jued
08.03.05,09:44
Dobrý deň ,

chcela by som sa s Vami poradiť, mám známeho, ktorý má príjmy zo závislej čiinosti a popri tom dostával v roku 2004 provízie z poisťovní za uzatváranie poistných zmlúv. Chcela by som sa opýtať , tieto provízie zahrniem v daňovom priznaní pod príjmy podľa par. 6 ako príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov ? Môže si k týmto príjmom uplatniť výdavky percentom z príjmov ? Ak tieto príjmy z provízii nepresiahnu 5-násobok životného minima sú oslobodené od dane ? Za Vašu pomoc Vám vopred ďakujem.
renča1
08.03.05,09:32
áno provízie a príjmy z poisťov.som aj ja dávala na DP do uvedeného riadku príjmy z podnikania podľa osob.predpisov, k týmto príjmom si môžeš uplatniť 25%.
dvd
08.03.05,10:30
Odpoved na 2. cast je tiez ANO iba treba tie jeho prijmy povazovat za prijmy podla § 8 odst. 1 pism. a) - z prilezitostnych cinnosti -- vid § 9 odst. 1 posm. h)
Vladimír Ozimý
08.03.05,10:36
ja si tiež myslím že ide o príjem podla paragrafu 6, pretože toto sa riadi poisťovacim zákonom a poisťovníctvo sa neberie podla zákona o živnostenskom podnikaní ako živnosť, to znamena je to príjem podla osobitných predpisov, poisťovacia činnosť sa mi moc nehodí ako prilezitosný prijem, pretoze urcite podpisala zmluvu s danou poistovnou alebo spolocnostou o poskytovani tychto služieb
Pepa
30.03.05,12:21
Provízia za uzatváranie poistných zmlúv nie je príjmom podľa § 8 odst 1 písm a, ale príjmom podľa paragrafu 6 písm. c. ! A je to 100% tak.
Viera25
31.03.05,06:27
Provízia za uzatváranie poistných zmlúv nie je príjmom podľa § 8 odst 1 písm a, ale príjmom podľa paragrafu 6 písm. c. ! A je to 100% tak.
Ja to tiež potvrdzujem, overovala som si to na DÚ v Nitre.
Zita5
31.03.05,06:31
Provízia za uzatváranie poistných zmlúv nie je príjmom podľa § 8 odst 1 písm a, ale príjmom podľa paragrafu 6 písm. c. ! A je to 100% tak.

Je to paragraf 6 odst.1 písm .c ? Ne je napísaný odstavec .
Majka
31.03.05,06:48
[QUOTE=Rúbalová Renáta]áno provízie a príjmy z poisťov.som aj ja dávala na DP do uvedeného riadku príjmy z podnikania podľa osob.predpisov, k týmto príjmom si môžeš uplatniť 25%

co si mozes uplatnit 25perc. ? vydavky ?
Zita5
31.03.05,06:58
[QUOTE=Rúbalová Renáta]áno provízie a príjmy z poisťov.som aj ja dávala na DP do uvedeného riadku príjmy z podnikania podľa osob.predpisov, k týmto príjmom si môžeš uplatniť 25%

co si mozes uplatnit 25perc. ? vydavky ?

Áno môžeš si uplatniť výdavky percentom , alebo preukázateľné .
Majka
31.03.05,07:01
takze ked mam prijmy z uzatvorenia zmluv /dochodk.poist./ 50 tis. tak si mozem 12 500.- dat do vydavkov. skutocne vynalozene vydavky nemam pretoze som o tom nevedela ze bloky od phm ktore som najazdila mozem odkladat a pod.
Zita5
31.03.05,07:04
takze ked mam prijmy z uzatvorenia zmluv /dochodk.poist./ 50 tis. tak si mozem 12 500.- dat do vydavkov. skutocne vynalozene vydavky nemam pretoze som o tom nevedela ze bloky od phm ktore som najazdila mozem odkladat a pod.
Áno môžeš uplatniť 12 500,- Sk do výdavkov/ a ak platíš odvody do fondov tak tie sa pripočítavajú k uvedenej sume / .
Majka
31.03.05,07:07
zamestnanec mal TPP a popri tom uzatvaral poistenia pre istu poistovnu. nevies prosim ci poistovna mala poslat nejake potvrdenie o vyplatenej provizii? nebola to mala suma. boze, no dnes som to zistila.
Zita5
31.03.05,07:12
zamestnanec mal TPP a popri tom uzatvaral poistenia pre istu poistovnu. nevies prosim ci poistovna mala poslat nejake potvrdenie o vyplatenej provizii? nebola to mala suma. boze, no dnes som to zistila.
Majka já teraz čakám jedného opozdeného klienta na poslednú chvíľu""" má ŽL , pracovný pomer a príjmy za poistné zmluvy . Včera telefonoval a povedal , že z poistovne má udajne dáky výpis vyplatených súm , ale je to pálka . Takže nech si vyžiada to potvrdenie .
Majka
31.03.05,07:28
Zitka ano je to tak, ale vraj zmluvy kt. sa uzatarali na ten II pilier, dochodkove vraj roficialne prijmy boli vyplatene za v r. 05 .

prosim odkaz ma na nejaky zakon kde si mrknem tie vydavky-uplatnene 25percent. dakujem.
renča1
31.03.05,09:05
kludne si uplatni 25% z príjmu aj ja som to tak robila a plus k tomu odvody tak ako píše ZITA 5
Majka
31.03.05,09:20
ake odvody? z coho?

ma prijmy z TPP par. 5
+ poistne zmluvy
porfin
31.03.05,09:30
Ja mám tiež otázku ohľadne sprostredkovania do II.piliera. A to síce= bolo mi povedané, že takýto sprostredkovaťeľ by sa mal zaregistrovať na DU a dostane DIČO. Otázka znie prečo???

Inak do zdravotnej poisťovne sa musí zaregistrovať tu je odpoveď zo Zdr.poisť.:Podľa Zák. 580/04 patríte do skupiny SZČO a musíte sa zaregistrovať vo svojej zdravotnej poisťovni. Výšku mesačných predavkov si stanovíte sama - odhadom.
Zita5
31.03.05,09:36
Zitka ano je to tak, ale vraj zmluvy kt. sa uzatarali na ten II pilier, dochodkove vraj roficialne prijmy boli vyplatene za v r. 05 .

prosim odkaz ma na nejaky zakon kde si mrknem tie vydavky-uplatnene 25percent. dakujem.

Majka , prepáč ale až teraz som sa uvoľnila , robila som to DP tomu poisťovákovi , príjmy preukazuje na základe tlačiva " Výpis provízii na získateľa za rok 2004 " .

Čo sa týka na výdavky percentom mrkni § 6 ods.10
Majka
31.03.05,09:54
prfin,

to myslis vazne? vsak SZCO je zivnostnik alebo konatel. ..... no tak toto bude sranda v r. 05 to ze sa ma zaregistrovat na DU to som pocula, som z toho trochu mimo, vlastne nerozumiem tomu preco, on kedze takto uzatvara zmluvy a nema ZL tak sa tiez javi ako SZCO? cize ked dostane proviziu 2500 z toho zaplati dan a este aj preddavky na zdrav.poist. minimalne 910.- ? plati si ich z TPP predsa. fuh, takze musime niekoho najst kto nam urobi v tomto jasno,proism dufam ze sa niekto najde kto jednoznacne napise ano je to tak alebo onak pretze takychto ludi je dost vela a v r. 05 to bude uplna novinka.
renča1
31.03.05,11:49
ake odvody? z coho?

ma prijmy z TPP par. 5
+ poistne zmluvy
No ja som myslela odvody popri uzatv.poisť. ak neplatí odvody tak si ich samozrejme neuplatní. Asi sme sa nerozumeli a zamotali.
porfin
31.03.05,12:03
Pre Majku
To s tou zdravotnou poisťovňou je tak ako som písala, len by som upresnila, že neplatíš 910 sk. Len sa prihlásiš a určíš si predavky, keďže si určíš do 100sk ,tak preddavky neplatíš a na konci roku 2005 sa urobí zúčtovanie podobne ako sa to teraz robí pri dani z príjmov a potom sa uvidí. Toto platí ak popri tom poisťovaní si aj zamestnaná a riadne platíš odvody.

To s tým DÚ a DIČ neviem, ale mám kamošku ktorá robí sprostredkovateľku pre ING a jej to doslova napísali zo správcovskej spoločnosti. Ale mne sa to dáko nezdá. Preto sa pýtam či niekto vie niečo viac ohľadne DÚ a DIČ?
Valika
31.03.05,12:28
Môj syn tiež začal v tejto sfére pracovať. Bol sa zaregistrovať na DU. Nemá ŽL a preto sa pýtam musí si vybaviť ŽL?? Počula som aj takú verziu,že pokiaľ nemá ŽL tak si nemôže dať do výdavkov skutočné výdavky ale len tých 25% príjmov. Čo je na tom pravdy??

Sprostredkovateľ poistenia sa musí hlásiť v zdrav.poistovni??? Aj v soc.poisťovni?? Dakujem.
Majka
31.03.05,14:40
prfin a renatka,
no teraz co vlastne? pokial ciem tak minimalny preddavok na Zdravotne poistenie je 910.- mozes plstit aj 1500 na konci roka ti vratia alebo ty doplatis. je to jedno. no ale plati to aj pri poistovniach ked niekto pre nich pracuje a uzatvara tieto zmluvy? ved je to nemyslitelne.... boze.
Džek
31.03.05,17:11
Táto téma tu bola rozoberaná už minulý rok, vtedy p. Mihál sa vyjadril ohľadne poisťovní zdravotnej a sociálnej, že nie je dôvod sa tam prihlasovať. Tak neviem, či teraz sa situácia nezmenila, či p. Mihál má stále taký istý názor, lebo zákony sú stále tie isté. A čo sa týka registrácie na DÚ. To je povinnosť. Vypíše sa tlačivo, zanesie na daňový úrad a DÚ (prikladala som zmluvu s DSS a kópiu licencie) Vám pošle kartičku s registračným číslom. Potom si môžte uplatniť skutočné výdavky alebo 25% paušál. Som takisto sprostredkovateľ dôchodkového sporenia popri zamestnaní a veľmi by ma zaujímalo ako to je naozaj s tým zdravotným poistením.
porfin
01.04.05,07:38
Znovu len zopakujem odpoveď na otázku ohľadne zdravotnej poisťovne...tu je vyjadrenie zo zdrav.poisť.Apollo:
otázka znela: Dobrý deň, chcem sa opýtať, či ako registrovaný sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia sa musím prihlásiť v zdravotnej poisťovni i keď som riadne zamestnaná a platím odvody zo zamestnania?

odpoveď:
Podľa Zák. 580/04 patríte do skupiny SZČO a musíte sa zaregistrovať vo svojej zdravotnej poisťovni. Výšku mesačných predavkov si stanovíte sama - odhadom.

A keď si dáte do 100 sk tak preddavky neplatíte!!! Mám to potvrdené!
Tých 910sk čo je min. na zdr.pois. sa platí iba ak ste napr. živnostník a nemáte príjmem zo zamestnania. S toho mi vychádza, že ak robíte sprostredkovateľa popri hlavnom zamestnaní, s ktorého platíte odvody, do zdr. poisť. sa síce prihlásite, ale nemusíte platiť odvody. Tie sa na konci roku 2005 vypočítajú podobne ako teraz pri dani a buď to bude preplatok alebo nedoplatok.
atramka
01.04.05,21:37
Sprostredkovatelia DSS sa určite musia prihlásiť na Daňovom úrade (malo to byť asi do 15 dní? po získaní licencie od ÚFT) Už som sa stretla aj s tým, že za neprihlásenie sa Daňový úrad vyrúbil pokutu 2000,- Sk.
Aj osoby, ktoré robia klasické poisťovanie a urobili si skúšku ako sprostredkovatelia DSS
sa museli prihlásiť na DÚ a tam im doplnili aj túto činnosť.
Aj keď má osoba HPP a popri tom robí poisťovníctvo, musí sa prihlásiť na DÚ a dostanie DiČo.
v DP sa príjmy uvádzajú v § 6 ods. 1, písm.c/
S tými odvodmi to nie je ani mne jasno, ale máme od poradcu informáciu, že je to potrebné a preddavok si treba realne zvážiť, aby sa na konci roka nemuselo veľa doplácať.(toto sa týka tých čo majú príjem zo zamestnania + poisťovníctvo.
Tu na porade som niekde čítal, že od 1.7. by mali platiť odvody aj tie osoby, ktoré sú registrovaní ako sprostredkovatelia DSS a to 910,- Sk ZP či zarobí alebo nie -na toto by som rada vedela názor odborníka.
porfin
02.04.05,14:05
Atramka:eek:...nestraš to Vážne by sme mali platiť 910,- sk od 1.7.2005 aj keď zatiaľ nemáme žiadne zarobené peniažky , prípadne neuzatvoríme žiadnu zmluvu???
Tá licencia je totižto vydaná na "nekonečno" a to teraz akože by sme mali platiť stále aj keď už nebudeme robiť sprostredkovateľa???
Normálne si mi dala chrobáka do hlavy. Ak by si o tom niečo - potvrdené -ešte vyzistila tak sa ozvy.

