Halipasa
25.12.07,20:47
Firma (velkoobchod s papierenskym tovarom) nakupuje:
1. Kozmeticke balicky (do 500,- Sk bez DPH)
2. Elektroniku (nad 500,- Sk) - zrebuje vyhercov z vyhlasenej sutaze - podpora predaja
3. Elektroniku (do 500,- Sk)
4. Darcekove sady (ktore si vytvara sama s nakupovanych predmetov do 500,- Sk)
5. Cestovne tasky a podobne ,,darceky" (do 500,-Sk)

Vsetky tieto predmety oznaci vacsinou na originalnej krabicke (obale) nalepkou s oznacenim: nazov firmy, logo a so znenim: predmet pre marketingove ucely

Otazka: z coho si mozno uplatnit DPH a z coho nie? staci len ta nalepka na tom?

- co urobit v pripade, aby nieco, bolo uznane, ak nie je.
Halipasa
02.01.08,18:45
prosiiiiim!!!!!
....to nikto nepracuje?
15Mária
02.01.08,19:28
Neopovážim sa tvrdiť, že môj postup je správny, ale ja v decembri mám darčekové predmety do 500 Sk bez dph u ktorých odpočet dph uplatním. Sú to akostné vína a perá na ktorých je neodstrániteľne logo firmy. Vlani som mala perá nad 500, kde ikeď boli s logom som DPH neuplatnila a považola som ich za nedaňový náklad. Ozaj, pre istotu ako dôkaz mám fotky o predmetoch, totiž nemá iný nápad na preukázanie skutočnosti, že sú s logom.
Prosím ak niekto má skúsenosť
obhajobou týchto výdavkov podelte sa s nami o ňu!
Denda
04.01.08,09:31
Firma (velkoobchod s papierenskym tovarom) nakupuje:
1. Kozmeticke balicky (do 500,- Sk bez DPH)
2. Elektroniku (nad 500,- Sk) - zrebuje vyhercov z vyhlasenej sutaze - podpora predaja
3. Elektroniku (do 500,- Sk)
4. Darcekove sady (ktore si vytvara sama s nakupovanych predmetov do 500,- Sk)
5. Cestovne tasky a podobne ,,darceky" (do 500,-Sk)

Vsetky tieto predmety oznaci vacsinou na originalnej krabicke (obale) nalepkou s oznacenim: nazov firmy, logo a so znenim: predmet pre marketingove ucely

Otazka: z coho si mozno uplatnit DPH a z coho nie? staci len ta nalepka na tom?

- co urobit v pripade, aby nieco, bolo uznane, ak nie je.

Uplatniť DPH si môžete z tovaru, ktorý použijete za účelom svojho podnikania, to znamená aj pri reklamných predmetoch, ktoré sa rozhodnete bezodplatne dodať. Potom si treba všimnúť §8 Zákona o dani z pridanej hodnoty, či sa tento reklamný tovar v hodnote do 500,- Sk považuje za bezodplatné dodanie tovaru a či ste povinný odviesť daň na výstupe.
Halipasa
19.01.08,14:58
ak uvadzate, ze z tovaru, to by znamenalo, ze by som mala o tychto reklamnych predmetoch uctovat ako o tovare....? (132)
....a co ak by som ich potom (aj ked nadobudacia cena bude nad 500,-Sk) predala vramci faktury za 1,- Sk?
ani potom si nemozem uplatnit DPH ,,na vstupe" a z uskutočneného predaja za 1,- Sk len odviest statu DPH?

