mmmaros
21.12.07,07:52
Ahojte,
už viackrát sa mi stalo, že sa ma niekto snažil presvedčiť o tom, že i keď auto nemám v majetku firmy (do nákladov si dávam len 6,20/km + PHM), môžem si dať do nákladov aj zaplatené povinné zmluvné poistenie aj havarijnú poistku.
Aký je na to váš názor?
Anja111
21.12.07,07:00
Ahojte,
už viackrát sa mi stalo, že sa ma niekto snažil presvedčiť o tom, že i keď auto nemám v majetku firmy (do nákladov si dávam len 6,20/km + PHM), môžem si dať do nákladov aj zaplatené povinné zmluvné poistenie aj havarijnú poistku.
Aký je na to váš názor?
Nie, nemôžeš. Poistky sú zahrnuté v paušáli (6,20 Sk)...
Denda
21.12.07,10:47
Ahojte,
už viackrát sa mi stalo, že sa ma niekto snažil presvedčiť o tom, že i keď auto nemám v majetku firmy (do nákladov si dávam len 6,20/km + PHM), môžem si dať do nákladov aj zaplatené povinné zmluvné poistenie aj havarijnú poistku.
Aký je na to váš názor?

Podľa môjho názoru paušál 6,20 nezohľadňuje náklady, ktoré nesúvisia s prevádzkou auta. Sú to napr. rôzne poplatky, dialničné, dane a poistky.
V prípade, že by to tak nebolo tak aj daň z motorových vozidiel by nebola Vaším nákladom. V prípade poistenia si môžete zahrnúť do nákladu pomernú časť využitia auta na podnikania. Tak isto sa však musíte správať v prípade plnenia.
Zoltán Kovács
21.12.07,12:17
Podľa môjho názoru paušál 6,20 nezohľadňuje náklady, ktoré nesúvisia s prevádzkou auta. Sú to napr. rôzne poplatky, dialničné, dane a poistky.
V prípade, že by to tak nebolo tak aj daň z motorových vozidiel by nebola Vaším nákladom. V prípade poistenia si môžete zahrnúť do nákladu pomernú časť využitia auta na podnikania. Tak isto sa však musíte správať v prípade plnenia.

Môžeš toto tvrdenie podložiť aj nejakým §§ zo zákona prosím?
Pepa
21.12.07,12:25
Daňové výdavky od A do Z - Ing. Dušan Dobšovič a kol.

V sume základnej náhrady sú zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním automobili /poistné, údržba, opravy/ s výnimkou:
- dane z motorových vozidiel, ktorú je povinný používateľ automobilu zaplatiť, keďže automobil je používaný na podnikanie, táto cestná daň je plne uznaným daňovým výdavkom
- ďalších výdavkov súvisiacich s použitím motorového vozidla na pracovnej ceste /napr. diaľničné poplatky, parkovné/
Zoltán Kovács
21.12.07,12:28
Daňové výdavky od A do Z - Ing. Dušan Dobšovič a kol.

V sume základnej náhrady sú zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním automobili /poistné, údržba, opravy/ s výnimkou:
- dane z motorových vozidiel, ktorú je povinný používateľ automobilu zaplatiť, keďže automobil je používaný na podnikanie, táto cestná daň je plne uznaným daňovým výdavkom
- ďalších výdavkov súvisiacich s použitím motorového vozidla na pracovnej ceste /napr. diaľničné poplatky, parkovné/

mimotemy Ďakujem Erika, ja to viem, len som bol zvedavý ako to Denda obháji.
Pepa
21.12.07,12:34
mimotemy
No veď aj ja na to čakám.
liba2
21.12.07,13:30
Zoltán Kovács
21.12.07,13:34
tu od príspevku č. 37:
http://www.porada.sk/t19656-p4-auto-zivnostnika-a-cestovne-nahrady.html

A hlavne príspevok č. 40
liba2
21.12.07,13:46
A hlavne príspevok č. 40....aj č. 43
Pepa
21.12.07,13:47
:D:D:D kukám do účtovníctva min. roku a poistné mám zaúčtované 50% VOZD a 50% VNZD - hlava moja deravá.
Vladimír Ozimý
21.12.07,14:10
Podľa môjho názoru paušál 6,20 nezohľadňuje náklady, ktoré nesúvisia s prevádzkou auta. Sú to napr. rôzne poplatky, dialničné, dane a poistky.
V prípade, že by to tak nebolo tak aj daň z motorových vozidiel by nebola Vaším nákladom. V prípade poistenia si môžete zahrnúť do nákladu pomernú časť využitia auta na podnikania. Tak isto sa však musíte správať v prípade plnenia.

táto úvaha podľa mňa nie je správna pretože (do konca roku 2007) daň z motorových vozidiel bola viazaná na to, kto auto užíva na podnikanie ale zákonné poistenie ste povinná platiť či ste súkromná či podnikateľ a havarijné poistenie je dobrovoľné...takže to nie je výdavok vyvolaný len podnikaním ako je daň z motorových vozidiel...takisto zastávam názor že 6,20 sk zahŕňa aj poistenie...
mmmaros
05.01.08,15:45
Ďakujem za rady - vyzerá to, že je nerozhodné. Hlavne tie predchádzajúce príspevky 37,40,43 hovoria o aute zamestnanca, nie výslovne o SZČO, takže to nie je celkom 100% opora.

Už ste sa niekto pýtali na daňovom úrade? Akou formou sa to vlastne robí (komu treba adresovať otázky (napr. BA3) a ako to býva s rýchlosťou odpovedí)?

Vopred vďaka ešte raz!
veronikasad
05.01.08,15:48
Ďakujem za rady - vyzerá to, že je nerozhodné. Hlavne tie predchádzajúce príspevky 37,40,43 hovoria o aute zamestnanca, nie výslovne o SZČO, takže to nie je celkom 100% opora.

Už ste sa niekto pýtali na daňovom úrade? Akou formou sa to vlastne robí (komu treba adresovať otázky (napr. BA3) a ako to býva s rýchlosťou odpovedí)?

Vopred vďaka ešte raz!
Otázku môžeš zadať priamo na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
ak uvedieš adresu, odpoveď ti pošlú poštou,/v tomto prípade kopiu listu posielajú na prísl. DÚ podľa miesta bydliska/ alebo pri meilovej adrese - meilom. Lehota je 30 dní.

-------
Veronika
JankaO
05.01.08,15:49
Ďakujem za rady - vyzerá to, že je nerozhodné. Hlavne tie predchádzajúce príspevky 37,40,43 hovoria o aute zamestnanca, nie výslovne o SZČO, takže to nie je celkom 100% opora.

Už ste sa niekto pýtali na daňovom úrade? Akou formou sa to vlastne robí (komu treba adresovať otázky (napr. BA3) a ako to býva s rýchlosťou odpovedí)?

Vopred vďaka ešte raz!

Dotaz na DR SR sa dá podať aj cez internet prostredníctvom ich stránky www.drsr.sk, je tam podávanie dotazov. Odpovedia individuálne podľa zložitosti prípadu, no zväčša 3-10 dní.
veronikasad
05.01.08,15:50
Dotaz na DR SR sa dá podať aj cez internet prostredníctvom ich stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), je tam podávanie dotazov. Odpovedia individuálne podľa zložitosti prípadu, no zväčša 3-10 dní.
Janka, ja si s nimi píšem dosť často, ale do 10 dní som odpoveď nikdy nedostala.

Veronika