Mariana B.
08.03.05,11:41
:confused: Rada by som sa spýtala na účtovanie vzťahu organizačnej zložky ku svojej "materskej" spoločnosti.

Hlavne výdavky platené za materskú spoločnosť a opačne, keď nám účtuje materská spoločnosť platené výdavky za nás.
Rovnako účtovanie "dotácií" od materskej firmy.

Má niekto s týmto skúsenosti a ešte by som radala dostala odporučenie na dobrú literatúru ohľadom účtovania organizačných zložiek.
jessica
08.03.05,11:23
Literatúru neviem doporučiť, ale auditom overené účtovanie dotácii, výdajov a príjmov za materskú a od materskej firmy, teda zakladateľa org.zložky je cez účty 351 a 361.
V tomto prípade ide o konsolidovaný celok, ktorý robí konsolidovanú účtovnú závierku.
SOME
08.03.05,11:26
Organizačná zložka účtuje úplne samostatne, výdavky medzi sebou si môže prefakturovávať, pretože náklady, ktoré sa týkajú OZ by mali byť účtované iba v OZ a náklady materskej firmy zasa tam.

Spýtaj sa konkrétnejšie.
Mariana B.
08.03.05,13:08
SOME ide práve o to, že neviem ako má vyzerať takáto prefakturácia a následne ako to má vyzerať v závierke. Asi to bude cez 351-361 ako píše jessica, ale rád by som si to naštudovala detailne. Aj v nadväznosti na DPH. Pletie ma fakt, že akoby šlo o tú istú právnickú osobu, alebo aj ide....
SOME
08.03.05,13:30
Skúsim opísať nás, možno niečo pochytíš. my sme OZ, naša materská firma je v ČR. Ja robím uzávierku

aj daňové priznanie v SR, potom to celé dávam materskej firme do ČR oni si to prifaklia k svojmu.
Medzi sebou fakturujeme a všetko robíme ako keby sme boli úplne samostatné firmy, len si dávame väčší pozor na to čo medzi sebou fakturujeme. Len záleží na tom ako máte dohodnuté celé účtovníctvo, či to nemáte náhodou spojené. Účty 351 a 361 vôbec nepoužívam, všetko máme ok, lebo oni majú auditora. Teraz máme už aj s.r.o. slovenskú a všetky 3 firmy sa chováme tak ako keby sme boli cudzie. Každý náklad tam kam patrí. To som sa rozpísala, ale než som prišla nakoniec, robila som ešte iné veci.
jessica
08.03.05,15:10
My sme totiž mali stanovené zakladateľom, že nič sa nebude prefakturovávať. Proste to tak chceli. Účtovníctvo org.zložky beží samostatne ako samostatná ÚJ, robí sa závierka aj DP a potom sa to celé dáva zakladateľovi a on to dáva do konsolidácie.
Ak vznikli nejaké účtovné prípady, ktoré nákladovo patrili k nám a oni to uhradili, jednoducho to bola dotácia našej pokladne cez 361, okrem toho nám dotovali aj BÚ najmä zo začiatku, bez toho by to ani nešlo, lebo org. zložka nemala žiadne imanie.
Napr. aj vedúca org zložky bola celý čas zamestnancom zakladateľa, ale výplata sa jej vyplácala z našej org. zložky.
babenko1
06.08.05,07:32
:confused: Rada by som sa spýtala na účtovanie vzťahu organizačnej zložky ku svojej "materskej" spoločnosti.

Hlavne výdavky platené za materskú spoločnosť a opačne, keď nám účtuje materská spoločnosť platené výdavky za nás.
Rovnako účtovanie "dotácií" od materskej firmy.

Má niekto s týmto skúsenosti a ešte by som radala dostala odporučenie na dobrú literatúru ohľadom účtovania organizačných zložiek.Výdavky za materskú spoločnosť im prefaktúrujte.. klasický obchodný vzťah, robí sa to bežne..len pozor! na DPH. Čo sa týka dotácii.. daj to ako záväzok voči materskej spoločnosti na účet 379...mala by byť na to nejaká zmluva, prípadne vyčíslené úroky za pôžičku. Aspoň takto to u nás funguje.
KEJKA
06.08.05,13:06
účtovníctvo OZ a materskej firmy je samostatné, vzájomné fin. toky idú cez 351, 361, tiež 479. Materská firma si obraty prenesie do svojho účtovníctva cez 395-Vnútorné zúčtovanie. A to mesačne, aby bolo dodržané ustanovenie zákona o účtovníctve.
mudroš
11.08.05,11:15
účtovníctvo OZ a materskej firmy je samostatné, vzájomné fin. toky idú cez 351, 361, tiež 479. Materská firma si obraty prenesie do svojho účtovníctva cez 395-Vnútorné zúčtovanie. A to mesačne, aby bolo dodržané ustanovenie zákona o účtovníctve.Prosím Vás, prečo tam stále chcete používať 351, 361, 479 a stále spomínate nejakú konsolidáciu.
Organizačná zložka je predsa súčasť jednej fimy a nie samostatná spoločnosť.
Ak ide o organizačnú zložku zahraničnej právnickej osoby na Slovensku, považuje sa za samostatnú účtovnú jednotku a musí za činnosť na Slovensku viesť účtovníctvo podľa slovenských predpisov.
Pre daňové účely to bude pravdepodobne stála prevádkáreň. To určuje zákon o dani z príjmov alebo zmluva o zabránení dvojitého zdanenia.