A ešte jedna otázka.... ak síce máme urobené skúšky a z úradu pre finančný trh pridelenú licenciu a podpísanú zmluvu s DSS ale sme sa rozhodli, že túto činnosť nebudeme vykonávať, tak načo sa registrovať na DÚ a ZP, keď aj tak nebudeme mať z tejto činnosti žiadne príjmy.
Som s toho MAGOR
DanielaSL
02.04.05,17:09
Atramka:eek:...nestraš to Vážne by sme mali platiť 910,- sk od 1.7.2005 aj keď zatiaľ nemáme žiadne zarobené peniažky , prípadne neuzatvoríme žiadnu zmluvu???
Tá licencia je totižto vydaná na "nekonečno" a to teraz akože by sme mali platiť stále aj keď už nebudeme robiť sprostredkovateľa???
Normálne si mi dala chrobáka do hlavy. Ak by si o tom niečo - potvrdené -ešte vyzistila tak sa ozvy.

A ešte jedna otázka.... ak síce máme urobené skúšky a z úradu pre finančný trh pridelenú licenciu a podpísanú zmluvu s DSS ale sme sa rozhodli, že túto činnosť nebudeme vykonávať, tak načo sa registrovať na DÚ a ZP, keď aj tak nebudeme mať z tejto činnosti žiadne príjmy.
Som s toho MAGOR Tak to sa teda mýliš , že licenciu máš na nekonečno. Môžeš ju kedykoľvek zrušiť - čo je dosť zložité a zdĺhavé. A potom znova požiadať o pridelenie.A prihlásiť sa musíš , či už budeš uzatvárať zmluvy alebo nie.
Práve takúto vec riešim. Syn je študent, nechal sa na to nahovoriť. Urobil 4 zmluvy. Musel sa prihlásiť na DÚ, aby dostal DIČ.Tak isto na zdravotnú - robí mi tam kamoška na kontrolnom , takže myslím že by to mala vedieť.
A platiť - 910,- mesačne , nakoľko je študent.Myslím ,že aj dôchodcovia by mali platiť, nemusia len tí , čo sú zamestnaní.
Tak od januára doteraz a bohvie kedy mu to UFT ukončí porátaj si koľko je to SK.Pomaly na to poistné mu nebude stačiť ani tá provízia čo dostal za tie 4 zmluvy.
Myslím , že veľa ľudí ani nevie, že by si mali zdravot.poistenie platiť, čo viem tak to robí kopa študentov aj dôchodcov.
A na konci roka majú dostať z UFT poisťovne zoznam sprostredkovateľov.
Takže neujde nik a nechcem vidieť potom tie sumy a to penále.
Podľa poisťovní je totiž sprostredkovateľ braný ako obchodný zastupca.
Džek
04.04.05,10:39
A to som dnes počula, že za každý rok, kedy sprostredkoateľ vykonáva sprostredkovanie dôchodkového sporenia sa má platiť ešte poplatok 1500,- Sk. Tak z tých poplatkov som jeleň. Prečo hneď na začiatku sa nepovedali jasné pravidlá. To by nebolo 30000 sprostredkovateľov, ale len pár.
A čo sa týka zdravotného poistenia, nemám v tom stále jasno. Zisťujem to na všetky strany a stále názory rozdielne.
Kto už povie konečné stanovisko. Vie ho niekto???? Nemáme tu nejakých kompetentných priamo od zdroja ????
A ešte jedna otázka, máte niekto už skúsenosti zo zrušením licencie?
DanielaSL
04.04.05,11:27
A to som dnes počula, že za každý rok, kedy sprostredkoateľ vykonáva sprostredkovanie dôchodkového sporenia sa má platiť ešte poplatok 1500,- Sk. Tak z tých poplatkov som jeleň. Prečo hneď na začiatku sa nepovedali jasné pravidlá. To by nebolo 30000 sprostredkovateľov, ale len pár.
A čo sa týka zdravotného poistenia, nemám v tom stále jasno. Zisťujem to na všetky strany a stále názory rozdielne.
Kto už povie konečné stanovisko. Vie ho niekto???? Nemáme tu nejakých kompetentných priamo od zdroja ????
A ešte jedna otázka, máte niekto už skúsenosti zo zrušením licencie?Prečítaj si moje všetky príspevky na túto tému. Ja v tom jasno mám. A o zrušení tiež niečo viem. Kompetentní sa nevyjadria , lebo sami v tom nemajú jasno.
No a kto vedel v jeseni , keď sprostredkovatelia robili skúšky aký bude od januára schválený zákon?
slovex
22.11.05,14:45
ja by som rada obnovila túto tému a priložila otázku- Mám klienta, ktorý má v ŽL sprostredkovanie obchodu a služieb v rozsahu voľných živností, podniká ako fin.maklér + sprostredkovateľ DSS je jeho príjem podľa zákona o dani z príjmu §6 odst 1 písm. c alebo odstavec 1. písmeno b ? ak je jeho príjem podľa 1c - je povinný platiť odvody do SP a ZP ?
ďakujem
ajobs
22.11.05,16:45
A to som dnes počula, že za každý rok, kedy sprostredkoateľ vykonáva sprostredkovanie dôchodkového sporenia sa má platiť ešte poplatok 1500,- Sk. Tak z tých poplatkov som jeleň. Prečo hneď na začiatku sa nepovedali jasné pravidlá. To by nebolo 30000 sprostredkovateľov, ale len pár.
A čo sa týka zdravotného poistenia, nemám v tom stále jasno. Zisťujem to na všetky strany a stále názory rozdielne.
Kto už povie konečné stanovisko. Vie ho niekto???? Nemáme tu nejakých kompetentných priamo od zdroja ????
A ešte jedna otázka, máte niekto už skúsenosti zo zrušením licencie?

Áno, je to pravda s tými 1500 Sk poplatku pre ÚFT. Zdravotné poistenie sa platí tak, ako píše Daniela SĽ.
Postup pri vrátení licencie DSS je na stránke www.uft.sk (http://www.uft.sk), ja som to tohto roku absolvoval, a za vrátenie licencie zaplatíš 1000 Sk. :eek: :rolleyes:
abel
22.11.05,16:53
Licencia sprostredkovateľa SDS slúži na to, aby s jednou zo správcovských spoločností uzatvoril zmluvu o sprostredkovaní, a tá je dôležitá.
Činnosť na základe zmluvy je samostatne zárobková činnosť. Podľa daňového zákona príjem z tejto činnosti sa zdaňuje pod § 6 konkrétne ako príjem z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov.
Čo sa týka odvodov do zdravotnej alebo sociálnej poisťovne, je dôležitý paragraf Obchodného zákonníka, podľa ktorého bola podpísaná zmluva o sprostredkovaní. Sprostredkovateľ podľa § 652 až 672 Obchodného zákonníka sa posudzuje ako SZČO. Ak sa v zmluve nachádza iný paragraf nie je posudzovaný ako SZČO.
Ak je sprostredkovateľ v zdravotnej poisťovni poistený napr.už ako zamestnanec, a podľa zmluvy je SZČO, prihlásiť sa mal, ale v súbehu so zamestnaní zatiaľ do 30.6.2006 platiť nemusí. Od 1.7.2006 začne platiť podľa ČZD z roku 2005 z tejto činnosti a pokiaľ prekročí jeho príjem bez odpisov 12-násobok minimálnej mzdy bude musieť platiť aj do sociálnej aj popri zamestnaní.
Ak zamestnanie nemá, musí začať platiť do zdravotnej. Do sociálnej nemusí do 6/06, od 7/06 je to závisle od príjmu.
Pokiaľ však má iný paragraf na zmluve, nie je posudzovaný ako SZČO, jedine musí zdaňovať príjem a bez ohľadu na výšku príjmu nemusí platiť odvody.
Džek
29.11.05,17:28
Dobrý večer, chcela by som sa ešte vrátiť k téme sprostredkovanie SDS. Predchádzajúci príspevok ma potešil, pretože som pozerala na svoju sprostredkovateľskú zmluvu a tam mám §642, to by znamenalo, že nemusím platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Ešte dávnejšie som písala aj do zdravotnej poisťovne, aby mi dali písomnú odpoveď ohľadne ročného zúčtovania poistného, no odpoveď som doposiaľ nedostala.

Ja som síce licenciu už vrátila, bolo to ešte v júni. Musela som zaplatiť za vrátenie 1000,- Sk. Teraz chce vrátiť licenciu jedna moja známa a na uft stránke som nenašla v usmernení na vrátenie licencie žiaden poplatok. Že by od neho bolo upustené. Máte niekto s tým skúsenosti, kto ste v poslednej dobe vracali licenciu?
ajobs
29.11.05,22:56
Dobrý večer, chcela by som sa ešte vrátiť k téme sprostredkovanie SDS. Predchádzajúci príspevok ma potešil, pretože som pozerala na svoju sprostredkovateľskú zmluvu a tam mám §642, to by znamenalo, že nemusím platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Ešte dávnejšie som písala aj do zdravotnej poisťovne, aby mi dali písomnú odpoveď ohľadne ročného zúčtovania poistného, no odpoveď som doposiaľ nedostala.

Ja som síce licenciu už vrátila, bolo to ešte v júni. Musela som zaplatiť za vrátenie 1000,- Sk. Teraz chce vrátiť licenciu jedna moja známa a na uft stránke som nenašla v usmernení na vrátenie licencie žiaden poplatok. Že by od neho bolo upustené. Máte niekto s tým skúsenosti, kto ste v poslednej dobe vracali licenciu?

Určite ťa nepoteším, lebo § 642 či § 652 Obchodného zákonníka majú rovnaký právny režim, to znamená, že sa posudzujú ako SZČO. Poplatok za vrátenie licencie určite nezrušili, iba si ho možno nenašla na www.uft.sk (http://www.uft.sk).:o :mee:
Monika1
30.11.05,07:25
Dobrý deň ,

chcela by som sa s Vami poradiť, mám známeho, ktorý má príjmy zo závislej čiinosti a popri tom dostával v roku 2004 provízie z poisťovní za uzatváranie poistných zmlúv. Chcela by som sa opýtať , tieto provízie zahrniem v daňovom priznaní pod príjmy podľa par. 6 ako príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov ? Môže si k týmto príjmom uplatniť výdavky percentom z príjmov ? Ak tieto príjmy z provízii nepresiahnu 5-násobok životného minima sú oslobodené od dane ? Za Vašu pomoc Vám vopred ďakujem.
Všetci, ktorí ste uvádzali, že príjmy za sprostredkovanie poistenia idú do § 6 ste mali pravdu, akurát ste sa netrafili do písmena, pretože s účinnosťou od 15.12.2005 je novela zákona o dani z príjmov, kde práve v § 6 ods. 2, bolo doplnené písmeno d, kde je uvedené citujem: " z činnosti sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou /29a/". To bolo presné znenie doplneného písmena d, do paragrafu 6. Takže od 15.12.2005, teda aj so spätnou účinnosťou od 01.01.2005 uvedené príjmy nemôžu ísť do § 8, ani keby nepresiahli 5-násobok životného minima.
Jozef Mihál
30.11.05,07:26
Licencia sprostredkovateľa SDS slúži na to, aby s jednou zo správcovských spoločností uzatvoril zmluvu o sprostredkovaní, a tá je dôležitá.
Činnosť na základe zmluvy je samostatne zárobková činnosť. Podľa daňového zákona príjem z tejto činnosti sa zdaňuje pod § 6 konkrétne ako príjem z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov.
Čo sa týka odvodov do zdravotnej alebo sociálnej poisťovne, je dôležitý paragraf Obchodného zákonníka, podľa ktorého bola podpísaná zmluva o sprostredkovaní. Sprostredkovateľ podľa § 652 až 672 Obchodného zákonníka sa posudzuje ako SZČO. Ak sa v zmluve nachádza iný paragraf nie je posudzovaný ako SZČO.
Ak je sprostredkovateľ v zdravotnej poisťovni poistený napr.už ako zamestnanec, a podľa zmluvy je SZČO, prihlásiť sa mal, ale v súbehu so zamestnaní zatiaľ do 30.6.2006 platiť nemusí. Od 1.7.2006 začne platiť podľa ČZD z roku 2005 z tejto činnosti a pokiaľ prekročí jeho príjem bez odpisov 12-násobok minimálnej mzdy bude musieť platiť aj do sociálnej aj popri zamestnaní.
Ak zamestnanie nemá, musí začať platiť do zdravotnej. Do sociálnej nemusí do 6/06, od 7/06 je to závisle od príjmu.
Pokiaľ však má iný paragraf na zmluve, nie je posudzovaný ako SZČO, jedine musí zdaňovať príjem a bez ohľadu na výšku príjmu nemusí platiť odvody.
Pokiaľ ide o zdravotné, nesúhlasím. Sprostredkovateľ SDS je na účely zákona o ZP posudzovaný ako SZČO bez ohľadu na to, podľa ktorého §-fu Obch.zákonníka má uzatvorenú zmluvu so správcovskou spoločnosťou.
Viď § 11 ods.4 písm. c) zákona 580/2004, viď poznámka pod čiarou 33.
Džek
29.12.05,18:36
Posielam odpoveď zo všeobecnej zdravotnej poisťovne. Citujem:
V zákone o zdravotnom poistení č. 580/2005 v parag. 11 odst. 4 písm h je SZČO osoba, ktorá vykonáva činnosť obchodného zástupcu, ale je tam odvolávka na obchodný zákonník, ktorá hovorí, že sú ňou osoby podľa parag. 652 až 672 a nie podľa paragrafu 642 (ako vy).

Zároveň mi poslali naspäť oznámenie poistenca a všetky doklady, ktoré som im poslala. Na každom doklade bola pečiatka podateľne s dátumom prijatia. Žiaden z dokladov nebol zaevidovaný v registratúrnom denníku, t. z., že neviem ani komu bola moja zásielka pridelená na vybavenie a kto mi odpovedal, pretože horecitovaná odpoveď bola napísaná na kúsku papiera a pripnutá k ostatným dokladom, ktoré mi poisťovňa vrátila späť. Pod odpoveďou nebol nikto podpísaný.

