halmir
21.12.07,21:29
Podnik si objednal u zhotoviteľa vypracovanie "Agrárneho geoinformačného systému",ten sa skladá z dodania jednotlivých aplikačných softvérov (grafický softvér,softvér kataster nehn. a pod.) ich inštalácií a importu iných údajov a dát. Hodnota jednotlivých aplikačných softvérov nepresahuje hodnotu 40 tis.,avšak ako celok je to viac. Urobím správne ak posudím dodávku systému ako celok včetne činnosti s tým súvisiacimi ,alebo to hodnotiť ako dodanie služby? Ďakujem za radu.
Zoltán Kovács
21.12.07,20:41
Podnik si objednal u zhotoviteľa vypracovanie "Agrárneho geoinformačného systému",ten sa skladá z dodania jednotlivých aplikačných softvérov (grafický softvér,softvér kataster nehn. a pod.) ich inštalácií a importu iných údajov a dát. Hodnota jednotlivých aplikačných softvérov nepresahuje hodnotu 40 tis.,avšak ako celok je to viac. Urobím správne ak posudím dodávku systému ako celok včetne činnosti s tým súvisiacimi ,alebo to hodnotiť ako dodanie služby? Ďakujem za radu.

Ak tie jednotlivé časti sú funkčné aj samostatne, a dajú sa použiť aj na iný účel, tak sa môžu samostatne účtovať. Ak to funguje iba ako celok tak to bude dlhodobý majetok a treba zaradiť do príslušnej odpisovej triedy.
halmir
21.12.07,21:58
No , práve o to ide, že podľa mňa sa jednotlivé SW dajú použiť aj samostatne , ale jednotlivé SW sú akousi skladačkou zakúpených 4 licencií jednotlivých SW ,aby systém ako celok splňal svoj účel.
Uvažoval som nad možnosťou celý systém aj vrátane služieb (tvorba mapového diela) zaradiť do majetku.Dúfam že tým nič nepokazím.
KEJKA
21.12.07,22:01
určite nič nepokazíte, pritom odpisovanie si môžete zvoliť podľa vlastných potrieb - rovnomerne podľa mesiacov 13-60, alebo 2-3-4 roky aj dlhšie.
durisovad
21.12.07,22:20
Ja by som jednorazovym odpisom neriskovala, ze pripadne kontrolorky danoveho uradu to napadnu. Mam skusenost, ze radi vidia taketo investicie ako SUBOR.
halmir
22.12.07,19:58
Ďakujem za pomoc,všetkým.