Stále to ale nie je samostatná právnická osoba, ale súčasť tej zahraničnej. Všetku účtovné prípady organizačnej zložky sú súčasne účtovné prípady jednej právnickej osoby.

Platí to aj opačne, t.j. ak Slovenská právnická osoba má organizačnú zložku v zahraničí.

Pre účtovanie vzťahov medzi organizačnými zložkami (pohľadávok aj záväzkov) v Slovenskom účtovníctve je vyhradený účet 395 - Vnútoné zúčtovanie.
Johanka
16.08.05,08:12
Má niekto skúsenosť s účtovaním resp.zdaňovaním v rámci celosvetových príjmov v SR stálej prevádzkarne v zahraničí v jednoduchom účtovníctve? FO má stálu prevádzkareň v ČR, vedie sa tam účto, podali v ČR priznanie. Čo sa s tým bude diať v SR? FO má odklad na podanie DP do 30. 9.2005, JÚ na Slovensku si robil sám a teraz nevie čo ďalej ( a ani ja ).
Johanka
16.08.05,16:34
Má niekto skúsenosť s účtovaním resp.zdaňovaním v rámci celosvetových príjmov v SR stálej prevádzkarne v zahraničí v jednoduchom účtovníctve? FO má stálu prevádzkareň v ČR, vedie sa tam účto, podali v ČR priznanie. Čo sa s tým bude diať v SR? FO má odklad na podanie DP do 30. 9.2005, JÚ na Slovensku si robil sám a teraz nevie čo ďalej ( a ani ja ).Však mi niekto pomôžte !:confused:
Johanka
17.08.05,10:51
:mee: :mee: :mee: Nikto ?
Johanka
18.08.05,12:50
Má niekto skúsenosť s účtovaním resp.zdaňovaním v rámci celosvetových príjmov v SR stálej prevádzkarne v zahraničí v jednoduchom účtovníctve? FO má stálu prevádzkareň v ČR, vedie sa tam účto, podali v ČR priznanie. Čo sa s tým bude diať v SR? FO má odklad na podanie DP do 30. 9.2005, JÚ na Slovensku si robil sám a teraz nevie čo ďalej ( a ani ja ).
Jediné čo viem, že si daňovú povinnosť zaplatenú v ČR započíta na daň.povinnosť z celosvetových príjmov, priznaných v SR ( jednoznačne je rezident SR ). Iba neviem, či účto zo stálej prevádzky sa musí nejako premietnuť do slovenského účtovníctva ... ???
Lucy2
17.01.06,17:22
Prosím Vás, prečo tam stále chcete používať 351, 361, 479 a stále spomínate nejakú konsolidáciu.
Organizačná zložka je predsa súčasť jednej fimy a nie samostatná spoločnosť.
Ak ide o organizačnú zložku zahraničnej právnickej osoby na Slovensku, považuje sa za samostatnú účtovnú jednotku a musí za činnosť na Slovensku viesť účtovníctvo podľa slovenských predpisov.
Pre daňové účely to bude pravdepodobne stála prevádkáreň. To určuje zákon o dani z príjmov alebo zmluva o zabránení dvojitého zdanenia.

Stále to ale nie je samostatná právnická osoba, ale súčasť tej zahraničnej. Všetku účtovné prípady organizačnej zložky sú súčasne účtovné prípady jednej právnickej osoby.

Platí to aj opačne, t.j. ak Slovenská právnická osoba má organizačnú zložku v zahraničí.

Pre účtovanie vzťahov medzi organizačnými zložkami (pohľadávok aj záväzkov) v Slovenskom účtovníctve je vyhradený účet 395 - Vnútoné zúčtovanie.




Ucet 395 je sice pekny, ale ako na konci roka vysporiadate jeho zostatok, ked podla postupov nesmie ku koncu uctovneho obdobia zostatok vykazovat?
A ako pristupujete ku kurzovym rozdielom v pripade, ze sa na 395 uctovalo aj v cudzej mene? Mam na mysli kurz. rozdiely ku koncu uctov. obdobia. Je povinnost o nich uctovat alebo nie?
mudroš
20.01.06,13:57
Súhasím, že je to problém. Aj na MF SR už o ňom vedia. Len to nejako zabudli z postupov vypustiť.
Doporučujem napísať o stanovisko na MF SR. Nemusí to byť nevýznamná položka a prečo riskovať pokutu podľa zákona o účtovníctve?
Akinom
11.02.06,17:33
Prosím Vás o podrobnejšiu info ohľadne účovania OZ.
S.r.o., ktorú účtujem si založila OZ v ČR 12/05, takže je to pre mňa úplne niečo nové. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila že to čo účtujem v ČR musím účtovať aj v SRO, ale ako?
napr.účtujem,že SRO (351/211) dala peniaze na začiatku do OZ (211/361)

DF za služby-náklad v OZ účtujem 518/321 a úhradu DF 321/211
v SRO si mám zvoliť analitiku napr.55 a všetko účtovať 51855/32155
úhradu 32155/21155 ????? Alebo ako???
Vopred všetkým ďakujem.
Akinom
12.02.06,11:38
Prosím Vás o podrobnejšiu info ohľadne účovania OZ.
S.r.o., ktorú účtujem si založila OZ v ČR 12/05, takže je to pre mňa úplne niečo nové. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila že to čo účtujem v ČR musím účtovať aj v SRO, ale ako?
napr.účtujem,že SRO (351/211) dala peniaze na začiatku do OZ (211/361)

DF za služby-náklad v OZ účtujem 518/321 a úhradu DF 321/211
v SRO si mám zvoliť analitiku napr.55 a všetko účtovať 51855/32155
úhradu 32155/21155 ????? Alebo ako???
Vopred všetkým ďakujem.

