rena79
21.12.07,09:28
Ahoj! Zase Vás otravujem s tým súkromným účtom, ktorý použila SZČO na úhradu faktúr(nemá založený podnik. účet, lebo skoro všetko berie v hotovosti), lebo som sa dozvedela, že si musí napísať zmluvu o pôžičke, pretože ona ako keby požičala svoje súkromné peniaze na podnikanie! Nie je mi to jasné prosím poraďte mi!!!!
Zita5
21.12.07,08:38
Zmluva o pôžičke peňazí nie je potrebná . Nemôže predsa sama sebe požičať peniaze , ak ide o SZČO - jedná sa o to istú osobu .Nedajte sa mýliť .;)
Zita5
21.12.07,08:39
Lydka R
21.12.07,08:40
Ahoj! Zase Vás otravujem s tým súkromným účtom, ktorý použila SZČO na úhradu faktúr(nemá založený podnik. účet, lebo skoro všetko berie v hotovosti), lebo som sa dozvedela, že si musí napísať zmluvu o pôžičke, pretože ona ako keby požičala svoje súkromné peniaze na podnikanie! Nie je mi to jasné prosím poraďte mi!!!!

Myslím, že nie je potrebná žiadna zmluva o pôžičke (sama sebe?)
Zaúčtuj to riadne ako výdaj z pokladne (úhrada fa - VOZD), na základe výpisu z jej osobného účtu, ktorý bude dokladom k VPD.

Alebo môžeš aj na 2x. Najprv ID úhrada Fa VOZD a potom VPD - VNZD. No a opäť nezabudni doložiť výpisom z účtu.
rena79
21.12.07,11:29
Normálne Vypíšem Výdavkový doklad z pokladne na sumu, ktorú zaplatila a len si k tomu doložím výpis z účtu pre kontrolu?
rena79
21.12.07,11:39
Díky, vyzerá to dobre asi to tak spravím. A čo kontrola, uznajú to!
Nike
10.01.08,10:05
Díky, vyzerá to dobre asi to tak spravím. A čo kontrola, uznajú to!
Kontrola to neuzná.
Vraj keď to je raz platba bankou tak to nesmie byť v pokladni, ani vtedy keď je to zo súkromného účtu. Má sa to zaúčtovať cez banku, ale ako to už nepovedali. Počkám si na zápis a uvidím ako to zapíšu.

Takže účtovanie cez interný doklad sa mi zdá lepšie.
rena79
10.01.08,10:52
Kto ako to zapíše? Mal si už taký problém a čakáš na vyjadrenie? Poraď, chcem to spraviť dobre!!!
Nike
10.01.08,11:54
Kto ako to zapíše? Mal si už taký problém a čakáš na vyjadrenie? Poraď, chcem to spraviť dobre!!!
Ďaňová kontrola. Mala som tento problém koncom minulého roka (teda 2006) a vybrala som si možnosť - výdavkov v hotovosti - a to mi vytkli, preto hovorím, že interný doklad by bol asi lepší, lebo inak neviem ako.
4326
10.01.08,12:52
Zaujímavý nazor - cez interný doklad. Myslim, že v tomto prípade je jedno aký doklad sa použije nakoľko finančné prostriedky musia byť vykazané ako zaplatené. Teda sa mi vidí logické, že sa to zaúčtuje cez VPD. Či myslíte, že cez ID zaúčtujem len výdavok a DPH a výdaj hotovosti nie?
hanelie
10.01.08,13:00
pretože ona ako keby požičala svoje súkromné peniaze na podnikanie!:confused:

a čo učtovanie cez osobný vklad?
Nike
10.01.08,13:25
:confused:

