anka
08.03.05,09:13
Ak SZCO konci podnikanie v 11/04, uctuje v JU, ma auto na lizing, ktory konci v 2/2005, je povinny upravit zaklad dane o rozdiel medzi odpisy a lizing. splatkami? Auto ma od r.2002 a v cene lizingu je aj poistne, ako sa prepocitava suma? Cela suma lizing. splatok sa prepocita podla odpisov a o rozdiel sa upravi zaklad. dane? Nema niekto konkretny pripad ucovania?
Zuzina
08.03.05,18:26
Lízing nemá s odpismi nič spoločné. Platí to až pre vozidlá na lízing kúpené (nadobudnuté) po 1.1.2004.

Ja by som do účtovníctva zaradila splátky, ktoré prináležia do 11/04.
anka
09.03.05,11:19
Ale nie je potrebne upravit zaklad dane koli tomu, že po ukonceni lizingu nebude auto v majetku firmy?
Manual
09.03.05,16:46
Ale nie je potrebne upravit zaklad dane koli tomu, že po ukonceni lizingu nebude auto v majetku firmy?Anka, z Tvojej otázky je zrejmé, že auto bolo brané na lízing v r.2002 preto dobieha po starom, nič sa neodpisuje, len sa rozpúšťa akontácia ak je to v JU tak cez účt. uzávierkové operácie k 31.12 každého roka. Po ukončení lízingu, zaplatení poslednej splátky apravidla každá LS Ti predá auto napr. za 100,- Sk. Ty to auto zaradíš do majetku firmy na inventárnu kartu v takej hodnote. Nič iné nerobíš - netreba.
Nerozumiem Tvojej otázke"že po ukončení lízingu nebude auto v majetku firmy?" Keď ho do firmy zaradíš tak tam bude !!!
Pekný večer želám...
jessica
09.03.05,17:07
Ale Anka končí podnikanie 11/04, čiže 4 splátky už sú mimo podnikania. To je predčasne ukončený leasing a tiež by som potrebovala vedieť ako sa to účtuje a ako sa upravuje DZ.
Muška
09.03.05,17:34
Ale Anka končí podnikanie 11/04, čiže 4 splátky už sú mimo podnikania. To je predčasne ukončený leasing a tiež by som potrebovala vedieť ako sa to účtuje a ako sa upravuje DZ.Podľa mňa prišlo k porušeniu zmluvy a z toho dôvodu musí v účtovníctve za rok 2004 v závierkových operáciach dať do nákladov odpis za r. 2002, 2003 z obstarávacej ceny a odpočítať všetky leasingové splátky za r. 2002, 2003 aj 2004 a taktieť podiely zo zálohy. Môže si nechať len poistky a ostatné náklady.
A samozrejme odpis za r. 2004 si nemôže uplatniť, keďže uvedené auto nemal k 31.12.2004.
Pavla P
09.03.05,19:15
Podľa mňa prišlo k porušeniu zmluvy a z toho dôvodu musí v účtovníctve za rok 2004 v závierkových operáciach dať do nákladov odpis za r. 2002, 2003 z obstarávacej ceny a odpočítať všetky leasingové splátky za r. 2002, 2003 aj 2004 a taktieť podiely zo zálohy. Môže si nechať len poistky a ostatné náklady.
A samozrejme odpis za r. 2004 si nemôže uplatniť, keďže uvedené auto nemal k 31.12.2004.
Nie odpis! Leasing pred 1.1.2004 sa neodpisoval!

Anka v každom prípade prišlo k nedodržaniu podmienok a preto by som všetky náklady na leasing uplatnené v rokoch 2002, 2003 a 2004 zdanila.
Ale nemám osobnú skúsenosť.
Muška
09.03.05,19:55
Nie odpis! Leasing pred 1.1.2004 sa neodpisoval!

Anka v každom prípade prišlo k nedodržaniu podmienok a preto by som všetky náklady na leasing uplatnené v rokoch 2002, 2003 a 2004 zdanila.