Vie mi niekto poradiť, čo mám teraz urobiť?
Martina123
29.12.05,18:41
Dobry den,
Chcem sa opytat, ci mi vie neikto presne povedat, kedy sa stavam platcom DPH, viem, ze je to ked mam obrat 1 500 000 SKK za posl. 12 mesiaco. Tu by som sa chcela opytat, kde a ako ma sledovat obrat, len ucty so 6-kami? A ked je spolocnost v strate, tak co mam robit?
Dakujem za odpoved.
Muška
29.12.05,18:49
Martinka, v prvom rade si otázku mala zadať do témy DPH.
§ 4
Obratom sú výnosy, ako aj príjmy z dodavaných tovarov a služieb okrem výnosov /príjmov/ z tovaru a služieb, ktoré sú oslobodené od dane.....
To , že je spoločnosť v strate na tom nič nemení. Sleduješ výnosy.
Martina123
29.12.05,19:03
Dkujem velmi pekne. Ani neviek ako som sa dostala do tejto kategorie, ale diky za odpoved. Cize sledujem len 6. Diky som kludnejsia
Džek
30.12.05,13:27
Posielam odpoveď zo všeobecnej zdravotnej poisťovne. Citujem:
V zákone o zdravotnom (http://www.porada.sk/showthread.php?t=16146) poistení č. 580/2005 v parag. 11 odst. 4 písm h je SZČO osoba, ktorá vykonáva činnosť obchodného zástupcu, ale je tam odvolávka na obchodný zákonník, ktorá hovorí, že sú ňou osoby podľa parag. 652 až 672 a nie podľa paragrafu 642 (ako vy).

Zároveň mi poslali naspäť oznámenie poistenca a všetky doklady, ktoré som im poslala. Na každom doklade bola pečiatka podateľne s dátumom prijatia. Žiaden z dokladov nebol zaevidovaný v registratúrnom denníku, t. z., že neviem ani komu bola moja zásielka pridelená na vybavenie a kto mi odpovedal, pretože horecitovaná odpoveď bola napísaná na kúsku papiera a pripnutá k ostatným dokladom, ktoré mi poisťovňa vrátila späť. Pod odpoveďou nebol nikto podpísaný.

Vie mi niekto poradiť, čo mám teraz urobiť?
enad
27.02.06,18:37
Dobrý deň,

mám klienta ktorý má príjem zo závislej činnosti, zároveň má živnosť kde má okrem iného aj príjmy ako provízie za uzatváranie poistných zmlúv. Tieto provízie dostáva podľa zmluvy, ktorú má uzatvorenú s poisťvňou ako živnostník.Má to byť v DP ako príjem zo živnosti alebo v par. 6 ods.2, písm. d
Ďakujem.
Jarino
27.02.06,18:48
Je to príjem podľa § 6 ods. 2 písm. d)
Kelis
28.02.06,12:04
Dobrý deň,

aj ja by som sa chcela spýtať na túto tému ohľadom provízií. Keď pracujem na živnosť a mám v živnosti sprostredkovateľskú činnosť a mám nejaké vyplatené provízie z poisťovne, nemusím ich dávať do § 6 ako príjmy podľa osobitných predpisov, ale rovno do príjmov z podnikania, nie??
Dúfam, že je to tak.

Ďakujem a please rýchlo mi odpovedzte, budem happy.

Kelis
va1ke
01.03.06,15:19
Dobrý deň,

aj ja by som sa chcela spýtať na túto tému ohľadom provízií. Keď pracujem na živnosť a mám v živnosti sprostredkovateľskú činnosť a mám nejaké vyplatené provízie z poisťovne, nemusím ich dávať do § 6 ako príjmy podľa osobitných predpisov, ale rovno do príjmov z podnikania, nie??
Dúfam, že je to tak.

Ďakujem a please rýchlo mi odpovedzte, budem happy.

Kelis

No aj ja by som chcela vedieť či je to tak?
Kelis
02.03.06,11:49
Myslím si že je to tak. Ak máš v živnosti sprostredkovateľskú činnosť v rozsahu voľných živností, mali by provízie z poisťovne spadať do celkových príjmov zo živnosti. Veď nakoniec ak spolupracujem s poisťovňou, mám s ňou uzatvorenú nejakú sprostredkovateľskú zmluvu, nie? Iné je ak spolupracuje s poisťovňou FO, ktorá nie je živnostníkom napr. zamestnanec alebo dôchodca. Tí uvádzajú tento príjem do myslím že je to par.6 riadok č. 8 ako príjmy z činností sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou.
Ak by niekto mohol a mal chvíľočku času, i keď teraz je už každý zahrabaný v tých svojich problémoch ohľadom DP 2005 ale predsa by si našu diskusiu na provízie mohol prečítať a vyjadriť svoj postoj. Myslím si to správne????


Ďakujem
ajobs
02.03.06,11:54
Myslím si že je to tak. Ak máš v živnosti sprostredkovateľskú činnosť v rozsahu voľných živností, mali by provízie z poisťovne spadať do celkových príjmov zo živnosti. Veď nakoniec ak spolupracujem s poisťovňou, mám s ňou uzatvorenú nejakú sprostredkovateľskú zmluvu, nie? Iné je ak spolupracuje s poisťovňou FO, ktorá nie je živnostníkom napr. zamestnanec alebo dôchodca. Tí uvádzajú tento príjem do myslím že je to par.6 riadok č. 8 ako príjmy z činností sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou.
Ak by niekto mohol a mal chvíľočku času, i keď teraz je už každý zahrabaný v tých svojich problémoch ohľadom DP 2005 ale predsa by si našu diskusiu na provízie mohol prečítať a vyjadriť svoj postoj. Myslím si to správne????


Ďakujem

Áno, tvoja úvaha je správna.:)
Johanka
02.03.06,12:19
Provízie zo sprostredkovania poistenia a zaistenia sú príjmom podľa § 6 ods.2 písm.d/., aj v tom prípade, že túto činnosť máte uvedenú v živnostenskom liste. Sú to príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Zužu
02.03.06,12:48
Čítam tieto príspevky a ostala som zaskočená. Tiež som živnostníčka, mám príjmy okrem iného aj z uzatvárania zmlúv od poisťovne. Teraz keď tieto príjmy dám do par. 6 odst. 2 písm. d/ aký výdaj použijem? to mám rozdeliť výdaje na sprostredkovateľskú činnosť a na ostatnú činnosť, napr. telefón, auto, odpisy.... Vediem len jeden peŇažný denník. Poradí mi niekto? ďakujem
Pepa
02.03.06,13:12
Čítam tieto príspevky a ostala som zaskočená. Tiež som živnostníčka, mám príjmy okrem iného aj z uzatvárania zmlúv od poisťovne. Teraz keď tieto príjmy dám do par. 6 odst. 2 písm. d/ aký výdaj použijem? to mám rozdeliť výdaje na sprostredkovateľskú činnosť a na ostatnú činnosť, napr. telefón, auto, odpisy.... Vediem len jeden peŇažný denník. Poradí mi niekto? ďakujem
Máš príjmy vo viacerých "odstavcoch a písmenkách" par. 6 - vedieš JU.
Príjmy rozdelíš do jednotlivých riadkov a všetky výdaje uvedieš len na riadku 9 - nemusíš nič rozdeľovať.
AnitaMartinska
02.03.06,13:16
Nenasla som v tomto mnozstve odpovedi nic okolo vedenia uctovnej knihy u sprostredkovatelov SDS- 2.pilier.
Vcera mi na DU povedali,ze uctovnu knihu musi viest kazdy sprostredkovatel SDS. Vie niekto poradit?
Este ma napadlo, ked sa zrusi sprostredkovatelska cinnost vratenim licencie, treba to zahlasit aj DU?
Vdaka!!!!!!!!
Pepa
02.03.06,13:22
Nenasla som v tomto mnozstve odpovedi nic okolo vedenia uctovnej knihy u sprostredkovatelov SDS- 2.pilier.
Vcera mi na DU povedali,ze uctovnu knihu musi viest každý sprostredkovatel SDS. Vie niekto poradit?
Este ma napadlo, ked sa zrusi sprostredkovatelska cinnost vratenim licencie, treba to zahlasit aj DU?
Vdaka!!!!!!!!
Účtovná kniha a ešte k tomu každý sprostredkovateľ? Dobrá haluz.
Treba konkretizovať, či si robíš účtovníctvo alebo budeš uplatňovať percentuálne výdaje. Potom sa dá presne odpovedať čo potrebuješ.
Ak zrušíš licenciu, treba to ohlásiť na DU.
Ale nie u toho "vrátnika", ktorý ti poskytol túto informáciu.
AnitaMartinska
02.03.06,13:37
Jedna sa o pracovnika s trvalym pracovnym pomerom, bude si podavat DP a uplatnovat 25 percent vydaje.
Licenciu ukoncil este v 11/05, bude pokuta za nenahlasenie DU?
Pepa
02.03.06,13:47
Jedna sa o pracovnika s trvalym pracovnym pomerom, bude si podavat DP a uplatnovat 25 percent vydaje.
Licenciu ukoncil este v 11/05, bude pokuta za nenahlasenie DU?
V tomto prípade treba viesť evidenciu o príjmoch.
A k tej pokute - mne sa to vo všetkých prípadoch podarilo vybaviť bez pokuty. Záleží od prístupu pracovníka DU. Ale v každom prípade to malo byť už nahlásené /myslím že je na to 15 dní/.
AnitaMartinska
02.03.06,13:58
Vdaka skoru
Zužu
02.03.06,14:00
Máš príjmy vo viacerých "odstavcoch a písmenkách" par. 6 - vedieš JU.
Príjmy rozdelíš do jednotlivých riadkov a všetky výdaje uvedieš len na riadku 9 - nemusíš nič rozdeľovať.

Dobre som pochopila? Výdaje neuvádzam v jednotlivých riadkoch len na riadku 9. Ja už si musím všetko dvakrát zopakovať lebo z tých DP som už mimo. A ešte otázočka ak môžem. Príjmy zo sprostredkovania poistných zmlúv a dôchodkové poistenie dávam do par. 6 odst. 2 písm d/ spolu alebo ich ešte delím? Ospravedlňujem sa ak sa pýtam dvakrát ale už som z toho blbá. Keď som uzatvárala zmluvu s poisťovňou potrebovali aby som mala živnosť. A príjmy nepatria do živnosti?
Pepa
02.03.06,14:11
Dobre som pochopila? Výdaje neuvádzam v jednotlivých riadkoch len na riadku 9. Ja už si musím všetko dvakrát zopakovať lebo z tých DP som už mimo. A ešte otázočka ak môžem. Príjmy zo sprostredkovania poistných zmlúv a dôchodkové poistenie dávam do par. 6 odst. 2 písm d/ spolu alebo ich ešte delím? Ospravedlňujem sa ak sa pýtam dvakrát ale už som z toho blbá. Keď som uzatvárala zmluvu s poisťovňou potrebovali aby som mala živnosť. A príjmy nepatria do živnosti?
No toto mi pripomína ČSOB /sprostredkovatelia so ŽL majú vyššie provízie/.
Do par. 6 odst. 2 písm. d) to dávaš spolu - príjmy v peňažnom denníku člením. Ak robíš pre ČSOB pošli mi SS - tam bol trošku problémček.
Zužu
02.03.06,15:57
No toto mi pripomína ČSOB /sprostredkovatelia so ŽL majú vyššie provízie/.
Do par. 6 odst. 2 písm. d) to dávaš spolu - príjmy v peňažnom denníku člením. Ak robíš pre ČSOB pošli mi SS - tam bol trošku problémček.

Nerobím pre ČSOB, robím pre Allianz
AnitaMartinska
03.03.06,06:19
Vcera som si bola kupit penazny dennik pre podnikatelov,a ked som si ho prezerala, ostala som pif-paf. Ani som si ho nekupila, lebo neviem,ci existuje este nejaky iny penazny dennik.
Ak je to ten,co som ja videla,prosim o konkretnu radu,co kde pisat.
Dakujem!!!!
Ludmila1
03.03.06,07:21
Pripájam sa k Anite o radu ohľadom peňažného denníka. Chcela by som sa spýtať podľa akého par. si môžem uplatniť 25 pecent výdaje k províziám za sprostredkovanie SDS. Podotýkam, že mám TPP a budem si podávať DP, kde uvediem údaje z potvrdenia o zdan.mzde.... od zamestnávateľa + príjmy z SDS.
Prosím Vás napísala som to správne? Ak nie je poraďte nevedomej. Vďaka
Kelis
03.03.06,11:35
Ďakujem za vaše odpovede. Takže aj keď mám v živnosti sprostredkovateľskú činnosť, mala som príjem z poisťovne uviesť v §6 odst.2 písm.d)??? A mohla som si ponížiť tento príjem o 25 % (paušálne náklady)???
A ak som tak mala urobiť a nevyčlenila som ich z príjmov zo živnosti, musím podať opravné daňové priznanie a vyčleniť ich? Jedná sa o sumu okolo 7 000 Sk a koniec koncov som si tie prijmy priznala, akurát, že ak som mohla využiť paušál tak som ho nevyužila a aj tak mi ho netreba lebo som v strate.
Čo vy na to? please odpoveď.
ďakujem
enad
03.03.06,11:50
No veď práve - ty predsa poisťovni nefakturuješ služby ani spostredkovanie služieb ani NIČ. Ty máš uzatvorenú nejakú zmluvu podľa obchodného zákonníka /zmluva o sprostredkovaní, mandátna zmluva/. Toto spadá pod par. 6 ods. 2 písm. d/.
A podľa vysvetlenia daňovej poradkyne - príjmy z činnosti sprostredkovateľa v oblasti poisťovníctva - nie je a ani nebola živnosť. Takisto sem patria i príjmy /veľmi časté/ sprostredkovateľov v oblasti stavebného sporenia.

