Mima P.
20.12.07,00:12
Ahojte vštci.
Mam otazočku. Zamestanec nastupil 3.9.2007, SD dohodnuta do 3.12.2007. Od 21.11 je PN. Kedze som uz termin 3.12 presvihla (dnes je 20.12.2007), chcem sa opytat ci mozem ukoncit PP v SD k 26.12.2007, alebo pockat, kym ukonci PN a potom ukoncit PP v SD (predpokladam ze SD sa predlzuje o dobuPN). Niekde som citala, ze pocas PN sa SD prerusuje, teda nemozem dat vypoved kedze uz je po 3.12, mam pockat na ukoncenie PN, potom bude pokracovat SD a az vtedy ukoncit PP v SD.
Prosim urychlene radu, koniec roka sa blizi a sefstvo chce pocut jasne stanovisko.
liba2
20.12.07,00:14
Ahojte vštci.
Mam otazočku. Zamestanec nastupil 3.9.2007, SD dohodnuta do 3.12.2007. Od 21.11 je PN. Kedze som uz termin 3.12 presvihla (dnes je 20.12.2007), chcem sa opytat ci mozem ukoncit PP v SD k 26.12.2007, alebo pockat, kym ukonci PN a potom ukoncit PP v SD (predpokladam ze SD sa predlzuje o dobuPN). Niekde som citala, ze pocas PN sa SD prerusuje, teda nemozem dat vypoved kedze uz je po 3.12, mam pockat na ukoncenie PN, potom bude pokracovat SD a az vtedy ukoncit PP v SD.
Prosim urychlene radu, koniec roka sa blizi a sefstvo chce pocut jasne stanovisko.Skúšobná doba sa neprerušuje, SD sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca, to nie je to isté. Z toho vyplýva, že PP môžete ukončiť hneď.
Mima P.
20.12.07,12:03
Dakujem vam krasne, ze ste si aj v tomto hektickom obdobi nasli cas mi poradit.
Prajem krasne Vianoce.
Pa, eMPe.
Ninamária
21.12.07,10:49
Aj ja mám podobný problém. Zamestnankyňa k nám nastúpila 24.7.2007, takže skúšobná doba do 24.10.2007 - 3 mesiace.Niekedy okolo 20.10.2007 nám telefonicky oznámila, že dáva výpoveď k 21.10.2007 a že výpoveď poslala poštou.Ja som ju odhlásila na SP a ZP k 21.10.2007 a na to nám ešte doniesla nemocenskú od 22.10.2007, ktorú som taktiež odoslala na SP s potvrdením o príjme.Nakoľko sme sa výpovede poštou nedočkali a ona už ani nenastúpila do práce, 30.10.2007 sme jej výpoveď poslali my k dohodnutému dátumu.Na to ona odpovedala listom, že výpoveď nepríjma a doložila kópiu výpovede predošlej s dátumom ukončenia 22.10.2007, kedy už bola na nemocenskej a žiada opravu odhlášky a pod. inak to bude riešiť právnou cestou.Čo s tým? poradí mi niekto? veľmi pekne ďakujem.
Chobot
21.12.07,11:20
Aj ja mám podobný problém. Zamestnankyňa k nám nastúpila 24.7.2007, takže skúšobná doba do 24.10.2007 - 3 mesiace.Niekedy okolo 20.10.2007 nám telefonicky oznámila, že dáva výpoveď k 21.10.2007 a že výpoveď poslala poštou.Ja som ju odhlásila na SP a ZP k 21.10.2007 a na to nám ešte doniesla nemocenskú od 22.10.2007, ktorú som taktiež odoslala na SP s potvrdením o príjme.Nakoľko sme sa výpovede poštou nedočkali a ona už ani nenastúpila do práce, 30.10.2007 sme jej výpoveď poslali my k dohodnutému dátumu.Na to ona odpovedala listom, že výpoveď nepríjma a doložila kópiu výpovede predošlej s dátumom ukončenia 22.10.2007, kedy už bola na nemocenskej a žiada opravu odhlášky a pod. inak to bude riešiť právnou cestou.Čo s tým? poradí mi niekto? veľmi pekne ďakujem.

Prečo robíte zbytočné kroky. V tomto prípade ani nešlo o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe. Najprv z jej strany a to telefonickom oznámení. Predpokladám, že ste čakali aj písomné oznámenie o skončení v sk. dobe a to vám nedoručila.

