniť daň na vstupe? Ak odpovieš, tak aj §25 ods 5 ZoDP pochopíš, ako sa to má chápať.
Prečítaj si ešte raz môj predchádzajúci príspevok.
monyka
19.12.07,14:12
No nemôže vtedy napr. keby PC nevyužíval na podnikanie.


ZD je 26.900 a DPH 5.100,- Sk zhruba,
do ev. kr. majetku dám iba 26.900 a 5.100 si odpočítam, že?
lebo ty si teraz uviedol príklad, že by bola cena 30.000,- Sk len pc nie DPH.
Maj strpenie.
Zoltán Kovács
19.12.07,14:16
No nemôže vtedy napr. keby PC nevyužíval na podnikanie.


ZD je 26.900 a DPH 5.100,- Sk zhruba,
do ev. kr. majetku dám iba 26.900 a 5.100 si odpočítam, že?
lebo ty si teraz uviedol príklad, že by bola cena 30.000,- Sk len pc nie DPH.
Maj strpenie.

Mám strpenie. Nejde o konkrétne sumy, ale o princíp fungovania a pochopenia zákona o DPH.
Nárok na uplatnenie DPH nevzniká v prípadoch: ak nákup nepoužije na podnikanie, ak nákup sa použije v budúcnosti na plnenia oslobodené od DPH (prípad ambulancie).
monyka
30.01.08,09:29
Mám podobný problém ako predtým, tak nechcem zakladať novú tému:

Kúpili sme nové dvere na budovu
31.100,- sk + montážne práce 2.300,- Sk, splu 33.400,- Sk + DPH.

Dlhodobý hmotný majetok je samostatná hnuteľná vec aleo súbor vrátene príslušenstva.
Chcem sa teda spýtať či tie montážne práce mám brať ako príslušenstvo???

A mám dať tie dvere ako samostatný majetok a odpisovať ho alebo to mám dať ako technické zhodnotenie budovy, na ktorých sú tie dvere namontované.

ďakujem Vám.
monyka
30.01.08,14:21
Prosím, poraďte ako to má alebo môže byť.
A ešte podotázka:

Je možné, aby sme dali úhradu tej faktúry do VOZD len 1/4-inu z faktúry? (lebo budovu vlastnia 4 vlastníci)