Ale nemám osobnú skúsenosť.Paulinka nemáš pravdu. :D :D :D
Ak príde k porušeniu podmienky pre zmluvu ako celok, do daňových výdavkov si uplatní nájomca zaplatené nájomné len do výšky odpisov podľa § 31 alebo § 32 zákona o daniach z príjmov v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k porušeniu podmienok, v konkrétnom prípade v zdaňovacom období 2004.
Nie je to ten odpis, ktorý platí pre leasing po 1.1.2004.
Takže ja si stojím za svojou predchádzajúcou odpoveďou.;)
Pavla P
10.03.05,17:12
Paulinka nemáš pravdu. :D :D :D
Ak príde k porušeniu podmienky pre zmluvu ako celok, do daňových výdavkov si uplatní nájomca zaplatené nájomné len do výšky odpisov podľa § 31 alebo § 32 zákona o daniach z príjmov v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k porušeniu podmienok, v konkrétnom prípade v zdaňovacom období 2004.
Nie je to ten odpis, ktorý platí pre leasing po 1.1.2004.
Takže ja si stojím za svojou predchádzajúcou odpoveďou.;)

Jéj sorry, máš pravdu. Ja som to príliš rýchlo prečítala a ... nepochopila správne.

Dúfam, že prijmeš moje ospravedlnenie.
Muška
10.03.05,22:53
Jéj sorry, máš pravdu. Ja som to príliš rýchlo prečítala a ... nepochopila správne.

Dúfam, že prijmeš moje ospravedlnenie.Ale Paulínka.:) , veď si len pomáhame;) ;) ;)
Ale myslím si, že už sme viacerí riadne prepracovaní.:)
Cmuk
Qera
15.03.05,10:45
Ahoj Muska,
kedze mam presne tento problem predcasne ukonceneho leasing s porusenim zmluvy, velmi som sa tesila, ked som nasla tvoj prispevok, lebo presne korespondoval s odpovedou danovej poradkyne na tel. kontakte Poradcu v Ziline.
Dnes ale prisiel DUPP 5-6/2005 a tam v listarni otazka č.58 je tento pripad a je tam odkaz na par.26 odst.11 pism.a/ bod4 zakona 366 a je tam vypocitany odpis vo vyske 1/2 za rok 2004.
Mozes sa mi prosim k tomu vyjadrit, lebo neviem co mam robit. Ci prepocitat danove priznanie, alebo nechat radsej vacsiu pripocitatelnu polozku.
Vopred dakujem
Qera
Muška
15.03.05,12:10
Ahoj Muska,
kedze mam presne tento problem predcasne ukonceneho leasing s porusenim zmluvy, velmi som sa tesila, ked som nasla tvoj prispevok, lebo presne korespondoval s odpovedou danovej poradkyne na tel. kontakte Poradcu v Ziline.
Dnes ale prisiel DUPP 5-6/2005 a tam v listarni otazka č.58 je tento pripad a je tam odkaz na par.26 odst.11 pism.a/ bod4 zakona 366 a je tam vypocitany odpis vo vyske 1/2 za rok 2004.
Mozes sa mi prosim k tomu vyjadrit, lebo neviem co mam robit. Ci prepocitat danove priznanie, alebo nechat radsej vacsiu pripocitatelnu polozku.
Vopred dakujem
QeraAhoj Qera,
netuším prečo použili starý zákon. Nový už neumožňuje 1/2 odpisy. Ani v záverečných ustanoveniach nového zákona som nič nenašla. Myslím si, že opísali starý prípad. Ja som za rok 2004 nedala odpisy. A aj mi to celkom logicky vychádza, lebo moje odpisy by boli vyššie ako ma skutočne stál lízing.
Ale možno sa nám k tomu ešte niekto vyjadrí.
Tak čakajme;)
Qera
15.03.05,12:21
Ahoj Muska,
idu podla 595/2003 ,par.52 odst.17 - na zmluvy o najme uzatvorene do 31.12.2003 sa pouzije doterajsi predpis - t.z. 366/99.
Teraz som volala na metodicke oddelenie do Petrzalky a bolo mi povedane, ze mozem uplatnit 1/2 odpisu v roku 2004, kedy som predcasne ukoncila leasing s porusenim zmluvy podla par.26odst.11pisma/bod4 zakona 366.
Neviem sa z toho vysomarit, lebo uz som pocula nazor styroch odbornikov a mam dve moznosti. Neviem si vybrat. Uz som mailovala aj Ing.Cenigovej, ale asi je dost zaneprazdnena, lebo sa mi neozvala.
Zatial mam DP urobene s odpisom len za rok 2003, ale zase nie je problem to este prerobit, len by som musela mat istoru, ze ten 1/2 odpis v r.2004 je skutocne danovym nakladom.
Ozvite sa prosim niekto, kto mate takyto pripad.
Dakujem
Qera
Muška
15.03.05,12:40
Qera, Ty sa sa dovolala na DU do Petržalky.:eek: ???? Mne sa to dosť nedarí. Ale vyzerá, že ten odpis by aj mohol byť. Fakt teraz neviem.:rolleyes: Týka sa to môjho lízingu, takže ak ho nakoniec aj pok...., tak si to odnesiem len ja. Ak budeš vedieť niečo viac daj vedieť.:)
gulas
15.03.05,13:17
zakladna otazka ten 1/2 odpisu sa z coho rata???
do skoncenia leasingu si uplatbujes naklady ako do vtedy, vyplatis leasing a auto dostavas do majetku, v akej hodnote??? vacsej ako 30000 alebo mensej???
jediny problem nastava vysporiadanie to danove cez pripocitatelne polozky, mam taky pripad ale nie tu pri sebe na firme ale vecer nasledovny problem dopisem
jedine odpisy tam mozu vstupovat z zostatkovej ceny auta - odpredajna cena
gulas
15.03.05,13:45
nasiel som ten pripad co som ja raz davnejsie riesil
vyplati sa leasing predcasne, porusia sa podmienky leasingu, odkupna cena auta
obstaravacia cena pri nakupe v hotovosti vypocitaju sa odpisy na cele obdobie a porovnaju sa s nakladmi pocas doby leasingu a vypocita sa medzi nimi rozdiel ten rozdiel je vacsinou pripocitatelna polozka v DP aktualneho roku, neopravuju sa danove za minule obdobia riesi sa to vsetko v aktualnom obdobi
ak by boli nejake dalsie otazky kludne sa pytajte ale myslim ze som to dost jasne napisal
Tatiana
15.03.05,16:46
A keď máš leasing na 48 mesiacov, ale po 39 mesiacoch v mesiaci 06/05 vyplatíš celú zostávajúcu časť leasingu napr. 30 000,- Sk, /podmienka leasingu 36 mesiacov je splnená/ zaradíš ho napríklad za hodnotu asi 100,- do obchodného majetku a hneď na to ho preradíš do osobného vlastníctva. Zaúčtujem to správne keď dám len mesačné splátky leasingu napr. do 06/05 mesiaca a taktiež do uzávierkových operácií alikvotnú časť prvej splátky za 6 mesiacov? Zbytok vyplatenej sumy dám do výdavkov neoplyvňujúcich základ dane t.j. 30 000,-. Neviem či je to daňovo vysporiadané. Lebo pravdu povediac, to auto sa predalo, ale keď ho mám akože preradené stále v osobnom vlastníctve myslím, že z toho daň sa nedvádza, alebo áno?
gulas
15.03.05,17:10
leasingova doba je nieco ine ako porusenie leasingovej dohody
musis to prepocitat ci chces alebo nechces ale je to predsa len mensia suma ako u kamionov
ked predcasne vyplacas leasing na zaklade nejakej faktury doplacas alebo nejak inak sa vysporiadavate
ty dostavas presnu hodnotu od leasingovej spolocnosti a neverim ze to bude menej ako 30000 potom davas auto do majetku a odpisujes na novo
Tatiana
15.03.05,17:53
Prečo mi neveríš, že to jehodnota 30 000? Presne: Je to 30 886,- Sk.