Na čo ste nasledovne zasielali nejakú výpoveď???? Veď PP skončil v skúšobnej dobe už 21.10.2007. Síce nie je k tomu žiadny písomný doklad, ale na vaše šťastie, podľa ZP nie je platnosť skončenia PP v skúš. dobe podmienená doručením oznámenia. VY môžete kedykoľvek počas SD ukončiť PP. Je tam síce, že oznámenie by sa malo zaslať 3 dni vopred, ale nič sa nestane, ak sa nezašle.

Takže pokiaľ je to naozaj tak, ako si popísala a nie je tam aj niečo iné, čo si mám tu neuviedla, tak PP skončil v skúš. dobe 21.10.2007. JE jedno, či z podnetu zamestnanca alebo zamestnávateľa. Len o tom nie je nijaký doklad okrem odhlásenia zamestnanca a zápočtového listu. Myslím, že si veľmi nepomôže. Ale ak nájde šikovného právnika a prekrútia fakty, budete si musieť nájsť advokáta aj vy.

Dúfam, že vo vašom liste ste nepísali, že jej dávate výpoveď, ale tam bolo uvedené, že končíte PP v skúšobnej dobe?
Ninamária
21.12.07,11:33
Áno, uvedené tam bolo, že s ňou končíme pracovný pomer v skúšobnej dobe k 21.10.2007, ale posielali sme to až na konci mesiaca, čo ona neakceptuje a jej výpoveď bola doručená v súlade so Zákonníkom práce, odosielala ju 19.10.2007, poslala aj kópiu doporučenky, no my sme nič nedostali.Ja len nechápem o čo jej ide kvôli tomu jednému dňu.
Ďakujem za dobré rady, fakt veľmi pekne.
Chobot
21.12.07,11:37
Áno, uvedené tam bolo, že s ňou končíme pracovný pomer v skúšobnej dobe k 21.10.2007, ale posielali sme to až na konci mesiaca, čo ona neakceptuje a jej výpoveď bola doručená v súlade so Zákonníkom práce, odosielala ju 19.10.2007, poslala aj kópiu doporučenky, no my sme nič nedostali.Ja len nechápem o čo jej ide kvôli tomu jednému dňu.
Ďakujem za dobré rady, fakt veľmi pekne.

Tak ste ukončili PP v skúšobnej dobe a viac si ju nemusíte všímať. Oznámenie ste jej zaslali (síce po termíne, ale v tomto prípade to nevadí). Nemá veľa šancí, že by niečo dosiahla, tiež neviem, o čo jej ide.

Oznámenie o skončení PP v skúš. dobe ona nemusí akceptovať či neakceptovať. je to jednostranný právny akt.
Ninamária
21.12.07,11:43
A to že má ona doklady, že poslala ukončenie PP v skúšobnej dobe ako prvá a to k 22.10.2007 nevadí?
Tak ste ma pred sviatkami upokojili, ďakujem veľmi pekne a krásne Vianoce. Toto je super stránka.
Chobot
21.12.07,11:57
A to že má ona doklady, že poslala ukončenie PP v skúšobnej dobe ako prvá a to k 22.10.2007 nevadí?
Tak ste ma pred sviatkami upokojili, ďakujem veľmi pekne a krásne Vianoce. Toto je super stránka.

Tak sa môžete nanajvýš hádať, kedy presne PP skončil, či 21. alebo 22.. A kvôli tomu nebude podávať podnet na súd.
Lydka R
21.12.07,11:58
... Síce nie je k tomu žiadny písomný doklad, ale na vaše šťastie, podľa ZP nie je platnosť skončenia PP v skúš. dobe podmienená doručením oznámenia. VY môžete kedykoľvek počas SD ukončiť PP. Je tam síce, že oznámenie by sa malo zaslať 3 dni vopred, ale nič sa nestane, ak sa nezašle. ...


...Oznámenie ste jej zaslali (síce po termíne, ale v tomto prípade to nevadí)....

Neviem, prečo sa zamestnankyňa tak vzprieča kvôli jednému dňu, keď telefonicky oznámila, že končí 21. a nie 22.10., ale ZP hovorí jasne:

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

a ešte:

§ 38
Doručovanie

(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".