No tak ja teda neviem, ja som toto isté konzultovala s daňovou poradkyňou a tá mi povedala, že ak má živnostník uvedenú sprostredkovateľskú činnosť v ŽL, tak to spadá pod príjmy zo živnosti a teda sa tento príjem už nedáva zvlášť do par. 6 ods. 2 písm. d/.
Pepa
03.03.06,13:46
No tak ja teda neviem, ja som toto isté konzultovala s daňovou poradkyňou a tá mi povedala, že ak má živnostník uvedenú sprostredkovateľskú činnosť v ŽL, tak to spadá pod príjmy zo živnosti a teda sa tento príjem už nedáva zvlášť do par. 6 ods. 2 písm. d/.
Dám krk na to, že v ŽL je uvedene: sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb a výroby v rozsahu voľnej živnosti.
Nie je tam poisťovníctvo alebo áno?
Ale je na zvážení každého "kam to strčí". V konečnom dôsledku je jedno v ktorom riadku to uvedieš. Ale podľa mňa je správne par. 6 ods. 2 písm. d).
Pepa
03.03.06,13:48
Ďakujem za vaše odpovede. Takže aj keď mám v živnosti sprostredkovateľskú činnosť, mala som príjem z poisťovne uviesť v §6 odst.2 písm.d)??? A mohla som si ponížiť tento príjem o 25 % (paušálne náklady)???
A ak som tak mala urobiť a nevyčlenila som ich z príjmov zo živnosti, musím podať opravné daňové priznanie a vyčleniť ich? Jedná sa o sumu okolo 7 000 Sk a koniec koncov som si tie prijmy priznala, akurát, že ak som mohla využiť paušál tak som ho nevyužila a aj tak mi ho netreba lebo som v strate.
Čo vy na to? please odpoveď.
ďakujem
A zo živnosti si si uplatňovala 25%. Asi nie. Ak si si uplatňovala preukázateľné výdaje /JU/ nemohla by si to kombinovať s paušálnymi výdajmi. V par. 6 ods. 1 a 2 nemôžeš kombinovať.
Môj názor: nechaj to tak.
Pepa
03.03.06,13:51
Vcera som si bola kupit penazny dennik pre podnikatelov,a ked som si ho prezerala, ostala som pif-paf. Ani som si ho nekupila, lebo neviem,ci existuje este nejaky iny penazny dennik.
Ak je to ten,co som ja videla,prosim o konkretnu radu,co kde pisat.
Dakujem!!!!
A načo ti je peňažný denník. Mám poct, že chceš ísť na percentuálne výdaje. Peňažný denník používaš v JU.
Ty si povinná viesť si evidenciu o príjmoch - zober "kus" papiera a urob si evidenciu.
Kelis
03.03.06,14:22
No tak je to asi tak, že keď som si zakladala živnosť a bola som na živnostenskom úrade, vlastne som si vyberala čo všetko v živnosti chcem mať a čo budem robiť. Chcela som tam mať uzatváranie poistných zmlúv a dotyčná pani ma uistila, že to mám zahrnuté v sprostedkovateľskej činnosti v rozsahu voľných činností, tak ja už neviem. Ako myslím si, že som nejakú extra veľkú chybu neurobila ide v každom prípade o príjem, ktorý som si priznala do haliera na zdanenie. Len neviem, či náhodou pri kontrole by mi nebolo vytknuté, že prečo do príjmov zo živnosti a nie par.6 odst.2 písm.d).
Uvidím, ale chcela by som mať daňové priznanie v poriadku, je to moje prvé daňové priznanie.

Skúste mi niekto ešte poradiť, či mám alebo nemám podať opravné DP 2005 a rozčleniť ten príjem na príjem zo živnosti a na príjem sprostredkovateľa.

pa pa pa
renča1
04.03.06,07:27
ja si myslím, že to nie je až taká chyba, ved v tom istom § to je, akurát je príjem a výdaj zaradený v inom riadku. Daňový dopad to nemá, ja by som DDP nedávala. Ved sme ľudia, každý sa mýli.:)
enad
04.03.06,11:57
Dám krk na to, že v ŽL je uvedene: sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb a výroby v rozsahu voľnej živnosti.
Nie je tam poisťovníctvo alebo áno?
Ale je na zvážení každého "kam to strčí". V konečnom dôsledku je jedno v ktorom riadku to uvedieš. Ale podľa mňa je správne par. 6 ods. 2 písm. d).

dala som dopyt na daňový úrad, ked mi odpíšu,tak to tu prilepím
Tweety
04.03.06,11:59
[QUOTE=Pepa]Dám krk na to, že v ŽL je uvedene:
Len Ty ho nikde nedávaj,ešte ho budeš potrebovať na životne dôležitejšie veci.:p :) :)
Kelis
06.03.06,12:46
A zo živnosti si si uplatňovala 25%. Asi nie. Ak si si uplatňovala preukázateľné výdaje /JU/ nemohla by si to kombinovať s paušálnymi výdajmi. V par. 6 ods. 1 a 2 nemôžeš kombinovať.
Môj názor: nechaj to tak.

Nie, paušálne výdavky som si neuplatňovala, keďže tie moje provízie som dala ako príjmy zo živnosti, dávala som si náklady vrámci JU. Takže keď tomu správne rozumiem, ani by som si tých 25 % nemohla uplatniť? Asi nie, ale mne ich ani netreba som hlboko, hlboko v strate. Prvý rok podnikania je to celkom reálne, nie??? V každom prípade som sa na živnostenskom pýtala a tam mi povedali, že uzatváranie poist. zmlúv je práve tá sprostredkovateľská činnosť, ktorú mám v ŽL. A je to jedno, koniec koncov je to § 6. Ktosi múdry to tu už povedal, o nič som štát neokradla, ale myslím si, že aj tak sú to príjmy zo živnosti. Neviem, kto to tam písal o faktúrach. Veď nie je podmienka fakturovať niečo poisťovni. Nie je podmienkou mať faktúry a byť živnostník. Stačí zmluva a tá zmluva sa volá sprostredkovateľská zmluva. Tak ja už neviem.
Pepa
06.03.06,12:59
dala som dopyt na daňový úrad, ked mi odpíšu,tak to tu prilepím
Som zvedavá ako sa vyjadria:)
slovex
06.03.06,18:14
ak si chce daňovník uplatniť 25% výdavky, je tiež prílohou DP výkaz o majetku a záväzkoch+výkaz o príjmoch a výdavkoch?:o
Zužu
06.03.06,18:23
Výkazy sa nepodávajú
lejka
08.03.06,10:30
Dnes som volala priamo na DR do B.Bystrice,kde mám zapísať v DP B províziu za
SDS,keď som SZČO.Takže odpoveď:
príjmy zo živnosti do r. 2 tab.1 DP B na str.3.-§6 ods.1b
provízie za sprostr.poistenia do r. 8 tab.1 DP B na str.3.-§6 ods2d

Peň.denníky potom 2x,jeden za živnosť a druhý za sprostredkovateľa.A skutočné výdavky musím podeliť/na 25% sa neoplatí a kombinovať sa nemôže v §6 ods.1 a 2/. V DP B to všetko zrátam/r.2 a r.8 strana 3/
Zužu
08.03.06,10:37
Dnes som volala priamo na DR do B.Bystrice,kde mám zapísať v DP B províziu za
SDS,keď som SZČO.Takže odpoveď:
príjmy zo živnosti do r. 2 tab.1 DP B na str.3.-§6 ods.1b
provízie za sprostr.poistenia do r. 8 tab.1 DP B na str.3.-§6 ods2d

Peň.denníky potom 2x,jeden za živnosť a druhý za sprostredkovateľa.A skutočné výdavky musím podeliť/na 25% sa neoplatí a kombinovať sa nemôže v §6 ods.1 a 2/. V DP B to všetko zrátam/r.2 a r.8 strana 3/

Mám tiež živnosť a robila som aj dôchodkové poistenie.
Ak som dobre pochopila tak treba viesť 2 peňažné denníky? Zatiaľ som o tom nikde nečítala, nie je to trochu prehnané od DR? Veď ako budem deliť do dvoch denníkov napr. telefón, cest. náhrady a mnohé iné výdavky?
Pepa
08.03.06,10:39
Dnes som volala priamo na DR do B.Bystrice,kde mám zapísať v DP B províziu za
SDS,keď som SZČO.Takže odpoveď:
príjmy zo živnosti do r. 2 tab.1 DP B na str.3.-§6 ods.1b
provízie za sprostr.poistenia do r. 8 tab.1 DP B na str.3.-§6 ods2d

Peň.denníky potom 2x,jeden za živnosť a druhý za sprostredkovateľa.A skutočné výdavky musím podeliť/na 25% sa neoplatí a kombinovať sa nemôže v §6 ods.1 a 2/. V DP B to všetko zrátam/r.2 a r.8 strana 3/

Nepotrebuješ 2 peňažné denníky - rozčleň si príjmy na živnosť a sprostredkovanie. Výdaje nemusíš zvlášť členiť pre jednu a druhú činnosť,
V DP ale ich uvedieš sumárne do riadku 9 tab. 1.
Pepa
08.03.06,10:41
Mám tiež živnosť a robila som aj dôchodkové poistenie.
Ak som dobre pochopila tak treba viesť 2 peňažné denníky? Zatiaľ som o tom nikde nečítala, nie je to trochu prehnané od DR? Veď ako budem deliť do dvoch denníkov napr. telefón, cest. náhrady a mnohé iné výdavky?
Prečo chcete viesť dva peňažné denníky?
Zužu
08.03.06,10:42
Pepa, ako hovoríš , tak to mám spracované a čo to vyjadrenie z DR? Vždy sa objaví nový a nový výklad a človek môže z toho aj zblbnúť.
Pepa
08.03.06,10:48
Pepa, ako hovoríš , tak to mám spracované a čo to vyjadrenie z DR? Vždy sa objaví nový a nový výklad a človek môže z toho aj zblbnúť.
Prosím ťa aké? Môžeš mi hodiť link?
Zužu
08.03.06,11:28
Asi som sa nesprávne vyjadrila . Nie vyjadrenie DR , ale viď príspevok č. 75 od lejka.
lejka
08.03.06,15:31
Ja som chcela vyčleniť z výdavkov napr.poplatok UFT,ktorý sa platil/aj okolo1500Sk/a týka sa sprostredkovania poistného -r.8 a nie živnosti-výdavky r.2.Ale nech si to každý rozčlení podľa toho v akom softweri spracováva peňaž.denník.To ma len tak narýchlo napadlo ako to budem rozdeľovať keď mám výdavky v 1 sume a príjmy mám v 2 sumách.
Aj som presviedčala tú pani z DR,že mám v živnosti sprostredkovanie obchodu,ale nepomohlo,provízie za SDS mám oddeliť od živnosti.
Pepa
08.03.06,15:39
Nepotrebuješ 2 peňažné denníky - rozčleň si príjmy na živnosť a sprostredkovanie. Výdaje nemusíš zvlášť členiť pre jednu a druhú činnosť,
V DP ale ich uvedieš sumárne do riadku 9 tab. 1.
Citujem samú seba:)
slovex
10.03.06,14:32
Prosím Vás o radu, robím DP, klient SZČO má príjem zo sprostredkovania DSS tento príjem ide do riadku..§6 ods 2písm.d ale čo z príjmami na základe uzatvorenej zmluvy z OVB podľa obch. zákonníka § 642 a nasl. - pretože takýto príjem by mal byť oslobodený od platenia odvodov v sociálnej poisťovni.
ďakujem
Pepa
11.03.06,14:27
Prosím Vás o radu, robím DP, klient SZČO má príjem zo sprostredkovania DSS tento príjem ide do riadku..§6 ods 2písm.d ale čo z príjmami na základe uzatvorenej zmluvy z OVB podľa obch. zákonníka § 642 a nasl. - pretože takýto príjem by mal byť oslobodený od platenia odvodov v sociálnej poisťovni.
ďakujem
Tento príjem je príjmom za uzatváranie poistných zmlúv? Myslím, že áno.
Tento príjem je takisto príjmom z par. 6 ods. 2 písm. d) - je to zmluva o sprostredkovaní - a tento príjem SP nezaujíma - dnešné zistenie. Ak by to bola zmluvy podľa 652 a vyššie bol by to iný prípad.
slovex
12.03.06,10:33
ano je to príjem z uzatvárania poistných zmlúv, napr. zmluvy o stavebnom sporení, uzatváranie životných poistiek, rôzne podielové fondy......to moc klienta nepoteším, že aj z tohoto príjmu musí platiť poistné do SP. Totiž on mi stále tvrdí, že finančný maklér je oslobodený od platenia odvodov do SP platí si len zdravotné poistenie:confused:
Pepa
12.03.06,11:17
ano je to príjem z uzatvárania poistných zmlúv, napr. zmluvy o stavebnom sporení, uzatváranie životných poistiek, rôzne podielové fondy......to moc klienta nepoteším, že aj z tohoto príjmu musí platiť poistné do SP. Totiž on mi stále tvrdí, že finančný maklér je oslobodený od platenia odvodov do SP platí si len zdravotné poistenie:confused:
Ak jeho príjem presiahne v "danom" roku 12 násobok MM /pre rok 2005 82800,-/ stáva sa povinným platcom od 1.7. nasl. roka tzn. 2006 do SP.
Finančný maklér nie je žiadnou výnimkou - je výnimkou v prípade, že má uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní podľa par. 642 ObchZ - tento príjem SP nezaujíma - dnešné zistenie.
Zužu
15.03.06,04:50
Študentka VŠ vykonáva práce na základe zmluvy o sprostredkovaní podľa § 642 obch.zák. Má pridelené len DIČ. Neuzatvára zmluvy o poistení len sprostredkuje klientov. V par. 6 by som to zaradila do príjmov podľa odst. 2 písm. d/, je to správne? ďakujem
mubo
15.03.06,08:47
Pokial uzatvárate zmluvy pre DSS, mate povolenie od FU, tak je to podnikanie na zaklade ineho nez zivnostenskeho opravnenia riadok 8 v priznani FO B
Zužu
15.03.06,09:45
Netýka sa to zmlúv pre DSS. Sú to zmluvy týkajúce sa poistenia majetku ako PZP, nehnuteľnosti a pod. Nerobí ani životné poistenie. ďakujem
Pepa
15.03.06,10:07
Študentka VŠ vykonáva práce na základe zmluvy o sprostredkovaní podľa § 642 obch.zák. Má pridelené len DIČ. Neuzatvára zmluvy o poistení len sprostredkuje klientov. V par. 6 by som to zaradila do príjmov podľa odst. 2 písm. d/, je to správne? ďakujem
Áno .
Janca
21.03.06,10:52
Pepa nadviazala by som na tvoj príspevok č. 77:
- ak mám ŽL - sprostredkovanie obchodu a služieb v rozsahu voľ. živností
a mám tieto príjmy:
- províziu zo zmluvy o obchodnom zastúpení (klasické poistenia - život, byt,
auto, ....)
- províziu za DDS

