Katy a R
25.12.07,23:27
Pre nárok na PnD podľa par. 3 z. 600/2003
- nezaopatreným dieťaťom je ... max. do 25. roku, .. ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom..
- nezaopatreným dieťaťom nie je, .......ak poberá invalidný dôchodok.

Ako je to v prípade, ak dieťa má už 18 rokov, študuje na strednej škole a má priznaný ID?
Rozhodnutím o ID už nie je nezaopatreným dieťaťom a nemá (teda rodič) nárok na PnD a tiež to platí pre daňový bonus?
ďakujem
Lydka R
25.12.07,22:36
Pre nárok na PnD podľa par. 3 z. 600/2003
- nezaopatreným dieťaťom je ... max. do 25. roku, .. ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom..
- nezaopatreným dieťaťom nie je, .......ak poberá invalidný dôchodok.

Ako je to v prípade, ak dieťa má už 18 rokov, študuje na strednej škole a má priznaný ID?
Rozhodnutím o ID už nie je nezaopatreným dieťaťom a nemá (teda rodič) nárok na PnD a tiež to platí pre daňový bonus?
ďakujem

No vychádza mi, že už nie je nezaopatreným dieťaťom, ale bolo by dobré, ak by sa vyjadrili viacerí

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=142
Katy a R
28.12.07,22:37
No vychádza mi, že už nie je nezaopatreným dieťaťom, ale bolo by dobré, ak by sa vyjadrili viacerí



tiež som uvažovala podobne, len som si nie istá... potvrdí to ešte niekto?
veronikasad
28.12.07,23:30
V § 33 odst.2 ZDP je odkaz 125, ktorý definuje nezaopatrené dieťa v zákone 600/2003 Zb. o prídavku na dieťa. Podľa § 3 odst. 3 písm. a cit.zákona nezaopatreným dieťaťom nie je dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok.

Z toho mi vyplýva, že rodič dieťaťa - aj keď sa sústatne pripravuje na povolanie, nemá nárok ani na daňový bonus.
Pre istotu by som si od rodiča pýtala potvrdenie z UPSVaR, či poberá PnD.

--------
Veronika
Katy a R
02.01.08,12:29
.. len keď čítam ten § 3
tak podľa ods. 1 JE nezaopatreným dieťaťom
a podľa odst. 3 NIE JE je nezaopatreným dieťaťom
... či v tomto prípade platí ten odstavec 3? :confused: (je to logickejšie)...
Katy a R
04.01.08,20:05
Skúsim ešte raz (ak by niekto poradil naisto) ... nepochodila som na UPSVaR, tiež nevedela pani určite ... platí v tomto prípade odstavec 3 ?
Jozef Mihál
04.01.08,22:31
Áno, odstavec 3 má prednosť - teda ak poberá ID, nie je nezaopatrené dieťa.
Katy a R
04.01.08,23:13
Áno, odstavec 3 má prednosť - teda ak poberá ID, nie je nezaopatrené dieťa.

Ďakujem, za potvrdenie. :)