a čo učtovanie cez osobný vklad?
Neviem či dobre rozumiem.
Mám doklad o úhrade zo súkromného účtu na x.- sk. Vložím do pokladne presne x,- Sk a zároveň aj vydám presne x,- Sk, takto to myslíš?
Lebo ak áno, to by tú moju daňovú kontrolu neuspokojilo, lebo problém bol, že to nesmie byť v pokladni, keď to nie sú peniaze v hotovosti, ale malo to byť zaúčtované ako výdaj z účtu. To sa ale mne javí ako blbosť, lebo súkromný účet ( v tomto prípade) neúčtujem, bolo to len niekoľko firemných pohybov. Ale či by ich uspokojilo účtovanie cez interný doklad tiež neviem povedať naisto.
Zita5
10.01.08,13:38
Ďaňová kontrola. Mala som tento problém koncom minulého roka (teda 2006) a vybrala som si možnosť - výdavkov v hotovosti - a to mi vytkli, preto hovorím, že interný doklad by bol asi lepší, lebo inak neviem ako.


Ak to daňová kontrola vytkla , akým spôsobom by to zaúčtovali ? O tom sa nezmienili , aby Vás poučili ?To len okrajová otázka.;)

Ja osobne som za účet , keď ho akokoľvek nazvete , ale účet , ktorý slúži výlučne na podnikateľské účely .
Ja to stále vravím , ak sa podnikateľské platby miešajú medzi súkromné platby , stáva sa to neprehľadným ako pre SZČO tak aj pre kontrolóra a potom možno aj problematickým .Treba sa tomu vyhnúť .
Zita5
10.01.08,13:53
Neviem či dobre rozumiem.
Mám doklad o úhrade zo súkromného účtu na x.- sk. Vložím do pokladne presne x,- Sk a zároveň aj vydám presne x,- Sk, takto to myslíš?
Lebo ak áno, to by tú moju daňovú kontrolu neuspokojilo, lebo problém bol, že to nesmie byť v pokladni, keď to nie sú peniaze v hotovosti, ale malo to byť zaúčtované ako výdaj z účtu. To sa ale mne javí ako blbosť, lebo súkromný účet ( v tomto prípade) neúčtujem, bolo to len niekoľko firemných pohybov. Ale či by ich uspokojilo účtovanie cez interný doklad tiež neviem povedať naisto.

Podľa pripojeného linku sme povinný ohlásiť na DÚ všetky účty , na ktorých sa sústreďujú finančné prostriedky v súvislosti s podnikaním .

http://www.porada.sk/381730-post9.html

Správne by bolo podľa môjho názoru ,ak to tak sledujem , účtovať o všetkých účtoch . Ja sa neborím týmito problémami , lebo som si to zariadila tak , aby sa súkromné účty nepoužívali na podnikateľské účely .
Paula
10.01.08,13:55
Ja sa neborím týmito problémami , lebo som si to zariadila tak , aby sa súkromné účty nepoužívali na podnikateľské účely .



s ú h l a s :) .
dadasv
10.01.08,20:58
Podľa pripojeného linku sme povinný ohlásiť na DÚ všetky účty , na ktorých sa sústreďujú finančné prostriedky v súvislosti s podnikaním .

http://www.porada.sk/381730-post9.html

Správne by bolo podľa môjho názoru ,ak to tak sledujem , účtovať o všetkých účtoch . Ja sa neborím týmito problémami , lebo som si to zariadila tak , aby sa súkromné účty nepoužívali na podnikateľské účely .
Vieš, Zitka aj ja, ale niektorým podnikateľom to nevysvetlíš. Mne sa to stáva pravidelne. Nemá dosť peňazí na podnikateľskom účte, tak si to jednoducho uhradí zo súkromného. A to aj z takého, ktorý nie je na jeho meno ale na manželku. Ale nechápem, prečo by to nemohlo byť účtované cez VPD. Ja to tiež dak robím. Odôvodnila by som to tak, že podnikateľ si vzal peniaze z pokladne na úhradu fa , a potom ju uhradil zo súkromného účtu. Tak isto by ich mohol poslať šekom cez poštu, nie?
Nike
11.01.08,16:40
Ak to daňová kontrola vytkla , akým spôsobom by to zaúčtovali ? O tom sa nezmienili , aby Vás poučili ?To len okrajová otázka.;)

Ja osobne som za účet , keď ho akokoľvek nazvete , ale účet , ktorý slúži výlučne na podnikateľské účely .
Ja to stále vravím , ak sa podnikateľské platby miešajú medzi súkromné platby , stáva sa to neprehľadným ako pre SZČO tak aj pre kontrolóra a potom možno aj problematickým .Treba sa tomu vyhnúť .

