miro.karaba
25.12.07,14:33
Dobry den,

poprosim o radu. Od 01.01.2008 začínam podnikať ako SZČO v realitnej činnosti so zameraním na sprostredkovanie prenájmov rekreačných nehnuteľností.

Pri vykonávaní tejto činnosti budem od záujemcov o prenájom vyberať zálohy pre majiteľov nehnuteľností, z ktorých si potom odčítam províziu pre seba a zvyšok prepošlem majiteľovi. Finančné toky budú organizované cez účet registrovaný na DÚ.

Mám vystaviť FA na celú zálohu od záujemcu, alebo vystavím iba FA pre majiteľa na moju províziu?

Musím mať s majiteľom nehnuteľnosti urobenú zmluvu o sprostredkovaní prenájmu, alebo mu môžem poukázať zálohu na účet aj bez nej?

Popri tejto činnosti by som chcel ešte prenajímať vlastnú chalupu, preto som si dal do ŽL i živnosť na prenájom nehnuteľností s poskytovaním iných služieb /upratovanie/.

Musím túto chalupu zaradiť do obchodného majetku, aby som si mohol účtovať daňovo uznateľné výdavky?

Môžem vystavovať FA na prijaté zálohy z tejto chalupy i keď nebude v obchodnom majetku (zálohy by išli na podnikateľský účet)?

Ospravedlňujem sa za rozsiahly text a ďakujem za rady.
Miro