potom moje DP bude vyzerať asi takto:

1. provízia - § 6, ods. 1, písm. b uviesť príjmy do r. 2 tab. č. 1, stl. 1
2. provízia - g 6, odst. 2, písm. d uviesť príjmy do r. 8 tab. č. 1, stl. 1

spoločné výdavky na oba druhy príjmov uviesť do r. 9 tabuľky č. 1, stl. 2

Alebo vzhľadom na to, že má ŽL musí uviesť všetko do riadku 2 - "zo živnosti".
Toto delenie príjmov má totiž veľmi veľký význam a dopad na odvody do SP od 1.7.2006 - 30.6.2007.

Podľa mojich informácií sa ľudia s takými príjmami môžu tešiť len do 30.6.2007, nakoľko sa chystajú prepracovať so všetkými tieto zmluvy, lebo sa prišlo na to, že unikajú peniaze do SP.

Vďaka za rýchlu odpoveď.
Pepa
21.03.06,11:15
Pepa nadviazala by som na tvoj príspevok č. 77:
- ak mám ŽL - sprostredkovanie obchodu a služieb v rozsahu voľ. živností
a mám tieto príjmy:
- províziu zo zmluvy o obchodnom zastúpení (klasické poistenia - život, byt,
auto, ....)
- províziu za DDS

potom moje DP bude vyzerať asi takto:

1. provízia - § 6, ods. 1, písm. b uviesť príjmy do r. 2 tab. č. 1, stl. 1
2. provízia - g 6, odst. 2, písm. d uviesť príjmy do r. 8 tab. č. 1, stl. 1

spoločné výdavky na oba druhy príjmov uviesť do r. 9 tabuľky č. 1, stl. 2

Alebo vzhľadom na to, že má ŽL musí uviesť všetko do riadku 2 - "zo živnosti".
Toto delenie príjmov má totiž veľmi veľký význam a dopad na odvody do SP od 1.7.2006 - 30.6.2007.

Podľa mojich informácií sa ľudia s takými príjmami môžu tešiť len do 30.6.2007, nakoľko sa chystajú prepracovať so všetkými tieto zmluvy, lebo sa prišlo na to, že unikajú peniaze do SP.

Vďaka za rýchlu odpoveď.
Všetky príjmy uvedieš do par. 6 ods. 2 písm. d).
Čo sa týka odvodov do SP - mám za to, že príjmy z par. 6 ods. 1 a 2 sa považujú za príjem zakladajúci povinné platenie do fondov - samozrejme pri dosiahnutí zákonom stanovenej výšky.
Dopĺňam - príjem podľa 6 2 d) nie je príjmom, ktorý je posudzovaný pre príjem na platenie odvodov - sociálnu poisťovňu to nezaujíma.
Janca
21.03.06,11:24
No pýtam sa preto, lebo za minulý rok ich dala daňová poradkyňa celé do živnosti (je pravda, že za r. 2004 nebol príjem provízií za DDS).
Na SP mi povedali, že ak zo zmluvy o sprostredkovaní uzavretej podľa § 111 zákona č. 43/2004 je zrejmé, že ide o "sprostredkovanie" je to r. 8 DP, a to nevchádza do vymeriavacieho základu pre odvod do SP,
ale pri zmluve "o obchodnom zastúpeni" neviem čo to je.
Ide o to, že keď sa začínalo s uzatváraním "klasických" poistiek, Allianz vyžadoval od týchto ľudí, aby si urobili ŽL v ktorých je činnosť podnikania: sprostredkovanie obchodu a služieb v rozsahu ....

Tak začínam z toho magorieť a to mám DP urobené pred sebou, neviem ako ho prerobiť.
Pepa
21.03.06,11:36
No pýtam sa preto, lebo za minulý rok ich dala daňová poradkyňa celé do živnosti (je pravda, že za r. 2004 nebol príjem provízií za DDS).
Na SP mi povedali, že ak zo zmluvy o sprostredkovaní uzavretej podľa § 111 zákona č. 43/2004 je zrejmé, že ide o "sprostredkovanie" je to r. 8 DP, a to nevchádza do vymeriavacieho základu pre odvod do SP,
ale pri zmluve "o obchodnom zastúpeni" neviem čo to je.
Ide o to, že keď sa začínalo s uzatváraním "klasických" poistiek, Allianz vyžadoval od týchto ľudí, aby si urobili ŽL v ktorých je činnosť podnikania: sprostredkovanie obchodu a služieb v rozsahu ....

Tak začínam z toho magorieť a to mám DP urobené pred sebou, neviem ako ho prerobiť.
Áno minulý rok sa to tak robilo a dávalo sa to ešte tuším do 6 1 c). Od roku 2005 bol "vytvorený riadok" pre sprostredkovateľov - patria sem: provízie za uzatváranie poistných zmlúv /klasika: život,neživot..../, uzatváranie zmlúv o stavebnom sporení, DSS - ale pozor záleží akú zmluvu máš uzavretú - OBCHODNÝ ZÁSTUPCA je 6 l c).
A máš licenciu na DSS? Ak áno - ideš do riadku 6 2 d) - bez debaty.
Ak by si si prečítala výklad k zákonu - tam sú rozoberané príjmy z "poisťovníctva". Ono sa to "schovávalo" pod sprostredkovanie a vo výklade nájdeš že: táto činnosť nie je a ani nebola živnosťou a nesprávne sa zaraďovali ......... .
Janca
21.03.06,11:56
Dík. Už len poslednú vec.
Poisťovňa týmto ľuďom - poisťovacím agentom -
prenajíma kanceláriu ale tým štýlom, že
zmluvu urobí len na jedného a ten potom na "podnájomníkov" - t.j. ostatných.
Kde zaradím tento príjem z prenájmu od podnájomníka u "čistého" DDS-kára a u takého čo má aj ŽL, ak má súhlas na prenájom na ďalších ľudí ???
Dík, to je posledný môj problém.
Pepa
21.03.06,12:09
Janca - teraz som konzultovala uvedenú problematiku so SP.
l. príjem podľa 6 2 d) SP nezaujíma
2. príjem "poisťovákov" - záleží aká zmluva je uzatvorená - ak je to zmluva podľa 652 Obchodného zákonníka ako OBCHODNÝ ZÁSTUPCA mal by to byť príjem podľa ods. 1 c)!!!!
A vidím tu problém:
Ak mám príjmy zo 6 1 c) a 6 2 d) a spoločné výdavky pre obe činnosti - kam uvediem výdavky - toto je veľmi dôležité pre určenie VZ.
Ufff - dúfam, že sa tu rozvinie plodná debata.
Pepa
21.03.06,12:10
No pýtam sa preto, lebo za minulý rok ich dala daňová poradkyňa celé do živnosti (je pravda, že za r. 2004 nebol príjem provízií za DDS).
Na SP mi povedali, že ak zo zmluvy o sprostredkovaní uzavretej podľa § 111 zákona č. 43/2004 je zrejmé, že ide o "sprostredkovanie" je to r. 8 DP, a to nevchádza do vymeriavacieho základu pre odvod do SP,
ale pri zmluve "o obchodnom zastúpeni" neviem čo to je.
Ide o to, že keď sa začínalo s uzatváraním "klasických" poistiek, Allianz vyžadoval od týchto ľudí, aby si urobili ŽL v ktorých je činnosť podnikania: sprostredkovanie obchodu a služieb v rozsahu ....

Tak začínam z toho magorieť a to mám DP urobené pred sebou, neviem ako ho prerobiť.
Janca - toto by mal príjem podľa 6 l c):eek:
Janca
21.03.06,12:11
No asi "plodne začínam aj ja"

Našla som zákon č. 340/2005 o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia.

V § 3 sa uvádza, kto je vlastne sprostredkovateľ a v ods. 3 sa píše, že sprostredkovanie poistenia vykonávané podľa tohto zákona je podnikaním.

Na konci je odvolávka: že pozri § 2, odst. 2, písm. c) Obch. zákonníka.
A ten hovorí, že:
podnikateľom je aj osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitného predpisu.

Z toho by mi vychádzalo, že ten poisťovací agent, ktorý má ŽL musí dať všetky provízie do r. 2
a ten druhý ktorý robí na DIČ je vo výhode, ten ide do r. 8.

ALEBO SI ZLE VYKLADÁM ZÁKONY ?!?!!?
Janca
21.03.06,12:22
Len doplním, že presne ide o to, ako sa podiela výdavky - či pomerom alebo ako, pochybujem, že to niekto bude teraz do puntíku skúmať, koľko listov papiera alebo PHM som minula na tú či onú províziu.
Janca
21.03.06,12:32
A zase som tu ja, konečne som sa dovolala na náš DU, kde mi bolo
povedané, že u toho, kdo robí poisťovníctvo na živnosť môžem rozdeliť
príjmy do r. 2 a 8 a k tomu prislúchajúce výdavky mám vedieť rozlíšiť.

Myslíte, že by mi prešlo keby som ich podelila POMEROM k províziám ???
Pepa
21.03.06,12:34
Len doplním, že presne ide o to, ako sa podiela výdavky - či pomerom alebo ako, pochybujem, že to niekto bude teraz do puntíku skúmať, koľko listov papiera alebo PHM som minula na tú či onú províziu.
Ja nieže nechcem deliť výdavky, ale jednoducho to neviem rozdeliť. A jednoznačne nám bolo povedané, ak neviete rozdeliť výdavky pre jednotlivé činnosti uvediete ich úhrnom na riadku 9. Tak teraz čo???????:eek:
Pepa
21.03.06,12:36
A zase som tu ja, konečne som sa dovolala na náš DU, kde mi bolo
povedané, že u toho, kdo robí poisťovníctvo na živnosť môžem rozdeliť
príjmy do r. 2 a 8 a k tomu prislúchajúce výdavky mám vedieť rozlíšiť.

