hafnium
25.12.07,14:11
Chcem sa spytat (vzhladom na uverejneny clanok - Odvody do SP), ci moja rodina nema narok na vdovske a sirotske, ak by sa mi daco stalo. Som v situacii: do 16.10.2007 som bola na rodicovskej dovolenke a zaroven od 15.01.2007 som zacala zivnostnicit. Kedze 1.rok sa odvody platit nemusia, tak neplatim. Tzn., ze ak by sa mi daco stalo, tak nema manzel a deti narok na ziadne davky typu vdovske a sirotske? Chapala som neplatenie odvodov do SP tak, ze nemam narok na PN, zapocitavanie do dochodku,... ale tieto dve polozky sa mi uz zda ako fakt vykoristovanie zivnostnikov, pretoze na tieto skutocnosti ma v soc. poistovni neupozornili (len na dochodok a PN).
Este jedna otazka, ak si zacnem platit odvody do SP od januara 2008 (ak vobec mozem-lebo neviem z coho mi to vypocitaju, ked este nemam dan.priz.), maju narok na nieco, ak sa mi "daco stane" napr. v marci 2008? Pripadne, daju sa doplatit dozadu mesiace okt, nov, dec 2007?
Dakujem.
Zoltán Kovács
26.12.07,08:20
Chcem sa spytat (vzhladom na uverejneny clanok - Odvody do SP), ci moja rodina nema narok na vdovske a sirotske, ak by sa mi daco stalo. Som v situacii: do 16.10.2007 som bola na rodicovskej dovolenke a zaroven od 15.01.2007 som zacala zivnostnicit. Kedze 1.rok sa odvody platit nemusia, tak neplatim. Tzn., ze ak by sa mi daco stalo, tak nema manzel a deti narok na ziadne davky typu vdovske a sirotske? Chapala som neplatenie odvodov do SP tak, ze nemam narok na PN, zapocitavanie do dochodku,... ale tieto dve polozky sa mi uz zda ako fakt vykoristovanie zivnostnikov, pretoze na tieto skutocnosti ma v soc. poistovni neupozornili (len na dochodok a PN). AK nie si nemocensky a dôchodkovo poistená tak nemajú z čoho počítať prípadne vdovské alebo sirotské.
Este jedna otazka, ak si zacnem platit odvody do SP od januara 2008 (ak vobec mozem-lebo neviem z coho mi to vypocitaju, ked este nemam dan.priz.) ak sa k 1.1.2008 sa prihlásiš ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba tak vymeriavaci základ je minimálna mzda, maju narok na nieco, ak sa mi "daco stane" napr. v marci 2008? Pripadne, daju sa doplatit dozadu mesiace okt, nov, dec 2007? Dozadu sa nedá doplatiť poistné.
Dakujem.
.....................