Poraďte prosím niekto, kto účtujete organizačnú zložku.
Akinom
13.02.06,06:10
Prosím Vás o podrobnejšiu info ohľadne účovania OZ.
S.r.o., ktorú účtujem si založila OZ v ČR 12/05, takže je to pre mňa úplne niečo nové. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila že to čo účtujem v ČR musím účtovať aj v SRO, ale ako?
napr.účtujem,že SRO (351/211) dala peniaze na začiatku do OZ (211/361)

DF za služby-náklad v OZ účtujem 518/321 a úhradu DF 321/211
v SRO si mám zvoliť analitiku napr.55 a všetko účtovať 51855/32155
úhradu 32155/21155 ????? Alebo ako???
Vopred všetkým ďakujem.

Alebo mi poraďte na ktorých stránkach by som mala hľadať, alebo v ktorej literatúre, ako sa účtuje organizačná zložka.
Budem vďačná za čokoľvek. ďakujem
alušik
24.02.06,07:19
Aj ja by som bola vďačná.:) Namočila som sa do toho len tým, že som sľúbila vypísať daňové priznanie so súvahou a výsledovkou. Ale teraz sa mi to moc nepáči, keď vidím, že to niekto potom zoberie tak že - VEĎ VY STE NÁM ROBILI DAŇOVÉ PRIZNANIE... Musím im minimálne povedať, že nesúhlasím s ich účtovaním počas roka.:eek:
JanaSys
24.02.06,10:11
Možno Vás popletiem, ale pokúsim sa to popísať z môjho pohľadu - mám na starosti z programovej stránky aj účtovníctvo OZ v ČR aj matky tu.
Takže. OZ vedie v ČR vlastné účtovníctvo podľa českých zákonov a platí tam dane. Účtovníctvo vedie v českých korunách. Keďže je súčasne v účtovníctve slovenskej matky, ktoré sa vedie v SK, raz mesačne sa údaje prenášajú z českého účtovníctva do slovenského a tzv. sa prekurzujú. Po prvý raz kurzom posledného dňa v mesiaci a potom každý ďalší mesiac až po 31.12. To znamená, že k 31.12 sú hodnoty z českého účtovníctva v slovenskom vždy kurzom z 31.12 . (dá sa to urobiť aj jednorazovo, ale potom to boli vždy v decembri veľké sumy). Pokiaľ sa napríklad líšia české a naše predpisy (leasing, hranice pre dlhodobý majetok) - rieši to matka v svojom účtovníctve cez interné doklady. Matka potom má možnosť všetky účtovné doklady tlačiť len za seba, len na OZ (v SKK) alebo za celú spoločnosť.
Pokiaľ sú napr. výdaje na kreditné karty na bankových účtoch matky, ale náklady sú v českom účtovníctve, tak sa to rieši cez spojovací účet. Hovoríte tu o 395, ale viac menej som si istá, že používajú 396. Je zostatok na konci roka tvoria napr. čerpania na kreditnú kartu, ktoré v nákladoch už má OZ, ale v banke to strhnú až v januári matke.
Milan Benka
24.02.06,10:27
Účtovníctvo zahraničnej org. zložky sa nezapracuvava do slovenského účt., ani sa nekurzuje, ale vedie sa spolu:

1. Účt. za s.r.o. ako celok, kde org.zložka je vedená napr. ako stredisko(podľa toho, ako to umožňuje soft.) podľa slov. zákonov.v SKK
2. Účt. za org. zložku samostatne podľa českých zákonov pre správne vyčíslenie základu dane v ČR. V CZK.


Iba v prípade natoľko príbuzných spôsoboch účtovania ako majú SR a ČR nedôjde k výraznejšiemu rozdielu oproti použitiu metódy popísanej v prísp.č. 20. Ale v konečnom dôsledku k určitému skresleniu dôjde.