Myslíte, že by mi prešlo keby som ich podelila POMEROM k províziám ???
Zaujímavé - u nás tvrdia opak. Čo tak ešte skúsiť iný DU:)
Janca
21.03.06,12:45
Obávam sa, že budeme mať 3 spôsob.
Rozhodla som sa, že to dám do toho súčtového do r. 9
a v poznámkach uvediem, že sa nedajú vyšpecifikovať
do jednotlivých riadkov. Čo Ty na to ?
Janca
21.03.06,12:47
Rozmýšľam, že to nebude dobré, lebo potom sa nebude vedieť
vypočítať čiastkový základ dane pre výpočet odvodov do SP.
Jej,jej, je to začarovaný kruh.
Musím už ísť. Prihlásim sa ešte večer.
Pepa
21.03.06,12:50
Obávam sa, že budeme mať 3 spôsob.
Rozhodla som sa, že to dám do toho súčtového do r. 9
a v poznámkach uvediem, že sa nedajú vyšpecifikovať
do jednotlivých riadkov. Čo Ty na to ?
Presne takto nám to bolo povedané.
No veľmi ma zaujíma ako sa toto dorieši.
Janca
22.03.06,06:11
Tak pripájam moje najčerstvejšie zistenie - musí sa presne určiť výdavok k príslušnej provízii, takže žiadne delenie výdavkom pomerom. Len neviem, kto a ako to prepočíta - cestovné, PHM, telefony, odpisy ......... máte niekto návod ako to urobiť ? Ako rozdelím telef. hovor, ktorý sa bude týkať aj provízie z obch. zastúpenia aj provízie z prostredkovania ? No a podobných "ťažko deliteľných výdavkov" je asi viac než dosť. Veď to si ani jeden poisťovací agent ani žiadny podnikateľ nie je schopný hneď evidovať.
Lenuška
23.03.06,19:19
vymotali ste sa z toho zamotaného kruhu????
V príspevkoch je aj to , že príjmy zo živnosti r.2 a príjmy DDS
r.8. A čo teda tie nešťastné výdaje.
Odovzdali ste DP s tým, že výdaje boli len na r. 9???? /spomínané v v príspevkoch/
Môže to teda tak byť? Podeľte sa ešte.....čo na to na DÚ.
Díky.
Pepa
23.03.06,19:26
vymotali ste sa z toho zamotaného kruhu????
V príspevkoch je aj to , že príjmy zo živnosti r.2 a príjmy DDS
r.8. A čo teda tie nešťastné výdaje.
Odovzdali ste DP s tým, že výdaje boli len na r. 9???? /spomínané v v príspevkoch/
Môže to teda tak byť? Podeľte sa ešte.....čo na to na DÚ.
Díky.
DU nič - horšie je to so sociálkou:rolleyes:
Lenuška
24.03.06,06:33
no a teda sociálka??? ako to skončilo?
Pepa
24.03.06,06:39
no a teda sociálka??? ako to skončilo?
Myknutím plecami. Idem to riešiť tak, že príjem za sprostredkovanie poistenia dávam /obchodný zástupca/ do riadku 6 1 c)-k tomu výdaje a do 6 2 d) dávam len príjmy. U mňa sa to dá - lebo ak to prepočítam tak, či onak VZ bude minimálna mzda.
Lenuška
24.03.06,08:16
inak podobne to aj u mna tak vychádza - takže díky za odpovede........
nebudem sa už tým trápiť, že???
enad
24.03.06,12:26
Takže, na DU mi bolo povedané, že výdavky by sa podľa správnosti mali zvlášť evidovať a teda deliť. Prípadne nejakým pomerom rozdeliť. Samozrejme, že vplyv na DP to nemá, ale.....Teta na DU mi povedala, že mám dať všetky výdavky ako výdavky zo živnosti a hotovo. Takže budúci rok sa budem "zabávať" a viesť napr. dva peňažné denníky.....
Pekný deň!
Lenuška
24.03.06,13:03
no to si neviem predstaviť .............
enad
24.03.06,13:08
no to si neviem predstaviť .............

ono buď sa dujú robiť dva PD, alebo to v jednom deliť cez analytiky.... Takto to navrhovala aj Daňová poradkyňa...
Lenuška
24.03.06,13:43
keĎ kúpiš notebook - ako to rozdelíš.....napr.
Zužu
24.03.06,19:56
Nielen notebook , ale napr. telefón, PHM, náklady na MV a pod. budem evidovať kedy volám za poistky a kedy za inú prácu? To aby som si zamestnala ďalšiu pracovnú silu, aby sledovala čo robím. A ešte pridám moju skúsenosť. Keď som sa pýtala za výdavky, ktorý riadok - nemôžem napísať len do r. 9 spolu, lebo mi to vrátia, že im nesedí suma, ktoré riadky som načítala. Tak ja už ozaj neviem ako to spraviť. Dám všetky výdaje zo živnosti, ale potom podľa predchádzajúcich príspevkov, nebudú vypočítane správne odvody. Ale hlavne chcem už DP odovzdať.
Bavi
24.03.06,22:14
Ja si myslím, že SZČO je samostatne zárobkovo činná osoba.
Nepripadá Vám logické, že podnikateľ, ktorý má napr. obchod a pritom robí sprostredkovateľa, stále vykonáva len samostatnú zárobkovú činnosť, s ktorou sú spojené nejaké príjmy a výdavky podložené dokladmi?:rolleyes:
Ja si osobne myslím, že § 6 ods.2 písm. d bol vytvorený pre sprostredkovateľov, ktorí iné nerobia a pracujú len na DIČ, tzn. nemajú živnostenský list a nie sú v podstate SZČO (takto nám to bolo prezentované aj lektorkou na školení) a preto ich príjmy a výdavky nebolo kde zaradiť v starom DP.
Veď, ak SZČO má napr. obchod a pritom robí povedzme sprostredkovanie obchodu, alebo účtovnícke služby, neeviduje to osobitne. Niečo iné je napr. činnosť znalcov a pod., lebo tam sa výdaje vykazujú priamo v posudku a uplatňujú sa potom aj do výdavkov.
Veľmi ma zaujíma, kedy sa DÚ už ujednotí vo výklade. Ale deliť výdavky takéhoto podnikateľa je podľa mňa nereálne a určite to nebude v súlade s účtovníctvom, že má podať pravdivý a verný obraz.
Zužu
07.02.07,19:28
V príspevku bola otázka čo keď je SZČO napr. účtovníčka a zároveň robi sprostredkovateľa /poisťovníctvo/, v súčasnej dobe zapísaná v registri výlučných sprostredkovateľov.Príjmy treba deliť podľa par. , ale ako účtovať výdavky ? Chcem sa poradiť , podľa ktorého zákona treba postupovať, zatiaľ som k tomu nenašla žiadny komentár . Stretol sa niekto s týmto prípadom? Ďakujem
Velettka
20.02.07,13:29
zamestnanec robil popri zamestnani sprostredkovatela SDS .. bude si robit DP a chcela by som vediet, ci je urcena nejaka hranica, pri ktorej je povinny robit DP (koli tomu prijmu sprostredkovatela - §6 odst.d) myslim ). Ked mal napriklad 1500,- prijem ako sprostredkovatel, je povinnyuz podat DP?
katkaj
20.02.07,13:32
zamestnanec robil popri zamestnani sprostredkovatela SDS .. bude si robit DP a chcela by som vediet, ci je urcena nejaka hranica, pri ktorej je povinny robit DP (koli tomu prijmu sprostredkovatela - §6 odst.d) myslim ). Ked mal napriklad 1500,- prijem ako sprostredkovatel, je povinnyuz podat DP?

Hranica pri ktorej nemusí podať DP ani žiadať o RZD je úhrn príjmov do sumy 45408. Takže predpokladám že v zamestnaní mal viac ako 45408,- Sk ;)
Velettka
20.02.07,13:34
samozrejme :) len som scela vediet ten prijem z SDS :-)) cize ajked bude mat 500,- aj tak uz musi podat DP, ano?:) DIk, dnes mi pomahas :-))
katkaj
20.02.07,13:41
samozrejme :) len som scela vediet ten prijem z SDS :-)) cize ajked bude mat 500,- aj tak uz musi podat DP, ano?:) DIk, dnes mi pomahas :-))


§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník , ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

Áno musí lebo neposudzuje zvlášť príjem zo závislej činnosti a zvlášť príjem z podnikania. Posudzuje príjmy spolu ;)
Velettka
20.02.07,13:44
ok takze prijem zo zavislej cinnosti + prijem s SDS = podanie DP :) k tym prijmom z SDS sa pouzije pausalne vydavky 40% (platné pre r. 2006?)
katkaj
20.02.07,13:46
ok takze prijem zo zavislej cinnosti + prijem s SDS = podanie DP :) k tym prijmom z SDS sa pouzije pausalne vydavky 40% (platné pre r. 2006?)

áno môžeš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%. Takže z tých 500,- Sk alebo 1500,- Sk v konečnom dôsledku žiadna veľká daň nebude ;)
Velettka
20.02.07,13:54
jasne si zlata, dakujem :-)) asi by somuz mala ist dnes domov :-)))
ehe
20.02.07,16:11
dobrý deň,chcela by som sa spýtať SZCO ktorý vykonáva sprostredkovanie poistenia v zmysl.zák. o poisťovníctave za rok 2OO5 účtoval v JU. Za rok 2006 by si chcel uplatniť výdavky percentom (40%) z príjmu a poist.ZP, SP. Prosím poradte mi. Ďakujem
alex1
19.03.07,16:13
mám daňovníka, ktorý má

1 zmluvu o vykonávaní činnosti výlučného sprostredkovateľa poistenia pre poisťovňu (exkluzívny obchodný zástupca) §269 ods 2 513/1991 Obch.zákonník - dala som §6 ods 1 c)
a
2. sprostredkovateľskú zmluvu §774 a nasl. Občiansky zákonník (pre DDS)- dala som §6 ods 2 d)

a v riadku 9 DP som z týchto príjmov odrátala výdavky 40%

mám to dobre? ďakujem
Zužu
19.03.07,19:01
mám daňovníka, ktorý má

1 zmluvu o vykonávaní činnosti výlučného sprostredkovateľa poistenia pre poisťovňu (exkluzívny obchodný zástupca) §269 ods 2 513/1991 Obch.zákonník - dala som §6 ods 1 c) - Prečo odst 1 písm.c/ ? patrí to do par. 6 ods 2 písm d - sprostredkovanie poistenia nie je živnosťou
a
2. sprostredkovateľskú zmluvu §774 a nasl. Občiansky zákonník (pre DDS)- dala som §6 ods 2 d) - správne

a v riadku 9 DP som z týchto príjmov odrátala výdavky 40%

mám to dobre? ďakujem

Odpovede červenou
TOKY
20.03.07,09:19
Prečítala som všetky príspevky a dúfam, že uvažujem správne, ak príjmi obchodného zástupcu so ŽL a prideleným DIČ (poisťováka, ktorý má uzatvorenú zmluvu podľa § 652 Obchodného zákonníka) zaradím do riadku 03 DP (§ 6, ods. 1 písm. c)????
Zužu
20.03.07,12:43
Ako som už písala sprostredkovanie nie je živnosťou a v budúcnosti pri kontrole DÚ by mohli byť z toho problémy. Píšeš , že je výlučný sprostredkovateľ , teda by mal byť registrovaný v registri sprostredkovateľov NBS. Na živnostenskom úrade ani nevydajú živnosť, keď sa to týka sprostredkovania poistenia. Živnosť môže mať na sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľnej živnosti, ale do tejto činnosti nespadá sprostredkovanie pre poisťovne. Táto činnosť sa riadi zákonom č. 340/2005 Z.z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia.
certik
21.03.07,07:51
Osoba, kto má príjem zo ZČ a zároveň za rok 2006 podpísala "Zmluvu o spolupráci pri sprostredkovaní starobného dôchodkového sporenia" z kade mala príjmy za sprostredkovanie je povinná podať DP B a tieto príjmy si uvedie v DP B v r. 3 VI. oddielu a uplatní si z nich 40% pauš. výdavky. Je tot akto správne: Vopred ďakujem za odpoveď.
Zužu
21.03.07,07:57
Osoba, kto má príjem zo ZČ a zároveň za rok 2006 podpísala "Zmluvu o spolupráci pri sprostredkovaní starobného dôchodkového sporenia" z kade mala príjmy za sprostredkovanie je povinná podať DP B a tieto príjmy si uvedie v DP B v r. 3 VI. oddielu a uplatní si z nich 40% pauš. výdavky. Je tot akto správne: Vopred ďakujem za odpoveď.

Príjmy zo sprostredkovania typ B tiadok 8 VI. oddiel - par. 6 ods 2 písm d - paušálne výdavky 40 %
certik
21.03.07,08:08
Ďakujem veľmi pekne.
Kelis
21.03.07,08:15
Milí poraďáci,

potrebujem od Vás pomoc pri účtovaní. Môj klient je riaditeľom pobočky istej nemenovanej poisťovne. Dostáva každý mesiac balík peňazí (na konci roka vyúčtovaný províznym výpisom). Je to však balík peňazí z ktorého on uhrádza nájom, telefón, prevádzkové náklady, administratívne sily a podobne. Okrem toho dostáva aj iné provízie pripísané na účet od iných spoločností, z ktorými má zmluvu, ale to sú jeho vlastné financie. Tieto provízie vlastné mu účtujem ako iný zdaniteľný príjem. Provízie v balíčku mu účtujem ako príjem za výrobky a služby. Myslíte, že by som ich mala pridať k ostatným. Ja si nemyslím lebo mandátna zmluva je stanovená tak, že mandatár bude vykonávať služby a ona mu za tieto služby platí. V živnosti má sprostred.služieb a obchodu. Prosím skúste vyjadriť svoj názor, či uvažujem správne.
A ešte nemáte niekto skúsenosť s účtovaním nepeňažného daru??? Musí sa zdaniť to mi je jasné, ale uvádza sa špeciálne aj v DP???