(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
pandorasbox
19.05.08,00:15
Prosím o radu. Zamestnanec nastúpil do práce 02.01.2008 a od 7.01.2008 nastúpil na PNku, ktorá trvá do dnešného dňa. Tým, že skúšobná doba sa predlžuje o trvanie PN, môžem s ňou rozviazať pracovný pomer aj teraz v zmysle § 72?
ďakujem za pomoc milí poraďáci
príjemný a úspešný deň
Chobot
19.05.08,06:31
Prosím o radu. Zamestnanec nastúpil do práce 02.01.2008 a od 7.01.2008 nastúpil na PNku, ktorá trvá do dnešného dňa. Tým, že skúšobná doba sa predlžuje o trvanie PN, môžem s ňou rozviazať pracovný pomer aj teraz v zmysle § 72?
ďakujem za pomoc milí poraďáci
príjemný a úspešný deň

Áno.
Tweety
19.05.08,06:33
Prosím o radu. Zamestnanec nastúpil do práce 02.01.2008 a od 7.01.2008 nastúpil na PNku, ktorá trvá do dnešného dňa. Tým, že skúšobná doba sa predlžuje o trvanie PN, môžem s ňou rozviazať pracovný pomer aj teraz v zmysle § 72?
ďakujem za pomoc milí poraďáci
príjemný a úspešný deň
Áno, PP v SD môžeš ukončiť aj počas PN.:)
pandorasbox
19.05.08,08:03
ďakujem pekne za odpovede, teda chápem, že je stále v skúšobnej dobe, lebo stále je na PNke a tým sa SD naťahuje. Môžem dnešným dňom ukončiť TPP, lebo považujem toz jej strany za neférový krok. Inak pre bližšiu informáciu, zamestnala sa, lebo bola tehotná a dala sa hneď na PNku, vraj sa necíti dobre. V čase, keď sa zamestnala bola v 3 mesiaci tehotenstva, čo nám zatajila, čo som sa dozvedela iba pred týždňom, keď som pátrala za dôvodmi dlhodobej PNky.
Tweety
19.05.08,08:08
ďakujem pekne za odpovede, teda chápem, že je stále v skúšobnej dobe, lebo stále je na PNke a tým sa SD naťahuje. Môžem dnešným dňom ukončiť TPP, lebo považujem toz jej strany za neférový krok. Inak pre bližšiu informáciu, zamestnala sa, lebo bola tehotná a dala sa hneď na PNku, vraj sa necíti dobre. V čase, keď sa zamestnala bola v 3 mesiaci tehotenstva, čo nám zatajila, čo som sa dozvedela iba pred týždňom, keď som pátrala za dôvodmi dlhodobej PNky.
Áno, môžeš.
Chobot
19.05.08,08:22
ďakujem pekne za odpovede, teda chápem, že je stále v skúšobnej dobe, lebo stále je na PNke a tým sa SD naťahuje. Môžem dnešným dňom ukončiť TPP, lebo považujem toz jej strany za neférový krok. Inak pre bližšiu informáciu, zamestnala sa, lebo bola tehotná a dala sa hneď na PNku, vraj sa necíti dobre. V čase, keď sa zamestnala bola v 3 mesiaci tehotenstva, čo nám zatajila, čo som sa dozvedela iba pred týždňom, keď som pátrala za dôvodmi dlhodobej PNky.

V podstate ona vám nemusela priznať, že je tehotná, lebo zamestnávateľ to ani nemá právo zisťovať pred prijatím do zamestnania, či je žena tehotná alebo nie, aby nebola diskriminovaná.

mimotemy

Prečo máš meno pandorasbox? (pýtam sa len zo zvedavosti, potom vysvetlím).
pandorasbox
19.05.08,08:29
nezisťovala som, či je tehotná, ale do kedy bude na PN, aby som mohla plán úloh rozhodiť aj na ňu. Pri tej príležitosti povedala, že už do pôrodu bude na PN, čo ma naozaj zaskočilo. Chápem, že choroba sa nedá predpokladať, preto som ju ani neišla vyhadzovať v prvé 3 mesiace. Ale oznámenie, že bude celý čas na PN ma naozaj zaskočilo. Pandorasbox som použila kedysi veľmi dávno na nick,lebo užsom nevedela čo vymyslieť, lebo všetko čo som chcela dať bolo obsadené, tak som dala pandorasbox, zobralo mi to a od tej doby to všade používam bez hlbšieho významu. nepáči sa Ti?
Chobot
19.05.08,08:47
nezisťovala som, či je tehotná, ale do kedy bude na PN, aby som mohla plán úloh rozhodiť aj na ňu. Pri tej príležitosti povedala, že už do pôrodu bude na PN, čo ma naozaj zaskočilo. Chápem, že choroba sa nedá predpokladať, preto som ju ani neišla vyhadzovať v prvé 3 mesiace. Ale oznámenie, že bude celý čas na PN ma naozaj zaskočilo.

Zisťovanie som mal na mysli pred vznikom PP. Počas trvania PP by vám to ona mala dokonca sama oznámiť, že je tehotná. V zmysle ZP dokonca pokiaľ ti to neoznámi písomne, tak pre pracovno právne záležitosti nie je považovaná za tehotnú, aj keby ste jej videli rásť brucho.