vopred vdaka za radu

PS: nejak tu nie je vela ochotnych poradit...hm, asi je to osemetny predmet debaty, co?....aj tak by som prosila niekoho, kt. uz napr. mal danovu kontrolu alebo ma danoveho poradcu v tejto oblasti, aby nam pomohol.
andrej_rv
19.01.08,15:32
Firma (velkoobchod s papierenskym tovarom) nakupuje:
1. Kozmeticke balicky (do 500,- Sk bez DPH)
2. Elektroniku (nad 500,- Sk) - zrebuje vyhercov z vyhlasenej sutaze - podpora predaja
3. Elektroniku (do 500,- Sk)
4. Darcekove sady (ktore si vytvara sama s nakupovanych predmetov do 500,- Sk)
5. Cestovne tasky a podobne ,,darceky" (do 500,-Sk)
Vsetky tieto predmety oznaci vacsinou na originalnej krabicke (obale) nalepkou s oznacenim: nazov firmy, logo a so znenim: predmet pre marketingove ucely
Otazka: z coho si mozno uplatnit DPH a z coho nie? staci len ta nalepka na tom?
- co urobit v pripade, aby nieco, bolo uznane, ak nie je.
Keďže ide podľa mňa evidentne o dodávky, ktoré používate v súvislosti so zabezpečením príjmov, ja by som si daň na vstupe uplatnil pri všetkých nákupoch.
U reklamných predmetov, ktorých obstarávacia cena (= kúpna cena predmetu + náklady na potlač, logo, obal, balné) za 1 ks nepresiahne 500,- Sk bez DPH, nevzniká pri bezodplatnom dodaní takýchto predmetov daňová povinnosť (§ 8 ods. 3 ZDPH). Pri bezodplatnom dodaní predmetov s hodnotou nad 500,- Sk sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu, platiteľ je povinný odviesť daň. Pri odplatnom dodaní takýchto predmetov (za symbolickú cenu) je v zmysle § 22 ods. 5 ZDPH nie predajná, ale obstarávacia cena predmetu, takže veľmi to zmysel asi nemá.
V príspevkoch sa reklamné predmety označujú ako "tovar" len v ponímaní zákona o DPH. Z účtovného hľadiska by som o reklamných predmetoch účtoval ako o materiáli (v analytickom členení do 500 a nad 500,- Sk), s príslušnou skladovou evidenciou dokumentujúcou obstarávaciu cenu resp. jej zložky. (Tovar je v zmysle Postupov všetko to, čo sa predáva v nezmenenom stave. Reklamné predmety sa nepredávajú a nie sú v nezmenenom stave - pridáva sa potlač, logo, obal..)
jaja99
19.01.08,16:03
Skús:
http://www.porada.sk/t65238-darcek-pre-ochodnych-partnerov-vino.html

Cena do 500 SKK je podľa mňa vrátane DPH, lebo to je konečná hodnota predmetu.

Tiež si myslím, že nárok na odpočítanie je zo všetkých nákupov.

Daň na výstupe sa odvádza v okamihu bezodplatného dodanie reklamného predmetu nad 500 SKK/kus.

Ak predáš predmet na 1 SKK nejde o bezodplatné dodanie. Vtedy DPH neodvádzaš z nadobúdacej ceny, ale z kúpnej ceny (1 SKK)

Problém s cenou 1 SKK by bol, ak takéto dodanie vykonáš voči blízkej osobe. Inak môžeš predať pod cenu.
andrej_rv
19.01.08,16:40
Cena do 500 SKK je podľa mňa vrátane DPH, lebo to je konečná hodnota predmetu.

Ja som uvádzal platné znenie zákona o DPH - v novele zákona č. 593/2007 Z.z. z 28.11.2007, účinného od 1.1.2008 sa uvádza v čl. 1:
5. V § 8 ods. 3 druhá veta znie: "Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 500 Sk bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.".
Rozalka
19.01.08,20:49
Ja som uvádzal platné znenie zákona o DPH - v novele zákona č. 593/2007 Z.z. z 28.11.2007, účinného od 1.1.2008 sa uvádza v čl. 1:
5. V § 8 ods. 3 druhá veta znie: "Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 500 Sk bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.".
Dovolim si dať do pozornosti, že pre DPH sa od 1.1.2008 už nevyžaduje LOGO firmy.
Orsz
20.01.08,15:23
Ja som uvádzal platné znenie zákona o DPH - v novele zákona č. 593/2007 Z.z. z 28.11.2007, účinného od 1.1.2008 sa uvádza v čl. 1:
5. V § 8 ods. 3 druhá veta znie: "Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 500 Sk bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.".