Prosíííííííííííííím veľmi súri.
ďakujem.
Vladimír Ozimý
21.03.07,08:20
zadňovanie nepeňažného daru? Pokiaľ viem zdanuje sa nepeňažný príjem ale nie dar...dar nie je daňový výdavok...no a čo sa týka tých služieb v obalsti finančného poradenstva...nie je to podľa všetkého živnosťou takže to ani v živnosti nemôže mať uvedené je to činnosť vyňatá zo živnostenského zákona uvádzal by som to ako službu všetko...ale v podstate to nič neovplyvní...
Kelis
21.03.07,09:01
Zle som to urobila. Už viem. Peňažný dar poisťovňa vysporiadala a odviedla daň. Ja ho zaúčtujem ako príjem neovplyvňujúci ZD a nepeňažný príjem iba uvediem v DP. Len neviem kde presne. A čo mám teraz robiť s tým balíčkom provízií? Mám či nemám ho dávať ako príjem zo živnosti. Mám všetky provízie uvádzať ako príjmy z činnosti sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou??
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
21.03.07,09:18
a nehovoríte vy skôr o výhre ako o dare...no to je jedno...nepeňažný príjem predsa oceníte a uvediete ho podľa toho z čím súvisí...ak je to nepeňažný príjem súvisiaci s podnikaním tak ho pripočítate k príjmom dosiahnutým z podnikania ak je to niečo iné a ide o príjem podľa paragrafu 8 výhra, alebo niečo podobné tak to uvediete do tabulky pre tieto príjmy
apsgroup
21.03.07,10:36
Mám či nemám ho dávať ako príjem zo živnosti. Mám všetky provízie uvádzať ako príjmy z činnosti sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou??
Ďakujem.[/quote]
Ja mám tiež takú klientku, tentokrát som to všetko dala ako prijem zo sprostredkovania, aj ked má živnost. Tiež dostáva balík penazí a z toho si hradí výdavky.
Kelis
21.03.07,11:24
Aj ja si myslím, že by to malo spadať všetko pod príjmy z činností sprostredkovateľov, len ich v analitike potriedim na spoločnosti. Teda provízie od tej ktorej spoločnosti. To čo provízie v balíku predstavujú je rozpísané v mandátnej zmluve, ktorý klient má. Teda vie, na čo tieto provízie má a môže použiť. Minulého roku som to síce dala ako príjmy zo živnosti, ale dúfam, že to nie je až taký problém. Sú to všetko príjmy podliahajúce dani tak dúfam, že z toho nebude problém. O ten nepeňažný príjem. Spoločnosť zorganizovala výlet (motivačný) a vyhlásila ho ako verejný prísľub. Teda odviadla daň ale môj klient je povinný uviesť túto skutočnosť vo výške akú mu poisťovňa uviedla na jeho osobu uviesť v DP. Len neviem kde.

Prosíííííííííím čítajte a odpovedzte.
Zužu
21.03.07,17:55
Aj ja si myslím, že by to malo spadať všetko pod príjmy z činností sprostredkovateľov, len ich v analitike potriedim na spoločnosti môže sa to tak urobiť . Teda provízie od tej ktorej spoločnosti. To čo provízie v balíku predstavujú je rozpísané v mandátnej zmluve, ktorý klient má. Teda vie, na čo tieto provízie má a môže použiť. Minulého roku som to síce dala ako príjmy zo živnosti, ale dúfam, že to nie je až taký problém. Sú to všetko príjmy podliahajúce dani tak dúfam, že z toho nebude problém. O ten nepeňažný príjem. Spoločnosť zorganizovala výlet (motivačný) a vyhlásila ho ako verejný prísľub. Teda odviadla daň ale môj klient je povinný uviesť túto skutočnosť vo výške akú mu poisťovňa uviedla na jeho osobu uviesť v DP. Len neviem kde.

Prosíííííííííím čítajte a odpovedzte.
Keď sa vypisuje DP tak sa príjmy rozdelia podľa toho či sú zo živnosti alebo so sprostredovania. Prikladala som na poradu vyjadrenie Z DÚ na dopyt . Pohľadám a priložím.
Kelis
22.03.07,11:23
Ďakujem a čakám. Prosím nezabudni na mňa.
Zužu
22.03.07,11:43
ospravedlňujem sa , nezabudla som , len nestíham....
Kelis
22.03.07,11:46
V pohode. Pred daňovým to tu je pestré, takže chápem.
Zužu
22.03.07,17:26
Prikladám odpoveď na môj dopyt:
Na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V prípade, ak daňovník fyzická osoba dosiahol v zdaňovacom období roku 2006 príjmy zo živnosti, tieto sa zaradia medzi príjmy podľa § 6 ods.1 písm.b/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov/ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/, pričom príjmy z činnosti sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou, sa zaraďujú medzi príjmy podľa § 6 ods.2 písm.d/ zákona o dani z príjmov. Z uvedeného vyplýva, že nakoľko ide o vykonávanie činnosti na základe rôznych právnych predpisov, aj prímy z vykonávania týchto činností je potrebné rozčleniť podľa druhu vykonávanej činnosti.

Ak daňovník SZČO uplatňuje podľa § 19 zákona o dani z príjmov skutočné preukázateľné daňové výdavky, v podávanom daňovom priznaní typ B sa môžu uviesť úhrnom na r. 9 v tabuľke č.1 v VI. Oddieli, a to ak sa tieto výdavky vzťahujú len k príjmom dosiahnutým podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov.

Váš dopyt:

SZČO podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia / hlavná činnosť / , je zároveň evidovaná v registri výlučných sprostredkovateľov / vedľajšia činnosť/.
Moja otázka znie: Je potrebné príjmy deliť v DP podľa par.6 ods. 1 písm b) - príjmy zo živnosti a príjmy podľa par. 6 ods. 2 písm c) z činností sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou? V tomto prípade by sa mali deliť aj výdavky, ale akým spôsobom? percentuálne ? vedie sa jeden peňažný denník. Dva peňažné denníky kvôli rozdeleniu výdavkov je z hľadiska práce nereálne. Ako rozdeliť výdavky, ktoré vznikajú pri podnikaní napr. telefón, povinné poistné, nákup PC, náklady na softwer a pod. Ďakujem za odpoveď.
atramka
01.04.07,18:06
..... rozumiem tomu, že stačí vyplniť riadok 9??? ale to má byť sumár a program na DÚ bude hlásiť logicky chybu......:-(
čo s tým, už som z toho dopletená:
Keď nemá ŽL a robí klasické poistenia - auto,život,budovy .......bolo pridelené IČO...... tak to bude uvedené na r.6 (§ 6 ods.2,písm.b/
.....a ešte robí sprostredkovateľa DSS, tak aj r.8 (§6 ods.2 pism. d/
ALEBO TO FAKT STAČÍ UVIESŤ SPOLU NA R. 9 a hotovo???
Pepa
01.04.07,18:19
..... rozumiem tomu, že stačí vyplniť riadok 9??? ale to má byť sumár a program na DÚ bude hlásiť logicky chybu......:-(
čo s tým, už som z toho dopletená:
Keď nemá ŽL a robí klasické poistenia - auto,život,budovy .......bolo pridelené IČO...... tak to bude uvedené na r.6 (§ 6 ods.2,písm.b/
.....a ešte robí sprostredkovateľa DSS, tak aj r.8 (§6 ods.2 pism. d/
ALEBO TO FAKT STAČÍ UVIESŤ SPOLU NA R. 9 a hotovo???
Príjmy uviesť v tom riadku, do ktorého patria - výdavky úhrnom na riadku 9. Ak robí "klasické"poistenie - príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. d/ a sprostredkovateľ DSS je ten istý paragraf aj s odsekom a písmenkom - čiže z toho mi vychádza jeden druh príjmov.
INGA 11
09.08.07,20:32
Prosím Vás ako to je s výdavkami ovplyvn. ZD u podnikateľa, ktorý podniká v poisťovníctve? Môže si dávať do nákladov napr. stravu za celé dni, ubytovanie, prenájom miestností v ktorej robí prezentáciu a aj ubytovanie na hoteloch?

Ďakujem veľmi pekne.
renča1
10.08.07,04:26
Každý výdavok do daňovo uznaných sa hodnotí z viacerých uhľov pohľadu. Stravné, ubytovanie, cestovné doprav.prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom sa môžu uznať do daňovo uznaných výdavkov , vtedy ak tieto výdavky boli vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto , v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva. Musí ísť o príjmy podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov. Bližšie pozri § 19 ods.2 písm.e) a aj písm.p).

Prenájom a prezentácia , záleží za akým účelom bola prezentácia robená....!
INGA 11
10.08.07,12:13
Ďakujem veľmi pekne.
INGA 11
16.10.07,08:32
Dobrý deň, poradí mi prosím Vás niekto ako mám postupovať pri účtovaní dotácie pri SZČO v oblasti finančného poradenstva a poisťovnístva? Podnikateľ dostal vyššiu províziu od spoločnosti pre ktorú pracuje vo forme dotácie, ktorú má použiť na zariadenie kancelárie, ako aj finančných odmien pre svojich najlepších ľudí a aj seba. Ale on nikoho nazamestnáva. Sú to len jeho tak povediac ,, spoločníci,, pretože pracujú pre jednu spoločnosť ale on má odmeny podeliť. Je to pre podnikateľa príjem ovplyvňujúci ZD? Ako mám postupovať pri účtovaní odmien vyplácaných ,,najlepším spoločníkom podnikateľa"? Je to výdavok ovplyvň. ZD??? Účtujem v JU.Nemám v tom vôbec jasno. Ako to tieto spoločnosti majú, keď pre nich niekto pracuje na živnosť.

Ďakujem za poradenie.
Vladimír Ozimý
16.10.07,08:56
ano je to jeho príjem ovplyvňujúci ZD...tiež mám klienta a dostáva príspevok na kanceláriu. no odmeny ktoré od vyplatí im na základe nejakej zmluvy alebo faktúry sú na druhej strane pre neho daňový náklad a takisto aj zariadenie do kancelárie
JK-M
18.05.08,18:16
Dobry vecer tak zbezne som presiel tuto temu ale nenasiel to co potrebujem vediet ja.
Pracujem na TPP a popri zamestani robim sprostedkovatelsku cinnost v oblasti poistavnictva. Chcem sa opytat musim sa aj tak prihlasit na zdr. poist. a DU a kolko musim zarobit z provizii aby tom musel na buduci rok podavat ja sam DP a kolko si mozem odpisat napr kupa auta. Nemoze sa to dat spolu na jedno DP kt. my vypise ekonomka v praci??
dakujem za odpoved budem cakat
zltalienka
19.05.08,10:47
Dobry vecer tak zbezne som presiel tuto temu ale nenasiel to co potrebujem vediet ja.
Pracujem na TPP a popri zamestani robim sprostedkovatelsku cinnost v oblasti poistavnictva. Chcem sa opytat musim sa aj tak prihlasit na zdr. poist. a DU a kolko musim zarobit z provizii aby tom musel na buduci rok podavat ja sam DP a kolko si mozem odpisat napr kupa auta. Nemoze sa to dat spolu na jedno DP kt. my vypise ekonomka v praci??
dakujem za odpoved budem cakat
....na DoVP alebo na zivnost? Ak na zivnost, tak budes v roku 2008 podavat danove priznanie typu B ako zivnostnik
Zoltán Kovács
19.05.08,10:52
Dobry vecer tak zbezne som presiel tuto temu ale nenasiel to co potrebujem vediet ja.
Pracujem na TPP a popri zamestani robim sprostedkovatelsku cinnost v oblasti poistavnictva. Chcem sa opytat musim sa aj tak prihlasit na zdr. poist. a DU a kolko musim zarobit z provizii aby tom musel na buduci rok podavat ja sam DP a kolko si mozem odpisat napr kupa auta. Nemoze sa to dat spolu na jedno DP kt. my vypise ekonomka v praci??
dakujem za odpoved budem cakat


....na DoVP alebo na zivnost? Ak na zivnost, tak budes v roku 2008 podavat danove priznanie typu B ako zivnostnik

Aj bez živnosti sa nevyhneš DP, nakoľko celoročný príjem spolu ( TPP + sprostredkovanie) asi presiahne hranicu 50% nezdaniteľnej čiastky, čo je limit na povinnosť podať DP. V zamestnaní ti ročné zúčtovanie nemôžu vykonať ak to nebude na nejakú dohodu (DoVP, DoPČ), čo podľa mňa nebude, nakoľko poisťovne sprostredkovateľov večšinou riešia inak. Mala si sa prihlásiť na DÚ aby ti pridelili daňové identifikačné číslo.
zltalienka
19.05.08,10:54
.... ak na DoVP, do zdravotnej poistovne to hlasit nemusis, ale tento prijem potrebujes zdanit (ak sa dan nezraza automaticky) - bud si vyplnis DP typ A za rok 2008 sam, alebo doklad o vyske prijmy z tejto DoVP odovzdas Vasej ekonomke.
Mária.K.
19.05.08,11:12
Dobrý deň, poradí mi prosím Vás niekto ako mám postupovať pri účtovaní dotácie pri SZČO v oblasti finančného poradenstva a poisťovnístva? Podnikateľ dostal vyššiu províziu od spoločnosti pre ktorú pracuje vo forme dotácie, ktorú má použiť na zariadenie kancelárie, ako aj finančných odmien pre svojich najlepších ľudí a aj seba. Ale on nikoho nazamestnáva. Sú to len jeho tak povediac ,, spoločníci,, pretože pracujú pre jednu spoločnosť ale on má odmeny podeliť. Je to pre podnikateľa príjem ovplyvňujúci ZD? Ako mám postupovať pri účtovaní odmien vyplácaných ,,najlepším spoločníkom podnikateľa"? Je to výdavok ovplyvň. ZD??? Účtujem v JU.Nemám v tom vôbec jasno. Ako to tieto spoločnosti majú, keď pre nich niekto pracuje na živnosť.

Ďakujem za poradenie.

Vyplatený príjem od spoločnosti, pre ktorú váš klient vykonáva sprostredkovateľskú činnosť (aj na účely zariadenia kancelárie, aj ako odmena pre spolupracovníkov), je určite zdaniteľný príjem. Čo sa týka oprávnenosti zahrnutia odmien vyplatených pre najlepších spolupracovníkov do daňových výdavkov, tam by som si až taká istá nebola. Je potrebné dôsledne pozrieť zmluvu o sprostredkovaní s firmou, pre ktorú podnikateľ vykonáva sprostredkovateľskú činnosť a zistiť, či takúto výplatu odmien zmluva umožňuje.
jana007
10.03.09,09:53
Zamestnanec má popri hlavnom pracovnom pomere i príjem zo sprostredkovania poistných zmlúv (má i platný žinostenský list, ale túto činnosť už nevykonáva), ktoré uzatvoril v minulosti. Pri podaní DP to uvedie v príjmoch podľa §6 odst. 1 písm. b) - zo živnosti - riadok 2 tabuľky
alebo do r.8 - z činností sprostredkovateľov? Musí viesť jednoduché účtovníctvo, ak si chce uplatniť skutočné výdavky?
Zita5
10.03.09,10:10
Zamestnanec má popri hlavnom pracovnom pomere i príjem zo sprostredkovania poistných zmlúv (má i platný žinostenský list, ale túto činnosť už nevykonáva), ktoré uzatvoril v minulosti. Pri podaní DP to uvedie v príjmoch podľa §6 odst. 1 písm. b) - zo živnosti - riadok 2 tabuľky
alebo do r.8 - z činností sprostredkovateľov? Musí viesť jednoduché účtovníctvo, ak si chce uplatniť skutočné výdavky?


