monikaend777
20.12.07,12:49
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu. V juny 2007 sme sa spolu s manzelom vratili z USA po 2rokoch, registrovali sme sa na UP, od 9.11.2007 mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu do 31.3.2008,kedze som pri podpisani zmluvy zamestnavatela oboznamila,ze som tehotna a 12.4.2008 mam planovany termin porodu. Nemam narok na matersku,lebo nesplnam podmienku 270dni nem.poistenia?
Od 16.6.07 do 9.11.07 = UP nezamestnana /bola som nemocensky poistena? rata sa to do 270dni evidencie nerata?/
Od 9.11.07 do 31.3.08 = 143dni poistenia- odvodov,avsak ak je Dr. povinny ma vypisat na MD uz 6tyzdnov pred terminom 12.4.08 ,bude to este menej ako 143dni
Chcem poprosti o radu, co mozem este spravit,aby som mala narok na MD, prip. je mozne ,ze ked nemam narok na MD ma lekar vypise na PN a ako dlho mozem ostat na PN ked je zmluva na dobu urcitu? Je mozne ostat na PN aj 3-6mes. po porode,kedze nemozem byt na MD- som v ochrannej lehote? alebo je ochranna lehota kratena podla dlzky prac. pomeru na dobu urcitu?
Este jedna vec, je mi jasne,ze ak nastupim na PN /namiesto MD/ pred 31.3.08 ,PP sa skonci aj pocas trvania PN, co potom dalej ako pokracovat?

Dakujem velmi pekne za vsetky rady, ak viete ako si mozem aj priplatit,ci pripoistit SP aby som poberala po narodeni dietatka viac /ci vyssiu PN/,budem rada,dakujem. monika
veronikasad
20.12.07,11:55
Pokiaľ nesplňaš podmienku poistenia 270 dní v posl. dvoch rokoch pred nástupom na materskú, nárok na dávku ti nevznikne. Odo dňa pôrodu môžeš požiadať UPSVaR o rodičovský príspevok.
Ochranná lehota po skončení prac.pomeru je /42 dní/ - opravujem 6 mesiacov, či však môžeš z nej poberať nemocenské dávky až do dňa pôrodu s istotou povedať neviem - informuje sa priamo v soc.poisťovni, alebo sa ozve skúsenejší poraďák.

--------
Veronika
Jana Motyčková
20.12.07,13:04
Ochranná lehota tehotnej je 6 mesiacov po skončení zamestnania. Ochranná lehota znamená, že ak počas tejto doby vznikne PN, dostaneš nemocenské po celú dobu tejto PN. T.j. aj keby PN vznikla 4 mesiace po skončení PP a trvala by 52 týždňov, budeš mať platených 52 týždňov.

Nárok na materské nemáš, lebo nespĺňaš 270 dní nemocenského poistenia. Počas evidenciue na ÚP nie si nemocensky poistená. Máš nárok ale na nemocenské od vzniku práceneschopnosti. PN Ti lekár vypíše podľa potreby, najneskôr 6 týždňov pred pôrodom a táto PN môže trvať najmenej do skončenia 6-teho týždňa po pôrode (šestonedelie), ale podľa Tvojho zdravotného stavu to môže byť aj dlhšie. Ak táto PN vznikne počas zamestnania, prvých 10 dní (najviac do 31.3.) bude platiť zamestnávateľ, potom SP. Ak PN vznikne po sončení zamestnania, od 1.dňa ju bude platiť SP. Zároveň odo dňa pôrodu máš nárok na rodičovský príspevok (myslím si, nemám overené).
brčko
20.12.07,14:37
Súhlasím s Jankou. Tvoja ochranná lehota bude 6 mesiacov, pretože ku dnu 30.3.07 budeš tehotná. Ak by sa bábo narodilo pred ukončením PP, ochranná lehota by podla mna bola len 42 dní. To však nemení nič na dlžke poberania PN-ky.
O rodičovský príspevok si požiadaš na UPSVaR. Podla mojich info musíš ale predtým aj tak požiadať sociálku o materské. Na UPSVaR budeš potrebovať totiž potvrdenie o tom, že nárok na materské nemáš. Ešte je dobré vedieť, že toto potvrdenie žiadajú na tlačive, ktoré má len UPSVaR (bohužial nie SP, ktorá ho potvrdzuje)takže ak si chceš ušetriť cestu, treba ho najprv zobrať z UPSVaR a potom so žiadosťou o materské poslať na SP. (toto som zisťovala v oktobri 07)
Čo sa týka dôchodk. poistenia, budeš poistená zo zamestnania do 30.3.08 a potom až odo dna narodenia dieťaťa, teda ak si sama pošleš prihlášku ako FO, za ktorú štát platí DP.
Na zdr.poisťovnu budeš podla mna potrebovať zápočet rokov (t.j. doklad o ukončení PP) a tiež doklad zo SP o trvaní PN, resp. doklad o poberaní rodičovského príspevku. ZP však môžeš vyriešiť aj neskôr.
monikaend777
21.12.07,06:11
Dakujem za uzitocne rady vsetkym,