Možno chcela špekuľovať, alebo čo je pravdopodobnejšie - potrebovala sa zamestnať, aby mohla poberať nemocenské dávky počas doby PN pred nástupom na MD. Inak by nemal nemocenské. Takže ona asi vedela dopredu, prečo to robí.



Pandorasbox som použila kedysi veľmi dávno na nick,lebo užsom nevedela čo vymyslieť, lebo všetko čo som chcela dať bolo obsadené, tak som dala pandorasbox, zobralo mi to a od tej doby to všade používam bez hlbšieho významu. nepáči sa Ti?

mimotemy
Nie, práveže naopak. Myslel som si, že to má súvis s filmom Pandora´s Box z roku 1929. Alebo si fanúšik kapely OMD, ktorí mali hit Pandoras Box, síce starší, ale jeden z mojich top.
pandorasbox
19.05.08,09:10
Ďakujem za cenné rady. Dúfam, že som Ťa nesklamala. Pandorasbox sa mi páči, preto som verná tomu nicku, preto som to napísala, lebo som aj správne predpokladala, že to nik nebude mať, ani nemal,mňa si ľahko podľa toho každý nájde. Príjemný a úspešný deň prajem
gioellix
21.09.08,14:18
dobry den, skuste prosim poradit:
zamestnanec v skusobnej dobe bol PN, na kontrole bol 19.9 a v tento isty den doniesol ukoncenie PN ale po nariadeni revizneho lekara k datumu 27.8. ako ma postupovat zamestnavatel, ked zamestnanec nema narok na tolko dovolenky aby mu vykryla dni od 27.8-19.9?
dakujem za kazdu radu.
mirčiak
24.11.08,08:08
Dobrý deň. Chcem sa opýtať niekoho kto sa v tom vyzná. Máme zamestnanca zamestnaného od 11.2.2008. Dňa 26.5.2008 nastúpil na PN že vraj pracovný úraz. Šéfovci sa s ním handrkovali že nejde o pracovný úraz, pretože v tej dobe keď sa mu to stalo nemal byť na pracovisku. Ale neviem ako to dopadlo. Ale ide o to, že ku koncu novembra končí PN pravdepodobne 30.11.2008 a šéfovci mu chcú dať výpoveď. Chcem len vedieť či je možné mu napísať výpoveď ku dňu kedy skončí PN. Ďakujem vopred za pomoc.
Chobot
24.11.08,08:23
Dobrý deň. Chcem sa opýtať niekoho kto sa v tom vyzná. Máme zamestnanca zamestnaného od 11.2.2008. Dňa 26.5.2008 nastúpil na PN že vraj pracovný úraz. Šéfovci sa s ním handrkovali že nejde o pracovný úraz, pretože v tej dobe keď sa mu to stalo nemal byť na pracovisku. Ale neviem ako to dopadlo. Ale ide o to, že ku koncu novembra končí PN pravdepodobne 30.11.2008 a šéfovci mu chcú dať výpoveď. Chcem len vedieť či je možné mu napísať výpoveď ku dňu kedy skončí PN. Ďakujem vopred za pomoc.

Výpoveď môžeš napísať kedykoľvek a aj doručiť kedykoľvek. Od dátumu doručenia začnú plynúť určité lehoty, napr. výpovedná doba, ktorý začína prvým dňom nasledujúceho mesiaca a trvá v tomto prípade 2 mesiace. Takže ak 30.11.2008 skončí PN a 1.12.2008 nastúpi do práce a v tento istý deň mu doručíte výpoveď, tak výpovedná doba začne plynúť 1.1.2009 a pracovný pomer sa skončí 28.2.2009.

Ak ti ide o okamžité skončenie PP, tak na to musíte mať ako firma dôvod.
brčko
24.11.08,08:26
Dobrý deň. Chcem sa opýtať niekoho kto sa v tom vyzná. Máme zamestnanca zamestnaného od 11.2.2008. Dňa 26.5.2008 nastúpil na PN že vraj pracovný úraz. Šéfovci sa s ním handrkovali že nejde o pracovný úraz, pretože v tej dobe keď sa mu to stalo nemal byť na pracovisku. Ale neviem ako to dopadlo. Ale ide o to, že ku koncu novembra končí PN pravdepodobne 30.11.2008 a šéfovci mu chcú dať výpoveď. Chcem len vedieť či je možné mu napísať výpoveď ku dňu kedy skončí PN. Ďakujem vopred za pomoc.