Zatiaľ len "zdusili" podnikateľa a ten sa samozrejme nehádal, takže uvidíme čo napíšu.
Súhlasím aby sa nemiešali súkromné a firemné platby, ale čo už keď to spáchal, stalo sa a vybrala som si asi nesprávnu možnosť zaúčtovania.
Nike
11.01.08,16:44
Podľa pripojeného linku sme povinný ohlásiť na DÚ všetky účty , na ktorých sa sústreďujú finančné prostriedky v súvislosti s podnikaním .

http://www.porada.sk/381730-post9.html

Správne by bolo podľa môjho názoru ,ak to tak sledujem , účtovať o všetkých účtoch . Ja sa neborím týmito problémami , lebo som si to zariadila tak , aby sa súkromné účty nepoužívali na podnikateľské účely .

Súhlasím s tebou, ale toto bolo zopár (asi 8) platieb, takže to bolo mimoriadne platenie. A nevidím dôvod účtovať celý súkromný účet. Tak ako vyjmeš len podnikateľské platby zo súkromného účtu? Tažko aby to bolo správne. Ale teraz určite už nebude nič podnikateľské platiť so súkromného BU.
Zita5
11.01.08,16:45
Zatiaľ len "zdusili" podnikateľa a ten sa samozrejme nehádal, takže uvidíme čo napíšu.
Súhlasím aby sa nemiešali súkromné a firemné platby, ale čo už keď to spáchal, stalo sa a vybrala som si asi nesprávnu možnosť zaúčtovania.

Potom dajte vedieť.;)
Nike
11.01.08,16:47
Potom dajte vedieť.;)

Ano určite dám
Nike
25.01.08,08:37
Tak mám zápis a o tomto probléme ani ťuk. Nato aký cirkus robili pri kontrole dokladov sme mysleli, že nás možno aj "zavrú" a pri prerokovaní zápisu je všetko OK (až na pár malých "blšiek").
Takže žiadne iné riešenie asi nie je , len to čo už máme.
zyx66
06.03.08,04:57
ako casto je bezne ze mi pride danova kontrola ked robim JU a som maly zivnostnicek? :)
aňuša
06.03.08,06:47
....záleží aký veľký je Daňový úrad a koľko majú daňových poplatníkov. Ja som mala kontrolu hneď v prvom roku a poviem Ti , že som aj rada. Ak by som robila chyby pri účtovaní , tak by som ich robila opakovane. Takže mám istotu, že účtujem dobre. Aj na odpočet DPH som mala kontrolu ( keď mi mali vracať peniažky) a dopadlo to na jednotku. A keď som sa na DÚ opýtala, prečo prišli tak skoro, tak odpoveď bola ......je to náhodný výber...takže asi tak.

Pekný deň. :)
luciana1
17.03.08,12:24
Ahojte,

SZČO omylom zaplatila faktúru zo súkromného účtu. O týždeň nato túto sumu za faktúru preposlal z podnikateľského účtu na súkromný, takže si tie peniaze vrátil.

Ako to zaúčtujem?
Úhrada fa zo súkromného cez ID?
Prevod z podnikateľského na súkromný osobná potreba?
luciana1
17.03.08,13:10
Poradí mi niekto? Prosííím.

Vopred ďakujem
luciana1
17.03.08,13:38
Pekne, pekne prosííím.
luciana1
17.03.08,16:30
Konečne som to našla v inom príspevku.
Toľko som tu toho už prečítala, že som už nevedela koľko je 1+1.

Prajem pekný večer.