Ak sprostredkovanie vykonával na základe živno listu , tak príjem uvediete do
VI.oddiel riadok 2 .

Ak sprostredkovanie vykonával na základe prideleného DIČ tak príjem uvediete VI.oddiel riadok 8.

Ak si chce uplatňovať preukázateľné výdavky tak vedie riadne účtovníctvo .
jana007
10.03.09,11:26
Ďakujem.
petra:-)
10.06.09,19:49
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či máte niekto skúsenosť, resp. viete poradiť, ako sa vysporiadať s takouto vecou.
V roku 2007 a 2008 vykonával daňovník sprostredkovanie poistenia na základe zmluvy s poisťovňou a registrácie v registri sprostredkovateľov poistenia vedenom NBS. Zároveň bol celú dobu aj zamestnancom. Príjmy z tejto činnosti zdaňoval a tiež odvádzal z nich ZP. V máji 2008 ukončil túto činnosť. Teraz v júni 2009 dostal od poisťovne oznámenie, že musí vrátiť dosť vysokú sumu - vyplatené provízie za roky 2007 a 2008 z dôvodu zrušenia poistných zmlúv klientov, ktorých on sprostredkoval. Neviem, ako sa s týmto vysporiadať daňovo a tiež s ohľadom na ZP, kedže žiadnu podnikateľskú činnosť už nevykonáva, je len zamestnancom. Existuje nejaká možnosť, ako dostať spať ZP a daň z tejto sumy, ktorú musel vrátiť? Ďakujem za každý názor :)
petra:-)
11.06.09,06:07
Posuniem :)
Zita5
11.06.09,06:19
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či máte niekto skúsenosť, resp. viete poradiť, ako sa vysporiadať s takouto vecou.
V roku 2007 a 2008 vykonával daňovník sprostredkovanie poistenia na základe zmluvy s poisťovňou a registrácie v registri sprostredkovateľov poistenia vedenom NBS. Zároveň bol celú dobu aj zamestnancom. Príjmy z tejto činnosti zdaňoval a tiež odvádzal z nich ZP. V máji 2008 ukončil túto činnosť. Teraz v júni 2009 dostal od poisťovne oznámenie, že musí vrátiť dosť vysokú sumu - vyplatené provízie za roky 2007 a 2008 z dôvodu zrušenia poistných zmlúv klientov, ktorých on sprostredkoval. Neviem, ako sa s týmto vysporiadať daňovo a tiež s ohľadom na ZP, kedže žiadnu podnikateľskú činnosť už nevykonáva, je len zamestnancom. Existuje nejaká možnosť, ako dostať spať ZP a daň z tejto sumy, ktorú musel vrátiť? Ďakujem za každý názor :)

Ja by som to riešila na základe prípisu z poisťovne tak, že za roky 2007 a 2008 by som klientovi spravila DDP a na základe toho aj po dohode so zdravotnou poisťovňou opravu RZZP za oba roky .

P.S. Len mi nejde do hlavy , že prečo to až teraz žiadajú , kedy vlastne klienti zrušili zmluvy ?
petra:-)
11.06.09,06:30
V zmluve mali dohodnuté, že sprostredkované poistné zmluvy musia trvať aspoň rok. Veľa zmlúv, ktoré sprostredkovateľ uzatvoril v roku 2008 bolo zrušených - teda nebola splnená podmienka na priznanie provízie. Teraz robili v poisťovni kontrolu trvania zmlúv. :(
Zita5
11.06.09,06:35
V zmluve mali dohodnuté, že sprostredkované poistné zmluvy musia trvať aspoň rok. Veľa zmlúv, ktoré sprostredkovateľ uzatvoril v roku 2008 bolo zrušených - teda nebola splnená podmienka na priznanie provízie. Teraz robili v poisťovni kontrolu trvania zmlúv. :(

Noo smola . Postup by som zvolila taký , ako som písala vyššie . Vlastne v roku 2009 to nemá ako vysporiadať , lebo už sprostredkovateľskú činnosť nevykonáva .

Priložila by som k DDP aj kópiu zmluvy aj prípis z poisťovne .
petra:-)
11.06.09,06:43
Áno, ďakujem Zitka :)
Lucinka23
15.02.10,17:49
Dobrý večer, prosím Vás poraďte mi. Už som tu toho prečítala veľa o sprostredkovaní poistenia a myslím si, že som sa viac zamotala ako predtým.

Mám zamestnanca, ktorý je zamestnaný na PP 6 mesiacov. Predtým mal príjmy na dohody a mal uzatvorenú Zmluvu o obchodnom zastúpení pri sprostredkovaní poistenia v zmysle § 652 Obchodného zákonníka a zákona č. 340/2005. Táto bola uzatvorená od 21.4.2009. Vypovedaná 5.6.2009 s výpovednou dobou jeden mesiac. Z poisťovne prišiel provízny list na sumu 5,94.

Podľa mňa si zamestnankyňa musí podať DP typ B, okrem príjmu zo závislej činnosti si tu zahrnie aj príjem zo sprostredkovania do oddielu VI. ale neviem do ktorého riadku či 3 alebo 8. Ja by som to dala osobne do riadku 8 lebo nebola na to založená živnosť, iba bolo pridelené IČO štatistickým úradom.

Prosím Vás uistite ma v mojom presvedčení alebo mi to vyvráťte.

Ďakujem.

L.
sonahelenamaria
08.03.10,08:35
Prosím o radu : v r. 2009 s.r.o predala ojazdené auto( mala ho v majetku ) cez sprostredkovateľskú fi ( predajcu áut ) , cena provízie za sprostrekovanie je vyššia ako výnos z predaja ( bolo predané za zost. cenu ), keď si dobre pamätám v minulosti bol § , že sprostredkovanie sa uznáva do daň. nákl. max. do výšky výnosu ( zisku ) z predaja. v aktuálnom zákone o DzP som nič také nenašla. poraďte prosím dať to daňových alebo pripočitateľných?
ďakujem
Zita5
08.03.10,08:59
Prosím o radu : v r. 2009 s.r.o predala ojazdené auto( mala ho v majetku ) cez sprostredkovateľskú fi ( predajcu áut ) , cena provízie za sprostrekovanie je vyššia ako výnos z predaja ( bolo predané za zost. cenu ), keď si dobre pamätám v minulosti bol § , že sprostredkovanie sa uznáva do daň. nákl. max. do výšky výnosu ( zisku ) z predaja. v aktuálnom zákone o DzP som nič také nenašla. poraďte prosím dať to daňových alebo pripočitateľných?
ďakujem

Vaša otázka do tejto témy nepatrí .Prosím požiadajte moderátora o preloženie témy .
sonahelenamaria
08.03.10,09:24
Vaša otázka do tejto témy nepatrí .Prosím požiadajte moderátora o preloženie témy .
ďakujem za odpoveď...ale nenašla som k tomu založenú tému a neviem sama založiť novú... a úprimne ani požiadať moderátora o preloženie...
denisadam
14.03.10,16:13
Dobrý večer, prosím Vás poraďte mi. Už som tu toho prečítala veľa o sprostredkovaní poistenia a myslím si, že som sa viac zamotala ako predtým.

Mám zamestnanca, ktorý je zamestnaný na PP 6 mesiacov. Predtým mal príjmy na dohody a mal uzatvorenú Zmluvu o obchodnom zastúpení pri sprostredkovaní poistenia v zmysle § 652 Obchodného zákonníka a zákona č. 340/2005. Táto bola uzatvorená od 21.4.2009. Vypovedaná 5.6.2009 s výpovednou dobou jeden mesiac. Z poisťovne prišiel provízny list na sumu 5,94.

Podľa mňa si zamestnankyňa musí podať DP typ B, okrem príjmu zo závislej činnosti si tu zahrnie aj príjem zo sprostredkovania do oddielu VI. ale neviem do ktorého riadku či 3 alebo 8. Ja by som to dala osobne do riadku 8 lebo nebola na to založená živnosť, iba bolo pridelené IČO štatistickým úradom.

Prosím Vás uistite ma v mojom presvedčení alebo mi to vyvráťte.

Ďakujem.

L.
dobrý deň,
mám podobný problém - tiež by som prijmy zaradila do oddielu VI. riadku 8. .....len neviem čo s tým IČOm zo štatistického úradu - je to "normálne IČO" na ktoré môže napísať auto,,, mobil??? aby si mohol uplatňovať výdavky spojené s touto činnosťou v plnej výške???
ďakujem za odpoveď
denisadam
15.03.10,20:04
prosím, nemáte s tým žiadne skúsenosti???
Zita5
16.03.10,06:20
dobrý deň,
mám podobný problém - tiež by som prijmy zaradila do oddielu VI. riadku 8. .....len neviem čo s tým IČOm zo štatistického úradu - je to "normálne IČO" na ktoré môže napísať auto,,, mobil??? aby si mohol uplatňovať výdavky spojené s touto činnosťou v plnej výške???
ďakujem za odpoveď

A čo Vám v tom bráni ?


§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

Má možnosť viesť riadne účtovníctvo , alebo viesť evidenciu § 6 odst.10 ZDP a teda uplatniť paušálne výdavky .
Je to riadne pridelené IČO k jeho činnosti .

Pri vedení účtovníctva je možné postupovať nasledovne :

http://www.porada.sk/t55766-szco-sukromne-auto-nahrady-za-kilometre.html?highlight=Pou%BEitie+s%FAkromn%E9ho +vozidla+podnikanie
http://www.porada.sk/t81236-pouzitie-sukromneho-automobilu-na-pracovnu-cestu.html?highlight=Pou%BEitie+s%FAkromn%E9ho+voz idla+podnikanie
http://www.porada.sk/t49803-pouzitie-sukromneho-vozidla.html?highlight=Pou%BEitie+s%FAkromn%E9ho+v ozidla+podnikanie
http://www.porada.sk/t4393-nahrady-za-pouzitie-sukromneho-mot-vozidla-na-podnikanie.html?highlight=Pou%BEitie+s%FAkromn%E9h o+vozidla+podnikanie
a ďalšie témy , ktoré na Porade nájdete .
denisadam
16.03.10,09:42
ďakujem za odpoveď
ale ak je to naozaj takto, nemusím v účtovníctve využívať len súkromné auto na podnikateľské účely ale kúpiť auto na ičo - a uplatnňovať si odpisy a všetky ostatné výdavky, alebo som to pochopila nesprávne??? tak isto aj mobil - keď ho využívam na podnikateľské účely je lepšie ho prepísať na ičo a môžem si bez problémov uplatniť výdavky
Zita5
16.03.10,09:46
ďakujem za odpoveď
ale ak je to naozaj takto, nemusím v účtovníctve využívať len súkromné auto na podnikateľské účely ale kúpiť auto na ičo - a uplatnňovať si odpisy a všetky ostatné výdavky, alebo som to pochopila nesprávne??? tak isto aj mobil - keď ho využívam na podnikateľské účely je lepšie ho prepísať na ičo a môžem si bez problémov uplatniť výdavky


Na Porade v minulosti prevládal názor , že IČo je dôležité , ale tento dokument nám to vyvracia . Čiže nie je dôležité IČO ....ale čítajte
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
milkami
17.03.10,16:13
ja som účtovala príjem odmien za uzatvorenie poistných zmlúv u SZČO, ktorá má živnosť na maloobchod, aj ho prevádzkuje, do iných POZD, výdavky na túto činnosť (školenia) do prevádzkovej réžie (poistná organizácie od nech chcela len DIČ, že nemusí rozširovať živnosť). Len neviem, kde dať v DP nepeňažný príjem (dostala bonus - foťák). Radili mi, že nikde, ale nezdá sa mi to.
Katy a R
17.03.10,16:29
ja som účtovala príjem odmien za uzatvorenie poistných zmlúv u SZČO, ktorá má živnosť na maloobchod, aj ho prevádzkuje, do iných POZD, výdavky na túto činnosť (školenia) do prevádzkovej réžie (poistná organizácie od nech chcela len DIČ, že nemusí rozširovať živnosť). Len neviem, kde dať v DP nepeňažný príjem (dostala bonus - foťák). Radili mi, že nikde, ale nezdá sa mi to.

.. určite dostala o tom nepeňažnom príjme aj doklad:confused: ... pripočíta k príjmom (odst 2 písm d)
milkami
17.03.10,16:46
.. určite dostala o tom nepeňažnom príjme aj doklad:confused: ... pripočíta k príjmom (odst 2 písm d)
má doklad. Len neviem, či to pripočítať ID v peň.denníku, alebo len v DP a kde?

Ale som blbá. Treba pozrieť a tak sa pýtať. Už vidím že v DP.
romanatv
14.03.13,09:43
ahojte potrebovala by som radu ako sa zdanuju príjmy ktoré som mala na základe dohody so zivotnou poistovnou?