zamestnanec v skúšobnej dobe už nie je, takže pracovný pomer možno ukončiť napr.
1. dohodou k akémukolvek dnu, t.j. aj posledným dnom PN. K tomu však treba súhlas zamestnanca.
2. výpovedou. Neuvádzaš však z akého dôvodu. Možné dôvody ukonč.PP výpovedou zo strany zamestnávatela sú uvedené v § 63 ods.1. No a výpoved mu nemôžete dať počas PN, t.j. treba ju dať zamestnancovi najskôr den po PN. Od prveho dna nasledujúceho mesiaca začne plynuť zamestnancovi bud 2-mesačná výpovedná doba, ak v prac.zmluve alebo kolek.zmluve nie je uvedená dlhšia.
mirčiak
24.11.08,09:08
Ďakujem za rady. To z akého dôvodu mu chcú dať výpoveď ja netuším. Pravdepodobne asi s ním nie sú spokojní. A ešte som zabudla uviesť, že tento zamestnanec má pracovnú zmluvu na dobu určitú do konca augusta tohto roka takže mu skončila v priebehu čerpania PN. Ale ak tomu dobre rozumiem, keďže sme mu nenapísali oznámenie, že dňom 31.8.2008 končí pracovná zmluva a ďalej ju nepredlžujeme tak máme pravdepodobne smolu už teraz.
Chobot
24.11.08,09:25
Ďakujem za rady. To z akého dôvodu mu chcú dať výpoveď ja netuším. Pravdepodobne asi s ním nie sú spokojní. A ešte som zabudla uviesť, že tento zamestnanec má pracovnú zmluvu na dobu určitú do konca augusta tohto roka takže mu skončila v priebehu čerpania PN. Ale ak tomu dobre rozumiem, keďže sme mu nenapísali oznámenie, že dňom 31.8.2008 končí pracovná zmluva a ďalej ju nepredlžujeme tak máme pravdepodobne smolu už teraz.

To ale mení situáciu. VY ste mu nemuseli nič napísať, PP skončil uplynutím doby určitej. Jedine v tom prípade by bol problém, keby od toho 31.8.2008 nastúpil aspoň 1 deň do práce a zamestnávateľ by ho poveril prácou - vtedy by de facto súhlasil s predĺžením PP na neurčitý čas. Ale ako som pochopil, on bol celý čas na PN. Tak teraz mu dajte výstupné listy k 31.8.2008 a k tomuto dňu s ním skončíte PP. Neviem, aký problíém bude pri spätnom odhlásení zamestnanca z poisťovní, ale malo by to ísť.

1.12.2008 h nezamestnávajte, jeho pracovný pomer už skončil! DAjte mu len papiere - zápočet rokov a prípadne list, že PP skončil uplynutím doby určitej ku dňu 31.8.2008.

