anka-s
25.12.07,00:58
Ahojte, nevedel by mi niekto vysvetliť aký je rozdiel medzi DVD-R a DVD-RW? Ďakujem.
Bastian
25.12.07,00:04
RW je prepisovateľné DVD:)
Madam Kurie
25.12.07,06:39
Na DVD RW sa dá zapisovať až tisíc krát. Tj. napáliš , potom zmažeš a znova dokola. Na DVD - R Len raz. Pokiaľ ho neuzavrieš tak môžeš postupne dáta dopaľovať až sa celkom zaplní.
Príjemné Vianoce
anka-s
25.12.07,09:02
Ďakujem za odpovede. Len som zabudla napísať, chcela som vedieť rozdiel medzi mechanikami, no ale teraz už si to viem preniesť aj na to. Ak mám DVD-RW mechaniku, tak môžem jedno dvd napaľovať aj opakovane, však? Ďakujem, a prajem pekné prežitie sviatkov.
Stefan2005
25.12.07,09:12
Ďakujem za odpovede. Len som zabudla napísať, chcela som vedieť rozdiel medzi mechanikami, no ale teraz už si to viem preniesť aj na to. Ak mám DVD-RW mechaniku, tak môžem jedno dvd napaľovať aj opakovane, však? Ďakujem, a prajem pekné prežitie sviatkov.

Áno, na napaľovanie DVD-čiek (DVD-R i DVD-RW) treba mechaniku DVD-RW...
chlap
25.12.07,09:39
Iba trochu osvety:

DVD = Digital Video Disc

R = Read (čítať)
W = Write (písať / zapisovať)
robovi
25.12.07,22:22
Ďakujem za odpovede. Len som zabudla napísať, chcela som vedieť rozdiel medzi mechanikami, no ale teraz už si to viem preniesť aj na to. Ak mám DVD-RW mechaniku, tak môžem jedno dvd napaľovať aj opakovane, však? Ďakujem, a prajem pekné prežitie sviatkov.
Ano, ale s tou podmienkou, ze to jedno dvd bude mat oznacenie DVD-RW. V tomto pripade to RW vsak znamena ReWritable.
Chobot
27.12.07,16:49
Iba trochu osvety:

DVD = Digital Video Disc

R = Read (čítať)
W = Write (písať / zapisovať)

Malé doplnenie:
používa sa aj označenie

DVD = Digital Versatile Disc
Chobot
27.12.07,16:56
Ďakujem za odpovede. Len som zabudla napísať, chcela som vedieť rozdiel medzi mechanikami, no ale teraz už si to viem preniesť aj na to. Ak mám DVD-RW mechaniku, tak môžem jedno dvd napaľovať aj opakovane, však? Ďakujem, a prajem pekné prežitie sviatkov.

Keď hovoríš o mechanikách, tak treba písať trochu inak.

Spočiatku boli iba CD mechaniky. Najprv iba čítali a označovali sa CD-ROM (nemýliť si to s rómskym diplomatom ...:D).

Potom mechaniky začali CD aj napaľovať, tieto sa označovali CD-RW.

Po príchode DVD diskov sa objavili mechaniky, ktoré napaľovali CD disky, ale DVD disky iba čítali, volali sa Kombo mechaniky.

Najnovšie pribudli ďalšie:

DVD-ROM - dokážu prečítať CD aj DVD disky, ale nenapaľujú a
DVD-RW - ktoré čítajú aj napaľujú CD aj DVD disky.

Pri každej mechanike si treba pozrieť, aký typ diskov podporujú (CD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD+R, DVD-R, DVD+R DL, DVD-R DL, DVD+RW, DVD-RW, DVD-ROM a pod), zväčša skoro všetky podporujú, no stáva sa, že niektoré nepodporujú DVD Dual Layer disky.

Takže ak hovoríme o mechanikách, tak ich môžeš rozdeliť do nasledovných skupín:
CD-ROM
CD-RW
Kombo mechaniky
DVD-ROM
DVD-RW
a najnovšie aj Blue Ray alebo HD DVD mechaniky (ktoré ti prečítajú a napália aj CD a DVD).
duves
28.12.07,08:08
Ja iba upresnujem, ze prve DVD-ROM mechaniky sa predavali uz v roku 1998 (napr.v Ageme), este v case ery 4-rychlostnych zapisovacích CD-RW mechaník.

Este k prvej otazke a rozdielu medzi technologiami: jednovrstvove media, či už CD-R, alebo DVD-R/DVD+R obsahuju organicke farbivo v zaznamovej vrstve. Toto farbivo je daleko labilnejsie na znehodnotenie ako zaznamova vrstva zo zlučenin kovov v mediach CD-RW, DVD-RW, DVD+RW. Zlucenina kovov reaguje na 2 stavy rozohriatia a nasledneho ochladenia, na tzv. amorfny a kryštalicky. Zivotnost medii je daleko lepsia.
Katabaticky
03.01.08,07:54
prve mechaniky sa u nas predavali externe v 97 za 43 000 sk s dph jak za facku no nekup to ;)