este mam jednu otazocku. Kamoska mi radila, aby som este pred tym ako tych 6tyzdnov budem na PN pred terminom porodu zrusila tento moj sucasny PP a uzatvorila si zmluvu na najvyssi mozny VZ /cca 28000SK/aj ked len na dobu urcitu 1mesiac, potom vraj ked po 2-3dnoch v novej praci nastupim na PN ,budem mat max. nemocenske, je to tak? /Teda mam zmluvu do 31.3.08,ale ukoncim ju dohodou napr. 8.2.08 a potom hned 9.2.08 uzavriem PP do 1.3.08, ale uz 25.2.08 nastupim na PN,je to OK,alebo to musi byt PP na neurcito aj ked len par dni pred nastupom na MD,cize u mna na PN?/ Nebude moja ochranna doba nahodou niejak kratena,kedze nova zmluva bude len napr. na 1mesiac, pocas kt. uz aj nastupim na dlhodobu PN? Ako dlho by som potom mala vyplacanu nemocensku z PP na 1mesiac?

Este raz dakujem velmi pekne za vsetky rady, ste super...
monika
Jana Motyčková
21.12.07,07:28
Ochranná lehota pri druhom PP krátená nebude. Vyplácnie PN trvá najviac 52 týždňov. Táto doba vyplácania nezávisí od dĺžky pracovného pomeru. Kráti sa (zjednodušene) iba o doby PN v posledných 52 týždňoch pred nástupom na PN.
brčko
21.12.07,11:04
Súhlasím s Jankou. Tvoja PP môže byť na čas určitý, no ak chceš byť nepretržite dôchodkového poistená, daj ukončenie PP napr. 15.4.08 aby si mala rezervu. Ak ti o dôchodkové poistenie nejde, môžeš ukončiť, tak ako píšeš.
Čo sa týka výšky mesačnej hrubej mzdy, ak chceš ozaj maximum, tak ak začneš PN vo februári max denný VZ je 970,41 (=28142:29). Toto maximum dosiahneš ak tvoja hrubá mzda za obdobie od zač. PP (ak začne nový PP vo februári) do dna predchádzajúceho nástupu na PN (tiež len vo februári) bude 970,41 x počet KALENDÁRNYCH dní od zač.PP do dna predchádzajúceho PN. Takýmto spôsobom dosiahneš najvyššiu možnú PN cca 533 na den (teda od štvrtého dna). Prvých 10dní vypláca PN zamestnávatel, od 11-teho dna SP, resp. ak skončí PP skôr, SP vypláca skôr.
brčko
22.12.07,08:27
Súhlasím s Jankou. Tvoja PP môže byť na čas určitý, no ak chceš byť nepretržite dôchodkového poistená, daj ukončenie PP napr. 15.4.08 aby si mala rezervu. Ak ti o dôchodkové poistenie nejde, môžeš ukončiť, tak ako píšeš.
.

Ešte by som doplnila, že ak ti ide o ochrannú lehotu 6 mesiacov (aby si mohla ZAčAT poberať príp. dalšiu PN alebo OCR počas tejto doby), potom treba ukončiť PP ešte počas tehotenstva, teda podla mna nejneskôr den pred pôrodom.
Ak by si teda ukončila PP den pred pôrodom, potom by si mala súvislé dôch. poistenie (ak si podáš prihlášku do 15 dní odo dna pôrodu) a tvoja ochranná lehota bude 6 mesiacov (§32 ods. 2 písm. b). Zamestnávatel musí oznámiť ukončenie PP najneskôr jeden den po ukončení (§ 231 ods.1 písm.b bod 1), teda v den pôrodu. :)