Škoda, že ste tento list neposlali už v septembri aj spolu so zápočtovým listom. ALe ešte hádam nie je neskoro.
mirčiak
24.11.08,10:20
Nooo len to neviem či sa už bude dať. Lebo na sociálku aj zdravotnú boli posielané výkazy mesačné aj s jeho údajmi bežne ďalej aj za september, október atď. Neviem prečo mi to šéfovci povedali až teraz. Možno sa tak rozhodli iba teraz. A keby sa to náhodou nedalo tak sa dá ukončiť normálne aj dohodou ku poslednému dňu PN? Zdá sa mi to už teraz čudné keďže PP mu skončil podľa zmluvy už v auguste. No neviem.
londay
16.12.08,11:54
Dobrý deň,
zamestnanec ukončil pracovný pomer v skúšobnej dobe k 16.12.2008 a zároveň je PN od 8.12.2008, chcem sa spýtať ak zamestnanec ukončí práceneschopnosť po 16.12.2008, či má ukončenie PN zaslať osobne do SP alebo najprv zamestnávateľovi?
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
16.12.08,11:56
Dobrý deň,
zamestnanec ukončil pracovný pomer v skúšobnej dobe k 16.12.2008 a zároveň je PN od 8.12.2008, chcem sa spýtať ak zamestnanec ukončí práceneschopnosť po 16.12.2008, či má ukončenie PN zaslať osobne do SP alebo najprv zamestnávateľovi?
Ďakujem za odpoveď.
Ukončenie DPN postúpi SP, tá mu vypláca nemocenské po ukončení PP.
londay
16.12.08,12:06
Takže ja mu vyplatím náhradu príjmu od 08.12. do 16.12.2008 a PN spolu aj s potvrdením o príjme postúpim ďalej SP, ktorá mu bude vyplácať nemocenské od 17.12 až do ukončenia PN?
Tweety
16.12.08,12:10
Takže ja mu vyplatím náhradu príjmu od 08.12. do 16.12.2008 a PN spolu aj s potvrdením o príjme postúpim ďalej SP, ktorá mu bude vyplácať nemocenské od 17.12 až do ukončenia PN?
Áno, presne tak.
dada 1
15.01.09,10:58
Zamestnanci dostávali nové zmluvy prechádzali z jednej firmy do druhej omylom som neuviedla do pracovnej zmluvy skúšobnú dobu malo to byť bez skúšobnej doby, napisala som pracovná doba sa dojednáva so skúšobnou dobou:
a nechala som prázdne miesto, ako je to teraz je skusobna doba alebo nie je.Ďakujem
Tweety
15.01.09,11:00
Zamestnanci dostávali nové zmluvy prechádzali z jednej firmy do druhej omylom som neuviedla do pracovnej zmluvy skúšobnú dobu malo to byť bez skúšobnej doby, napisala som pracovná doba sa dojednáva so skúšobnou dobou:
a nechala som prázdne miesto, ako je to teraz je skusobna doba alebo nie je.Ďakujem
Ak prechádzali z jednej firmy do nástupnickej, tak prečo bolo potrebné im dávať skúšobnú dobu? Veď už boli po nej u predch. zamestnáv., či nie?
dada 1
15.01.09,12:09
V jednej firme skončili pp dohodou a urobila sa nová zmluva, my sme im nechceli dať skúšobnú dobu len ja som omylom na zmluvu nenapísala bez skúšobnej doby a teraz neviem či je skúšobná doba alebo nie.
Tweety
15.01.09,12:11
V jednej firme skončili pp dohodou a urobila sa nová zmluva, my sme im nechceli dať skúšobnú dobu len ja som omylom na zmluvu nenapísala bez skúšobnej doby a teraz neviem či je skúšobná doba alebo nie.
No písala si, že prechádzali, preto aj moja odpoveď v duchu, že ide o nástupnícku spoločnosť s prechodom práv a povinností. Ak tam SD nie je výslovene uvedená, znamená, že dohodnutá v PZ nebola.
KatarínaL
02.02.09,07:22
Začiatok PP 3.11.08, SD do 2.2.08, začiatok PN 26.01.09 a stále trvá. Dnes je podľa zmluvy posledný deň na rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Môže mi niekto povedať ako je to s predlžovaním SD o čas PN. Chápem to tak, že SD bude končiť v rovnaký deň ako PN? Môžem so zamestnankyňou rozviazať pracovný pomer k dnešnému dňu?
Tweety
02.02.09,07:23
Začiatok PP 3.11.08, SD do 2.2.08, začiatok PN 26.01.09 a stále trvá. Dnes je podľa zmluvy posledný deň na rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Môže mi niekto povedať ako je to s predlžovaním SD o čas PN. Chápem to tak, že SD bude končiť v rovnaký deň ako PN? Môžem so zamestnankyňou rozviazať pracovný pomer k dnešnému dňu?
PP v SD môžete skončiť aj počas DPN. SD sa o dni DPN predlžuje.
veronikasad
02.02.09,07:24
Začiatok PP 3.11.08, SD do 2.2.08, začiatok PN 26.01.09 a stále trvá. Dnes je podľa zmluvy posledný deň na rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Môže mi niekto povedať ako je to s predlžovaním SD o čas PN. Chápem to tak, že SD bude končiť v rovnaký deň ako PN? Môžem so zamestnankyňou rozviazať pracovný pomer k dnešnému dňu?
Pracovný pomer môžeš v skúšobnej dobe skončiť aj počas PN-ky. Nemocenské naďalej vypláca soc.poisťovna.
drobeceva
02.02.09,07:25
Začiatok PP 3.11.08, SD do 2.2.08, začiatok PN 26.01.09 a stále trvá. Dnes je podľa zmluvy posledný deň na rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Môže mi niekto povedať ako je to s predlžovaním SD o čas PN. Chápem to tak, že SD bude končiť v rovnaký deň ako PN? Môžem so zamestnankyňou rozviazať pracovný pomer k dnešnému dňu?
Áno, môžeš ukončiť dnešným dňom. Len tam by som bola oznámila /spravidla 3 dni/, že končíte v SD. PN na to nemá vplyv.
brčko
02.02.09,07:30
Začiatok PP 3.11.08, SD do 2.2.08, začiatok PN 26.01.09 a stále trvá. Dnes je podľa zmluvy posledný deň na rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Môže mi niekto povedať ako je to s predlžovaním SD o čas PN. Chápem to tak, že SD bude končiť v rovnaký deň ako PN? Môžem so zamestnankyňou rozviazať pracovný pomer k dnešnému dňu?

