dorwin
20.12.07,13:11
Ahojte,

som konateľom v s.r.o. bez zamestnaneckého pomeru.
Mám v majetku s.r.o. auto.

a pár otázok.
1. knihu jázd si viesť musím povinne, že?
2. keď idem niekde na služobnú cestu (bez ohľadu na trvanie) musím mať príkaz na jazdu a následne
3. si musím spraviť cesťák
4. a zároveň dať cestovné náhrady?
5. Aké doklady musím nosiť pri sebe v aute okrem OEV a potvrdenia o poistke?
6. Ako budu policajti vediet, ked ma zastavia, ze som auto neukradol a ze som konatel? nosit sebou kopiu vypisu z OR?

alebo sú body 2,3,4 nepovinné?

Dakujem za odpovede
Vladimír Ozimý
20.12.07,12:31
Ahojte,

som konateľom v s.r.o. bez zamestnaneckého pomeru.
Mám v majetku s.r.o. auto.

a pár otázok.
1. knihu jázd si viesť musím povinne, že? ano je to podklad na uznateľnosť výdavkov PHM
2. keď idem niekde na služobnú cestu (bez ohľadu na trvanie) musím mať príkaz na jazdu a následne
3. si musím spraviť cesťák - ano do 10 dní od ukončenia predložiť na vyúčtovanie
4. a zároveň dať cestovné náhrady? - ano máte nárok na cestovné náhrady - par. 1 ods 2 písm b) hovorí o tom že na účely zákona o cestovných náhradách ste braní ako zamestnanec
5. Aké doklady musím nosiť pri sebe v aute okrem OEV a potvrdenia o poistke? - nosil by som tam ešte povolenie od firmy že môžete auto používať
6. Ako budu policajti vediet, ked ma zastavia, ze som auto neukradol a ze som konatel? nosit sebou kopiu vypisu z OR? - viĎ hore

alebo sú body 2,3,4 nepovinné?

Dakujem za odpovede

.....................................
betka
29.12.07,13:55
Poprosím o pomoc. Od skorého rána účtujem, a akosi mi nejde rozmýšľanie...
Konateľ nepoberá mzdu v s.r.o., robil nejaké zahraničné pracovné cesty, i na Slvensku.
- účtovanie: 512/333 ..... (preddavky, atd ......nie je podstatné)
Ale firm nemá PP, a tak sa cesťáky akumulujú, pričom nebudú vyplatené určite do konca roka.
Otázka: Ide o danový výdavok, však? (som pomatená z par.19/4, i keď to nič s tým nemá spoločné....)
Vďaka
liba2
29.12.07,14:08
Poprosím o pomoc. Od skorého rána účtujem, a akosi mi nejde rozmýšľanie...
Konateľ nepoberá mzdu v s.r.o., robil nejaké zahraničné pracovné cesty, i na Slvensku.
- účtovanie: 512/333 ..... (preddavky, atd ......nie je podstatné)
Ale firma nemá PP, a tak sa cesťáky akumulujú, pričom nebudú vyplatené určite do konca roka.
Otázka: Ide o danový výdavok, však? (som pomatená z par.19/4, i keď to nič s tým nemá spoločné....)
Vďaka
PP = asi peňažné prostriedky :confused:
áno, je to záväzok voči zamestnancovi, účtovanie je správne. Je to daňový výdavok r.2007; uvedený § je o niečom inom :).
betka
29.12.07,14:21
Ešte k tomu cesťáku:
preddavok na PC: 335/211 (kurz NBS) 360, EUR, kurz 33,202=11952,77 Sk

- vyúčtovane:v SK: 512/333
- v cuzej mene: 512/333 (kurz NBS po predložení CP): 33,424x648 EUR=21658,80 Sk
- poskytnutý preddavok: 360 EUR: 12 032, SK 333/335 a zúčt. KR 79,87 .............335/663

OK?
dom
19.01.08,16:06
prosím o Váš názor:
konateľ bez pracovného pomeru, bez zmluvy o výkone funkcie ( jediný spoločník), používal v súvislosti s činnosťou s.r.o ( zmena sídla, zmena spoločníkov) pri služobných cestých MV, ktorého držiteľ je jeho manželka. Cestovný účet účtujem ako N s.r.o.(zákon o cest. náhradách konateľ posudzovaní ako zamestnanec)
Mala byť zaplatená aj cestná daň na toto MV (rok 2007) ??
Anja111
19.01.08,16:13
prosím o Váš názor:
konateľ bez pracovného pomeru, bez zmluvy o výkone funkcie ( jediný spoločník), používal v súvislosti s činnosťou s.r.o ( zmena sídla, zmena spoločníkov) pri služobných cestých MV, ktorého držiteľ je jeho manželka. Cestovný účet účtujem ako N s.r.o.(zákon o cest. náhradách konateľ posudzovaní ako zamestnanec)
Mala byť zaplatená aj cestná daň na toto MV (rok 2007) ??
Za rok 2007 sa daň z MV za súkromné auto neplatí.
juro1986
23.02.08,15:58
Ahojte, mam otazku:

som konatelom v sro bez pracovnej zmluvy, auto mam napisane na seba ako obcana pritom ho pouzivam aj na pracovne cesty, na danovom urade som prihlasil MV na cestnu dan a otazky:

1. ake doklady musim mat so sebou v aute - okrem beznych ako napr. OEV?
2. knihu jazd si nemusim viest nakolko auto je napisane na obcana - je to tak?
3. vediem si nieco ako cestovny ucet - datum, cas od do, miesto odkial kam, pocet kilometrov - je to vsetko alebo mi tam nieco chyba?
4. predkladat budem(uctovnicke): bloky z pohonnych hmot, cestovny ucet, OEV - nemam este uctovnicku preto sa informujem.

Ak som na nieco zabudol co mam robit, vypisovat, predkladat prosim poradte. Dakujem
Zoltán Kovács
23.02.08,16:35
Ahojte, mam otazku:

som konatelom v sro bez pracovnej zmluvy, auto mam napisane na seba ako obcana pritom ho pouzivam aj na pracovne cesty, na danovom urade som prihlasil MV na cestnu dan a otazky:

1. ake doklady musim mat so sebou v aute - okrem beznych ako napr. OEV?
2. knihu jazd si nemusim viest nakolko auto je napisane na obcana - je to tak?
3. vediem si nieco ako cestovny ucet - datum, cas od do, miesto odkial kam, pocet kilometrov - je to vsetko alebo mi tam nieco chyba?
4. predkladat budem(uctovnicke): bloky z pohonnych hmot, cestovny ucet, OEV - nemam este uctovnicku preto sa informujem.

Ak som na nieco zabudol co mam robit, vypisovat, predkladat prosim poradte. Dakujem

Auto si nemusel nahlasovať na DÚ, to len na okraj, ale nič si s tým nepokazil. Totiž tvoje auto sa berie ako auto zamestnanca, a nenahlasuje sa na DÚ, len v daňovom priznaní k dani z MV sa vysporiadáva povinnosť (za rok 2008 sa podáva priznanie do 31.01.2009).

Ad. 1 Ak je to súkromné auto tak nič, resp. príkaz na cestu, keby sa niečo stalo počas služobnej cesty (havária), aby sa dala dokázať, že ide o pracovnú cestu.
Ad. 2 Knihu jázd si musíš písať, podľa toho si potom vypočítavaš náhrady za auto.
Ad. 3 Viď odpoveď 2.
Ad. 4 Bloky od PHL - áno, OEV - áno (potrebné na určenie priemernej spotreby), knihu jázd, aby sa mohli mesačne vypočítavať náhrady za použitie auta.