Ešte na záver dodám, že slovenská materská firma spolu so svojou zahr.org.zložkou tvoria z hľadiska slov. zák. o účtovníctve jeden celok.
Myslím, že to platí aj podľa českého zákona v príp. českej materskej firmy.
alušik
24.02.06,10:55
Táto podstata fungovania mne osobne jasná je. Aspoň sa mi teda zdá. Ja mám teraz skontrolovať len tu organizačnú zložku - v mojom prípade v opačnom postavení. Len som proste uvažovala, čo mám okolo toho naštudovať. Dostala som usmernenie z českej s.r.o, že to robia presne podľa toho, ako píšete. Ja tu účto spracujem, urobím súvahu, výsledovku, daňové priznanie a posuniem to do ČR. Tam to potom zlúčia pre daňové priznanie v ČR.
Len neviem, kontrola na daň z príjmu teda môže prísť normálne organizačnej zložke z daňového úradu v SR, nie? Ide mi o to, že pri kontrole účtovania som zistila "metodické" nepresnosti. Pokiaľ mám vedomosť, daňové úrady teraz môžu dávať samostatné protokoly a následné pokuty za nesprávnosť metodiky podľa zákona o účtovníctve. Preto sa už nepozerám na veci tak, ako kedysi - že veď mi je to jedno, aj tak sa mi tým daň nemení. Už mi to naozaj jedno nie je.
Akinom
24.02.06,17:50
Možno Vás popletiem, ale pokúsim sa to popísať z môjho pohľadu - mám na starosti z programovej stránky aj účtovníctvo OZ v ČR aj matky tu.
Takže. OZ vedie v ČR vlastné účtovníctvo podľa českých zákonov a platí tam dane. Účtovníctvo vedie v českých korunách. Keďže je súčasne v účtovníctve slovenskej matky, ktoré sa vedie v SK, raz mesačne sa údaje prenášajú z českého účtovníctva do slovenského a tzv. sa prekurzujú. Po prvý raz kurzom posledného dňa v mesiaci a potom každý ďalší mesiac až po 31.12. To znamená, že k 31.12 sú hodnoty z českého účtovníctva v slovenskom vždy kurzom z 31.12 . (dá sa to urobiť aj jednorazovo, ale potom to boli vždy v decembri veľké sumy). Pokiaľ sa napríklad líšia české a naše predpisy (leasing, hranice pre dlhodobý majetok) - rieši to matka v svojom účtovníctve cez interné doklady. Matka potom má možnosť všetky účtovné doklady tlačiť len za seba, len na OZ (v SKK) alebo za celú spoločnosť.
Pokiaľ sú napr. výdaje na kreditné karty na bankových účtoch matky, ale náklady sú v českom účtovníctve, tak sa to rieši cez spojovací účet. Hovoríte tu o 395, ale viac menej som si istá, že používajú 396. Je zostatok na konci roka tvoria napr. čerpania na kreditnú kartu, ktoré v nákladoch už má OZ, ale v banke to strhnú až v januári matke.

JanaSys, poprosím Ťa o konkrétnu radu. Keď spracovávaš doklady or.zložky v ČR tak tu na Slovensku to robíš akým spôsobom?
Píšeš že vždy k poslednému dňu v mesiaci. Na základe čoho takto účtuješ?
Nemal by sa každú účtovný prípad prerátať kurzom dňom kedy bolo o tom účtované v OZ? A robíš to spôsobom rozlíšenej analitiky priamo na tie účty ktoré použila OZ? Moc by si mi pomohla s nejakým účtovným prípadom.
Naozaj moc ďakujem. Už ma trocha tlačí čas a ešte som nedostala konkrétnu odpoveď. Najviac mi pomohol tvoj príspevok, preto som ho citovala, ak by sa chcel niekto pridať.
SOME
24.02.06,19:15
Táto podstata fungovania mne osobne jasná je. Aspoň sa mi teda zdá. Ja mám teraz skontrolovať len tu organizačnú zložku - v mojom prípade v opačnom postavení. Len som proste uvažovala, čo mám okolo toho naštudovať. Dostala som usmernenie z českej s.r.o, že to robia presne podľa toho, ako píšete. Ja tu účto spracujem, urobím súvahu, výsledovku, daňové priznanie a posuniem to do ČR. Tam to potom zlúčia pre daňové priznanie v ČR.
Len neviem, kontrola na daň z príjmu teda môže prísť normálne organizačnej zložke z daňového úradu v SR, nie? Ide mi o to, že pri kontrole účtovania som zistila "metodické" nepresnosti. Pokiaľ mám vedomosť, daňové úrady teraz môžu dávať samostatné protokoly a následné pokuty za nesprávnosť metodiky podľa zákona o účtovníctve. Preto sa už nepozerám na veci tak, ako kedysi - že veď mi je to jedno, aj tak sa mi tým daň nemení. Už mi to naozaj jedno nie je.
Kontrola na daň z príjmu SR môže prísť, veď sme tu podávali DP a platili daň. Ostatné ako píšeš, po ukončení roka odovzdávam súvahu, výsledokvu a DP. Tiež odovzdávam inventúru všetkých účtov. Materská firma si to prilepí k svojmu účotvníctvu prepočítané kurzom až na konci roku.
JanaSys
25.02.06,09:00
Materská firma si to prilepí k svojmu účotvníctvu prepočítané kurzom až na konci roku.
Takže predsa aj vy prepočítavate kurzom ku koncu roka. My to len robíme priebežne každý mesiac, aby kurzové rozdiely v decembri nemali taký vplyv na celkový výsledok. Keďže to robí program automaticky, nikoho to nezaťažuje.
Pri prevode záznamov z českého učta OZ sa priamo pri prevode mení niektoré účtovanie podľa analytík: (! len niektoré analytiky z týchto účtov !)
548 na 524, 521 na 554, 524 na 554, 388 na 378, okrem toho v SU ručne opravujú zaúčtovanie poistenia za škodu (527 alebo tak nejako), takisto až v SU matky upravujú cez interné doklady napr. dlhodobý majetok - v ČR je limit 50000 Kč, takže niečo sa u nich neodpisuje a podľa našeho zákona sa musí.
Súhlasím, že OZ musí viesť vlastné účtovníctvo podľa zákonov ČR a súčasne je súčasťou účtovníctva matky, ten prevod dokladov je tam len pre uľahčenie práce, aby sa to nemuselo robiť na dvakrát. Ide o veľkú firmu, takže urobiť to až na konci roka je nereálne.

To Akinom : poslala som Ti SS.
Martina123
13.07.06,07:13
Dobrz den ,
Chcel abz som sa opztat, ci ma niekto skusenossti so zrusenim a vzmazom organizacnej zlozky zahranicnej osobý, hlavne pokial ide o uctovnictvo. Viete mi poradit ako ju uzavriet, co treba robit? Ide o mimoriadnu uctovnu zavierku. Dakujem za rychlu odpoved.
Milan Benka
13.07.06,07:32
Urobiť mimoriadnu uzávierku, podať DP.
Martina123
18.07.06,07:33
Mimoriadnu ale viete mi povedat, co a na ake ucty treba previest?
Dakujem
Milan Benka
18.07.06,07:35
Postupujete ako pri riadnej, akurát nie ku 31.12. ale k inému dátumu. Závierkove účty ostávajú rovnaké.
striebro1
26.03.07,04:50
co je potrebne urobit, ak mam organizacnu zlozku v cr? mam do suvahy a vykazu ziskov a strat napocitat jej hodnoty a odovzdat na du take vykazy? teda ze organizacna zlozka mi doda hlavnu knihu, ja ju prrepocitam kurzom ku koncu roka na slovenske koruny a nacitam k mojim udajom...a ako mam vyplnit danove priznanie??? robi to niekto z vas????
striebro1
26.03.07,09:32
je tu niekto kto ma organizacnu zlozku v cechach zriadenu???? ako robite danove priznanie a vykazy??????????
zlatica76
26.03.07,10:33
Myslím, že predchádzajúce príspevky sú dostatočné a v tejto oblasti platí viac ako inde: UROBIT DOBRU ORGANIZACNU SMERNICU.

Darmo ti budem vysvetlovať, ako to je u nás, keď tvoj účtovnícky program to nezvládne. Ale v zásade sú možné dva spôsoby:
1. (jednoduchší) Účtovníctvo vedie OZ v Čechách podľa ich platných predpisov. Vzhľadom na blízkosť účtovania, na konci mesiaca zoberieš hlavnú knihu, prepočítaš kurzom NBS ku koncu mesiaca a pripočítaš k materskej spoločnosti (môžeš sa ešte vyhrať so vzťahmi medzi OZ a matkou). Ako prevodový účet použi 395
2. (zložitejší - a tento momentálne využívame) Účtovníctvo OZ v Čechách vedie podľa českých platných predpisov, na matku posielaju viac-menej pravidelne kópie dokladov a tu na Slovensku si ich účtujeme podľa slovenských predpisov (vznikajú nezrovnalosti najmä v HV - ale dajú sa vysvetliť a ani auditori nemajú problémy).

Výkazy - matku s OZ spočítaš.
Daňové priznanie: naštudovať zákon o zamedzení dvojitého zdanenia a daňové priznanie v te časti, kde sa započítava daň zaplatená v zahraničí.
V zásade (aspoň u nás) spočítame matku s OZ a základ dane tvoríme podľa slovenských predpisov (čiže základ dane je trochu iný ako keď sčítaš základ dane slovenský a český).
striebro1
26.03.07,10:51
ja mam k dispozicii hlavnu knihu z organizacnej zlozky v cechach, vysledovku, suvahu...to je vsetko...danove priznanie mi snad faxnu v stredu...
to som musela kazdy mesiac uctovat konecne zostatky?? nestaci to ku koncu roka???? mohla by byt z toho nejaka pokuta z du????
striebro1
26.03.07,10:54
Zlatica76, prosim ta, nemohla by si mi poslat sem ako ma taka organizacna smernica vyzerat? Potrebujem audit??? som sro a mam v cechach organizacnu zlozku....
zlatica76
26.03.07,11:57
:) Optimista :) Keby sme ju mali, boli by sme krali :) Ale faktom je ze ju nemame, auditorov zatial vzdy nejako oblbneme, ze to potom nakoniec ani nechcu.

OZ nema vplyv na audit, t.j. pokial neprekracujes zakonne hranice, tak audit nepotrebujes.

Danova pokuta z DU moze byt, ked porusis predpisy, a kedze MF SR na to ... (kasle), tak nemas co porusit.

Na konci roka pripocitas k slovenskym vykazom tie ceske, a robis normalne danovo pripocitatelne polozky ako keby si zlozku nemala. Pozor! v Cechach maju ine pripocitatelne polozky, takze uctovu osnovu si musia prisposobit podla aj podla slovenskych predpisov.

Ak platite dane v CR, tak sa ta tyka tabulka "E" v danovom priznani. Myslim, ze je to tam zrozumitelne napisane, treba si to poriadne precitat a porozmyslat.
striebro1
26.03.07,12:17
zlatica76 dakujem pekne za rady...dufam, ze sa mi to podari dat dokopy do pondelka....)))) vy mate tiez organizacnu zlozku v cechach?? tie kurzove rozdiely, ktore nam vzniknu prave prekurzovanim zostatku, su danovo uznane, alebo ich nemam pocitat??? ide o ciastky, ktore ako matka som poskytla organizacnej zlozke do ciech kvazi ako pozicku, vlastne dotaciu a na konci roku robim normalne kurzovy rozdiel????????? alebo nie????
striebro1
29.03.07,04:06
dobry den,
chcela by som sa opytat. ake vykazy vyplnate k danovemu priznaniu? obycajnu suvahu a vysledovku alebo konsolidovanu? ja uvazujem, ze hlavnu knihu organizacnej zlozky nahodim do mojho uctovnictva internym dokladom a odovzdam klasicke vykazy s tym, ze budem mat napocitane udaje z matky a jej organizacnej zlozky ako jeden subjekt...kto ma s tym skusenosti????
striebro1
29.03.07,04:20
vcera som bola v tej organizacnej zlozke a uctovnicka mi povedala, ze majetok do spotreby podla ich predpisov v roku 2006 nenakupili...s tymi pripocitatelnymi polozkami, kedze oni v cechach maju ine, tak mi to zmeni danove priznanie na slovensku...ja som bola v tom, ze presne to napocitam a odpocitam a v podstate vysledok budem mat moje danove priznanie...
nie je to tak??? ved oni v cechach podaju danove priznanie a zaplatia dan a ja pripocitam ich udaje k mojmu danovemu priznaniu a vysledok by mal byt moja danova povinnost. moze to tak byt, alebo nie?????
zlatica76
29.03.07,05:01
Striebro, zacni trochu rozmyslat hlavou (a hlavne - trochu si pozri zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdnanenia s CR).

Takze: co je organizacna zlozka? Zjednodusene povedane, OZ je sucastou materskej spolocnosti, tj. vystupuje ako "stredisko" (co na tom, ze je v zahranici). Cize z toho vyplyvaju aj vykazy - zostavujes individualne vykazy.

Dobre si pozri v zakone, kedy zostavujes konsolidovanu uctovnu zavierku! (to tu teraz nebudem vysvetlovat, je na to kopec otazok aj odpovedi).

Danove priznanie - samozrejme, moze sa ti stat situacia (a pravdepodobne sa ti stane), ze zaplatis viac dane, ako len zo slovenskej casti. Vzhladom na to, ze s CR mame zapocitanie dane (a nie vynatie danoveho zakladu), tak sa ti moze stat, ze zaplatis viac dane ako len zo slovenskej casti.

A skusal/a si si uz vyplnit v danovom priznani tabulku E? Najprv to skus sama, existuju aj nejake knizky ohladom dvojiteho zdanenia s CR

P.S. Zamedzenie dvojiteho zdanenia ale vobec neznamena, ze nebudes z jednych penazi platit dvakrat dane :)
striebro1
29.03.07,05:32
pekny den zlatica76,
ja viem ze nebudem platit viac alebo dvakrat...skor, ze mi vyjde nizsia danova povinnost...oni maju nezaplatene odvody pripocitatelnu polozku v cechach a my nie...to znamena, ze oni kedze nezaplatili odvody, tak im to danovy zaklad zvysi a tym padom ajvysia dan vyjde...ked to budem robit podla slovenskych, tak mi to vyjde nizsie a do tabulky e dam dan ktoru oni zaplatia v cechach...
striebro1
29.03.07,05:37
slovenska matka v podstate funguje len ako taka kvazi administrativa, to znamena, ze ma zisk ovela nizsi.....matka ma len troch zamestnancov, nejake naklady a nejake vynosy...
ceska organizacna zlozka ma ovela vyssi zisk, kedze tam sa v podstate odohrava cely proces...
striebro1
29.03.07,05:39
citam z ich priznania ze maju nezaplatene zakonne pojisteni vo vyske cca 1mil czk...co im zvysilo danovy zaklad....
Martina CF
04.03.08,10:10
Ahojte. Sme slovenská a.s. a máme organizačnú zložku v ČR. Sme povinný zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku, alebo je postačujúce, ak zoberieme hlavnú knihu českej OZ a kurzom z 31.12. ju zjednodušene povedané preklopíme do účtovníctva matky? vo výkazoch spočítame matku s OZ?
Danila
04.03.08,10:22
Ahojte. Sme slovenská a.s. a máme organizačnú zložku v ČR. Sme povinný zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku, alebo je postačujúce, ak zoberieme hlavnú knihu českej OZ a kurzom z 31.12. ju zjednodušene povedané preklopíme do účtovníctva matky? vo výkazoch spočítame matku s OZ?Doporučujem Ti preštudovať §-22 Zákona o účtovníctve, kde nájdeš odpoveď.:)
striebro1
04.03.08,13:15
Ahojte. Sme slovenská a.s. a máme organizačnú zložku v ČR. Sme povinný zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku, alebo je postačujúce, ak zoberieme hlavnú knihu českej OZ a kurzom z 31.12. ju zjednodušene povedané preklopíme do účtovníctva matky? vo výkazoch spočítame matku s OZ?

ahoj, ja tiez uctujem slovensku matku ktora ma org. zlozku v cechach. ja som minuly rok zobrala hlavnu knihu ceskej oz a kurzom k 31.12. som ju preklopila do uctovnictva matky. nerobila som konsolidaciu, lebo org. zlozka nie je samostatny podnikatelsky subjekt...ale neviem, ci to tak ma byt....
daj mi vediet, ako to robite vy...:)
Martina CF
05.03.08,06:27
ahoj, ja tiez uctujem slovensku matku ktora ma org. zlozku v cechach. ja som minuly rok zobrala hlavnu knihu ceskej oz a kurzom k 31.12. som ju preklopila do uctovnictva matky. nerobila som konsolidaciu, lebo org. zlozka nie je samostatny podnikatelsky subjekt...ale neviem, ci to tak ma byt....
daj mi vediet, ako to robite vy...:)
No my to teraz ideme robiť prvýkrát a tiež si myslím, že je to rozumné spraviť spôsobom preklopenia do účtovníctva matky. Myslím si, že konsolidáciu nie je potrebné robiť. Môj názor, ak sa mýlim opravte ma, prosím :)
Tánička
01.10.08,10:31
Prosim o pomoc pri organizačnej zložke. Môže matka (tuzemská sro)vypožičať tuzemskej OZ zásoby tovaru formou pôžičky (bez úrokov) ? Vzťahuje sa na to DPH, keďže sa všetko udeje pod jedným IČ DPH? Zásoby budú vrátené po cca 3 mesiacoch v pôvodnej výške.
Ďakujem
Martina CF
23.03.09,07:23
Ahojte. Máme organizačnú zložku v ČR. Materská firma aj organizačná zložka sú malé firmy, obe si vedú účtovníctvo samostatne. Teraz však potrebujem preklopiť účtovníctvo organizačnej zložky do slovenského účtovníctva. Mám zostatky na všetkých českých účtoch k 31.12.2008. Ale neviem ako postupovať v tomto prípade:
Zostatok na českom účte 221 k 31.12.2007 bol 145201,04 CZK, čo bolo 183388,91 SKK. Zostatok k 31.12.2008 je 13423,61 CZK, čo predstavuje 15182,10 SKK. Ako to zaúčtovať? Mám len zaúčtovať rozdiel?
Robím to prvýkrát a som z toho dosť zmätená :mad:
Martina CF
05.10.09,12:47
Ahojte. Potrebujem poradiť ohľadom organizačnej zložky. Mám zmluvu na poskytnutie služieb, ktorú uzavrela organizačná zložka v ČR a firma XY. Z tejto zmluvy vyplýva odmena, ktorú však uhradila slovenská matka. Ako tento prípad zaúčtovať na českej i slovenskej strane?
Vašulík
13.10.09,10:32
Ak nejde o konsolidovanu uzavierku, potom by som pouzila na dotaciu od matky ucet 378 a naopak OZ by uctovala prijem ako 379. Nie som si vsak celkom ista , pretoze s uctovanim zlozky zacinam a informacie zhanam len velmi tazko.
vgabka
10.11.09,08:31
Dobrý, môžte mi poradiť ako je to s DPH v organizačnej zložke? Organizačná zložka českej spoločnosti, ktorá má sídlo na Slovensku a tu vykonáva svoju činnosť podlieha zákonu o DPH na Slovensku? Tu podáva daňové priznanie?
januš1
10.11.09,09:25
Dobrý, môžte mi poradiť ako je to s DPH v organizačnej zložke? Organizačná zložka českej spoločnosti, ktorá má sídlo na Slovensku a tu vykonáva svoju činnosť podlieha zákonu o DPH na Slovensku? Tu podáva daňové priznanie?


Nie je to úplne moja parketa, ale veľmi dobrý článok je v MaF (Manažment, mzdy, právo a financie) č. 15-16/2009. Podrobne tam rozoberajú daňové problémy organizačnej zložky zahraničnej osoby. Tam odpoveď určite nájdeš.
Danila
10.11.09,09:50
Dobrý, môžte mi poradiť ako je to s DPH v organizačnej zložke? Organizačná zložka českej spoločnosti, ktorá má sídlo na Slovensku a tu vykonáva svoju činnosť podlieha zákonu o DPH na Slovensku? Tu podáva daňové priznanie?Tvoj problém je na Porade detailne popísaný. Hľadaj cez vyhľadanie:
Napr.

http://www.porada.sk/t82215-organizacna-zlozka-zahranicnej-osoby-uctovnictvo.html
Airam25
02.03.10,14:41
Krasny den,
po precitani prispevkov som nenasla relevantnu odpoved na nasledovny problem:
mala firma na SK(sro-cka platca DPH) je 100% dcerska spol. materskej firmy vo FR. SK-firma v uctovnictve vedie záväzky za služby od tuzemskych dodavatelov, záväzky za prenajom priestorov. Tieto boli ale uhradene priamymi platbami z FR.materskej firmy priamo na ucty dodavatelom.Teda platby neprebehli cez ucet Sk-firmy. Ako je mozne vysporiadat tieto "uhrady" a zlikvidovat tak fakturovane závazky,kt.boli realne uhradene ??? Staci na to fotokopia bankoveho vypisu fr.materskej firmy a prevodneho prikazu fr.banky ??? Prosim poradte, tych faktur je dost vela.Ďakujem veľmi za pomoc.
Asztalosová
03.03.10,07:20
Prosim o pomoc. Ako treba zacat uctovat organizacnu zlozku zahranicnej osoby. Tak isto ako s.r.o., t.j. mzdy, faktury prijate,vydane, sklad, DPH a vsetko ostatne? Je mozne zauctovat aj naklady na zalozenie organ.zlozky?
A pri zostaveni suvahy a vykaz Z a S tiez je to to iste? Len organ.zlozka nema zakladne imanie, a v mojom pripade nema ani majetok, cize ani odpisy.
Dakujem za pomoc.
Airam25
08.03.10,14:11
Krasny den,
po precitani prispevkov som nenasla relevantnu odpoved na nasledovny problem:
mala firma na SK(sro-cka platca DPH) je 100% dcerska spol. materskej firmy vo FR. SK-firma v uctovnictve vedie záväzky za služby od tuzemskych dodavatelov, záväzky za prenajom priestorov. Tieto boli ale uhradene priamymi platbami z FR.materskej firmy priamo na ucty dodavatelom.Teda platby neprebehli cez ucet Sk-firmy. Ako je mozne vysporiadat tieto "uhrady" a zlikvidovat tak fakturovane závazky,kt.boli realne uhradene ??? Staci na to fotokopia bankoveho vypisu fr.materskej firmy a prevodneho prikazu fr.banky ??? Prosim poradte, tych faktur je dost vela.Ďakujem veľmi za pomoc.


Ma niekto z vas podobnu skusenost ? Poradte prosim ako to vyriesit.
janapill
20.03.10,20:24
Prosím Vás, neviem sa ďalej pohnúť a čas tlačí. Máme v CR zriadenú org.složku, ktorú sme v roku 2009 zrušili a tak sme museli zdaniť neuhradené záväzky a nevysporiadané zálohy z čoho vyšiel vyšší ZD lenže v roku 2005 a 2007 sme v ČR vykázali účtovnú aj daňovú stratu, ktorú sme si teraz v CR umorili takže ZD sa nám dosť znížil. A ako to bude teraz s DP na SR? Lebo tu mi po nahodení obratov org.složky vychádza veľký zisk!!! Môžem si uplatniť tú daňovú stratu, ktorú sme vykázali v r.2005,2007 a ktorú som musela pripočítať v slovenskom DP tuším na r.180? Prosím!!!
enya63
29.04.10,16:05
aj mňa by to zaujímalo, a chcem sa spýtať ak k 31.12. preklopím účtovníctvo oz preklápam aj účet 341 a 591 splatná daň v čechách alebo to preklopím bez toho, skúšala som si to cvične a ovplivnilo mi to súvahu i hosp. výsledok. Ja si myslím, že preklopím všetky aktíva pasíva,náklady a výnosy ešte predtým ako do oz zaúčtujem predpis dane je to vporiadku-robíte to takto?
dávate tú daň na riadok 180 DP alebo je len v tabuľke E
janapill
12.05.10,06:27
Neviem či je to ešte aktuálne, ale účet 341 a 591 z oz nepreklápaš. Vedieš účtovníctvo za celok a daň, ktorá vyšla z činnosti oz v Čechách podľa ich predpisov a ktorú aj zaplatíš si započítaš metódou zápočtu - tabuľka E. Na riadok 180 v DP nič neuvádzaš, bolo to ešte minulé obdobia a to sa pripočítaval HV ak bola daňová a zároveň účtovná strata oz, ktorú sme si mohli v čechách umorovať ďalšie obdobia. Ale od 1.1.2010 to tuším už neplatí.
enya63
21.09.11,06:15
Prajem všetkým pekný deň, účtujem OZ v Čechách, náklady a výnosy medzi OZ a materskou firmou počas roka preúčtovávam cez interné doklady, používam na to účet 398 spojovací účet pri združení, OZ nemá personálnych zamestnancov, všetko sa robí u matky a tak z matky interným dokladom, ktorý vystavím v českých korunách a zaúčtujem 398/602 preúčtujem raz mesačne personálne a účtovnícke náklady a v OZ opäť interným dokladom zaúčtujem na 518/398. Na konci roka účtovníctvo preklopím s dátumom 31.12. cez 395 a rozdiel na 398 v matke sú kurzové rozdiely, ktoré potom na konci roka doúčtujem, takže účet 398 OZ sa rovná 398 matky. Účet 398 je potom na konci roka samozrejme buď 378 alebo 379, podľa zostatku lebo OZ matke počas roka vypomáha finančne ale stále v českých korunách, takže v OZ som nikdy kurzové rozdiely neúčtovala. Teraz mám prípad keď OZ z banky z devízového účtu previedla do banky matky finančné prostriedky a urobila to v eurách, zaúčtovala som to v jednej aj druhej banke cez 398 tak ako to účtujem stále ale teraz neviem čo s kurzovými rozdielmi k 31.12. v OZ. Mám si na konci roka ručne prerátať v OZ tú úhradu a doúčtovať ručne interným dokladom kurzové rozdiely?
ikkaa
23.01.12,11:39
Nie je to úplne moja parketa, ale veľmi dobrý článok je v MaF (Manažment, mzdy, právo a financie) č. 15-16/2009. Podrobne tam rozoberajú daňové problémy organizačnej zložky zahraničnej osoby. Tam odpoveď určite nájdeš.

Nemáte náhodou niekto tento článok k dispozícii v elektronickej forme?
enya63
25.01.12,07:35
ahojte prosím o radu organizačná zložka v čechách dosiahla obrat za predchádzajúce obdobie 10mil.kč, to znamená sme už mesačný platca. Chcem sa spýtať či to má vplyv aj na materskú firmu, tá nemala obrat skoro žiaden je štvrťročný platca, bude sa táto zmena týkať aj materskej firmy na Slovensku alebo tu môžem ostať štvrťročný platca?
SSAndrea
25.03.13,10:34
Účtujem OZ v SR, ktorú zriadila as v ČR. V priebehu roku účtujem finančné presuny so zriaďovateľom voči 395. A kam s tou 395 na konci roku? Mám to preúčtovať na 261 alebo 378,379? Ďakujem
crazynka71
07.11.19,09:45
SSAndrea

Re: Organizačná zložka - vzťah k materskej firme
Účtujem OZ v SR, ktorú zriadila as v ČR. V priebehu roku účtujem finančné presuny so zriaďovateľom voči 395. A kam s tou 395 na konci roku? Mám to preúčtovať na 261 alebo 378,379? Ďakujem
Ako ste to prosím dorišili?