súhlasím s vyššie uvedeným, že PP môže skončiť aj v skúšobnej dobe počas PN.
A ak jej SD mala skončiť 2.2.09 a PN-ka začala 26.1.09, t.j. 8 kalend.dní pred skončením SD, tak jej skúšobná doba (ak s nou skôr neskončíte PP) bude trvať ešte 8 kalend.dní po ukončení PN. Lebo o dni/čas prekážok v práci na strane zamestnanca sa SD predlžuje. vid § 45 ods.2 zákonník práce
KatarínaL
03.02.09,10:04
Takže ak skončí PN napr. 9.2., skúšobná doba bude končiť o 8 dní neskôr t.j. 17.2. Je to takto správne?
Tweety
03.02.09,10:08
Takže ak skončí PN napr. 9.2., skúšobná doba bude končiť o 8 dní neskôr t.j. 17.2. Je to takto správne?
Je.
inge57
24.02.09,10:43
Dobrý deň,

prosím Vás mám takýto problém mám zamestnanca s ktorým som chcela korektne ukončiť pracovný pomer - takže presne podľa zákonníka práce som mu včera oznámila, že mu končí pracovný pomer v skúšobnej dobe a to ku dňu: 25.02.2009 a on mi dnes samozrejme zdravý ako rybka doniesol PN od 24.02.2009. Chcem sa opýtať či aj napriek PN platí dátum ukončenia pracovného pomeru alebo sa presúva až po ukončení PN. Ďakujem
ZDENIELA
24.02.09,10:46
Dobrý deň,

prosím Vás mám takýto problém mám zamestnanca s ktorým som chcela korektne ukončiť pracovný pomer - takže presne podľa zákonníka práce som mu včera oznámila, že mu končí pracovný pomer v skúšobnej dobe a to ku dňu: 25.02.2009 a on mi dnes samozrejme zdravý ako rybka doniesol PN od 24.02.2009. Chcem sa opýtať či aj napriek PN platí dátum ukončenia pracovného pomeru alebo sa presúva až po ukončení PN. Ďakujem
Ak je v skúšobnej dobe, môžeš ukončiť pracovný pomer bez ohľadu na to či má alebo nemá PN-ku... Pracovný pomer skončí 25. 2. 2009 v skúšobnej dobe, ty mu vyplatíš PN do tohto dňa a následne PN-ku postúpiš Sociálnej poisťovni, ktorá bude pokračovať vo vyplácaní PN-ky tvojmu zdravému bývalému zamestnancovi...
tonkat
26.02.09,11:13
Mám otázočku, môže zamestnávateľ uviesť do pracovnej zmluvy, že pracovný pomer sa bude končiť dohodou obidvoch strán s výpovednou lehotou 1 týždeň (2 týždne ...)?
Ďakujem.
veronikasad
26.02.09,11:30
Mám otázočku, môže zamestnávateľ uviesť do pracovnej zmluvy, že pracovný pomer sa bude končiť dohodou obidvoch strán s výpovednou lehotou 1 týždeň (2 týždne ...)?
Ďakujem.Výpovedná doba je stanovená v zákonníku práce, nie je možné ju meniť. Kratšia výpovedná doba platí len pri skončení prac.pomeru na kratší pracovný čas

(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.


Pracovný pomer dohodou môže byť skončený akýmkoľvek dňom, na ktorom sa obidve strany dohodnu.
Chobot
26.02.09,12:33
Mám otázočku, môže zamestnávateľ uviesť do pracovnej zmluvy, že pracovný pomer sa bude končiť dohodou obidvoch strán s výpovednou lehotou 1 týždeň (2 týždne ...)?
Ďakujem.


Výpovedná doba je stanovená v zákonníku práce, nie je možné ju meniť. Kratšia výpovedná doba platí len pri skončení prac.pomeru na kratší pracovný čas


No, ona sa vzájomnou dohodou meniť dá, ale nemôže sa skrátiť. VD musí byť najmenej 2 mesiace, viac môže byť, ale menej nie - § 62 ods. 1:

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
tonkat
26.02.09,13:39
Ďakujem, ja som tiež toho názoru, že sa dva mesiace už nedajú skrátiť, ale šéfstvo chce doplniť dodatok do pracovnej zmluvy, že výpoveď bude u každého pracovníka dohodou a VD bude 1 týždeň. Nechcú pochopiť, že je to v rozpore so ZP. Tvrdia mi, že keď môže byť skončenie PP dohodou - §60, tak sa takto môžu dohodnúť aj v pracovnej zmluve dopredu.
Chobot
26.02.09,13:57
Ďakujem, ja som tiež toho názoru, že sa dva mesiace už nedajú skrátiť, ale šéfstvo chce doplniť dodatok do pracovnej zmluvy, že výpoveď bude u každého pracovníka dohodou a VD bude 1 týždeň. Nechcú pochopiť, že je to v rozpore so ZP. Tvrdia mi, že keď môže byť skončenie PP dohodou - §60, tak sa takto môžu dohodnúť aj v pracovnej zmluve dopredu.

