jakub-25
23.12.07,10:29
Otec mal 20 rokov trvaly pobyt v byte, ktory si v roku 2002 kupil do vylucneho vlastnictva.
V 5/2005 mi tento byt daroval darovacou zmluvou. Od 12/2006 v tomto byte uz nemam trvaly pobyt. V 12/2007 som byt predal za 500.000 SK. V 12/2007 som si dal vypracovat znalecky posudok (stanovenie ceny k 5/2005), kde je cena bytu stanovena na 460.000 SKK. Z uvedeneho je zrejme, ze musim zaplatit dan z prijmu. Naklady pri predaji boli 2000 SKK za znalecky posudok a 240 SK za overenie podpisov.

Je mi jasne, ze moj prijem je 500.000 SK. Neviem vsak kolko mozem uviest do nakladov ?
betka
23.12.07,11:15
§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,


(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,

Cenou podľa par. 25 je cena-Zákon o účtovníctve:

d) reprodukčnou obstarávacou cenou
1. majetok v prípade bezodplatného nadobudnutia s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami,
2. nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou, ak sú vlastné náklady vyššie ako reprodukčná obstarávacia cena tohto majetku,
3. príchovky a prírastky zvierat, ak nie je možné zistiť vlastné náklady,
4. majetok preradený z osobného vlastníctva do podnikania s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami,
5. nehmotný a hmotný majetok novozistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený,

Vašim výdamkom bude cena na základe znaleckého posudku, výdavky, kt. súviseli s predajom bytu, prípadné opravy, vykonané TZ.....
Rozdiel P-V, je Vašim základom dane.
jakub-25
30.12.07,08:46
Dakujem za odpoved.

Rad by som sa opytal co znamena vyraz "cena veci zistena v case jej nadobudnutia".

Ma to byt cena nehnutelnosti, ktoru nehnutelnost mala v case nadobudnutia (je mozne pre danove ucely ju zistit znaleckym posudkom aj spatne - napr. dnes zistim aku mala hodnotu napr. pred 2 rokmi) ALEBO nevyhnutne musi znalecky posudok byt vypracovany v case nadobudnutia (spatne ohodnotenie sa neda aplikovat - dnes uz nie je mozne zistit pre danove ucely cenu aku mala napr. pred 2 rokmi) ???
Johanka
30.12.07,10:18
Zo zadania nie je zrejmé, či predmetná nehnuteľnosť bola alebo nebola v obchodnom majetku darcu , následne nevieme posúdiť, či by v čase darovania bol príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnostii oslobodený od dane ...., preto mi v odpovedi od betky chýba jeden "medzičlánok" ;).

V citovanom § 8 ods.5 písm. b/ nie je odvolávka na § 25 Zákona o účtovníctve. K tej sa musíme prepracovať ....

Cena veci pri darovaných nehnuteľnostiach sa stanovuje podľa § 25 Zákona o dani z príjmov.
§ 25(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku jea) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9, obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
Podľa § 25 ods.1 písm. c/ , v ktorom je odvolávka na Zákon o účtovníctve postupujeme iba v prípade, ak by bol dosiahnutý príjem pri predaji darovaného majetku oslobodený od dane ....
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou;
jakub-25
30.12.07,10:39
Johanka,
predmetná nehnuteľnosť nebola v obchodnom majetku darcu
STRELEC
30.12.07,10:45
......

Vašim výdamkom bude cena na základe znaleckého posudku, výdavky, kt. súviseli s predajom bytu, prípadné opravy, vykonané TZ.....
Rozdiel P-V, je Vašim základom dane.Tu už bolo odpovedané. Treba zdokladovať výdavky spojené s opravami a TZ uvedeného bytu a to za obdobie do jeho predaja novému nadobúdateľovi + admin. výdavky spojené s predajom nehnuteľnosti.
Johanka
30.12.07,10:50
Johanka,
predmetná nehnuteľnosť nebola v obchodnom majetku darcu
... postupuješ podľa odpovede od betky ;).