Vladimír Ozimý
21.12.07,11:03
ahojte,

firma predala stroje. Majú tam záručný servis, ktorý pre nich vykonáva česká firma ta si faktúruje tieto služby a SR firma postupuje tieto faktúry rakúskej firme za účelom uznania reklamácie, na základe čoho oni vystavujú dobropisy (ta rakúska strana) teraz je koniec roka a reklamácie možno budú schválené v marci alebo aj neskôr...tvorili by ste na sumu nákladov záručného servisu ku ktorým by sa mali vzťahov dobropisy od rakúskej firmy rezervu na nevyfaktúrované dodávky? Ide o to že nevie sa v akej vyške budú uznané a vystavené dobropisy. Ja si myslím každopádne že tam niečo treba tvoriť lebo ide o poníženie nákladov roku 2007? ja by som tvoril rezervu vo výške faktúr ktoré boli poslané na posúdenie ako reklamácie...čo vy na to - Lenže problém je v tom že rezervy nesmú mať aktívny zostatok...časovo to neviem rozlíšiť keďže neviem presnú sumu...potom mi z toho vychádza že vystavené dobropisy v roku 2008 budú ovplyvňovať rok 2008 aj keď sa vzťahuje na servisné práce roku 2007...no som z toho jeleň
Vladimír Ozimý
21.12.07,10:35
teraz ma napadla veta postupov účtovania par. 5 ods 2

náhrady vynaložených nákladov predcházajúcich účtovných období sa účtujú do výnosov bežného obdobia.

vzťahuje sa to na dobropisy?
mudroš
21.12.07,12:39
teraz ma napadla veta postupov účtovania par. 5 ods 2

náhrady vynaložených nákladov predcházajúcich účtovných období sa účtujú do výnosov bežného obdobia.

vzťahuje sa to na dobropisy?
Postupoval by som podľa § 48 ods. 3
(3) Ak do dňa zostavenia účtovnej závierky nie je vystavený účtovný doklad pre dlžníka, výška pohľadávky sa určí napríklad na základe zmluvy alebo iného dokladu a pohľadávka sa účtuje na príslušných účtoch pohľadávok, s ktorými súvisí a vedie sa na samostatnom analytickom účte. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa účtujú upravujúce závierkové účtovné prípady, napríklad, ak do dňa zostavenia účtovnej závierky účtovná jednotka získala informáciu o výške tržby z predaja majetku, ktorý účtovná jednotka predala pred dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

To znamená, že by som účtoval pohľadávku a výnos v predpokladanej výške dobropisov.
Vladimír Ozimý
21.12.07,13:15
ja si myslím že to nie je možné aplikovať približnú sumu...to vychádza z toho že mám sumu na základe nejakého podkladu či už zmluvy objednávky dodáku atď...ale ja nemám nič...dnes neviem aká výška mojej pohľadávky bude...ja som to riešil z poradkyňou a takisto bola za to že v roku kedy bude tento dobropis vystavený. tento ods. 3 sa mi hodí na nevyfaktúrované dodávky (len naopak :)
Vladimír Ozimý
21.12.07,13:17
To znamená, že by som účtoval pohľadávku a výnos v predpokladanej výške dobropisov.

podľa mňa tento ods. 3 nehovorí o predpokladanej výške pohľadávky ale o pohľadávke ktorá je zrejme z nejakého podkladu
Vladimír Ozimý
21.12.07,13:26
no a keď som si prečítal ešte raz to ustanovenie tak mi to príde tak že ja ako veriteľ nevystavím doklad o tom že mi niekto dlží peniaze ale mám podklad o tom tak si to zúčtujem do výnosov. Kdežto v tomto prípade vystaví dobropis rakúska strana a nie slovenská firma(príjemca dokladu)
KEJKA
21.12.07,17:16
nejedná sa o rezervu na nevyfakturované dodávky, ale o očakávané zníženie nákladov, teda o pohľadávku voči dodávateľovi.
To, že táto pohľadávka bude riešená formou dobropisu je vedľajšie. Treba zaúčtovať kvalifikovaným odhadom a účtovať o pohľadávke napr zápisom 315 (reklamácie) MD
/ a Dal strana 501, 504, 518, podľa toho o čo sa jedná.
Ajulka33
18.02.09,06:10
Ahojte Poraďáci, naša firma robí servisné práce. Ako zaúčtovať faktúru, na ktorej sú servisné práce aj náhradné diely a ako sklad? Ak reklamujeme náhradné diely v záruke u dodávateľa, ako postupovať pri účtovaní skladu a taktiež pri uznaní a neuznaní reklamácie? Dodávateľ dobropisy nevystavuje, takže pošle podklady a mi vystavujeme dodávateľovi faktúru. Ešte jedna otázka: ako zaúčtovať sklad a rezervu na prelome roka? Vďaka.