Tak im ukáž § 17 ods. 1:

(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.

Takže takáto dohoda v PZ je neplatná. To, že sa pri ukončení PP dohodnú na presnom dátume skončenia je iná vec. Ale ty trvaj na tom, že je to neplatné, ak to takto uvedú v PZ.
kovex
10.03.09,12:04
Dobrý deň, mám prípad keď zamestnanec mal skončenú PN k 8.3.2009 a tiež žiadal ukončiť PP k 8.3.2009, môže sa v ten istý deň keď končí PN ukončiť aj PP? Zamestnávateľ súhlasí na skončení, takže dohodou, ide mi len o ten deň, či môže to byť vzájomne. Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
10.03.09,12:27
Dobrý deň, mám prípad keď zamestnanec mal skončenú PN k 8.3.2009 a tiež žiadal ukončiť PP k 8.3.2009, môže sa v ten istý deň keď končí PN ukončiť aj PP? Zamestnávateľ súhlasí na skončení, takže dohodou, ide mi len o ten deň, či môže to byť vzájomne. Ďakujem veľmi pekne.
Pracovný pomer končí dohodou dňom uvedeným v Dohode o skončení pracovného pomeru - môže to byť aj počas trvania PN-ky, čo ale nie je tvoj prípad.
kovex
10.03.09,12:30
Pracovný pomer končí dohodou dňom uvedeným v Dohode o skončení pracovného pomeru - môže to byť aj počas trvania PN-ky, čo ale nie je tvoj prípad.


Ďakujem krásne Veronika, nedá sa mi pridať bodik, tak nabudúce.
astensova
07.04.09,07:32
Dobrý deň. Chcem sa spýtať poraďákov ako je to keď máme zamestnanca v skúšobnej dobe, v marci odrobil 3 dni a viac sa neozval. Z čoho mu mám výrátať odvody, keď nemá ani PN a nedá sa s ním spojiť len sme sa dozvedeli, že je chorý/ čo môže byť pravda aj nemusí./ Chcem mu zaslať na jeho adresu skončenie PP v skúšobnej dobe. Má vlastne absenciu. Ďakujem.
VERONIKA6
07.04.09,07:34
Dobrý deň. Chcem sa spýtať poraďákov ako je to keď máme zamestnanca v skúšobnej dobe, v marci odrobil 3 dni a viac sa neozval. Z čoho mu mám výrátať odvody, keď nemá ani PN a nedá sa s ním spojiť len sme sa dozvedeli, že je chorý/ čo môže byť pravda aj nemusí./ Chcem mu zaslať na jeho adresu skončenie PP v skúšobnej dobe. Má vlastne absenciu. Ďakujem.
Keď sa Vám po troch dňoch neozval a neudal žiadny dôvod neprítomnosti
v práci, už ste s ním mali dávno zrušiť pracovný pomer v skúšobnej dobe. Veď načo ešte tá absencia, zbytočne s takým pracovníkom máte problémy.
ivka70
07.04.09,08:09
Ukoncite mu pracovny pomer v skusobnej dobe k 4.3.

Odvody odvediete len za 3 dni.

Na adresu bydliska mu postou poslite zapoctovy list, vyplatnu pasku a oznamenie o ukonceni PP v skusobnej dobe.
astensova
07.04.09,08:19
Ďakujem za radu. Pekný deň.
astensova
07.04.09,09:10
Chcem ešte či nemáte nejaký vzor na skončenie PP v skúšobnej dobe a s akým paragrafom to má býť. Ďakujem
VERONIKA6
07.04.09,09:20
Chcem ešte či nemáte nejaký vzor na skončenie PP v skúšobnej dobe a s akým paragrafom to má býť. Ďakujem
Jednoducho oznámiš:

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe § 72 ZP

Dňa .......... sme s Vami uzatvorili pracovný pomer, v ktorom bola dohodnutá
skúšobná doba 3 mesiace. Ku dňu ...... tento pracovný pomer rušíme.

podpis: