giuseppek
24.12.07,00:33
Dobry den,

som studentom 5.semestra denneho studia hospodarskej informatiky na Viedenskej vysokej skole. Taktiez zijem a pracujem ako programator vo Viedni. Poberam i rakuske stipendium.

Od noveho roku 2008 mam moznost pracovat pre jednu z rakuskych bank. Plateny by som bol na zaklade faktur, co predpoklada zalozenie spolocnosti alebo zivnosti (ak sa nemylim). V pripade, ze by som si zivnost zalozil v rakusku, stratil by som stipendium. Pretoze toto stipendium nedovoluje dosiahnutie dodatocnych prijmov presahujucich 6500 euro. Zivnost na Slovensku tiez nie je riesenie, lebo na zaklade Rakuskych zakonov po prekroceni 170 denneho pobytu v Rakusku (co je moja situacia) sa musi cely prijem zdanit v rakusku.

Preto som si myslel, ze by zalozenie spolocnosti s rucenim obmedzenym mohlo byt riesenie. Tak by som bol konatel a zaroven jediny zamestnanec slovenskej spolocnosti, pracoval by som ale pre rakusku banku. Niesom si ale 100 percentne isty a tak by som sa rad opytal ci to je tak. Nerad by som sa totiz vybral nespravnym smerom a dostal sa tak do problemov so zakonmi.

Takze moja otazka je: mozem po zalozeni sro na slovensku pracovat a zit v rakusku a prijmy z prace pre rakusku banku deklarovat ako prijmy tejto sro?
To vsetko bez toho aby som stratil rakuske stipendium?

Dakujem za radu.

S pozdravom Giuseppe