ali
08.03.05,11:48
Zdravim,

prosim Vas, pomozte mi!!! Vie mi niekto "dat" rychlokurz jednoducheho uctovnictva? Viem, ze uz sa blizi termin (31. marec), ale chcem mat istotu, ze vsetko robim spravne.
Mam jednu znamu, ktorej by som mala vypracovat danove priznanie. Dala mi jednu hrbu blockov za nakup materialu a tiez prijmove doklady. Je krajcirka. Ako-taky prehlad mam, len sa mi nezda, ze je to take jednoduche:
prijmy-vydavky-odvody=zaklad dane

Moze si tiez odpocitat stratu z roku 2003?
A tiez nezdanitelne minimum (tých 80.000)?
Janka6685
08.03.05,18:25
Zdravim,

prosim Vas, pomozte mi!!! Vie mi niekto "dat" rychlokurz jednoducheho uctovnictva? Viem, ze uz sa blizi termin (31. marec), ale chcem mat istotu, ze vsetko robim spravne.
Mam jednu znamu, ktorej by som mala vypracovat danove priznanie. Dala mi jednu hrbu blockov za nakup materialu a tiez prijmove doklady. Je krajcirka. Ako-taky prehlad mam, len sa mi nezda, ze je to take jednoduche:
prijmy-vydavky-odvody=zaklad dane

Moze si tiez odpocitat stratu z roku 2003?
A tiez nezdanitelne minimum (tých 80.000)?
TOTO SOM NAŠLA NA STRÁNKE DAŇOVÉHO RIADITEĽSTVA O UZNATEĽNOSTI STRATY: Podľa § 30 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov (ďalej zákon o dani z príjmov) od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto strata vykázaná.
Z uvedeného vyplýva, že od roku 2004 môže daňovník od základu dane odpočítavať každú daňovú stratu, bez povinnosti rovnomerného rozlíšenia vo výške 1/5 ročne a následnej povinnosti preinvestovania odpočítanej daňovej straty. Daňovník môže odpočítavať daňovú stratu rovnomerne aj nerovnomerne, v závislosti od výšky vykázaného základu dane za dodržania podmienok uvedených v § 30 ods. 1 zákona o dani z príjmov počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola strata vykázaná.
Napr. daňovník vykáže stratu za rok 2003, za rok 2004 vykáže opäť stratu, za rok 2005 vykáže základ dane. Stratu za rok 2003 môže daňovník odpočítavať v rokoch 2004 až 2008, v závislosti od vykázaného základu dane. Stratu za rok 2004 môže odpočítavať v rokoch 2005 až 2009. V prípade, ak by daňovník za rok 2005 vykázal základ dane vyšší ako úhrn strát za roky 2003 a 2004, môže odpočítať v roku 2005 úhrn týchto strát. V prípade, ak by daňovník vykázal za roky 2004 až 2008 také základy dane, že by mu nevyšlo odpočítať celú výšku straty vykázanej v roku 2003, nemôže preniesť nárok na odpočítanie tejto straty do 6. roku. Na odpočet zostatku straty stráca nárok.
Podľa § 52 ods. 8 zákona o dani z príjmov ustanovenie § 30 sa použije na straty, ktoré boli vykázané pred nadobudnutím účinnosti zákona o dani z príjmov, ak daňovník začína prvýkrát odpočítavať daňovú stratu po nadobudnutí účinnosti tohto zákona.

Ohľadom nezdaniteľnej časti základu dane (80 832,-) som sa aj ja pýtala na porade a dozvedela som sa, že si túto časť môže uplatniť každý a to za rok 2004 v plnej sume.
darinasv
09.03.05,22:38
Nepatrí krajčírka náhodou medzi remeselné živnosti? Potom by si mohla len spočítať príjmy a výdavky dať paušálom - 60% z príjmov + odvody do SP a ZP a nemusela by si robiť žiadne JÚ .

Takže rýchlokurz:

Príjmy - (60% z príjmov + odvody) = základ dane

(Základ dane - 80832 ) x 19% = daň.

Jednoduché nie? Len si zisti, či krajčírky patria medzi remeselné živnosti.




Zdravim,

prosim Vas, pomozte mi!!! Vie mi niekto "dat" rychlokurz jednoducheho uctovnictva? Viem, ze uz sa blizi termin (31. marec), ale chcem mat istotu, ze vsetko robim spravne.
Mam jednu znamu, ktorej by som mala vypracovat danove priznanie. Dala mi jednu hrbu blockov za nakup materialu a tiez prijmove doklady. Je krajcirka. Ako-taky prehlad mam, len sa mi nezda, ze je to take jednoduche:
prijmy-vydavky-odvody=zaklad dane

Moze si tiez odpocitat stratu z roku 2003?
A tiez nezdanitelne minimum (tých 80.000)?
nazabane
10.03.05,05:34
Poraďáci, jedna otázka tu zostala nezodpovedaná : "Môže sa odpočítať strata, keď sa uplatnia paušálne výdavky???"
Minulý rok sme s manželom viedli JÚ, tento by bolo výhodnejšie prejsť na paušál.
Vie niekto poradiť?
ali
10.03.05,06:57
DAKUJEM :-)