Ale cena bez dane pri reklamnom predmete sa brala aj doteraz, len v novom znení tam bolo doplnené bez dane. U platcu DPH ide o cenu bez dane - takže ak mám reklamný predmet za 500,-Sk bez DPH, nárok na uplatnenie DPH je a je považovaný za daňový náklad.
Orsz
20.01.08,15:40
Andrej, myslím že Halipasa rieši tento problém ohľadom odpočtu DPH za mesiac 12/2007 - písala ešte v decembri. Ak by to bolo platné až od 1/2008, tak to nám nepomôže. Ja tiež riešim tento problém, pretože mám reklamné predmety za rovných 500,Sk bez dane a v inej diskusii mi všetci potvrdili, že sa berie cena bez dane, takže nárok na odpočet mám. No teraz začínam mať v tom opäť hokej - toto sa podľa mňa nezmenilo, i keď §8 v zákone o DPH doplnili slovkom "bez dane", hlavne pre ujasnenie, nie pre zmenu. Vyjadrí sa niekto?
andrej_rv
20.01.08,16:08
No teraz začínam mať v tom opäť hokej - toto sa podľa mňa nezmenilo, i keď §8 v zákone o DPH doplnili slovkom "bez dane", hlavne pre ujasnenie, nie pre zmenu. Vyjadrí sa niekto?Erika, ja osobne si tiež myslím, že aj pôvodné znenie zákona znamenalo cenu bez dane (bez dane je definovaný napr. obrat v § 4 ods. 9, aj základ dane je definovaný ako prijatá protihodnota znížená o daň..) a novelizácia znamená len upresnenie, nie zmenu definície hodnoty reklamného predmetu. Ale ja nie som kompetentný vykladať zákon :):mee:
KEJKA
20.01.08,16:45
Erika, ja osobne si tiež myslím, že aj pôvodné znenie zákona znamenalo cenu bez dane (bez dane je definovaný napr. obrat v § 4 ods. 9, aj základ dane je definovaný ako prijatá protihodnota znížená o daň..) a novelizácia znamená len upresnenie, nie zmenu definície hodnoty reklamného predmetu. Ale ja nie som kompetentný vykladať zákon :):mee:
upresňujem súhlas. :)
kompetentný si.....(môj osobný názor, aj ked nie som kompetentná posudzovať iných...)
Orsz
20.01.08,16:58
Ďakujem Andrej aj tebe Kajka. :)
lulis
31.01.08,11:14
Dobry den

a ja by som este mala podotazku k tym reklamnym predmetom

co ked ich nakupim z EU - tak tie do 500 Sk bez DPH nemusim samozdanit, a len si uplatnim DPH?

a tie nad 500 Sk urobim plus minus DPH, cize samozdanim aj hned uplatnim a hotovo?

vopred dakujem za odpovede
Zoltán Kovács
31.01.08,11:20
Dobry den

a ja by som este mala podotazku k tym reklamnym predmetom

co ked ich nakupim z EU - tak tie do 500 Sk bez DPH nemusim samozdanit, a len si uplatnim DPH?

a tie nad 500 Sk urobim plus minus DPH, cize samozdanim aj hned uplatnim a hotovo?

vopred dakujem za odpovede

Každý tovar nadobudnutý v tuzemsku z iného členského štátu treba samozdaniť. Nehrá úlohu cena tovaru.
lulis
01.02.08,07:49
Oki,
takze v tom nebude ziadny rozdiel, obidvoje samozdanim a urobim zaroven odpocet DPH???
lulis
12.02.08,12:55
Prosim, moze mi to este niekto potvrdit, ako to teda je? Volala som aj na DU sluzby pre verejnost a tam mi pani povedala, ze mi jednoducho nevie odpovedat - takze super
Aj do 500 aj nad 500 teda samozdanim a uplatnim si odpocet a potom pri tych nad 500 este raz odvediem DPH, alebo ako?
DAKUJEEEM ZA ODPOVEDE
Viera
22.02.08,07:02
Ja som uvádzal platné znenie zákona o DPH - v novele zákona č. 593/2007 Z.z. z 28.11.2007, účinného od 1.1.2008 sa uvádza v čl. 1:
5. V § 8 ods. 3 druhá veta znie: "Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 500 Sk bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.".


Ale v zákone o dani z príjmu 595/2003 v §21, odsek 1, písmeno h, sa stále hovorí o tom, že tieto reklamné predmety musia mať logo :

Daňovými výdavkami nie sú :
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet,


Javí sa mi to ako nesúlad týchto dvoch zákonov. Ako to teda je ? Pre DPH nemusia mať logo a pre daň z príjmu áno ?
vcelamery
04.03.08,20:03
Ale v zákone o dani z príjmu 595/2003 v §21, odsek 1, písmeno h, sa stále hovorí o tom, že tieto reklamné predmety musia mať logo :

Daňovými výdavkami nie sú :
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet,


Javí sa mi to ako nesúlad týchto dvoch zákonov. Ako to teda je ? Pre DPH nemusia mať logo a pre daň z príjmu áno ?