Zostatková cena leasingu k dátumu 16.07.2004 bola 17. 276,40.
Diskontované ušlé výnosy: 9 001,82
Poplatok za odkúpenie: 1 000,-
Kúpna cena leasingu: CELKOM: 32 461,08
Nespotreboaná časť zálohy na splátky: - 6 375,-
Medzisúčet: 26 086,08
Posledná riadka splátka (42. v poradí) 4 800,-
C E L K O M .................................................. ... 30 886,08
Čo mám teraz s touto sumou spraviť. Ja ho nechcem mať v majetku . Chcem preradiť auto do osobného vlastníctva k 31.07.2004. Má to nejaký vplyv na daňový základ?
gulas
15.03.05,18:12
vidis mas to viac ako 30000 tak do majetku a potom odpisovat na zaklad dane to ti teraz neviem povedat ale budes mat pripocitatelnu polozku z toho ze si predcasne ukoncila leasing si mala pockat estre mesiac a bolo by to uz o niecom inom
preradit chces tak aby nebolo vo firme ???
Vladimír Ozimý
15.03.05,20:36
Čítam ako dívý :)... a mám taký problém, jeden môj klient mi volal v septembri a pýtal sa ma či sa čosi stane keď predá auto, ktoré ešte neskončilo leasing bez pokračovania zmluvy, ja som mu hovoril nech ešte tých pár mesiacov vydrží a on samozrejme to auto predal a kúpil nové na leasing. Takže v roku 2004 si môžem uplatniť 1/2 odpis ak leasing začal v máji roku 2002. To znamená celé alebo polovičné odpisy 2002,celé 2003 a polovičné 2004. To si pekne spočítam a odrátam to od všetkých splátok a ten rozdiel mu pekne zdaní nech vie že nabudúce ma počúvať mňa :) (dobre to chápem, lebo ja už nič nechápem)
Tatiana
15.03.05,20:38
Áno, gulas, chcem to preradiť, aby to nebolo vo firme. Ako to najlepšie spraviť? Poradíš? Napíšeš? Odpovieš?
gulas
16.03.05,06:32
ahoj Vladimir Ozitny, precitaj si moje posledne reakcie a odpovede a tam mas napisane to co by som povedal aj tebe a ziaden polovicny odpis by som neratal
vypocitaj si odpisy za tie jednotlive obdobia tak ako ked to auto kupis v hotovosti a porovnas to za obdobie co bolo auto na leasing a rozdiel mas bud pripocitatelnu alebno odpocitatelnu polozku a pre presnost radsej by som porovna obidva sposoby odpisov rovnomerny aj zrychleny a co lepsie vychadza to by som pouzil
zatial tolko dufam ze ti to pomoze
Qera
16.03.05,09:14
Halo,halo,hladam Musku,
volala som na DR v BB s nasim leasingovym problemom a po hodinovej lehote mi na metodickom oddeleni doporucili zavolat v piatok, lebo poslali mailovy dotaz na MF.
Bola som aj na DU I. BA na oddeleni pre styk s verejnostou, ale kedze maju dnes den otvorenych dveri a vyplnuju danovnikom priznania, kazali mi prist v piatok. No tak som zvedava.Potom napisem.
Qera
Muška
16.03.05,12:13
Halo,halo,hladam Musku,
volala som na DR v BB s nasim leasingovym problemom a po hodinovej lehote mi na metodickom oddeleni doporucili zavolat v piatok, lebo poslali mailovy dotaz na MF.
Bola som aj na DU I. BA na oddeleni pre styk s verejnostou, ale kedze maju dnes den otvorenych dveri a vyplnuju danovnikom priznania, kazali mi prist v piatok. No tak som zvedava.Potom napisem.
QeraQera budem čakať. Cmuk:)