Dada
08.03.05,09:02
Zákonník práce uvádza vlastná svadba: pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na jeden deň. Ten jeden deň sa myslí deň svadby? Alebo nejaký deň predtým? Považuje sa to za neplatené voľno? Je potrebné ho odhlásiť na tento deň zo sociálnej poisťovne? Vďaka
vladan
08.03.05,08:12
na vlastnú svadbu zamestnávateľ poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy (je to zvyčajne deň pred svadbou, čiže piatok) ... tento deň je neplateným voľnom a preto je potrebné prerušiť poistenie takéhoto zamestnanca - do SP posielaš prerušenie poistenia ... navrhujem, že ak má zamestnanec zvyšnú dovolenku, nech radšej čerpá dovolenku (dovolenka je platená, § 141 ods. 2e) platený nie je) ... oboznám zamestnanca s tým, že je to neplatené, uvidíš, aj on bude radšej čerpať dovolenku a ty ušetríš na papierovačkách :)
Dada
08.03.05,08:16
Supiš Vladi, myslela som si, ale istota je istota. Dík.
Katija
10.10.05,10:35
Výborne, vďaka za vysvetlenie. Presne tento problém ma dnes zaujímal.
Teraz je však už október a myslím si, že neplatené voľno pracovníka na jeden deň z dôvodu vlastnej svadby musí od 1.9.2005 nahlasovať zamestnávateľ už aj na ZP a zaplatiť odvody z minimalnej mzdy. Je to tak, alebo sa mýlim.
Katija
10.10.05,11:08
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu a vyčerpávajúcu odpovedeď. Prajem pekný deň.
Zuzka,Bc.
11.05.12,12:16
Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom svadby počas týždňa, konkrétne piatok. Zamestnanec ide na svadbu v piatok rodinnému príslušnikovi má to platené?

Ďakujem.
Zuzka,Bc.
11.05.12,12:17
Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom svadby počas týždňa, konkrétne piatok. Zamestnanec ide na svadbu v piatok rodinnému príslušnikovi má to platené?

Ďakujem.
veronikasad
11.05.12,12:19
Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom svadby počas týždňa, konkrétne piatok. Zamestnanec ide na svadbu v piatok rodinnému príslušnikovi má to platené?

Ďakujem.
kto je rodinný príslušník ?

e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
Zuzka,Bc.
11.05.12,12:24
rod.príslušníkom je bratranec, ďakujem pekne
veronikasad
11.05.12,12:25
rod.príslušníkom je bratranec, ďakujem pekne
Nemá nárok ani na neplatené volno v zmysle § 141 ZP. Musí si zobrať dovolenku alebo čas nadpracovať,
Zuzka,Bc.
11.05.12,12:34
ďakuujem
Veronika A Petko
30.07.12,11:18
Dobry den, v zakonniku prace je uvedene "e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca" ako to mam chapat, pretoze v marci tohto roku odvisielala TV Joj reportaz kde sa hovori ze podla zakonnika prace je zamestnavatel na vlastnu svadbu povinny poskytnut 2 dni pracovneho volna a v pripade ze je svadba v sobotu tak jeden den pred cize v piatok. Podla horeuvedeneho znenia by som to ale chapala tak ze zamestnavatej je povinny poskytnut iba jeden den aj to iba v pripade ze je svadba v pracovny den. Poradte prosim
veronikasad
30.07.12,11:21
Dobry den, v zakonniku prace je uvedene "e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca" ako to mam chapat, pretoze v marci tohto roku odvisielala TV Joj reportaz kde sa hovori ze podla zakonnika prace je zamestnavatel na vlastnu svadbu povinny poskytnut 2 dni pracovneho volna a v pripade ze je svadba v sobotu tak jeden den pred cize v piatok. Podla horeuvedeneho znenia by som to ale chapala tak ze zamestnavatej je povinny poskytnut iba jeden den aj to iba v pripade ze je svadba v pracovny den. Poradte prosim
Na JOJ-ke už toho "natrepali". Nárok na volno s náhradou mzdy má zamestnanec len v prípade, ak sa vlastná svadba koná v pracovný deň

e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
Veronika A Petko
30.07.12,11:32
Dakujem za odpoved. Ved presne tak som to pochopila aj ja. Len mi pride az na smiech ze aj v TV a aj vela znamych ma stale presviedca o opaku....Uzasna informovanost
veronikasad
30.07.12,11:34
Dakujem za odpoved. Ved presne tak som to pochopila aj ja. Len mi pride az na smiech ze aj v TV a aj vela znamych ma stale presviedca o opaku....Uzasna informovanost
Drž sa platného zákonníka práce, dúfam že ho ovláda aj vaša mzdárka. (alebo tou mzdárkou si ty ? )
Veronika A Petko
30.07.12,11:38
Nie nie nastastie nie to by som si sama dala vypoved :-D Dufam aj ja ze nasa mzdarka podobne veci ovlada i ked niekedy mam z nej pocit ze neovlada zakladnejsie veci.... este ze tam ma velmi sikovnu pomocnicku a na tu sa mozem obratit ked je tam sama