laco824
20.12.07,11:45
Na porade.sk som nasiel otazku:

Predavam byt, v ktorom nemam trvaly pobyt viac ako 2 roky. Kupil som ho za 1870000Sk a predavam za 1900000Sk. Naklady, ktore som vynalozil na opravy atd. mam zdokladovane vo vyske cca 100tis.
Musim podat danove priznanie?

Odpoved bola nasledovna:

Ak sú výdavky spojené s príjmom vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada, môžeš si ich teda uplatniť maximálne do výšky príjmu, za ktorú si nehnuteľnosť predal. Z takéhoto príjmu nie je možné vykázať daňovú stratu viď § 8 ods.2 . Daňové priznanie si povinný podať, pretože tvoj zdaniteľný príjem (1 900 000,-) dosiahol, respektívne presiahol 50% sumy podľa § 11 ods.2 písm.a) ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html).

Moja otazka:

Ak dotycny nezahrnie tieto polozky (t.j. predajna cena bytu minus kupna cena minus opravy) do danoveho priznania pri nulovom prijme z predaja bytu napriek tomu, ze mu to zakon uklada, aky je postih?
Dokonca, ak tomu spravne rozumiem, odvedie vyssiu dan ako by mal, pretoze jeho naklady spojene s bytom boli vyssie ako prijmy.

Dakujem za odpoved!
Vladimír Ozimý
20.12.07,15:08
žiaden pretože zákon 511/1992 vám ukladá povinnosť podať DDP len v prípade ak vám vzniká povinnosť zaplatiť daň voči štátu...ak vám nevzniká tak sa môžete rozhodnúť že podáte DDP...takže pohodička...
KEJKA
20.12.07,15:20
ja otázku chápem tak, že príjmy sú aj iné a DP sa podáva (zadávateľ platí vyššiu daň akoby mal......)
takže problém má s tým, že či do DP uviesť aj príjem z predaja bytu.
Podľa mňa to uviesť musí, aj ked ako výdavky uvedie to isté číslo (vyššie nemôže) a ČZD z toho bude nula.
Vladimír Ozimý
20.12.07,15:44
no uviesť to mal ale teraz chce podať DDP a čo hovorí zákon o správe daní a poplatkov kedy sme povinný podať dodatočné daňové priznanie?

samozrejme po správnosti by bolo správne to uviesť dopad bude nulový ani pokuta nič...ale pravda je taká že zákon mi neprikazuje podať DDP keďže sa moja daňová povinnosť voči štátu nemení
KEJKA
20.12.07,17:27
pokiaľ je otázka v tom zmysle, DDP áno či nie? tak súhlasím že netreba.