Áno, bola som na školení, kde na to vyslovene upozorňovali. Len by ma zaujímalo, ako to zosúladia...:) podľa zákona o DPH alebo podľa zákona o dani z príjmov?
Vladimír Ozimý
04.03.08,21:01
Prosim, moze mi to este niekto potvrdit, ako to teda je? Volala som aj na DU sluzby pre verejnost a tam mi pani povedala, ze mi jednoducho nevie odpovedat - takze super
Aj do 500 aj nad 500 teda samozdanim a uplatnim si odpocet a potom pri tych nad 500 este raz odvediem DPH, alebo ako?
DAKUJEEEM ZA ODPOVEDE

podľa môjho názoru:

do 500 Sk samozdaniť nad 500 Sk odviesť daň bez nároku na uplatnenie si dane na vstupe...
vjejka
25.01.09,17:11
viete poradiť? nakúpili sme tovar, ktorý sme dávali zdarma podľa obchodných podmienok pri nákupe nad 2000 sk - išlo o podporu predaja - reklama bola* pri nákupe nad 2000 sk, darček v hodnote 1000 sk zdarma. Ale ...boli to tasky, ktorých nákup bol okolo 400 sk a druhy typ tasky sme dostali od obchodneho partnera zdarma, ak by darček bol v hodnote do 500 sk bez dane, islo by o bezodplatne dodanie, ale takto sme povinní odviesť dph z nakúpených tovarov?? Ďakujemmm

A čo s tým tovarom čo sme dostali zdarma?
Kája.
15.05.09,17:01
Dobrý deň, firma nakúpila reklamné predmety 10€/ks od slovenského platiteľa. Reklamné predmety budú použiťé na výstavách v Poľsku. Mám nárok na odpočet DPH?
Tweety
15.05.09,17:11
Dobrý deň, firma nakúpila reklamné predmety 10€/ks od slovenského platiteľa. Reklamné predmety budú použiťé na výstavách v Poľsku. Mám nárok na odpočet DPH?Áno, máš nárok na uplatnenie odpočtu za predpokladu, že máš faktúru, ktorá splňa náležitosti Zákona o dph.
Halipasa
23.06.09,16:10
Uskutocnili sme predaj tovaru = brikety.

Po odbere určiteho "akcioveho" mnozstva brikiet sme vystavili fakturu na pruteny kos (tiez nas tovar) v hodnote 67,- EUR bez DPH v predajnej cene a nasledne ako dalsiu polozku v tejto fakture sme uviedli: dodatocna zlava na akciove mnozstvo "brikiet" odobrate v obdobi tom a tom a tato zlava je vo vyske 67,- EUR bez DPH.

Otazka: Napriek tomu, ze odberatel dostane pruteny kos, tak ho vlastne nedostane zadarmo, ze? ;o)

Celkova faktura je sice nulova, ale ja nemusim uz nic odvadzat statu.....mam pravdu?

A v tomto pripade nevadi ani, ze ide o predmet nad limit pre DPH aj pre dan z prijmov.....

Rada by som o tomto s vami diskutovala. Dakujem za skusenosti, popr. oponenturu.
Halipasa
04.08.09,20:01
Uskutocnili sme predaj tovaru = brikety.

Po odbere určiteho "akcioveho" mnozstva brikiet sme vystavili fakturu na pruteny kos (tiez nas tovar) v hodnote 67,- EUR bez DPH v predajnej cene a nasledne ako dalsiu polozku v tejto fakture sme uviedli: dodatocna zlava na akciove mnozstvo "brikiet" odobrate v obdobi tom a tom a tato zlava je vo vyske 67,- EUR bez DPH.

Otazka: Napriek tomu, ze odberatel dostane pruteny kos, tak ho vlastne nedostane zadarmo, ze? ;o)

Celkova faktura je sice nulova, ale ja nemusim uz nic odvadzat statu.....mam pravdu?

A v tomto pripade nevadi ani, ze ide o predmet nad limit pre DPH aj pre dan z prijmov.....

Rada by som o tomto s vami diskutovala. Dakujem za skusenosti, popr. oponenturu.


a este otazka:
ak dodam obchodne vzorky nad 16,60€, tak nemusim odviest DPH?...kedze je v zakone o DPH ta ciarka?

vdaka za rychlu odpoved.:confused: